Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

smardik
10. čer 2009

nency ze začátku skleničky, ted to střídám.

zuzik probírala jsem jídlo i s dr. a on říkal že ze začátku by doporučoval skleničky, je to přísně kontrolované. A u kupované zeleniny nevíš co obsahuje, takže my ze začátku skleničky a ted to střídáme

smardik
10. čer 2009

shoula souhlasím, taky skleničkám věřím a probírala jsem to i s dr. a ze začátku byl pro ně. jakou značku kupuješ nebo které? malému nejvíc jede jehněčí

zuzik_p
10. čer 2009

Holky, asi je to vec nazoru. Ja kupovanym neverim..rikate, ze je to prisne kontrolovane...tak proc potom v nekterych pro male mimi je sul, cukr a dalsi nevhodne suroviny? A treba maso uzavrene ve sklenicce 2 roky mi prijde dost silene. Ohledne nazoru dr, verim, ze na tohle existuji 2 tabory, vsak tu citavame ruzne vice ci mene blaznive nazory 🙂

shaula
10. čer 2009

Zuzik, to je jasné, protože se to kontroluje na obsah škodlivin, ne na vhodnost složení. Proto kupuju podle složení, ne podle věku.
Smardik, v poslední době hlavně Hami (ne Hamánek, ale Hami) nebo Sunárek, i když jen některé druhy, zase podle složení. Zrovna od Sunárku teď mám Brambory s jehněčím, tam je složení podle mě OK, jen mě trochu zarazil bílý pepř, ale ten je jemnější než černý a je ho tam jen decentně (samozřejmě všechno ochutnávám, než to klukům dám🙂 Chtěla jsem vyzkoušet Hipp, ale ty jsou skoro všechny solené.

north66
10. čer 2009

ahojte, prosim vas mohli by ste mi povedat vas nazor? 😅 nie som si ista ci robim dobre alebo zle.
mala ma 5 mesiacov a dva tyzdne. nespavala velmi dobre, a budila sa v noci na papanie, kazdu hodinu a niekedy kazdu pol hodinu. bol to horor 🙄 (plne kojena)
zacala som prikrmovat, nasjkor uvareny - popuceny zemiacik s mojim mlieckom, neskor s mrkvickou. neskor ryzova kasa. ta jej chuti najviac.
pediatricka mi radila prikrmovat uz davno, vzhladom na to, ze mala casto pytala mliecko. pravdepodobne jej nestacilo. citila som sa u nej ako idiot, zevraj moja mala vazi malo ma 71cm a 6,7 kg. tak ja neviem.
taktiez svokra a spol, tvrdia ze robim chybu ze ju prikrmujem, ze ma cas. 😕 😠 No mne po dokrmeni spi lepsie dokonca cca 4 hodiny v kuse. ja sa citim ako alenka v risi divov. ☹ 😖

barmborka
10. čer 2009

holky já to taky střídám i když skleničkuji hlavně kvůli masu.My ho doma moc nejíme když tak jen kuřecí libové a občas hovězí taky libové takže aby měla tu pestrost.jinak taky mám pocit,že vařím furt to samé dokola,ale malá nijak neprotestuje tak to neřeším. 🙂

shaula
10. čer 2009

North, děláš v zásadě dobře. Kdy přesně jsi začala přikrmovat? Plně kojené děti by opravdu měly být na mléce do ukončeného 6. měsíce minimálně, v tom má tchyně pravdu. A klobouk dolů, že vstřebala nové poznatky, v tomto ohledu máš dobře informovanou tchyni🙂 Nicméně pokud byla stále hladová, tak těch 14 dní už asi zas tak extrémní rozdíl nebude. Akorát bych ji napřed naučila na zeleninu a teprve pak kaši. Obecně se dává měsíc jen zelenina, pak se přidá maso a zároveň druhý příkrm (obvykle ovoce - ovocná přesnídávka) a za další měsíc třetí příkrm (obvykle večerní kaše). Pokud se chceš o příkrmech dozvědět více, mrkni na http://www.kojeni.net/prikrmy.php nebo http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=450901
Haha - že malá váží málo - moji kluci mají v 10,5 měsících 7,5 kg, takže je podle mě úplně v normě. Prostě to jen není tlusté miminko.
Ahoj a hodně štěstí s příkrmy.

north66
10. čer 2009

shaula. tak dakujem pozriem si ten link. 🙂
zacalo som s prikrmom, ked mala mala 5 mesiacov a 2 tyzdne. ja viem, ze sa plne kojene deti maju prikromvat po ukonceni 6 mesiaca.
no ja som bola zufala z nazoru pediatricky a taktiez zo spanku malej.
prikrmujem zatial len raz za den a to vecer pred spani cca okolo 6 vecer potom mala ide do pyzamka este dokojim a spat. ona z toho prikmu zje maximalne 4 lyzicky.
este raz dakujem

blandik
10. čer 2009

Skleničky - já jsem byla přesvědčená, že začnu se skleničkama, ale pak jsem začala s vařením - je to ok, ráno vše navařím a propasíruji a pak to během dne ohřívám. Ty skleničky se mi zdají dost drahé, pokud nechci kupovat u ovoce třeba vše v jablku a s cukrem. Jinak, kdybych dávala každý den skleničku - je to min. 80,- v bio kvalitě. Také jsem slyšela od jedné zkušené matky, že děti, které dostávají hlavně skleničky pak odmítají doma vařenou zeleninu - že snad maj ty skleničky specifickou chu't - já můžu jen srovnat chu't mrkvičky od Alnatury a cukety s bramborem od Hippu - a ta chu't je diametrálně odlišná. Také v ovocných bývají koncentráty - což znamená, že to výsledně obsahuje více ovocného cukru. Ty ovocné sklenky jsou konzervovány vitaminem C (jenže jeho D forma může dráždit, L forma nevadí). Aspo'n já vitamín C v tabletách nesnesu. Tak se snažím kupovat čerstvé potraviny, a když jsou k mání, tak v bio kvalitě a když ne, tak co nadělám. A ty příměsi co jsou v u různých výrobců různé - cukr, maso, mléko, jogurt, lepek, pepř, bazalka a třeba doporučované od 4M, 6M - kdy u nás se ještě daná potravina vůbec nedoporučuje - to je dáno tím, že výrobce je zahraniční - a prostě maj tam jiné normy pro děti. Takže je třeba vždy číst složení než to člověk dá. My používáme skledničky, když jedem na dýl pryč - myslím i přes noc. Když jedem třeba na celý den na výlet - beru svoje uvařené.

gartneroval
10. čer 2009

matysekaasasenka:
taky se mi první dny stávalo, že jsem malé dala 3 lžičky a potom pláč, asi byla zvyklá na mlíko a měla hlad a bylo to na ní moc pomalé, nevím. První týden jsem jí dávala asi jen půl skleničky a pak jsem zkusila celou a spapala ji, sice jsme celé špinavé až za ušima ale jí. A jak ti to odmítá? Začne plakat, nebo ti neotevře pusinku, protože mi sice přikrmujeme asi měsíc, ale připadá mi, že jí tu lžičku do té pusinky někdy musím strčit sama a když jí dám na lžičce jídlo, tak něco ještě vyleze z pusinky, ale já to setřu lžičkou a dám zpátky, takže takhle nějak se nám podaří všechno spapat. Já bych pokračovala pomalinku, je čas, každý den bych přidala lžičku. A vaříš sama, nebo kupuješ skleničky? 😉

garfie
10. čer 2009

north: já myslím že to není žádná trága, pokud malé tvoje mlíčko zjevně nestačilo....naše prtě se taky kolem toho pátého měsíce budila snad co hodinu-byla to hrzůza! Doktor mi povolil dávat jí na noc rýžovou kaši...pak jsme přidali zeleninu, po tom půl roce....

garfie
10. čer 2009

Jinak já vařím a skleničkuju tak půl na půl, vařím do mrazu, někdy kombinuju skleničku a domácí. Taky hlavně kvůli masu-to totiž sama skoro nejím.

blandik
10. čer 2009

Chtěla jsem se zeptat, jestli máte stejnou zkušenost - malý začal te'dkom v 8M jídlo jakoby mělnit - prostě "přežvykuje" stravu, ačkoliv v puse žádný zub (a i kdyby byl, tak by byl na "trhání" jak jsem někde četla). Chtěla bych mu dát něco mělnit - ne jen ty kašičky a sračičky, ale lepek zatím nemůže. Máte někco zkušenosti s rýžovýma křupkama - prý existují - složení voda a rýže.

shaula
10. čer 2009

S rýžovými ne, ale s kukuřičnými a jáhlovými. Doporučuju, když nemá žádný zub, tak hlavně ty kukuřičné, jsou takové měkčí, takže si nepodře dásně, a krásně se v puse rozpouští a nelepí se. Jáhlové jsou trochu tvrdší.
Jinak oboje jsou bezlepkové, jen kukuřičná nebo jáhlová krupice a voda.

blandik
10. čer 2009

Shaulo, a kde je kupuješ - ve zdravé výživě? Nebo je to v nějakém řetězci?

shaula
10. čer 2009

Ještě jsem zapomněla - při kupování těch kukuřičných pozor, aby byly "natural", jinak se dělají i slané, česnekové, se sladkými příchutěmi. O těch rýžových jsem slyšela, předpokládám, že ve zdravé výživě budou k sehnání.

shaula
10. čer 2009

Jo jo, ve zdravé výživě.

shaula
10. čer 2009

Zase ruka rychlejší než mozek🙂 Malý sáček těch kukuřičných stojí u nás 13 Kč, teď jsem koupila velký pytel za 37. Jáhlové si nepamatuju, ale taky nejsou drahé, cca 15 Kč?

mikulka
10. čer 2009

Já myslím, že skleničky jsou u nás skutečně dobře kontrolované, musí být. Ale i tak mám trochu pochyby, že atm musí dávat nějakou chemii, aby vydrželo maso třebva půl roku rok bez lednice, ne?
Jinak mýmu malýmu skleničky nechutnají, tak vaším, ob den...

blandik
10. čer 2009

Mikulko - jsem si jistá, že skleničky obsahují jen to, co je napsáno ve složení - jak jsem psala - minimálně ovocné se konzervují vitamínem C - protože cukru tam moc není. U zeleninových neívm, jestli tam je taky C. Ale nehledala bych tam něco, co není ve složení - jelikož již máme zákon, který tuto povinnost ukládá a u stravy pro nejmenší se to bude sakra pečlivě dodržovat. My sami skleničky dáváme jen velmi okrajove - za toho 2,5 měsíce co přikrmujem bych to napočítala max 5 skleniček - nemám je moc ráda, raději uvařím a je to i levnější a červsté - to bych spíše těm skleničkám vytkla - nevím jak to bude s uchováním vitamínů, když mívají běžně trvanlivost dva roky a více. Shaulo díky za tipy:o) na křupky.
Když už jsme u té diskuze - co říklate na granulované čaje pro děti (hipp apod.) a taky na ovocné šťávy pro kojence /taky hipp ale budou určitě i jiné/. Dáváte to? Mě se to moc nelíbí - jednou jsem si ještě v těhu kouila hipp hroznovou a bylo to hrozně sladké. Malému dávám čaj - roibos pro běžné pití (je to pro děti), ale moc se nechytá.

shaula
10. čer 2009

Šťávy i granulovaný čaj mám koupený, ale nedávám🙂 Snažila jsem se na tom naučit pít, ale nemělo to efekt, plivali to ještě víc než vodu. Asi to vypiju já 😀 Navíc je v tom hodně cukru, i když jak to zase přepočteš na množství hotového nápoje, tak to není tak hrozné. Samozřejmě jsem dala mnohem méně, než je v návodu, jen vlastně na ochucení vody. Šťávy jsem taky ředila, a taky neuspěla. Jinak rooibos je hodně aromatický čaj (nevím, jak dětský, ten neznám), mně osobně vůbec nechutná, má příliš výraznou chuť, možná je problém v tom.

smardik
10. čer 2009

shaula taky kupujem Hami, měl i Hipp ale ta je všude sůl a moc mu to nejede

blandik 1x týdně má malý ty ovocné štávy - má je moc rád, má své oblíbené - jednoznačně vede merunkový hipp a jinak pije vodu, semtam čaj. jo a střídám skleničky i doma vařené a doma vařené mi neodmítá, ale skleničku má jen to co mu doma neudělám - jehněčí, telecí. Polívky, s hovězím nebo kuřecím masem nebo to co běžně máme doma mu nedávám

blandik
10. čer 2009

On už mě období, kdy ten roibos normálně pil (tedy po lžičkách - u nás prostě čaj z lahvičky nebo přes pitko nejede) - dělám ho slabý, já ho normálně taky nemusím, ale dostala jsem na něj tip, že je dobrý na střeva. Právě k témě granul. čajům mám docela odpor. Tak mě zajímal názor. Ano - smardik - taky tak chci používat skleničky - jen to, co člověk třeba nesežene nebo není v dobré kvalitě v danou roční dobu. A jakou máte zkušenost s pitím vody, čaje - myslím tím z čeho je pijou - lžička, hrneček, savička...U nás prostě jede jen ta lžička - občas mu dám pitko a on si pak s tou skleničkou vyhraje, jenže se mu občas podaří opravdu něco potáhnout a pak je zase celý pocákaný od čaje, protože tam vždycky nějaký zbytek čaje zůstane. A ještě mě napadá - úplně z jiného soudku - kde kupujete bodyčka s dlouhým rukávem?

holly1
10. čer 2009

ahoj, já bych se chtěla zeptat na ovocné přesnídávky. Zjistila jsem, že v Hamánkovi je cukr a nějaký modifikovaný škrob a jiná zahušťovadla a dělá se třeba jahodový nebo broskvový, což do roku není moc vhodné ovoce. Dáváte toho Hamánka - např. jablíčkového nebo meruňkového, tj. s cukrem??? nebo kupujete ovocné skleničky které cukr nebosahují? Plánuju ovoce připravovat sama, ale semtam asi u skleničky taky skončím.

berenika39
10. čer 2009

blandik, mě granulované čaje dostaly...koupila jsem od hipp, že ho na tom naučím z pítka, je to sladký, říkám si - týden, nic se neděje. Postupně jsem ubírala, ředila, ředila...obsah té pixly je fakt divný - barvička super. Pak jsem koupila jiný granulovaný, myslím HUMANA? Říkám si, at změním chut a můžu ubírat na koncentraci. A v té pixle, stejná barvička, stejná chuť....no důvěru k tomu nemám. Už jsme na půl lžičce na 300ml, ale čistou vodu prevít pozná 😀 😀 😀 .
Neskleničkuju, nedůvěřuju - konzervace. Vařím doma, vždycky několik porcí, mrazím, pak vytahuju a střídám...
Víkendy cestujeme, to jíme HIPP, ale tak o "třídu" níž, ted max od 6.měsíce.
Bodýčka ted jsou super v obyčejným GLOBUSU, nevím odkud jsi, ale předělali tam velký oddělení BABY a mají tam fakt hezký, ne úplně drahý, pár jich nosíme už 4 měsíce a super.

Uf. Překonala jsem se, včera jsem se tu tak rozčílila, že jsem na koně zanevřela a nechtěla sem ani mrknout.

blandik
10. čer 2009

Berenika, děkuji. Globus jsem ještě nezkoušela - zatím jen Tesco, ale tam mají vesmě samé krátké rukávy /tedy všude mají jen kratké, pokud nechci kus za 150 a výš - to můžu do HM, CA..). Globus zkusím. A co jsi se včera rozčílila - ty příkrmy od 2,5 měsíce?

holly1
10. čer 2009

Blandik, nevím odkud jsi, ale v CA jsem kupovala body s dlouhým rukávem za 60,- Kč a taky v Tescu jsem viděla tři bílá body s dl. rukávem úplně obyč. asi za 50,- za kus. Poradí někdo ty ovocné skleničky? Můžu semtam dát Hamánka s cukrem?

shaula
10. čer 2009

Holly, já kupuju zásadně bez cukru - Sunárek nebo případně Babydream, ty vyjdou nejlevněji, u Rossmanna Sunárek 21 Kč (zdražili, šmejdi, stál 20🙂 a Babydream 23. Jinak jsem narazila i na Hamánka neslazeného, podle složení žádné škroby ani nic takového, jen ovoce. Bohužel to bylo jen jednou a od té doby jsem ho nikde neviděla. Tehdy to bylo v Tescu, byl na regálu u akčního zboží, taková malá přihrádečka s posledními 3 skleničkami. Stál stejně jako slazený, tj. něco přes 10 Kč, takže super cena! Ale jak říkám, už jsem ho neviděla☹
Jo a druh ovoce vybírám taky podle vhodnosti, akorát ty broskve dávám, já až nějak se zpožděním zaregistrovala, že broskve by se měly od roka☹ Nedávám jahodové, tropické ovoce, apod.

berenika39
10. čer 2009

blandik, jj, mě nevadilo téma té diskuse, ale ta atmosféra. nevracejme se k tomu prosím, nestojí to za to.
holly, pokud nepoužíváš běžně obyčejný cukr do všeho možného, tak si myslím,že přesnídávka s cukrem občas určitě neškodí. Já tak nějak prckovi chutě střídám, aby pak nebyl vybíravý, takže i sladká tam patří, na tom nic není. Určitě nedávám ještě sladkosti, čokošky,zmrzlinu,lízátka....a tak. A není to nic tak výjimečnýho, jsem čerstvě přestěhovaná na malou vesnici,maminek je nás tu dost, jsou moc fajn, opravdu, jsem mile překvapená...ale prostě jídlo neřešej jejich děti jsou happy 😀

holly1
10. čer 2009

🙂 ok, stejně to ovoce chci dělat hlavně sama, spíš asi půjdu po těch bez cukru, ale když dám dvakrát za měsíc hamánka, asi se nic nestane, že 😉