Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

pimpa
6. črc 2009

dik sasi,
vlastne hej, nejako som to zle vyratala, ten vek. myslim, ze zatial mu mliecko staci.
Nemate nieko link na nejaku tabulku, s cim zacat prikrmovat a tak? nech si to zatial nastudujem...dik 😉

saska.t
6. črc 2009
shaula
6. črc 2009

Ditka, no ovocná šťáva podle mě nezasytí vůbec, to mi přijde celkem logické 😀 Pokud už máte vyzkoušenou mrkev, tak můžeš přidat další, třeba ten brambor.

dada134
6. črc 2009

ahoj holky,
taky jsme začali už s příkrmy,chci se zeptat,máme na zahradě cuketu,chci je zpracovat,nevíte jak je nejlepší:uvařit,rozmíxovat a sterilovat nebo zamrazit?

vikina74
6. črc 2009

dada: Ja som cuketu podusila na troche vody, je rychlo hotova, rozmixovala a potom po malych porciach zamrazovala. Este lepsie je ju uvarit na pare a potom rozmixovat, vody obsahuje sama o sebe dost. Pri domackej sterilizacii sa ti stratia vsetky vitaminy, to by som neodporucala.

surynka44
6. črc 2009

Ahojky všem...chci se zeptat od kdy se může dávat bílý jogurt? Díky za radu 😉

moda08
6. črc 2009

ahoj
surynka44-mám za to, že od 8. měsíce
dada134-já jsem teda cuketu zamrazila syrovou nakrájenou na kolečka,pak si vždycky vytáhnu kolik potřebuju a podusim ve vodě

misutovo
6. črc 2009

Ahojte,

rada by som sa spytala, snazim sa drzat tabuliek co su na www.kojeni.net ale v niektorych veciach sa dost lisim.
Je tam pisane, ze od 6.mesiaca sa ma davat len zeleninovy prikrm a ja davam aj ovocny.
Po 7. mesiaci sa ma pridat ovocie doobeda a ja ho davam poobede.
A na tu kasu co som chcela davat a ste mi niektore poradili ze mozem je tam pisane ze sa ma davat az od 8meho mesiaca.
Vycitala som to v tom priklade jedalnicka.
Tak teraz neviem, mam to preorganizovat? Alebo co teda?

shaula
6. črc 2009

Misutovo, ty jsi asi začala s příkrmy hodně brzo, že? (Jestli jsi to tu už někde psala, tak se omlouvám, mám na tohle blbou paměť🙂 V tom případě jsi napřed a když už to tak máš zavedené, tak to tak nech. Jestli dáváš ovoce dopoledne nebo odpoledne je úplně jedno.
Ona ta tabulka předpokládá zavedení příkrmů až v 6 měsících pro kojené i nekojené děti, takže pak to tak vychází - zelenina v šesti měsících, ovoce v sedmi a kaše v osmi.
A kaši dáváš jakou? Předpokládám, že bezlepkovou. Pak to nevadí, i když bylo zbytečné s těmi příkrmy tak spěchat.

kacka.va
6. črc 2009

misutovo: přijde mi, že toho mícháš moc naráz. s příkrmama se začíná postupně, ne najednou. Nějaký čas (většinou tak měsíc) jen zeleninka, postupně vyzkoušet různé druhy a pak se najíždí na další příkrm - ovoce. Jinak ty tabulky jsou jen doporučené. Já taky dávám ovoce k odpolední svačině, ale já to zaváděla tak, abych se mi střídalo kojení s příkrmem.

moda08
6. črc 2009

Jakým ovocem jste začínali ke svačině?
Ještě jsem se chtěla zeptat,jestli přesnídávky (např. Sunarky,Frutapura) dáváte studený a nebo jestli to ohříváte? Nebo to je blbost to ohřívat?

eliotka
6. črc 2009

moda: já přesnídávky ohřívám na 15-20 sek v mikrovlnce.
zkoušeli jsme frutapuru, sunarku, hami, vše moc kyselé, nakonec dávám hamánka a hipp švestku či hrušku.

moda08
6. črc 2009

eliotka-to mě vůbec nenapadlo, že by to bylo kyselý. Já mám koupený jablko-hruška. To jsem si myslela,že bude sladký (hruška bývá sladká ne). Na Hamánka jsem koukala, ale je tam i nějaký éčko a vůbec to složení se mi zdá divoký. A co třeba Alnatura?

shaula
6. črc 2009

Moda - dávala jsem přesnídávky v pokojové teplotě. Hamánek je slazený (i když se dá sehnat i neslazený, ovšem narazila jsem na něj náhodou a jenom jedinkrát, pak už jsem ho nikde neviděla). Já jsem v pohodě dávala Sunárek a občas Frutapuru (vyšly cenově nejlíp z neslazených přesnídávek). Kluci je mají tak rádi, že nechtějí moje dělané přesnídávky☹ Ale mají smůlu, budou si muset zvyknout, ono to při dlouhodobém používání vyjde docela draho🙂

moda08
6. črc 2009

shaula-u nás dokonce mají Hamánka neslazenýho,ale vadí mi,že to není opravdu jen z ovoce. Možná to složení moc řeším 😒
No já si myslím, že taky pojedeme ve skleničkách, protože i zeleninku má radši ze skleniček. Teď jsem mu dávala dýni, ta mu chutná, ale přišlo mi, že po ní těžko kadí (normálně každý den, teď při té dýni až třetí den). Přitom píšou, že dýně stolici změkčuje, no tak nevím.A taky jsem dnes vyzkoušela poprvé maso, celkem to šlo.Zítra chci právě začít s ovocem. Asi mu povařím jablíčko a uvidím, jak se na to bude tvářit. Akorát nevím, jestli ty kupovaný jablka nebudou kyselý, těžko to na pohled poznám.

tin007
6. črc 2009

moda08, skus pridat do prikrmu (ak to uz nerobis) malu detsku lyzicku (alebo polovicu kavovej) extra panenskeho olivoveho oleja. moj maly jedol prve 4 dni iba zemiak (bez oleja) a mal dost tuhu stolicu, akonahle som zacala davat olej, tak je vsetko ok. 😀

shaula
6. črc 2009

moda - našim taky skleničky chutnají, ale pozor na to, když si děti zvyknou jen na skleničky, pak často odmítají domácí vařené jídlo. Ideální je to prostřídávat. Já jsem na to právě dojela s těmi přesnídávkami - byla jsem líná loupat jablka, tak jsem dávala jen skleničky, a teď moje přesnídávky moc nechtějí☹
Já většinou vařím (teď mám na mysli obědy), ale když mi to nevyjde nebo zapomenu, že druhý den ráno nebudu doma, tak pak baští skleničky🙂

moda08
7. črc 2009

ahoj
tin007-olej olivový dávám,ale na tý skleničce dýně bylo napsaný, že to již obsahuje olej,tak jsem tam už žádný nepřidávala,aby toho nebylo moc,ale asi to nepomohlo
shaula-no,my to takhle máme se zeleninou-zezačátku mi dlouho trvalo než vůbec nějakou zeleninku pozřel (nadavoval se), to jsem dělala domácí, pak jsem zkusila skleničku a ta mu chutnala, takže jsme začali skleničkovat. Sem tam jsem zkoušela mu podstrčit domácí jídlo, jen to oblízne a zavře pusu a nic. Asi to zkusím dávat půl na půl, jestli to půjde.
Ještě jsem se chtěla zeptat jak často dáváte špenát? Vím, že se nemá moc často dávat,ale malýmu chutná. Už jsem si taky říkala, že začneme pomalu s lepkem. Jak bych vlastně poznala, že má na něj negativní reakci?

dada134
7. črc 2009

Ahoj holky,
díky za rady o cuketě.Ale máme asi problém.Minulou sobotu jsem začala podávat příkrmy,nastudovala jsem několikrát zmíněné stránky kojení.net a začali jsme troškou mrkvičky,za 4 dny jsme přidali kousek bramboru.Děti od prvního dne baštily krásně.Ani neplivaly a pěkně otvírali pusinku.První 3 dny jsem podávala z kupovaných skleniček,pak domácí (z vlastní zahrady),no a teď k problému: Terezka poslední 3 večery tak hodinu a půl s přestávkami (cca od 8 do půl 10) vzlyká,křičí až ječí,ale nekroutí se nějak,přitom bývá vykakaná,odbrknuto má,kapičky(baby calm-zabírají téměř vždy)v sobě a pak z ničeho nic usne.Myslíte,že ji tam trápí ta domácí zelenina?Bývá povařená a rozmixovaná.Dnes zkusím ji nechat jen na mlíčku a uvidíme. ☹

garfie
7. črc 2009

já teda domáci a skleničky střídám-a někdy i kombinuju (třeba půl skleničky a něco vlastního) Jinak frutapury mi taky přijdou trochu kyselé-ale malá je miluje (a taky nechce domácí ovoce ☹
Alnaturu (ovoce) jsem zkoušela-malá to snědla, ale velký hit to nebyl. Je taková docela tuhá proti ostatním přesnídávkám.

misutovo
7. črc 2009

Shaula, kacka.va

s prikrmami sme nezacali velmi skoro, len 10 dni pred dovrsenim 6teho mesiaca. Malinka sa sama tak dobre rozpapkala. Tych 10 dni do 6 mesiaca som uz proste nevydrzala lebo sme mali skryty reflux a kedze som sa docitala ze sa reflux po zavedeni tuhej stravy upravi som ju uz proste nechcela dlhsie trapit. A veru ze to pomohlo- je to ovela lepsie (klop, klop, klop).
A na www.kojeni.net je pisane ze sa moze zacat v pripade potreby a ked sa dieta o jedlo velmi zaujima aj tyzden ci dva skor. Pamatam si ze ked som nieco jedla, mala mi strkala ruky az do pusi ako by strasne aj ona chcela. Zacali sme podla planu len zeleninkou presne tak ako sa ma ale kedze sme mali zacpu a vela nam odporucali jablcko, zaradili sme ako olovrant ovocie. Tak vlastne vznikli dva prikrmy na raz.
Na tu kasu som myslela len preto lebo sa mi zda strasne pazrava. Keby som ju nekrotila, spapa aj celych 190g zeleniny so zemiakom. Davam jej vsak iba polovicu lebo sa mi to zda vela. Cize radsej by som to rozlozila na viac casti ako ju raz natlacit. Preto som chcela dat podvecer tu kasu.
Ale ked myslite pockam s kasou radsej az do 7meho mesiaca.

shaula
7. črc 2009

No tak to určitě počkej, příkrmy se musí zavádět postupně, ne všechny najednou. Pro dítě je to obrovská změna, vždyť do té doby mělo jen mléko a žaludek si musí na jinou stravu zvykat postupně. Necitelné zavádění příkrmů by mu mohlo spíš ublížit, tak pozor.

kacka.va
7. črc 2009

misutovo: mě malá taky skoro od začátku jedla celé ty skleničky, u nás neplatilo dvě tři lžičky na ochutnání, začínaly jsme na půlce skleničky a za chvíli jedla celou. Kvůli záspě je to sice účelné, ale rozhodně bych zaváděla fakt postupně.

gartneroval
7. črc 2009

Ahoj, možná hloupá otázka, ale chtěla bych začít dávat malé žloutek do jídla, dáváte celý? A jak ho tam přidáváte? Já si jídlo rozmixuju, dám zpátky do hrnce a přimíchám žloutek, jak to děláte vy? A myslíte že přesnídávky, aspon ty 100% ovoce nahradí čerstvé ovoce, já radši dávám přesnídávky, občas jí namixuju čerstvé, zatím banán a jablko, ale mě se to ovoce v obchodech nějak nelíbí. 😅

kacka.va
7. črc 2009

Já dávala uvařený žloutek a míchala jsem to všechno najednou.

gartneroval
7. črc 2009

No jo, vždyt já ho můžu uvařit samostatně a přidat k tomu, někdy je něco úplná hloupost a přemýšlím nad tím jak blázen. 😀

kacka.va
7. črc 2009

🙂

tin007
7. črc 2009

ahojte, mam otazocku, verim, ze poradite: dnes som kupila krasny kus cerstveho telacieho stehna. chcela som si nachystat male kusky (cca tych 20g) do prikrmov, ale v receptoch na prve masovozeleninove prikrmy som nasla pridavanie iba kuracieho, morcacieho a kralicieho masa (nie telacie). myslite, ze mam nechat telacie na neskor (napr. o mesiac?) a zacneme kuracim? vdaka

misutovo
7. črc 2009

Dada 134:
Ahoj , aj nam sa dialo presne to co popisujes, krutenie, plac, nepokoj. Asi na 3ti alebo 4ty den co sme zacali s prikrmom. Malinka bola celu noc nekludna, som najprv upodozrievala zuby ale kvoli tomu kruteniu som ich vylucila. Skusali sme Sab simplex kvapky co nam obvykle pri bolestiach bruska zabrali ale tentokrat nepomohli. Tak som usudila ze si to telicko a hlavne ten traviaci trakt musi na nove jedlo privyknut. A tak aj bolo. Proste je to pre babatko zmena a crievka sa musia adaptovat. Bolesti sme mali vzdy len vecer, cez den nie.
Preslo to asi tak po tyzdni. Myslim ze to bude podobne, takze skuste vydrzat.
Ak sa Ti inak cez den zda pokojna, nema teplotu a pod. tak to treba asi len pretrpiet. Drzim palce.

shaula
7. črc 2009

Tin, můžeš bez obav dát i telecí.