Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
29. zář 2009

Petra - no já právě četla, že krupici až tak od 3 let, prý hodně zatěžuje žaludek... Ale nevím, co je na tom pravdy, to by se pak asi nesměly žádné pšeničné kaše...
Nicméně z KM bych ji určitě dělala až tak po roce, dříve radši ne. Do mléčných kaší se dává UM, to je upravené tak, aby bylo lépe stravitelné.

shaula
29. zář 2009

Petra - aby nebyl můj příspěvek špatně pochopen - do mléčných kaší se dává UM - tím myslím, že ho už obsahují, proto se zadělávají jen vodou, přesně jak píše dm1.

aponchie
29. zář 2009

ty jo krupici mi ani ta starsi neji ..ona si dava jeste ted ty kasicky z DM s vodou je jak miminko 😀

petra1985
30. zář 2009

shaula no vsak ja nemyslim krupicu riadne na husto.. ja ju este nedavam ani tak skoro nezacnem mne mala pribera dost dobre na to aby som jej to davala.. len sa divim co vsetko sa uz jest nemoze odkedy sme boli male my.. krupica z takeho riadneho kravskeho mlieka bola na dennom poriadku a o pudingoch ani nehovorim.. 🙂 a nikomu to neublizilo.. ja zas takym tym kasickam mliecnym krabickovym co sa daju v obchodoch pokupit nie som velmi naklonena.. pride mi to ako umelina.. proste to spropaguju vynesu do nebies ake je to zdrave a malokto kto to detom dava mozno vie co to vsetko obsahuje.. niekedy to vobec nebolo a deti prospievali a boli ako valibuky 😉 no ale to je vec nazoru..

este sa chcem opytat na vyzivu domacu.. kedze je robena s cukrom tak predpokladam, ze sa to davat nesmie mam pravdu?

shaula
30. zář 2009

Petra - jsi si tak jistá, že to nikomu neublížilo? Tak proč dnešní děti mají o tolik více nemocí, alergií, ekzémů apod.? Podle mě je jeden z důvodů i předčasné zavádění některých druhů potravin... Neříkám, že je jediný, významnou roli určitě hraje i znečistění ŽP a další. Nicméně ŽP bylo znečištěné už před těmi 30 lety, možná ještě víc, jen se o tom nemluvilo...

Cukr bych rozhodně ještě vynechala.

petra1985
30. zář 2009

shaula no to ja neviem ale jedno viem urcite, ze kedysi, ked sa jedlo hocico tak deti tolko chorob nemali pretoze boli odolne a zvykali si na normalnu stravu uz v ranom veku.. teraz mi pride divne, ze napr. 4 rocne dieta v zivote nejedlo krupicu, ktora ma podotykam nazov DETSKA krupica..........

sloto
30. zář 2009

ahojte mozem dat malej aktiviu jogurt sladkubielu, ked uz ma 7 a pol mesiaca?

shaula
30. zář 2009

Sloto - ale asi v ní je cukr, ne? To bych nedávala...

petra1985
30. zář 2009

hej a mliecne vyrobky do jedneho roka tiez by sa nemali ci ano?

berenika39
30. zář 2009

proč by ne? nesladké nebo málo sladké, neslané nebo málo slané - určitě denně a podle chuti. JOgurty kolem osmého, sýry kolem desátého, no problem....

shaula
30. zář 2009

Kysané mléčné výrobky včetně jogurtů bez problému po osmém měsíci, žervé a Lučina cca od devíti. Sýry jsou otazník, obsahují hodně soli, jak tvrdý, tak hlavně tavené (ty vůbec nejsou vhodné) - já dávala tvrdý sýr až po roce, tavené nedávám a v dohledné době ani dávat nebudu. Nicméně jeden plátek tvrdého sýra jednou za čas asi nikoho nezabije 🙂 Tvaroh až po roce.

pajinka23
30. zář 2009

Ahojte babule pozeram ze debata sa nam tu poriadne rozbehla 😉 😉 Co sa tyka tej detske krupice,dava sa detom od jedneho roka 😉 😉 ,ale ja som to tu uz tiez niekde pisala ze mama mi krupicu medzi prsty miesala do sunaru ked som mala try mesiace,lebo som bola nenajedene babo a mojim bratom davala tiez detsku krupicku do mliecka a nic sa nam nestalo sme zdravi a v nasej rodine nemame ani jeden ekzem a ani alergiu tak v krupici to urcite nebude 🙂 🙂

jeudi
30. zář 2009

holky a co kase od 4 mesice??nekdo rikal ze se kase zacinaji davat az okolo 10mesice ..tim bylo mysleno jako krupicka???

pajinka23
30. zář 2009

A ked sa tu pise o soli a cukroch 😲 😲 Kazdy jeden detsky cajik,alebo detska vyziva obsahuje cukor,a o soli sa radsej ani nevyjadrujem ☹ ☹ v kazdom mesovom prikrme z obchodu ☹ ☹ Ja osobne varim malemu papanie domka s cerstvej zeleninky v parnom hrnci a bez dochucovania..Neuznavam kupovane prikrmy a chcem aby sa drobec naucil na prirodzenu chut potravin 🙂 🙂

pajinka23
30. zář 2009

jeudi ja malemu davam kasicku,a zacala som skor ako mu boli styry mesiace a je to fajn vec mali my spinka po nej krasne aj ked musim povedat pravdu,ze ju musim hustu urobit podla seba nie podla navodu,lebo podla navodu je riedka voda ☹ ☹

berenika39
30. zář 2009

pajinka, to že vám nic není, neznamená, že je krupice ok od třetího měsíce. záleží na tom kterém konkrétním miminku, jak je na tom se sliznicí tlustého střeva, exem je onemocnění trávícího traktu a strava do roka ho maximálně ovlivňuje. pak už méně. pro někoho krupice v poho, ale někomu může vadit. to není o krupici, ale o člověku.

já taky jím arašídy a manža se po nich dusí, asi mu sáček koupím🙂))))

jvo
30. zář 2009

kocky viete mi poradit kolko mlieka musi vypit denne dieta ked je uz prikrmovane, lebo v poslednej dobe mame dake problemy dostat do malej mlieko ☹
a este jedna otazocka moze sa por na zaciatku prikrmov?

pajinka23
30. zář 2009

berenika 😀 😀 😀 hi hi to by si mu urobila 😀 😀 ja nehovorim ze v dnesnej dobe sa krupica ma davat troj mesacnym babetkam,ale nase mamy to tak robili 😉 😉 dnes je vsetko ine ako bolo vtedy,v minulosti boli ludia celkovo zdravsi ako su teras to je fakt 😉 😉 Ale zase na druhej strane si zober ze tie kase od 4 mesiaca pre deti sa as privelmi podobaju krupici 😲 😲 aj chutovo 😔

pajinka23
30. zář 2009

A este dodavam ze krupica sa detom podava od jedneho roka nie od troch,pred chvilou som si to citala na etikete s detskej krupice 😉 😉 😉

vikula
30. zář 2009

Ahojky holky,

dlouho jsem tu nebyla,ale teď bych potřebovala vědět zda mohu dát malému třeba jogurtík??

Nešla jsem na netu,že se může dávat od6-9měsíce,ale nevím jaký.Poradíte mi tu někdo 🙂

berenika39
30. zář 2009

pajinka, no mě to povídej, jak to bylo za první republiky a ted.....mám praxi, mezi dětma 20 let🙂)))

saskarisko
30. zář 2009

Ahojte,
poradite mi niektora link na tabulku pridavania potravin podla veku. pri synovi som to mala z mama a ja, ale potom som ju pozicala, a uz sa mi nevratila. v jeho knizke mam sice zapisane, co sme kedy pridavali, ale takto to je prehladnejsie.

ad jogurty - vikula, klasicky biely smotanovy (obsah tuku - 8-10 %), v SR napr. zvolensky, v CR myslim, ze hollandia alebo tie sklickove jogurty (vyrobcu si nepamatam)

ad krupica - my sme ju davali az po roku, a zavarala som ju napr. do polievok. ale predtym som ju este namacala cca 5. minut vo vode kvoli stravitelnosti

sol, cukor som pri synovi do roka nepouzivala. vystacili sme si s bylinkami. a kedze cukor, a sol ako taku nepoznal (myslim klasicke kupovane), tak si to ani nevyzadoval

vikula
30. zář 2009

Děkuji za infornaci 🙂

berenika39
30. zář 2009
saskarisko
30. zář 2009

a este taky drobny postreh k soli, a cukru. ja som dost obmedzila ich pouzivanie v jedlach aj pre nas, a vysledkom je, ze nanovo objavujeme prirodzenu chut potravin. nedavno sme sa na dovolenke stravovali v roznych restikach a zistili sme, ze bud su tie jedla max. presolene, alebo my uz tak malo solime 😉

pajinka23
30. zář 2009

berenika ale to naozaj 😲 😲 😲 20rokou???ale nevyzeras nato 😉 🙂

pajinka23
30. zář 2009

idem tata mali je hladny 🙂 🙂 dobru nocku a zajtra pokracujeme 😉 😉

berenika39
30. zář 2009

hahaha. děkuji. první porod za totáče září 1989 a druhý srpen 2008. mě to mimino nenechá stárnout 😉 😉 .

saskarisko,to je moje teorie, tak to je - čím míň se do jídel přidává, tím chutnější jsou, restíky a spol. solí moc, asi aby se potom pilo??? 😀 😀 😀

jabera
1. říj 2009

shaula, dik za rady aj linky.
este k tomu mixovaniu. ved ja chapem, ze doteraz mal len mm, ale tajne som dufala, ze mu bude stacit pomackane vidlickou.... ale uz mame rucny mixer, tak ideme na to...

pajinka23
1. říj 2009

berenika tak to som ja mala len ubohe styry rocky ked si ty mala prve mimi 😀 😀