Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

crca
15. zář 2009

Já teda začínám jen odpolední příkrm(zeleninku)a odpoledne zkoušíme přesnídávky ovocné-zatím jen zkouším po malých dávkách,abych věděla,jestli jim to něco neudělá,ale včera jsem dělala špenát s bramborem a malá by nejradši dlabala jak divá,mám jí nechat jíst,dokud chce?Já se bojím že jí přecpu,nebo jí tím zatížím.O syna strach nemám,ten by tu zeleninu nemusel vůbec 😀

rimmel
15. zář 2009

crca ja by som mu dala! urcite 🙂 precpat sa neda, babo vie kedy ma dost 😉
och teraz pozeram ze mate iba 4 mesiace..pockalal by som do 6.mesiaca ak teda vam doktor nenakazal inak

shaula
15. zář 2009

Rimmel - no dělej, jak myslíš. Ale uvědom si, že dosud to dítě nemělo v žaludku nic jiného než mléko, a tak by přechod na pevnou stravu měl být postupný, aby si na to trávicí trakt zvykl. Ne že do něj už za týden cpeš tři příkrmy denně a ještě všechny možné druhy 😖

rimmel
15. zář 2009

shaula zacala som prvy den ze len par lyziciek, no spapal mi hned celu misku ...druhy den som dala dva prikrmy ze ci spapa, spapal, treti den uz som dala tri(a stale len jablcko mrkvu a bananik tusim to bolo) stvrty som uz dala inu zeleninku..

no co ..chuti mu , nic mu neni..neradim sa nicim ale mojim babatkom nech mi kto hovori co chce..niektore babatka su citlivejsie, nechuti im, pomaly na ne treba, jasne ale moj je iny no co narobim 😀
nevidim dovod cakat ... zaludku je jedno ci jeden den dostane mrku a druhy tekvicu..ci avokado..a ako hovorim alergie v rodine niesu..
ja z toho velku vedu nerobim ako niektore mamicky co sa vseckoho boja! 😝

rimmel
15. zář 2009

a shaula, nikde nieje napisane ze musis cakat neviem ako dlho..ale ze sa mas riadit podla potrieb,chuti babatka 😉

evinkaa
15. zář 2009

No, já se přiznám, že jsem na to šla teda hodně pomalu. Celou dávku jediného příkrmu jsem malé dala až asi po 3-4 týdnech... Asi po měsíci a něco jsem zařadila druhý příkrm - ovoce a teď váhám, jestli třeba kaši navečer nebo mám zatím nechat jen mlíčko. Ale malá se nebudí, tak asi ještě pár týdnů vydržíme večer jen na mlíčku.

rimmel
15. zář 2009

evinkaa sak to je uplne ok..riad sa podla malej 😉 ja ked som dala prvykrat veceru hned mi lepsie spinkal aj4hodiny vskuse co som bola velmi vytesena nakolko mi dost zle spinka 🙂

shaula
15. zář 2009

Rimmel - je to tvůj názor a já ti ho neberu. Ale celkem se divím, že nejsi opatrnější, obzvlášť když se ti malý narodil o tolik dřív. A i to "řídit se podle potřeb a chuti dítěte" má svoje hranice - vsadím se, že kdybys mu dala čokoládu, tak mu taky bude chutnat, ale to neznamená, že je to pro něj dobré 😉

rimmel
15. zář 2009

shaula sak vies ako som to myslela riad sa podla dietata..nemusis ma hned chytat za slova 😉 ja viem co je pre neho dobre, co moze a co nemoze a ostatne nechavam nanom. 😝

petreva
15. zář 2009

Ahoj holky, prosím vás o radu a názor....Elenka tak neklidně spí a posledný dny se budí a občas i pláče (zřejmě hlady, protože když jí zkusím dát najíst - jinak nejde utišit- tak se po prsu většinou vrhne a pije..) přemýšlím, že začneme s příkrmy. V pondělí jí bude půl roku. Nejraděj bych začala zeleninou, kuli zvyku na chuť...ale zasytí jí tenhle příkrm (zejm. když se začíná pár lžičkami) natolik, že jí bude mlíčko večer stačit, nebo raděj začít kaší?? Tou se začíná taky postupně, že? Takže kolik asi první dávku??
Přemýšlím nad tím...mám teda zkusit začít dávat zeleninu v poledne nebo rovnou kaši na noc?? Díky

jankapiknova
15. zář 2009

petreva skus na noc dat kasu od 4mesiaca od nestle alebo sunarky,je balena po 2ks po 250ml v kartonikoch jak trvanlive mlieko,malo by to o trochu lepsie zasitit, je to taka riedsa kasa a maju aj rozne prichute ale tie su vacsinou od 6mesiaca a ryzova je od 4mesiaca. teraz som videla uz aj od hami. Ja to kupujem v tescu maju vzdy vsetky druhy 😉

rimmel
15. zář 2009

petrova ak chces zacat zelen.kludne mozes ak je to bude chutit..a par lyziciek to tiez nemusi byt..resp ako radia ze dve -tri..ak jehladna mozno zje aj 6 😉
daj kludne na noc..odorucim tekvicku alebo mrkvicku su sladke

petreva
15. zář 2009

BERENIKA, na minulé stránce píšeš, že kaše dítěti nic nepřináší 😕 co tedy dávat večer? Proč je rýžová,pohanková nebo kukuřičná kaše "k ničemu"?

berenika39
15. zář 2009

petreva, ta kaše od nestle je fakt výborná, není těžká na noc, ale neznamená to, že po kaši děti líp spí, chce to zkusit. když to nezabere, je lepší první příkrm dát zeleninu v poledne a nějakou dobu na ní zůstat. postupně, po jednom druhu.

rimmel, není moc rozumný nabádat mamči, aby to dělaly jako ty, věř tomu, že ten spěch a zbytečné zatěžování trávící soustavy miminka, které mělo jen mlíčko, se může projevit i později a zpátky to nejede vzít. všechny odborné publikace i třeba ta slavná bible kojeni.net doporučují postupné zavádění jednotlivých příkrmů i potravin, které je tvoří. pokud by někomu nedělalo dobře třeba ovoce, jak má mamča poznat , kde je chyba, když za týden dítě dostalo všechno najednou a ve velkém množství? sama si to samozřejmě můžeš dělěat, jak uznáš za vhodné, ale netroufla bych si tohle radit ostatním. alergie a zažívací potíže pak můžou mimčo trápit hodně dlouho a je to naprosto zbytečné.

rimmel
15. zář 2009

a co som jej zle poradila? dat zeleninku? ved to je ako stvorene pre prvy prikrm.

jankapiknova
15. zář 2009

ja mam skusenost ze urcite skor zeleninku nez ovocne vyzivy..., ale tie kase mam vyskusane ryzove od nestle a sunarky a u nas teda spi dobre ale aj tak papa 2x za noc,ci dam kasu ci mlieko,cokolvek ale spi ok inak 🙂

rimmel
15. zář 2009

moj nazor:

v 6 mesiaci je zaludok pripraveny na ine veci nez mlieckoa co ja viem jeden druh zeleninky...MM v 6mesiacoch straca svoju vyz.hodnotu a je jedno ci ste rodili predcasne, vase prsia to nevedia..preto treba zabezpecit aby babatko malo aj inu stravu nez jablcko a mrkvicku..koli vitaminom a zelezu a inym..
medzi prve prikrmy patria tieto: avokado, zemiak, mrkva, petrzlen, cibula, tekvica, patizon, banan, jablcko, jahody, hrusky, mango, ceresne, broskynka..atd atd o a este tie babyrice a ine.....opakujem, po 6mesiaci. vyber je na vas.

hadam nenecham moje dieta zit na mrkve a banane mesiac!? 😀

pajinka23
15. zář 2009

rimmel mas pravdu s tymi prikrmami,my este nemame ukoncene styry mesiace a doki nam uz vcera kazala zacat dnesnym dnom zo zeleninkou lebo sme na um a mali sa mi aj v noci budi aj pet krat od hladu vypije 240ml,100cajik a medzi tym aj stavicku 100,a stale neni zasyteny...doki nam povedala ze je proste jedak,kazala nam zacat mrkvickou na obed a na vecer kasicku,ale mrkvicku na prvy krat kazala 3 as 5 lyziciek,a kasu tak 40 a potom mu dat este mliecko,tak uvidime ako bude 🙂 🙂 🙂 Dnes sme mu dali mrkvicku taku rozmixovanu na penu a netvaril sa nejako spokojne ale na prvy krat celkom dobre tie dve lyzicky spapal,uvidim ako to pojde s tou kasou vecer a hlavne ako bude spinkat 🙂 🙂 Ja uz sa tiez neriadim tabulkami a knizkami ...hadam si nenecham dieta hladne 😉 😉

petreva
15. zář 2009

Berenika, máme doma rýžovou od Nestle, je od 5 měsíce 😉 uf já nevím....raděj bych taky zeleninu, ale tu zase postupně po lžičkách, takže nevím, jeslti by jí to zasytilo natolik, aby jí to stačilo spolu s mlíčkem...víš jak to myslím, že mi to noc asi nevyřeší 😅 Na druhou stranu si nejsem jistá, že se vnoci budí hladem. Zabrečí jen občas a jinak je "jen"hodně neklidná budí se a usíná...já teda nespím, že 😖 , ale chci to nejlepší pro Elenku,já to nějak vydžím. A co tedy dávat "k večeři"? Nemyslím teď ale později až bude čas??
RIMEL, pro prvý příkrm je zelenina nejlepší, to je pravda, lae asi bych začala lžičkou dvěma. Myslím, si, že by Elča zbodla mnohem mnohem víc, ale trpěla kolikama a já bujuju s mlíčkem víceméně pořád, tak si nechci laktaci rychle snižovat. Myslím tím, aby se nenadlábla zeleniny a už "mě"nechtěla. Ale dík za názor, já beru všechny.

pajinka23
15. zář 2009

A tu kasicku mu hadam mozem urobit aj do flasky nie???lebo ho nechcem trapit vecer lyzickou ked este ani ustocka nevie poriadne otvorit 😕 😕 a bude sa mi zlostit 😉

petreva
15. zář 2009

RIMMEL, však on ti názor nikdo nebere 😉 já myslím, že je třeba něco přečíst, někde se poradit a pak si z toho vybrat 😉
Nebudem se tu přít o názory, ne? Třeba podle mě je cibule, petržel hrozně aromatická a nevhodná do prvních příkrmů, stejně tak jahody a broskev, jsou "ostré" a pro bříško miminka "složité".....každá jsme jiná a každá o něčem přesvědčená 😉

rimmel
15. zář 2009

pajinka no neviem...ja by som dala do lyzicky..ale neviem, nemamskusenosti 😉 vela stastia! 🙂

rimmel
15. zář 2009

petreva ja praveze cerpam info z roznych kniziek a netu a doktorky 😉

petreva
15. zář 2009

Rimmel, nevím kde bydlíš, že se to tam takhle doporučuje, ale na netu a v knížkách to nacházím tak jak se "tu" v příkrmech traduje...heleď nech to být 😉 já být tebou tak se teda bojím budoudnosti zdraví miminka, ale je to tvoje děťátko. TeĎ problémy nemá, toje pravda a to taky asi hodně maminek vidí a neřeší...taky mám takovou, co dala příkrm až moc brzy nebo jinou, která láduje mimčo kde čím...je to na každé z nás.

rimmel
15. zář 2009

petreva mne bolo povedane aj som si precitala ze ano, lyzicky dve ale ak dieta je hladne a chce viac tak daj..samozrejme nie liter toho ale tolko , kolko si babo pyta 😉 znova..toto plati pre ukonceny 6.mesiac

rimmel
15. zář 2009

petreva a co take zle som miminu dala mi prosim ta povedz?😉

petreva
15. zář 2009

RImmel, chápu, že myslíš ukončený 6m....a necháme toho, ne? Nemám ti nic za zlé a nijak mě nezatěžuje, že to tak děláš. 😉
Každá máme svůj pokládek a svoje přesvědčení, ne 😉 Hezký den 😉

rimmel
15. zář 2009

ale sak ja sa nehnevamlen by som rada vedela co zle som mudala?

berenika39
15. zář 2009

petreva, tak tu kaši na noc vyzkoušej, uvidíš, jestli se spinkání zklidní, může to být i od zoubků, ne hladu. chce to tak týden, abys poznala, jestli to pomáhá. dávala jsem kaši docela dlouho z láhve, řídkou, dělalo mu to dobře, přitulili jsme se a vypil to a spal, na lžičku byl večer moc unavený a nejdl pořádně. nemá se to, ale mě to jako nějak zásadní hřích 😀 😀 nepřipadalo. pak sám láhev začal odmítat (měli jsme ji jen na večer, jinak pil z hrnku a jedl normální kouskovaté věci). vyřešila jsem tím i pití v noci, v láhvi měl přeci jen 220ml vody (mléka), víc než v misce s hustou kaší, takže neměl žízeň a nebudil se.
nestle má ty kaše fakt fajn, dobře stravitelné, rýžová není snad tak sladká. zkus, určitě se nic nemůže stát, aspon oznáš, proč se budí 😉 😉

je jasný, že zelenina v poledne ti noc nevyřeší 😉 😉 . tak držím palce.

rimmel, pokud někde je seznam potravin, které je možné dítěti dát po šestém měsíci, určitě to nezamená v jednom týdnu.

rimmel
15. zář 2009

berenike sak ani som nedala vsetko v tyzdni, no je pravda ze som neostala pri jednom ci dvoch druhoch..