Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

iluss
9. bře 2010

uzovicka: skleničky od Hami a Hiip jsou dle mého názoru dobré a kontrolované ohledně dusičnanů. Taky je mám doma jako nouzovku když nestíhám nebo na cesty 😉 Jenom je potřeba číst složení, občas tam píšou že je to třeba už od 4.měsíce a přitom tam dají druhy zeleniny, které může dítě až později. Ale většina skleniček je v pohodě 😉
Já doma nevařím každý den, přijde mi to neekonomické. Koupím si víc druhů zeleniny a maso, uvařím to, různě to namixuju do mističek a zamrazím.
Naposledy jsem vařila tyto kombinace:¨
1. mrkev, brambor, kuřecí, rýže
2. květák, brokolice, brambor, kuřecí, rýže
3. lilek, petržel, brambor, kuřecí rýže
rozmixuju to a nandám to mističek a zamrazím.

Kaše máme taky kupované, nejvíc nám chutanjí od Hami nebo Nestlé. Kromě rýžové můžeš dát i obilnou.

paulla: já jsem dusila ovoce tři týdny, po třech týdnech jsem dala syrové.

uzovicka
9. bře 2010

Iluss, si velmi zlata, dakujem Ti za podrobne rady, cenim si to velmi. Mozes vysvetlit, co je to lilek? V slovencine tomu nerozumiem. Tie zamrazene uvarene porcie obedikov potom ohrievasvo vodnom kupeli alebo nejako inak?
Myslis, ze prikrmy doobeda, obed a vecer v 7mesiacoch stacia? som stastna,ze este papa aj moje mliecko, dufam, ze nam este dlho vydrzi 😀

erinbrock
9. bře 2010

ja mam nejradeji sklenicky Hipp - ale maly si zvykl rychle na varene, takze varim a jsem rada - mam v mrazaku zasobu tak jak iluss - pripadne varim na dva dny - jeden den dam a na druhy den mam nachystane v lednicce...jinak jsem nakoupila mrazenou zeleninu v sacku - mam zvlast brokolici, mrkev, kvetak, do formicek na led jsem si zamrazila uvarenou cuketu a cervenou repu a mam zamrazene kousky na 1 porci kureciho masa - vezmu hrnec dam par kousku z brokolice, kvetaku, mrkve, kureci nebo zloutek nebo bez, priskrabnu dve male brambory, dam varit s olivovym olejem a pak jen pridam treba dve rozmrzle cuketky nebo repu, proste ruzne kombinuju a je jidlo hotove - otazka 20 min - 1/2 hodinky...a na druhy den schovam do lednice...ted jsem uz koupila i mrazenou zeleninu mix - nemusim mit aspon otevrene tri sacky v mrazaku...
ovoce strouham na struhadle nerezovem na tom mensim a taky je to krasne pyre - jak je to moc tekute tak to nechce... 🙂 dusila jsem necely mesic a kombinovala s presnidavkou frutapurou - ted uz davam cerstve...

paulla
9. bře 2010

blka, iluss - díky.

Hipp dává často sůl už do skleniček od 4.měsíců. Já ráda kupuju babylove a alnaturu. Jinak u mě je poměr skleniček a doma vařeného asi 50 na 50, i když poslední dobou vyhrává doma dělané. Já nerada zamrazuju, radši vařím čerstvé.

paulla
9. bře 2010

uzovicka - moje malá má za týden 8. měsíců a zatím dávám jen 2 příkrmy denně, jinak jen kojím.

uzovicka
9. bře 2010

Maminky, ste zlate, ze ste sa tak rozhovorili o vareni a mrazeni a kelimkovani. Velmi mi to pomoze, dusicky, dakujem Vam. Hned sa mi lepsie dycha a tesim sa, co zajtra ukuchtim, kym maly pospinka aspon 20 minut, viacej to u neho doobeda nebyva 🙂

poletucha
9. bře 2010

ahojky, holky mam dotaz..jak casto vam prckove ji? Danny uz tak dve hodiny po jidle pobrekava a chce dalsi nasup 😅 ja furt nevim,jestli mu nemam teda davat castejc a mensi porce 😕

iluss
9. bře 2010

uzovicka: hodně informací najdeš na www.kojeni.net v kolonce zavádění příkrmů. Jsou tam přehledné tabulky, jaký druh potraviny můžeš dát v daném měsíci a zároveň postup při zavádění příkrmů.

erinbrock
9. bře 2010

uzovicka
mne maly taky spava sice vickrat denne ale dava takove pulhodinovky..pritom se opravdu neda moc stihnout...jinak uz se taky moc nezabavi, nejradeji na rukach nebo na kline - proste je zvedavy a lezet ho nebavi...verim stejne jako ty ze se nauci spavat delsi dobu - to by se aspon dalo neco udelat pripadne zalezt do postele s nim 🙂 takhle to nema na 20 minut cenu 😀😀 drzim palecky...

iluss
9. bře 2010

poletucha - malá jí časově takto:
10:00 svačina
12:30 oběd
15:00 svačina
17:30 večeře
a jinak během dne kojení

erinbrock
9. bře 2010

8 kojeni 10 svacina 12,30 obed 13-13,30 kojeni - zapije obed, 16 kojeni 18,30 kase+kojeni (kasi zacinam, tak mu davam mensi porci) 20,00 kojeni a spat pak v noci 2x kojim - ve 2 a v 6 - vse je cca nekdy driv nekdy pozdeji 🙂

uankab
9. bře 2010

ahojte, my zaciname pomalicky s prikrmami, zatial len 4dni... kolko vam deticky spapali na zaciatku, aka velka by mala byt porcia? mne malinka spapa tak 20-25ml a neviem ci jej mam davat postupne viac, alebo to zatial staci... aky sposob je najlepsi ohladom zvysovania davok a na kolko ml? dakujem pekne 😉

blka
10. bře 2010

Iluss a kdy tak zařazuješ kojení? Já vůbec nevím, kdy bych ho zařazovala.
Já to mám časově takto: dopoledne kojení, kolem 12 oběd, kolem 14 kojení, kolem 16:30 svačinka a okolo 19 kojení. A kojení v noci cca 3-4x.

Užovičko, lilek je po vašem možná baklažán. Vypadá takto http://www.lilek.info/

blka
10. bře 2010

Uankab, dávej postupně větší dávky. Já jsem dala poprvé pár lžiček, pak do půlky skleničky a pak zbytek. Nějakou dobu jsem dávala půl skleničky (té malé), pak celou a teď už dávám cca 200ml. Plná dávka oběda je 200-250ml.

meckat
10. bře 2010

iluss - my máme presne to isté - všetko robím rovnako tak ako to píšeš ty -- 🙂

meckat
10. bře 2010

no až na tie kupované výživky - malému nechutia, takže to si vyrábam sama

poletucha
10. bře 2010

diky moc holky...ja uz prave dokojila,tak mu zacnu davat neco(ovoce,UM) klidne po dvou hodinach ...je to nenazranec 😀

iluss
10. bře 2010

blka: já malou kojím v 6h, 8h, 11h, 16h, 19h a v noci 1-2x. Přes den se někdy napije hodně a jindy si jen cucne. Ale kojíme pouze když jsme doma, když jsme někde pryč (na cestách nebo na návštěvě), tak nechce k prsu vůbec, to jí zajímá spousta jiných věcí.

meckat: to mojí malé ty kupované chutnají, ale dáme tak jednu týdně (když někam jedeme), jinak vařím a dávám do mrazáku.

kveluse
10. bře 2010

ahoj,
nemáme ještě nahrazené ani jedno kojení. Sní mi tak max. 70 ml příkrmu a pak se sápe na prso. někdy si dá jen jednu dvě lžičky. Máte s tím nějaké zkušenosti?
Iluss, vy máte nahrazené, nebo taky pořád dokojuješ?
První holčička mi baštila mnohem lépe. Ale ještě je asi brzy to řešit, co?

Jinak jí dávám příkrmy k obědu, odpolední svačině a večeři.

iluss
10. bře 2010

kveluse: malá už sní plnou dávku (někdy i víc), takže po jídle už nedokojuju. Dám jí třeba až za hodinku (až jí trošku slehne), aby se trošku napila.

blka
10. bře 2010

Iluss, aha, tak to by Mareček asi hodně zvracel, mít to takhle nahuštěné.

Kveluse, já myslím, že bys měla dávat jen 1 příkrm, když ti ještě nesní celou dávku a ne 3 denně. Myslím, že je to na nic moc.

iluss
10. bře 2010

blka: já když přes den kojím, tak opravdu vždycky jen chviličku, párkrát si cucne a stačí - jen na žízeň 😉

uzovicka
10. bře 2010

Ahoj maminky. Poradi mi niektora z Vas, odkedy moze mimnko papat lkase s obsahom lepku? Doteraz sme papali len bezlepkove, ma6 mesiacov a 36 tyzdne.Prosim poradte. Mozem davat kasicky od Nestle instantne? aky je Vas nazor? Ake mate skusenosti?Dakujem velmi pekne za rady a tipy 🙂 🙂

paulla
10. bře 2010

uzovicka - názory na lepek se hodně různí. Někdo doporučuje už od 6. měsíce, někdo až později. My zatím papáme kaše rýžové - bezlepkové, ale kaše s lepkem zavedeme po 8. měsíci. Kašičky od Nestlé naše malá miluje, máme jich doma víc, ale zatím bezlepkové. Jinak se porozhlídni v obchodech, mám i kaše z DM, mají hodně na výběr, záleží fakt jen na chuti. Já si i čtu složení, nekupuji kaše, kde je přidaný cukr a Nestlé píše, že je bez přidaného cukru. Kupuji rovnou mléčné kaše a připravuji je s vodou, protože se mi nechce odstříkávat MM.

blka
10. bře 2010

Ilus, aha. A ty nedáváš jiné tekutiny?

uzovicka
10. bře 2010

Maminky, ake mate skusenosti s ochucovanými kasami od Nestle? Nemame radsej davat len neochutene? Nie su tie ochucovane len umeliny? Ale propaguju ich na spestrenie jedalnicka. Mame doma medovu, susienkovu, ovocnu.Dostali sme to ako darcek, lutujem to nedavat, ale nie som si ista, ci to stoji za to. Mam davat, alebo mate ine skusenosti. Popripade, co Vam radili a odporucili Vase lekarky pediatricky???? Dakujeme 🙂 🙂

zuzkalenka
10. bře 2010

ahoj uzovicka.
ja dávam malej kaše od Nestle. Celkom jej chutia a nemala žiadne problémy s bruškom ani nič.
Skúšali sme aj jahodovú aj banánovú 😵
a lekárka mi ich sama poradila 😉
vyskúšaj a uvidíš ako vám to pôjde 😲

uzovicka
10. bře 2010

zuzkalenka, si zlata, dakujem.odkedy mozu deticky lepok?lebo tie ochutene kase ho obsahuju.dnes som malemu prvy raz taku dala, snad to nebola chyba. Ake mate skusenosti, mamicky???

zuzkalenka
10. bře 2010

a čo sa týka lepku moja lekárka hovorila že od ukončeného 9 mesiaca
ale každý lekár má iní názor tak je to asi na mamičke kedy sa to rozhodne dať drobcovi prvý krát

iluss
10. bře 2010

blka: dávala jsem svojí malé po každém jídle pár lžiček vody od šestého měsíce. Z flašek doteď neuměla pít. Zkoušela jsem hodně druhů flašek s různými tvary dudlíků a pítek, ale pořád bez úspěchu. Až teď mi kamarádka poradila abych zkusila sportovní flašku s brčkem, takže ta se konečně ujala, takže z flašky pije necelý týden, takže už se maličko přeš den napije čajíku nebo vody. Ale pořád ještě kojím na žízeň.

uzovicka: hodně dlouho byl názor, že lepek se může podávat až po ukončeném osmém měsíci. Ale teď se přišlo s názorem, že pokud je miminko kojené, tak by se mělo začít už dřív, kolem toho šestého měsíce. Takže co člověk, to jiný názor 😉