Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

datkova
18. dub 2010

ale čoby nie... zemiakovu kasu zarabanu s nutrilonom...

beruska24.9.
18. dub 2010

datkova - nakoukla jsem sem a čtu, že malá ti zvrací po rýži. My měli něco podobného, ještě když jsem zkraje kojila, malá také po rýži hodně blinkala. Ptala jsem se na to Dr., tak prý to může být alergie na rýži. Jak jsem četla na netu, existuje, ale u nás není tak rozšířená. Takže rýži zatím malá neochutnala a nevím, kdy jí ochutná.

beruska24.9.
18. dub 2010

Tak a já mám také dotaz.
Malá (necelých 7m.) má 2 příkrmy denně. Zeleninu (příp. zeleninu s kuřecím masem) a ovocnou přesnídávku. Papá od 5.m. zeleninu, od 6.m. ovoce. Tedy papá a nepapá, podle nálady, ale teď už mi většinou něco sní.
A teď k tomu, co mě zajímá. Zjistila jsem, že 2 příkrmy za sebou mi nezvládne, chvíli po 2.příkrmu chce UM. Nejspíš má i žízeň, neboť odmítá vodu i čaj (stále zkouším). Tak mě napadlo, že zkusím další změnu, a to dopoledne ovoce, na oběd UM a zeleninu až odpoledne.
Jinak chvíli krmím v autosedačce (vajíčku), když začne dělat lumpárny, že by mi vypadla na dlažbu, vezmu si jí na klín a dokrmím. Když už nechce, skončíme s papáním. Do jídelní stoličky nechci dávat, když ještě nesedí.
Máte někdo s příkrmy podobnou zkušenost a příp. jak jste to řešili?? Stále zkouším, co bude vyhovovat a už mě fakt nic nenapadá....

rimmel
18. dub 2010

beruska my sme krmili v lehatku, je tam predsa len vacsia volnost ako vo vajicku 😉
skusenost nemam prepac 😔

beruska24.9.
18. dub 2010

Tak proč reaguješ?? 😕 Snad se ozve někdo, kdo má zkušenost.
Jinak lehátko nemáme, tak proto ve vajíčku nebo na klíně.

rimmel
18. dub 2010

lebo som si myslela ze s tym lehatkom by to bolo lepsie, ze ti dam tip no ale tak sorry 😕 😀

moravanka
18. dub 2010

ja malou krmila ze zacatku ve vajicku, pozdeji, jak byla vetsi v lehatku. lehatko je lepsi, nema stlaceny zaludek, je uvolnenejsi. ale je fakt, ze dlouho jsme ho nepouzivali, sla brzo do jidelni stolicky. nektere maminky davaji ditko do lehatka treba pro vareni nebo zehleni a mluvi s nim. moje tam ale nechtela byt, takze jsme pouzivali jen na papani.

jasminet
18. dub 2010

beruska - su stolicky ktore sa daju aj polohovat pre nesediace deti, ale to si asi riesit nechcela 😅 ja som tiez dlho krmila malu na kolenach...

a tie prikrmy - ako si prisla na to, ze 2 krmenia za sebou nezvladne? ze obed zje a uz nechce mlieko a po ovoci na olovrant si mlieko da? to podla mna znamena, ze je este hladna, ze bud by este zjedla trochu ovocia alebo ma chut to ovocie zapit mliekom.
ci zle som to pochopila?? nasa tiez kolko krat zje na obed 220g zelenina+maso, ci co prave mame a casto o hodinku scucne este 120ml mlieka.
a s tou vodou - neviem, nerozumiem, ci ma smad alebo nie. vodu skus ponukat pocas celeho dna.

beruska24.9.
18. dub 2010

moravanka - my lehátko ani nekupovali. Máme 2 starší postýlky (jedna půjčená od mých rodičů, jedna po příteli). Takže jednu má v ložnici (´´spací´´) a ve druhé bývá od malička přes den, abych jí měla na dohled (´´hrací´´). Když je teplejší počasí, je vždy chvíli v ohrádce. Dnes už byla i chvíli na zemi, naučila se lézt pozadu, staví se na kolínka a dnes zkoušela pohyb před (něco mezi lezením a plazením). Takže lehátko bychom kupovali jen na chvíli, než bude sedět ve stoličce.

beruska24.9.
18. dub 2010

jasminet - stoličku máme po dětech přítele (z manželství), takže jsem ji vlastně zdědila 😉

S těmi příkrmy je to tak: Když jedla jen zeleninu, začala jíst tak 3.týden od začátku příkrmů. Snědla odhadem max. 100g a tak za půl hodiny po jídle, dostala UM. Pak začala jíst víc a vydržela i 2h. než chtěla mlíčko.
Když jsem zařadila ovoce, tak začala upřednostňovat to a zeleninu moc nechtěla. Takže jsem jí tu zeleninu ´´osladila´´ trochou přesnídávky.
Teď to vypadá tak, že sní jedno papáníčko (někdy 100g někdy 150g - odhad, nevážím), za 2h. si dá druhé papáníčko a pak je protivná a nadává, dokud nedostane mlíčko. A to vypije celou svou dávku (tj. 200ml).
Vodu i čaj (ten zkouším teprve 2 dny) nabízím stále. Vezme ho na milost jen po rohlíku.
Tak mě napadlo, že když zkusím dát mezi dvěmi jídly UM, jestli to nebude lepší...

latvia
18. dub 2010

berus, moj tiez nejedol a neje tabulkovo 😉 na zaciatku som to robila tak, ze rano mlieko, potom ovocie, potom zase mlieko, potom zelenina-maso- zase um a potom bud kasa alebo este ovo a na noc cucol mlieko...
teraz na 9m papa dost malo, UM uplne odmieta, takze davam jogurty a mliecne kase....UM zacal odmietat asi pred tyzdnom....takze ficime len na caji a prikrmoch, donedavna o caji nechcel ani len pocut 😅
moja rada : daj mu to na co ma chut, ak chce docucnut UM, tak mu ho daj, ak nie, tak nie, ak nechce caj, tak mu zatial nedavaj, prste ono vie co mu najviac chuti a myslim ze itak donho nasilu nenarves nic 😉 vlastna skusenost 😅

rimmel
18. dub 2010

a vodu to potrva aj mesiac aj viac kym sa nauci.

beruska24.9.
18. dub 2010

latvia - nic jí násilím nedávám, snažím se jen nabízet a pak nadávám, že se na to můžu vys..... 😀 to když pravidelně vyhazuji nebo dojídám, co jsem jí uvařila. A jen vidí tátu, jak jí rohlík, může rozbourat postýlku, jak moc ho chce papat.
Dnes už jsem si říkala, že než půjde do školky, snad se papat naučí 😉

beruska24.9.
18. dub 2010

rimmel - vodu nabízím od začátku příkrmů (tj. necelé 2m.). Třeba jí vezme na milost, až začnou letní vedra 😉

rimmel
18. dub 2010

jaj pardon ja som si zmylila caj s vodou, ten skusas dva dni ne vodu 😀

latvia
18. dub 2010

moj vodu pije ked chce a je smadny.ale len z pohara

rimmel
18. dub 2010

ja som mojmu dala vodu az v 10-11m a teraz pije krasne tiez z pohara 🙂

latvia
18. dub 2010

😀 rimmeeeeel, aj voda je alergen? 😉 (rypem)

rimmel
18. dub 2010

😝 😝 😝 neeeeee ja som kojila a som toho nazoru ze kojenie dieta do roku nepotrebuje ine tekutiny ako mm, resp naco mm nahradzovat inymi ked mm je to naj co moze dieta do roku pit 😉 ochotna kojit casto som bola a potom neskor som mu zacala davat vodu nakolko od 1roka uz dieta potrebuje viac tekutin a mm nestaci 🙂

rimmel
18. dub 2010

pardon, kojene, nie kojenie dieta.

latvia
18. dub 2010

a preco prave rok je hranica kedy potrebuje viac? co sa meni? 😕

rimmel
18. dub 2010

a vies ze uz nepamatam 😕 samozrejme nie na den,ci tyzden presne, ale okolo roku. a proste ze dieta uz potrebuje ovela viac tekutin ako dokaze matka poskytnut..ci tak nejak ak chces pohladam ti to.?

latvia
18. dub 2010

no ak sa ti chce 🙂 podla mna matka dokaze ponuknut velmi vela, ak chce 😝

rimmel
18. dub 2010

idem ja teraz spat ale vratim sa k tebe 😉 jedine co viem co mi aj doktorka povedala, ze do roka dietatu uplne staci mm ale potom uz potrebuje viac a mm nestaci 😕

latvia
18. dub 2010

ach, tabulkova rimmel 😀 😉 budem ta tak volat, nevadi ? 😉

rimmel
18. dub 2010

proste ze okolo roku uz zena nedokaze produkovat tolko mm aby pokryla tu potrebu tekutin ktrou rocne a viac deti maju. pod rok dokaze nad rok nie....jasne, nie presne,....a kludne ma tak volaj 😉 anajdem ti to..a tabulkova niesom, to vobec, iba robim co si myslim ze jepre mojho syna naj. 😉

dm1
18. dub 2010

to sa mi zda blbost ze uz nedokaze produkovat tolko mm.... ved mm sa produkuje podla toho kolko dieta pije. skor si myslim ze to je o tom ze asi uz matka nema moznost stale hocikedy ponukat prsnik na poziadanie podla zvysenych potrieb dietata kedze uz ma tej tekutej stravy pomenej

ja som vodu ponukala od zaciatku prikrmov ale nechcel vela pit. teraz si uz aj sam vypyta zacne ukazovat na pohar a pije bud z klasickeho pohara alebo toho so sosacikom. pritom este aj kojim cez den. vodu davam vlastne len ked sme vonku alebo niekde kde nie je mozno dat prso

rimmel
18. dub 2010

Materské mlieko obsahuje 87% vody, a preto bábätko , ktoré je dojčené na požiadanie viackrát za deň, zvyčajne napriek prikrmovaniu iné tekutiny vôbec nepotrebuje. Preto iné tekutiny ani nevyhľadáva a mamičku “trápi” a nepije nič, len mliečko z prsníka. 🙂 Potreba podávať okamžite dovŕšením 6. mesiaca i iné tekutiny je mýtus, ktorý vznikol v súvislosti s úpadkom dojčenia a preferovania umelej výživy. Nedojčené deti popri umelej výžive a na príkrmoch už vodu totiž potrebujú. Mali by za 24 hodín prijať cca 400-600ml tekutín ( okrem 200-700ml vody, ktorá je skrytá v umelom mlieku či príkrmoch).

Kedy má teda dojčené bábo piť aj niečo iné? Zvyčajne začne samé pohárik s vodou vyhľadávať v závere prvého roka, kedy už sú príkrmy hutnejšie a obsahujú menej vody. Je to čas, kedy je bábätko samé schopné i ochotné piť z pohárika. Predčasné závádzanie tekutín vedie k zníženiu frekvencie dojčení a tým i poklesu produkcie mliečka. Preto je vhodné prikrmovať a dojčiť od smädu kedykoľvek si bábätko povie, hoci len na pár hltov.

zdroj
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

rimmel
18. dub 2010

btw je to stranka annag, ktora je na mk znama ako laktacna poradkyna 😉

dm1
18. dub 2010

rimmel presne som napisala to co aj ty v tom citovani - nie ze uz nestaci mm ze je ho malo ale preto v zavere roka lebo prikrmy uz su hustejsie