Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

dagina
21. črc 2009

Opravdu za málo 😀 .

V domácích potřebách jsem si koupila takové mini misky/krabičky s víčkem, velikostně tak jednu porci 😉 .

tin007
21. črc 2009

majka79 kasickou by som nezacinala, nech si dieta zvyka pekne na zeleninku, potom ovocie a az okolo 8 mesiaca na kasicky. mne sa maly budi asi kazdu hodinu, hodinu a pol uz od 4 mesiaca, ale neiesim to takto (vobec to neriesim, verim, ze to prejde asi do dvoch mesiacov same od seba). inak nemas zaruku, ze by ti lepsie spaval v noci, ak by spapal kasu, mohol by mat z plneho bruska a namahaveho travenia nepokojny spanok.

majka79
22. črc 2009

tin007 díky moc za názor

lehna
22. črc 2009

ahoj holky,
nepročítám diskusi,tak jdu za vámi s otázečkou.
Malého přikrmuji od ukončeného pátého měsíce. teď má šest. už jí všechno, zeleninu,ovoce, maso.
jen bych chtěla vědět,kdy mu můžu začít dávat rýži a těstoviny??
díky.

garfie
22. črc 2009

lehna: Jestli ti už tohle všechno jí, tak klidně....rýže je bezlepková a těstoviny bych koupila pro jistotu speciální bezvaječeně. Jinak viz. www.kojeni.net-v příkrmech najdeš výborné tabulky co je vhodné pro který věk.

smajlik
22. črc 2009

ještě jedna čistě technická otázka - jakým způsobem dáváte dítěti žloutek? V mém okolí jsou totiž dva tábory maminek - jedny dávají žloutek povařit jakoby do vývaru, do polévky, prostě ve vodě se zeleninou a s tou ho umixují . Druhé normálně uvaří vajíčko, vydloubnou žloutek a zamíchají ho do jídla. Zkusila jsem druhou variantu a to nebylo jídlo, to byl boj :D, pořád to dělalo kousky, i přes ruční šlehač 😅

mishusha
22. črc 2009

smajlik...my zasadne tu druhu variantu... uvarim vajko a zltok vydlabnem... podla mna, ked sa snazis oddelit zltok este za surova, tak vzdy sa tam pripletie aj bielok... a ten sa do roka nesmie...
ale zavisi asi na mamicke

shaula
22. črc 2009

Smajlik - já taky druhou variantu🙂 Nikdy se mi nestalo, že by byly nějaké hrudky, vždyť se to krásně rozmázne...

Majka - obecně souhlasím s Tin007, zelenina je pro začátek lepší. Ovšem i kaší se dá začít, ale neslibuj si od toho lepší spánek, jen velmi málo dětí po kaši spí lépe, většina stejně nebo ještě hůře.

jaja257
22. črc 2009

K tomu vajicku, nam vcera doki povedala, ze 20 minut varit vajicko a vydlubnut zltok a tak dat.

Babule mam jednu otazocku. Kedy mozem davat olovrant alebo desiatu inu ako mliecko. Mala nechce mliecko a vidim ze je hladna... ☹

shaula
22. črc 2009

Jaja - 20 minut je zbytečné, 10 stačí. Koukám, že Barborka má už 6 měsíců, tak můžete pomalu začít s příkrmy - nejlepší je začít zeleninou, dává se obvykle v čase oběda, ale jestli chceš, můžeš ji dávat i jindy.

jaja257
22. črc 2009

shaula, ona uy papa na obed cuketu, zemiacik, jablcko. Mrkvu ani omylom, mz sme totiz na UM a ona ho uy dost dlho nechce a teraz ked skusila ine ako mliecko, tak mam proste uz uplnu smolu ☹ preto sa pytam ci moye aj desiatu alebo olovrant. Na obed spapa okolo 220 g prikrmu ale poobede ay do vecere skoro nic a zuri od hladu a mlieko na noc, tomu tiea neublizi a este sa nam aj prerezal zubok a tlaci sa dalsi tak to cucanie mliecka je hotova pohroma.....

shaula
22. črc 2009

Aha🙂 No ovoce se má zavádět cca měsíc po zelenině, nepíšeš, jak dlouho už zeleninu dáváte, tak nevím. Případně můžeš dávat zeleninu 2x denně.

jaja257
22. črc 2009

no yeleninu uy asi 2,5 tyzdna. Islo to pomalicky ale teray papa o dusu.... 😀 a teray nam hrozilo ze miesto vecerneho mlieka budem musiet dat cuketu lebo odmietala sat 😖

smajlik
22. črc 2009

tak to jste mě moc uklidnily s tím žloutkem, já jsem si připadala totálně neschopná, protože ty dvě maminky se kterými jsem se o tom radila na mě vyvalily oči, jako že jestli to myslím vážně že jí dávám klasický žloutek a ne ten povařený jakoby do polévky :D. Ještě že vás mám 😵 .. akorát mě se teda nerozmáznul, fakt dělal hrudky, já ho původně jen rozmačkala vidličkou a pak lžičkou, nakonec jsem vzala ruční šlehač a taky nic (to už byl žloutek přimíchaný do špenátu) ... možná když ho vezmu přímo do mixéru?

ajsa32
22. črc 2009

prosim vas, maly je mesiac prikrmy, zeleninu, posledny tyzden aj ovocie na olovrant, maso zatial nemal. popri tom ho kojim. ma ale problem so stolicou, kym bol len kojeny, tak klasicka kasovita, teraz kaka raz za tri styri dni a s problemami, puci sa, ledva ledva vytlaci, je velmi tvrda stolica.

ako mu pomoct?
dakujem

majka79
23. črc 2009

Shaula i Tobě děkuji, mám první dítko a tak mě napadlo že po kašičce bude líp spinkat moje mamka mi to radí ale tady na koníkovi většina začínáte se zeleninou a proto jsem se chtěla zeptat jestli začal někdo i tou kašičkou. Zároveň jsem objevila téma Každé dítě se dá naučit spát a tak zkusím najít radu i tam. Ještě jednou díky.

vikula
23. črc 2009

Ahojky tak dnes malej poprvé k ránu měl po brokoličce bolení 😒 Včera jsme dopapali skleničku a asi jak toho spapal víc než ty první dny tak se nemohl vyprdět,ale pak dobrý.Mám doma květák,ale ten mu dám zase až za tři dny a bramborou,kterou budeme testovat teď s mrkvičkou.Ale ještě se zeptám:dám dvě lžičky brambory a kolik mám dát té mrkvičky??Dávám zatím tu hami první lžičku

shaula
23. črc 2009

Majka, zkus, přečti si a udělej si názor sama. Ovšem metoda tam doporučovaná je použitelná pro děti NEJDŘÍVE v ukončených 6 měsících a já osobně ji neuznávám - tedy ona asi je účinná, to ano, ale myslím, že není vhodná pro křehkou dětskou dušičku... Totéž tam píše i maminka, která je povoláním dětská psycholožka... No pročti a rozhodni se sama.

Vikula, pokud měl bolení po brokolici, tak mu květák zatím nedávej, ten by mohl být ještě horší - obecně brokolice by neměla nadýmat, květák ano, takže opatrně. Květák se doporučuje až později.
Jinak poměr záleží na tobě, na to žádné návody nejsou ani nebudou 😉

vikula
23. črc 2009

Shaula:já jsem si už při té brokoli říkala,jak to asi bude zvládat.Tak ten květák dám později a v malém množství a bramborou.
Prděl docela dost,ale myslela jsem si že to bude o dost horší 😉

Majka mamky to většinou radí,protože dřív to bylo normální,ale na kaše =pozor 😉 Ty prý strašně nadýmají

vikula
23. črc 2009

Majka máme skoro stejně staré chlapce 🙂 Kdy se narodil Lukášek??Zda to není takné 😉

dagina
23. črc 2009

Ahojky maminy,
Shaula, když malé po brokolici nic není(žádné bolení, jen trochu prdí, ale to je u ní normoš 🙂 ), tak můžu dát květák??? Nebo radši cuketu a květák pak...., ať si břuch trochu dáchne 🙂

Masíčko můžu přidat cca po měsíci po zavedení příkrmu a žloutek též (ten myslím jen jenou týdně)?

Majka79, ach ty mamky ☹ , jsou bohužel ze staré školy a jejich informovanost je nulová 😖 . Se mi tchyně také diví, že malé nedávám už piškoty, kaši...
Jak často se ti budí malý????

majka79
23. črc 2009

Vikula Lukášek se nám narodil 14. února. Kašičku nezkusím zkusím vydržet sand ho to zase přejde.

Dagina už 11 dní teda vlastně nocí nespíme skoro vůbec usíná nejvíc na hodinu a pak je třeba 3 hodinky vzhůru.
V postýlce být nechce pláče. Kašíčku jsem zatím nedala mám ji sice koupenou ale tak ve skříni počká až bude čas.
Zatím nepřikrmuju nevím jestli můžu když je malý jen kojený a je mu 5m a týden.
Myslela jsem že se poradím u lékařky ale ta mi řekla že je veliký 8,28kg 😀 a tak u něj dokrmovat nejdřív od ukončeného 7.m a možná lépe až 8.m zdá se mi to divné tak se radím ještě tady opravdových maminek 🙂

Shaula diskusi o spaní zatím jen pročítám a přemýšlím. Vůbec jsem nevěděla že to platí až pro dětičky od půl roka, ale stejně nedokážu si představit že budu meřit nějaké minuty jak pláče. Chci mu nějak pomoci a naučit ho postýlka není nic zlého je už pro mě dost těžký a on je prostě jak já říkám nošenec. 🙂

lehna
23. črc 2009

garfie-díky moc.dneska mu dám těstovinky,koupila jsem bezvaječné. tak uvidím jak mu to pojede.

Majka79-nám taky malý nespal,co hodinu se budil, najeli jsme na metodu uspávání sám. celkem to i zabralo. ž spí skoro celou noc. na noc jsem kašiku dala párkrát a žádnou zěmnu jsem neviděla, takže ho moc nezasytila,akort chtěl pořád pít čaj. tak jsem zkusila koupit Hami Hajaja a je super, malý spí, noci nevyžaduje jídlo, jí až ráno kolem 7 a večer taky kolem 7,takže si myslím,že toto mlíko mu celkem vyhovuje 😉

lestep
23. črc 2009

smajlík- já povařím vajíčko, vydloubnu žloutek a pak nastrouhám na jemném struhadle a hrudky mě to neudělá. Strouhá tak vajíčka i pro nás do pomazánek a je to bezva.

majka- začala jsem dávat malýmu zeleninu a hned za 4 dny jsem začala dávat kaši na noc. Malej nechtěl spinkat. Po kaši spinká od 8h od večera do 6 h do rána a vůbec se nebudí. Zvládne těch 250 ml bez problémů.Takže bych se kašičky nebála.myslím, že každá máma to dělá, jak vyhovuje jí a dítěti.

lehna- jaké kupuješ těstoviny?co je to za značku?

lestep
23. črc 2009

jaj- jak se daří? pamatuješ si ještě na mě z jiné diskuze?

lehna
23. črc 2009

lestep- koupila jsem rosické těstoviny,mají červený obal. trochu blběji se mi tomixoavlo,ale dalo se .maý se sice netvářil nijak nadšeně,ale dal si 🙂

vikula
23. črc 2009

Majka my to měli také tak....Pokud dobře rozumím tak stále jen kojíš???Tak mu večer po kojení dej ještě třeba bebu 1 a nám to teda pomohlo 🙂 Sice mi celkem spal,ale nechtěl usnout a co jsem mu začala dávat UM tak máme strašně spokojené miminečko 😉 Kryštof se narodil zase na můj svátek 7.2 😀

Dnes zbaštil ten brambor s mrkvičkou a celkem to šlo,ale myslím,že bez brambory mu to všechno chutná víc 😉 Možná to bylo tím,že měl velkej hlad a byl mrzutej po očkování ☹ Dostal hexa a prevenar 😢 A teď spí jako dudek

shaula
23. črc 2009

Majka - no právě, podle mě to, že ho necháš plakat v postýlce (i když přesně odměřené minuty), ho určitě nenaučí postýlku milovat. Prostě si jen zvykne, že pláče zbytečně, a tak přestane... To podle mě není dobré.

Dagina, můžeš zkusit, ale já bych radši počkala. Třeba našim klukům brokolice nic nedělala a když jsem jim dala cca v 6,5 měsících květák (nějak jsem přehlídla, že se má dávat později 😅 ), tak po něm měli bolení bříška. Když jsem ho zkusila znova cca v 10 měsících, tak už OK.

gartneroval
23. črc 2009

Holky jaké těstoviny dáváte mimčům, vím, že bezvaječné, ale jakou značku? Je to jedno? Máte nějaké oblíbené? 🙂

lestep
23. črc 2009

lehna- myslela jsem, že se těstoviny dávaj¨í, až po 8 měs a více.

majka- myslím, že pokud má dítě 8kg tak to není podmínka, že by se neměl dokrmovat. každé dítě je jiné a přibírá i jinak.