Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

susisus
2. dub 2010

ewwe a to sa môže tak skoro?
ja by som chcela vedieť, kedy sa môžu dať tie kukuričné chrumky, čo vyzerajú ako červy ???

ivkaivka
2. dub 2010

ewwe, ja rozmyslam, ze cviklu dam teraz cez sviatky.
susisus, ja som dala kukuricne chrumky, no malej nechutia, aj som sa bala, ci neodhryzne velky kus a nezacne sa dusit, tak rozmyslam, ci jej ich nenadromim a nezamiesam do vyzivy.

paulla
2. dub 2010

ahoj, my kukuřičné křupky dáváme asi měsíc, malou to strašně baví si je dávat do pusinky a žužlat. I když si ukousne velký kus, tak se dusit nezačne, protože se okamžitě začnou rozpouštět. Červenou řepu taky občas přidávám, oloupu a povařím ji ve vodě, pak přidám různé druhy zeleniny, třeba brambory, mrkev, brokolice, květák a ještě nějakou dobu povařím. Pěkně to jídlo ochutí a osladí. Akorát že se musí vařit dýl než ostatní druhy zeleniny, řepa je dlouhá tvrdá. Nebo se může vařit ve slupce a pak nastrouhat na jemným struhadle a smíchat s příkrmem.

petardice
2. dub 2010

Ahoj holčiny,
prosím - od kolika měsíců jste začaly dávat jogurty a lepek? A čím "lepkovým" jste začaly - přidáním třeba vloček do jídla nebo rovnou rohlík do ruky a nechat žmoulat a požvykovat? Chtěla jsem se na to zeptat na osmiměsíční kontrole, ale já hlava děravá...zeptala jsem se na všechno ostatní, ale tohle mi vypadlo :(

petardice
2. dub 2010

ivkaivka: teď jsem si všimla tvého příspěvku o ovoci. Naše malá byla celý první měsíc na zelenině. Po měsíci jsem poprvé zkusila podušené jablíčko - neklaplo. Jablíčko s mrkví - neklaplo. Jablíčko s banánem - neklaplo. Samotný banán - neklaplo. Až jsem jednou zkusila "naředit" ovoce kouskem cukety - patrně srazila sladkost ovoce a tehdy mi začala jíst ovocné svačiny. Postupně jsem ubírala cuketu, teď už ji nepřidávám vůbec, ale třeba takové jablko mi samotné nesní, zpravidla všechno kombinuju s kouskem banánu 😉

ewwe
2. dub 2010

tak ako pisw paula cviklu treba dlhsie varit ale je fakt chutna sladka, len pozor na flaky 🙂

bobacik_29
2. dub 2010

ivkaivka no ja som skusala dat jej to na cumlik ale ju z toho natahovalo a vecer mi to vyvracala aj s celou davkou mlieka a to som jej dala ozaj iba troska takze to asi idem vzdat na nejaku dobu mozno ked bude starsia tak bude chciet ja som mala inak problem naucit ju aj na caj ale na ten si uz nastastie zvykla

lily1983
2. dub 2010

ahojte, no ja som skušala už aj struhať, a skusala som tento tyžden červ. šošovicu, špenát, hov. mäso /kur. a morč. už papá,ale chcela som jej dať hovädzie / a nič z toho mi nejedla, a ani tu cviklu. nic nove nechce ☹

ivkaivka
3. dub 2010

petardice, lepok od 9.mes a jogurty niekde pisu od roka. Moja je ekzematicka, takze ja lepok posuniem asi az na 10 mes. a jogurty od roka a vlastne ked je dieta potencionalny alergik, tak tiez BKM cim neskor. NO s tou cukinou to musim skusit.
Lily, mozno to chce len trpezlivost, alebo malinke davky pridavat do uz znameho-moj nazor.

andykov
3. dub 2010

iv, jak lepek až do 9.měs.M Teď nové doporučují lepek zavádět mezi 5-7.měsícem, nejlíp se tak zjistí celiakie, snad jsem to napsala dobře.. A jogurty, pokud není mimřo kojené tak od uk.7.měsíce a jinak 8-9.měs. 😉
jí začla přidávat sušenky do přesnídávek, ale nejlepší je začít kaší na noc lepkovou 😉

uzovicka
3. dub 2010

Ahoj maminy. Snad mi niektora bude mat chvilinku cas a poradite, ako davat malym drobcom chlebik s maslom. A odkedy? Doktorka nam poradila od ukonceneho 8. mesiaca tmavy chlebik s maslom, len akym sposobom??? Maly este nema zubky a bojim sa,aby sa s chlebikom nezacal drhnut. Poradte, prosiiiiim, ako ste to riesili? Dakujem 🙂 🙂

andykov
3. dub 2010

uz, já ji ho nedávám do teď, protže mi prostě netoleruje kousky, zvrací se jimi a dáví se ☹ Jsem občas ráda, kdžy mi zmákne kousky ve skleničce a to taky jen někdy, většinou to musím rozmixnout... Ale jinak holky ode mě z diskuze prý nakrájí na cm kostičky, pomáznou a dávají, můžeš i menší,,, Záležíj jak to Šimonek bude zvládat, poku d by to nedával, pár týdnů počkej a zkus znovu. Můžeš začít trénovat a dávat na žvýkání rohlík. Jen ne tmavý chleba, ale obyč chleba...

uzovicka
3. dub 2010

andy, dakujem. Ale to je zvlastne, preco nie tmavy chlieb, lekarka odporucila prave ten tmavy. S kuskami urcite velmi opatrne, vzdy mam strachy, aby sa nedrhol. A od 8. ukonceneho teda moze chlebik? Inac, uz mu ho aj tak davam, ma len 7. a par dni, ale len tak korku zuzlat. Ale ked jeme pred nim chlebik my rodicia, ide sa zblaznit, tak velmi si pyta papat aj on.

ivkaivka
4. dub 2010

andykov -no neviem, vsade pisu inac. Ja radsej vyckam do toho 9.-10. mesiaca, aspon tak mi radila jedna pani z Ciech s ktorou konzulujem ekzem mojej malej a vdaka ktorej sa Olivia uplne vycistila. Je to asi na kazdej mamine ako sa rozhodne.
Mam pred sebou brozurku - Nestle Beba a tam je rozpisane, ktore potraviny nie su vhodne pre deti ohrozene alergiou - do 1. roku zivota (ja si myslim, ze v dnesnej dobe je alergiou ohrozene takmer kazde dieta). Napr.: mlieko a mliecne vyrobky: kravske mlieko, kozie, ovcie, jogurt, tvaroh, syry..., vajce-vsetky potraviny obsahujuce vajcia-piskoty, susienky(mysli sa tym cele vajce-t.j.hlavne bielok nie), ryby-ziadny druhy, mäso-údene a priemyselne vyrobky, zelenina: spargla, zeler, paradajky... No je toho kopec, ak zochces napisem Ti to cez IP, nech sa nerozpisujem. Ale ako som pisala, je to na kazdej mamine a urcite neplati pravidlo, ze malej to dam a ona hned nieco chyti, ja som len opatrna po tych skusenostiach s ekzemom.

susisus
4. dub 2010

No, tak my od kedy sme dali to jedno vajicko, tak okrem mlieka do nej nic nedostaneme. Od vtedy mi odmieta UUPLNE vsetko. Neviete co mam urobit? Uz to trva tyzden ☹

rimmel
4. dub 2010

ussisus ty si dala vajicko?! 😨 ci mas na mysli zltok?

chruminka
4. dub 2010

caute,
chcem sa spytat, ked budem davat detom spenat, tak ho musim este aj varit? kupila som mrazene spenatove kocky a teraz neviem, ci im to mozem rozmrazit a hned im to dat, alebo to mam trocha povarit.

susisus
4. dub 2010

Rimmel zltko ...

rimmel
4. dub 2010

ooochh churminka, spenat az tusim najskor od 10m! 😉

rimmel
4. dub 2010

When can I introduce Spinach to my baby?

It would best to wait to introduce spinach into baby's diet until between 10-12 months of age. Waiting until after 10 months of age to introduce baby to spinach, particularly homemade spinach, would ensure that the nitrate issue has passed. Studies have shown that if not properly stored, nitrates may increase in spinach. Waiting to introduce baby to spinach will also allow your baby to enjoy spinach in a chopped form rather than a pureed form.

beruska24.9.
4. dub 2010

Tak jsem sem přeci jen vlezla 😉
Dnes jsem malé zkusila dát hruškovou přesnídávku 100procent ovoce od Hami a 2h. nato se posr..... Ale je spokojená, vyčistili se jí střeva 😀
Věděla jsem, že hruška nadýmá, ale tohle mě nenapadlo 😕 Máte někdo podobnou zkušenost?

rimmel
4. dub 2010

beruska ano, aj nam sa stalo 😉

ivkaivka
4. dub 2010

chruminka, ja som dala malej spenat, ale Hippku spenatovu, ta je od 5 mes. malej to chutilo. Dnes som dala malinovu vyzivku a az mlaskala, co jej to tak chutilo
susisus -ja som dala mojej zltok a cely den po nom grgala, ale ja tapa som jej ho dala cely, tak jej bolo tazko, vcera som jej dala len kusocek a nebol problem.

rimmel
4. dub 2010

baby hipp davaju rajciny a pisu ze vhodne od 7m... 🤐

ludmilabb
4. dub 2010

aj Hami dava paradajky aj cibulu do prikrmov od 6 mesiaca, fakt nechapem 😒

rimmel
4. dub 2010

ja ano, co nezabije to posilni,plus oni natom strasne zarabaju, naco by davali paradajky az od roka ked mozu od 7m? mamicky v roku uz kupovat papanicky az tak casto nebudu ako napr v 7m...potrebuju mat variacie, chcu aby mali zakaznici z coho vyberat..atd.atd.atd

rimmel
4. dub 2010

no hnus co dodat 😀

betelgeuzz
4. dub 2010

Rimmel, já právě pročítám info o příkrmech, protože nás to brzo čeká, na stránkách kojeni.net doporučují špenát hned mezi první zeleninou, ale ze skla, kde jsou kontrolované dusičnany. Na stránkách dojcenie je taky mezi první zeleninou. Ty čerpáš svoje info z jakých stránek?

nika
4. dub 2010

ahojki kupované je některé fakt hnus. mmt, hami má v jedné směsi od 4m i celer 😝

rimmel
4. dub 2010

betelgeuzz zo vseliakych..napr tu: http://www.wholesomebabyfood.com/solidfood6to8m... 😉

a ano, poculasom ze v nejakych sklenickach su tie dusicnany kontrolovane, no kde jaizjem ich nepredavaju, teda aspon ja som nevidela, ale je mozne ze som prehliadla, sklenicky som totiz nedavala. 😉

byt tebou kaslem na spenat, hlavne taky sklenickovy a varim z cerstvej zeleninky, najlepsie nad parou nech sa vsetky vitaminy uchovaju, resp co najviac vit.