Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

berenika39
10. čer 2009

tak tak, když jsme doma, nakrájím do misky ovoce a ponorným mixerem za minutu hotovo, to miluje a cukr nula. Někdy do toho přidám to žervé, co shaula dneska konečně sehnala. A skleničky vozím na cesty, mám ráda hipp.

smardik
11. čer 2009

blandik mi malý pije čaj jen s flašky, má ten hrneček NUK, Avent s pítkem ale nechce to ani zkusit z něj, raději se ani trošku nenapijel, dávám z flašky a to mu ukazuje a dávám at to trošku zkusí ale zatím nic

přesnidávky kupuju bez cukru - Sunárek nebo frutapuru, alnaturu, dala jsem i normální přesnidávku s cukrem - jednou za čas mu to neublíží ale nechce mi to, má své oblíbené co s ní a o další moc zajem nemá.

lucia1004
11. čer 2009

prosim o skusenost, radu: co dat na rozok osemmesacnemu babätku? iba masielko? alebo? dakujem

grenadinka
11. čer 2009

prosim o radu, mam stvor mesacnu dcerku aj niaky ten tyzden, nekojim ju, papame uz presnedavky, kasicky. 😅
myslite ze by uz mohla aj trosicku jahod za zahradky?

shaula
11. čer 2009

Grenadinka, jahody se dávají nejdřív po roce, jsou silně alergenní. Čtyřměsíčnímu prckovi bych je určitě nedávala.
Lucia, nejlíp ještě nic, máslo nebo lučina či žervé se doporučují od ukončeného 9. měsíce.

lenka456
11. čer 2009

Ahoj holky,
obča k Vám nakukuju. Jdu na radu. Jak jste zavedly příkrmy? Radily jste se s pediatrem nebo jste zkusily samy od sebe? Došla nám teď Beba 1, tak jsem dala 2 a pak jsem si na krabici přečetla, že by se měla dávat 3x denně po 210 ml... Asi už počítají s příkrmem, tak teda nevím, jestli jsem neudělala blbost... Nemáte s tím někdo zkušenost? (myslím s přechodem z 1 na 2 )
Děkuju za rady

shaula
11. čer 2009

Bebu 1 můžeš dávat až do 6 měsíců, je nejvíc podobná mateřskému mléku, takže se může tak dávat. Na dvojku lze přejít až po půl roce. Na příkrmy máte ještě čas, neblázni s nimi. Jinak tvůj pediatr by měl rozhodně vědět, že s příkrmy začínáš, ale co a jak dáš, je na tobě. Když tu nakukuješ, tak určitě znáš adresu www.kojeni.net, už jsme ji tu zmiňovaly asi 1000x 🙂

lenka456
11. čer 2009

Myslíš, že bych měla tedy přejít zpět na 1, když už měl 3 dávky 2?

shaula
11. čer 2009

Klidně, akorát co pak budeš dělat s tou dvojkou? 😉 Možná ji dober a pak dej zase jedničku. Nebo už zůstaň u dvojky, jak chceš.

zuzik_p
11. čer 2009

ahoj maminky, nasla jsem zajimavy clanek ohledne dusicnanu. davam dokaz, ve zkratce, vyssi davka dusicnanu pry muze byt nebezpecna hlavne v prvnich 3 mesicich veku, po 6.mesici veku kojence uz se nemusime otravy bat.
http://www.maminkam.cz/dusicnany-v-zeleninovych...

shaula
11. čer 2009

To je zajímavý článek, fakt jsem si početla, díky. Ale osobně si myslím, že dusičnany zase nejsou tak neškodné, jak se tam píše. Sice asi neohrozí dítě na životě přímo, to asi ne, nicméně dusičnany do těla nepatří, takže se buď někde ukládají (a to je špatně) nebo si játra a ledviny musí dát tu práci, aby je z těla odfiltrovaly, což je zase opotřebovává... Takže tak jako tak bych byla na dusičnany radši opatrná... I když jak je zjistit, že? 😒 Takže si s tím moc nebudeme lámat hlavu 😎

ilonecka
12. čer 2009

Ahojky holky,
tak příští týden nám budou 4 měsíce a tři týdny a podle paní doktorky máme začít s příkrmy. Od 4. měsíce už dle její rady dáváme kaši na dobrou noc, protože se nám v noci budila a už je to v pohodě, prospí zase celou noc. Máme začít se zeleninou, až jjí bude jíst pět dní, tak jí máme střídat už se zeleninou s masem a odpoledne dávat ovocnou přesnídávku.
Mimochodem mrkev, nepřítel oblečení. Z něčeho nejde vůbec vyprat. Hrůza.

Ptala sem se na ten čaj, říkala jsem jí, že ve vedrech vypijeme i 400ml a ona říkala, že čaj a vodu můžeme pít v neomezeném množství. Když jsem jí říkala názor některé z vás že je to hodně a že to zatěžuje ledviny, tak říkala, že je to jako u dospělého, prostě i malé děti pít musí. A to mi říkala i lékarnice, když se mnou vybírala čaj, že přeci nechci dítě trápit žízní. Když chce pít, mám jí dát pít. A ještě k tomu ten fenyklový aspoň pomůže na prdíky, na který stále trpíme.

Jo a ještě mám takový dotaz, včera jsme měli poprvé kaši s banánovou příchutí a měli jsme slabě zelené kakání, myslíte že to souvisí s tím banánem a máme zase dávat tu normální kaši. Díky za odpověď.
Mějte se Ilona.

surynka44
12. čer 2009

Ahojky všem, v pondělí bych chtěla dát malé poprvé maso, dává se to zase tři dny jako zelenina a nebo jen jednou, 6 dní zelenina, další týden 2x 5 dní zelenina atd. až přejdeme na 6x týdně maso? 😲

surynka44
12. čer 2009

Ještě jsem zapomněla, je jedno jakým masem se začne?

luca76
12. čer 2009

já četla, že mase se má zavádět takto: 1. týden - 1x maso, 2. týden - 2x maso....atd, až se dojde k masu 6 x týdne.

surynka44
12. čer 2009

luca76 Tak jo, půjdem na to 😉 jak jste na tom s tím mlíčkem, už malý papá víc? 😉

luca76
12. čer 2009

my jsme včera poprvé okusili maso, vybrala jsem lahvičku od hami, kuře, zelenina, jablko. díky tomu jablku to mělo nasládlou chut a malýmu to moc chutnalo... asi bych začala kuřecím být tebou.... Jinak s mlíčkem jsme na tom tak všelijak...nepije zdaleka tolik, co pil...včera vypil třeba kolem 600 ml... a co vy? 🙂

surynka44
12. čer 2009

U nás je to taky, jednou tak a jednou tak. Když se malá napapá v noci cca kolem jedné, tak ráno to mlíčko nechce a nebo potahá tak 50ml ☹ a pak kolem desáté už chytne hlad a papá. JInak vypije asi taky tak těch 600ml, no ale alespoň něco, hlady netrpí a to je důležité 😉

zuzik_p
12. čer 2009

Ilonecko, myslim, ze je to cele uplne spatne ☹ Uz jen zacinani prikrmy od 4,5 mesicu, pak zavadeni masa a ovocne presnidavky po 5 dnech od zacatku zeleniny. Vse se musi postupne, zde mnohokrat zminovana stranka www.kojeni.net je takova zlata stredni cesta a i tam jako vsude jinde se doporucuje maso az po mesici jezeni zeleniny a ovoce take po mesici. A ty tekutiny? Tvoje mala je zatim jen na mlecne vyzive a uz vypije i 400ml tekutin? To si myslim, ze je hodne spatne, koukni na jakykoliv zdroj a sama uvidis.
Surynka, zacala bych masem krutim.

saska.t
12. čer 2009

surynka mäsko mozes davat hned 5 x v tyzdni neskor 6x mäsko musi byt biele ostatne su este tazke takze bud kura, morka/kruta, kralik mas na vyber,

ilonecka - cierna kaka znamena vela zeleza, asi ste ho mali nadbytok v ten den takze sa vylucilo, nie je to nic strasne neskodi to len sa proste vylicilo... 😉 a 400 ml nie je zatazujuce pre telicko takze kludne pite zatazujuce vo vasom veku je cez liter, u deticiek od roka je doporucene 1-1,5 l za den co maloktore dietatko v tomto veku dokaze...

zuzik_p
12. čer 2009

Ilonecko, jeste ohledne toho masa..nejenze se se zavadi az mesic po zelenine, ale celkove je vhodne az od toho 7.mesice.

surynka44
12. čer 2009

Děkuji za rady ohledně masa 😉

zuzik_p
12. čer 2009

saska, odkud mas info ohledne pitneho rezimu??? Deticky do 4 mesicu by meli vypit cca 140 az 150 ml na kilogram vahy, ilonce bude 4,5,mesice takze jeste o neco malo min. A to se mysli veskere tekutiny vcetne mlicka!

shaula
12. čer 2009

Ilonecko, souhlasím se Zuzikem. Doktorka káže bludy, to je příliš rychlé zavádění příkrmů.
Maso - podle mě je jedno, jestli se začne kuřecím, krůtím nebo králičím. Nedávala bych akorát vepřové (to zatím nedávám vůbec, budu asi až hodně po roce), a jako úplně první bych nedávala hovězí (mám tak nějak vnitřní pocit, že je těžší než bílá masa). Ohledně frekvence zavádění souhlas s Lucou.
Dítě sice potřebuje tekutiny jako dospělý, ale uvědomte si objem jeho organismu a objem dospělého organismu... Tak je jasné, že je potřebuje v menším množství! A navíc jeho potřebu pokrývá příjem mléka. Dávat více než 200 ml se nemá.

saska.t
12. čer 2009

zuzik - to co ty spominas su tabulky z velmi davnej doby, udaje ktore som napisala su z vyskumov 😉
mäsko nie je obmedzene vekom, ide o zelezo a o bielkovinu a ked deticky ktore su na UM zacinaju prikrmy skor kvoli nedostatku /aj ked ja si to nemyslim ze to tak je) takze ak budu uz cca 3-4 tyz papat zeleninku nie je dovod nedavat mäsko je zbytocnost cakat po 7 mes. preto sa aj odporuca biele mäsko (nie je zatazujuce)
shaula - mas dobry pocit hovädzie obsahuje vyssi obsah bielkoviny a tym je agresivnejsie a zatazujucejsie aj ked zase vyzivnejsie co sa tyka kvality ale tiez ho nedavam casto a z bravcoveho mam velmi divny pocit malej ho tiez zatial nedavam a odporucaju ho zevraj az po roku 😉

m1rti
13. čer 2009

Ahojte holky, náhodou jsem nakoukla a občas teda koukám, až mi jdou oči šejdrem. Markétka má 6 měsíců a 2 týdny, od ukončeného 6.měsíce baštíme zeleninku (začaly jsme mrkví, mrkví s bramborem, špenát s bramborem, dál jsme se zatím nedostali). Malou skleničku sní malá zhruba na 2x, už dáváme večer i rýžovou kaši, nejraději má malá banánovou a střídám ji s jahodovou. Po každým jídle ještě kojím - v intervalu 30 min až 1 hodina po příkrmu. Zatím není problém. Jen musím zeleninu hodně na jemno upravit, s kousky se tím malá dáví. ... teď máme 2 dny pauzu od všeho. Malá má hroznou rýmu, tak sní jen zeleninu v poledne, jinak odmítá cokoliv jinýho, jen kojení jí jde. Pije dost často, už jsem vycucaná ...

holly1
13. čer 2009

holky, když dáváte žloutek, tak dáváte celý nebo jen půlku???

shaula
13. čer 2009

m1rti, nediv se, na kousky je ještě malinká, obvykle se je děti naučí kolem 8 - 9 měsíců, někteří i o hodně později. Takže v klidu mixuj najemno🙂 A proč jste už začaly s kaší? Ještě byl čas... Přeji brzké uzdravení od otravné rýmy!

shaula
13. čer 2009

Holly, no já dávám celý, nicméně je to pro 2 děti a ještě většinou na 2 dny, takže vlastně dostanou čtvrtku 😀 😀 😀 Minule už jsem dala dva žloutky🙂

holly1
13. čer 2009

tak já začnu s půlkou a pak přejdu na celý 😉