Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jita2
22. dub 2007

carodkaa,
myslím, že když sám pozná, že z prsu nic nebude, že je po ruce jen flaška, tak se z ní určitě napije, i když přechod třeba nebude lehký 😉

ijetka
22. dub 2007

Holky u nás to bude v pr... až nebudu mít mlíko, je totiž závisláček na cecině 😀 když jsem mu dala šťávu do lahve málem se po 😝 má asi k cucce nějaký odpor 😕

No kolikrát táhne jako ďas a nevytáne nic (třeba dopoledne), a dřív i tak jako ztvrdly a to teď nehrozí, nebo mu dřív trvalo delší dobu, než jednu vytáhnul uplně a to jí teˇd má vycuclou během chvilky 😢

Dneska docela hezky baštil oběd, udělal mi radost. Sice nespapal celou skleničku, ale šlo to.

Holky
mám pocit, že malej papá furt to stejný 😲 nevíte o nějaký změně???
Jinak ještě dotázek odkdy budete prťatům dávat naší stravu. Nemyslete, že chci kořenit jídlo atd...ale přibližně. Už jsem nad tím přemýšlela co dál??

carodkaa
22. dub 2007

ijetka-ja uz taky nevim co dal varit,prijde mi,ze ma porad to samy,ale nastesti mu to chutna 😅
taky si nedokazu predstavit co budem delat kdyby doslo mlicko on je taky desnej zavislak na prsu 😕

jita2
22. dub 2007

ijetka,
neboj se toho, že má Kubík pořád to stejný, páč je to tak, že my máme už vyvynutý chuťový buňky a bereme to podle sebe, že my bychom to nesnesli, ale oni je vytvořený ještě nemají, tak si nemůžou řict "už zase to stejný, dal bych si něco jinýho" 😀 .Takže neměj strach, že potřebuje změnu, v tomhle věku jdou měnit asi zhruba dvě přílohy, tři druhy masa a nějaká ta zeleninka, pár vybraných druhů ovoce, ale jinak nic ☹ Ale u těch kojenců se to tak nebere,nevnímají to, nejsou fixovaní na změny v jídelníčku, jako my 🙂

Jinak já jsem si tak říkala, že do roku bude mít jídelníček shruba stejný, akorát začnu dávat občas tmavý žitný chléb, jen tak holý, na ochutnání, po kouskách,možná ještě nějaký jídlo,bezvaječné těstovinky,rajčatový protlak, ale moc se toho u nás nezmnění a po roce budu zvolna něco přidávat 🙂

isacek
23. dub 2007

Jita2,
tak malá mi vypije 540ml. za den tak snad ji to stačí.A ob den jí dávám kaši od Hippu a ta obsahuje vápník.

Holky nevíte jestli se může dávat i porek?
Mám časopis výživa kojenců a tam je i porek, ale nevím jestli ho opravdu můžu dávat. 😖

jita2
23. dub 2007

isacek,
malá mi vypije taky 540 ml 🙂
No a jinak, když jsem koupila nějakou skleničku z obchodu, tak tam pórek byl a teď jsem jí ho trochu dala i do jídla, kromě toho, že je trošku nadýmací (u nás však problémy s tímhle nejsou), by neměl uškodit. 🙂

ijetka
23. dub 2007

Já pór nedávala ale v časo... jsem četla recepty s pórem 😉

Fakt tápu s tím papáním...nehodlám dát malýmu segeďák v 5ti letech ale nechci nic uspěchat 🙂

zevina
23. dub 2007

isacek, pórek se může, ale spíš ta bílá část, takže občas ho taky kousek přidám 🙂

helik
autor
23. dub 2007

Ahoj holky,

a co celer? Ten asi ne, že? Máte s tím zkušenosti? Slyšela jsem, že celer nedávat, ale v nějakých skleničkách, co jsem dostala od babičky, je obsažený. Nechtěla bych to vyhazovat ☹

isacek
23. dub 2007

Tak ju, tak porek zkusím, díky 🙂 .
Helík¨,
já celer dávám.Zatím různě míchám celer, petržel,mrkev, cuketu, květák, brokolici, hrášek, brambor, rýži a maso.Pokaždé to namíchám jinak, ale většinou to chutná podobně 🙂

helik
autor
23. dub 2007

isacek

díky, tak to zírám, že je to s tím celerem v pohodě 🙂 Tak to prubnu, zatím se mi z ničeho neosypal....ani z rajčat ne - i když mu je moc nedávám.

Jinak souhlasím s Jitou, že do jednoho roku by se miminoušům ten jídelníček moc pestřit neměl. Na druhou stranu přece jen trošičku solím nebo přisladím, aby to mělo aspoň nějakou chuť - přece mu nebudu dávat něco, co bych ani já nesnědla. 😝

jita2
23. dub 2007

helik,
celer doporučují většinou od toho 9. měsíce, protože patří mezi alergenní potraviny, ale některým dětem nemusí vůbec nic vyvolat, ani uškodit. Tak to zkus, a pokud bys nic nepozorovala, tak to nejspíš Davídek snese. My jsme taky jednou kousek dali...

helik,
to je hodně mylný názor, proč bys mu nedala něco, co ty bys nejedla? 😉 Vždyť se tu psalo o tom, že mimísci nemají vytvořené chuťové buňky a to je vlastně dobře, páč je nemusíme cpát takovýma dochucovadlama, jako potřebujeme k životu my 🙂 Oni to neberou jako blivajz, to jen my, co máme vycvičený chuťový buňky...určitě na cukr a sůl je určitě spousta času 😉

Ale neber, že ti do toho kecám, ale píšu to i pro ostatní kočeny 🙂 🙂

helik
autor
23. dub 2007

jita

Já to chápu s tím solením a slazením, mám doma chytrou knížku, kde píšou přesně to, co ty říkáš. Jenomže tam píšou i spoustu jiných věcí, jakože by děti měli jíst z kaší jáhly a pohanku a tak. Mně to připadá zas takový druhý extrém - za dob našich maminek se do dětí cpalo kde co - co to je pohanka se skoro nevědělo, o lepku se nevědělo, sladilo se, solilo..........no a teď zas všechno obráceně. 😒

No a jestli kupuješ občas nějakou tu skleničku, tak to vždycky nějakou chuť má - neříkám, že to musí být náš vzor, ale chci říct, že to asi těm dětem tolik neškodí, když se to se schválením prodává. 😉

jita2
24. dub 2007

helik,
jéé, já jsem už chytrá jak kniha 😀 😀 😀
Kupované skleničky neobsahují ani špetku soli a cukru 😉

Ale máš pravdu, že je to dnes úplně naopak,a zvlášť ta starší generace proto ty mladé nechápe, páč oni to dělají podle toho dnešního trendu, kdy vlastně nesmíš skoro nic, a jejich děti vyrostli vlastně na různorodé stravě skoro už od malička a jsou zdraví, tak nechápou, proč jim to nechceme dát. A já se jim na druhou stranu ani nedivím, proč to nechápou, když oni to mohli.

Zkrátka já bych byla toho názoru, ať si to každý dělá, jak uzná za vhodné, aniž by jeden druhému do toho mluvil (typické naše babičky nebo maminky 😀 😀 😀 )

zevina
24. dub 2007

Helik,
v žádném případě tě nechci přesvědčovat o správnosti svého názoru, ale v případě soli a cukru plně souhlasím s Jíťou 😉

nakonec za celý život naši prcci okoštují chutí a jídel zdravých i nezdravých, ale myslím, že jedině teď můžu skladbu stravy ohlídat, později už bude každá snaha marná... 😉
A pokud mi doktorka řekla, že do jednoho roku v žádném případě nepodávat tvaroh, lakrumáky, termixy, vajíčko, jahody, uzeniny, jídlo nesolit a nesladit, tak to opravdu dodržuju a respektují to i babičky, které jsou sice ze staré školy, ale nemají snahu prckovi cpát něco, s čím bych nesouhlasila a já jsem jim za to moc vděčná 🙂

jita2
24. dub 2007

zevina,
tak to je moc fajn, když máš tak chytré babičky 🙂
Když jsem se mamky ptala, jak to bude vypadat, až tam nechám malou na hlídání, tak mi řekla, že ona nikdy nebyla přece taková,že by dětem cpala nějaké sladkosti apod., tak snad to bude OK. S manželovou babičkou to možná bude horší, ale není hloupá, když jí to prostě řeknu, že ani ťuk, tak to snad dodrží 😉
Joo, a taky jsem četla, že pro děti do tří let a vůbec je velice zdravé dát přednost před kravským mlékem zakysaným výrobkům, jsou fakt jedinečné a o mnoho zdravější. Teď nějaký bio zákys vyhrál potravinu roku 🙂

raculka
24. dub 2007

Ahoj maminy,tady se to zase rozjelo 😀

Četla jsem v knížce o výživě kojenců,kde se ptají maminky na jídlo,že většinou kolem 7-9 měs. se mají dávat 3-4 příkrmy denně. Mně to taky přijde moc.Ale i v těch letáčkách od DR tam bylo,že mimi má mít oběd,sváčy a večer kaši.Kojení tam většinou uvádí už jen ráno,večer a v noci. 😒
Já jdu za týden do poradny,tak se na to zeptám a jsem zvědavá,co se dozvím.😉

raculka
24. dub 2007

carodkaa- já dávám dopoledne ovoce ( menší porci) a pak ho ještě dokojím.Naštěstí mi zatím baští skoro všechno,tak kombinuju ovoce,občas dám přesnídávku,taky už jsem dala párkrát ovoce+bílý jogurt.Dneska mu moc chutnal namíchanej banán s jablkem.😉 Jinak pečivo jsem zatím nezkoušela.Teda kromě pokusu o žužlání rohlíku a křupek v kočárku...zatím moc nejede....... 😅

Taky už nevím,co vařit.Do těch mně moc neznámách zelenin se mi zatím moc nechce,takže pořád máme klasiku-bram-mrkev-brokolice.... a různá masíčka.Ale myslím,že to vůbec nevadí.Dokonce snědl i rýži s brokolicí,což mě překvapilo.Chuťově mi to přijde brrr... a jak jsem tady četla,o rýži zrovna mezi jedlíky zájem není. 😕

ijetka
24. dub 2007

Ahojda 🙂
dneska jsem byla u mudry, máme skoro 9 kilíček 😉 a kašílek ☹

Holky já myslím že to moc řešíme 😅 všeho s mírou a kdo co uzná za vhodné 😅 prcci už máme větší a myslím že malé hřešení je v normě. Tím ovšem nechci říct že mužou prcci všechno, ale už to asi nemusí být tak "horký" jako ze začátku 😕 😀

raculka
24. dub 2007

ijetko- to jste už pěkní cvalíčci 🙂

Taky si myslím,že to občas přeháníme.Nejvíc si to ovšem myslí naše maminy a vůbec všechny babky a tchýně v celé ČR..... Když to tak sleduju,je to všude většinou stejné...Babky by cpaly mimčům čokošku a pribiňáka 😝 😀

zevina
24. dub 2007

mamču i tchýni jsem udolala sílou svých argumentů, takže si to nemyslí-aspoň ne nahlas 😀 😀

holky, já vám závidím, že prckům chutná, my si o 4 jídlech denně můžem jen nechat zdát 😕 maximálně 3 a miniporcičky (ovoce, masozelenina, kaše) a často to po pár lžičkách vzdávám, bych mu tu pusinu musela násilím páčit ☹
a nejhorší je, že vím, po kom je takový jedlík 😅 mám v živé paměti, jak mě mamka rozkrojila rohlík na půl a já jedla z té půlky půlku s velikým cirkusem 😀 😀

zítra jdeme na osmiměsíční, tak uvidím, jestli tam strhnem váhu 😉

zevina
24. dub 2007

jo a chtěla jsem Jirkovi přilepšit, koupila jsem ovocnou šťávičku, naředila asi tak 1:2 a co myslíte? ošklíbal se, házel ksichtíky a prskal ji kolem sebe jak ten největší blivajz, až jsem udělala čajík, tak se mohl udundat... 😠

carodkaa
24. dub 2007

Raculka-to je zvlastni,vsichni mi rikali jak bude malymu chutnat rohlik.No a vsechny pokusy skoncily tak ze ho jednou ozuzlal a hned zahodil. 😅 Krupky jsem koupila ve zdrave vyzive jsou kukuricno ryzove a moc mu chutnaj 😉

jita2
25. dub 2007

raculka,
to se mě taky zdá moc, moje dr. zatím skončila u mě na dvou příkrmech, stejně jako jsem to četla v knížce..my kaše teda na noc nemusíme, protože malé stačí pouze mlíčko 🙂

zevi,
u nás to se šťávičkou bylo stejně tak, prskala, a pak chytla jen po starém dobrém čajíku 😉

ijetka,
ať brzo vyléčíte kašílek 😉

carodkaa,
ty křupky snad chutnají všem, to je dobře 😉

ijetka
25. dub 2007

Jé jak já vám zavidím že prcci chtějí čajdu to u nás nehro 😠 od mamky vím, že já ani Tom (brácha) jsme čaje nechtěli 😕
No mě se zdá málo 2 příkrmy denně 😕 přijde že už jsou "velký" na 2 🙂

Odpo až přijede manža z roboty, budu vařit a zavářek papů Kubovi 😝 😝 už teď jsem z toho otrávená 😒 venku pěkně a já u plotny 😠

jita2
25. dub 2007

ijet,
tak mě inspiruj 😉 nechceš mi napsat, co přes den dáváte? 😉
My dopoledne ovoce, oběd maso-zeleninku a zbytek mlíčka 🙂
A kaši my nedáváme, páč ji stačí mlíčko 😉

mapris
25. dub 2007

ahojte holky, teda vy jste se rozjeli :o))

no, my jsme teď v tom stádiu, že polední dávku mlíka rozděluju na dvě části. Dostane mlíko ráno když se vzbudí, pak tak v půl 11 půl dávky - sice plače ale pak jí zabavim. Ve 12 se jí snažim dát příkrm, zrovna teď máme mrkvičku s bramborou - to jsem jí trošku rozředila mlíkem, dneska zkusím vodou. Nechtěla to, protože to bylo moc hustý. No a po příkrmu jí dám zbytek mlíka ... Už mi sní 3 čajové lžičky, tak zkusím dneska jednu přidat. Terka když nedostane mlíko do 2 minut, tak pak spustí takovej hysterák, že to musí slyšet až v přízemí a to jsme v pátým patře. No, pak dostane mlíko ve 4 a pak večer. Holky, kdy jste začali dávat ovocné přesnídávky a kdy? Příští týden budu přidávat kuřecí maso, to mám propasírovat a smíchat všechno dohromady?? A co čaje? Malá mi čaj pít nechce, tak jí zkouším vodu, tu mi ale taky moc nebere. No, chtěla jsem ovocný, ale ten je až od ukončeného 6tého měsíce, a nám bude začátek 6.měsíce příští týden.

raculka,
no, mně taky Mudra nic neřekla, a to z toho důvodu - že jsem si koupila knížku Výživa kojenců - maminčina kuchařka, a tam je všechno popsaný. Nehledě na to, že Terka pije hypoalergenní mléko, tak v tomhle případě se postupuje jinak než u normálně živených kojenců. Tak jsem jí řekla o tý knížce a pak mi bylo sděleno, že nepotřebuju žádný přednášky :o)) Zkus se podívat na net, tam toho je hodně :o)) Já ani nevím, co mám číst dřív a jsem z toho taky zmatená... Tak to jsem ráda, že nejsem sama, kdo má dítě na H.A.

no, my teď teprve papáme mrkev s bramborem a trošku jí to ředim na kašičku. Včera byl úspěch, snedla tři čajový lžičky, ale je závislák na mléku. Čaj nepije, ani vodu, tak nevím, coj í budu dávat. Kaši dávat nepotřebujem, protože malá prý přibývá dost... Co ce týče příkrmu, dám v půl 11 půl dávky mléka, ve 12 příkrm a pak zbytek mléka. Nevím, ale jestli mi to mlíko pak sama vyřadí, když je takovej závislák. A chci se zeptat, teď jí to dělám řidší, aby to jedla. Odkdy jí to jídlo toli neředit? A ty šťávičky dáváte odkdy?

ijetka,
tak ať se kašílek vyléčí. No, já se snažím všechno dělat večer, přes den toho totiž moc neudělám, musím být blízko obýváku aby mně malá viděla, jinak kňučí a přes den toho moc nenaspí...

zevina
25. dub 2007

mapris,
jsou čajíky, které můžete i dřív, my máme jablečný od Hippu a ten je od 4.měsíce a pak bylinkový od Hami pro celkovou pohodu a ten se může od 3.týdne, na trhu je toho spousta, určitě vybereš (tyto jsou granulované, pytlíkový se mi neosvědčil, musela jsem ho víc než půlku vylévat, protože tolik mi toho za den nevypil, radši visí na prsu 😀 )

přesnídávky asi měsíc po zelenince 🙂

já vařím všechno v jednom kastrůlku, postupně přidávám maso, mrkev, měkčí zeleninu a pak to lupnu do mixéru jedním vrzem, pasírování se mi zdálo děsně úmorný 😅

ijetka,
vidíš a já zas byla zklamaná, že jsem se šťávičkou nezavděčila 🙄

jita2
25. dub 2007

mapris,
já šťávičky¨nedávám vůbec, když mi pije čaj 🙂
Chutnala jsem je a připadly mi dost sladký ☹

mapris
25. dub 2007

zevina,
tak to musím udělat podrobnou prohlídku v lékárně, já tam právě takového nic neviděla, ale zítra se zeptám. Terka mi čaje vůbec nepije, tak si říkám, jestli ten ovocnej mám vůbec zkoušet ..
Taky uvažuju nad granulovaným. Mně se taky sáčkovej neosvědčil, kupovala jsem od hippu fenyklovej a spokojené bříško.

holky, já jsem Terce nabízela místo čaje vodu s pítkem. A víte co mi dělá? Začne pít a pak se začne tlemit a nechce to :o))

Jinak se musim pochlubit, snděla mi zase o lžičku víc a asi za chvíli vypustí tu druhou část mlíka. Kamarádka nám půjčila takovou hrací zebru, a z tý je Terka hotová, když jsem jí dávala příkrm, tak byla vychechtaná, tak budu muset něco takovýho sehnat, aby jsme tohle mohli vrátit....