Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
13. kvě 2010

ivka - přemýšlela jsem, že bych dala kašičku na dopolední sváču. Zkoušela jsem jáhlovou instatní ze zdravé výživy už 2x, ale malou zacpala, tak jsem to přestala dávat. Tak jí asi zase zkusím, třeba se tím trochu zasytí. Takhle jí přes den každé 2-2,5h. Ještě mám koupenou i kukuřičnou, ale tu jsem zatím nezkoušela. A přitom kukuřici už papá a chutná ji. Tak budu zkoušet.

Ještě mě napadá, od kdy se můžou těstoviny?? Když nemůžeme tu rýži, že bych zkusila na oběd přidat těstoviny. Jestli nebude mít tak brzy hlad.

beruska24.9.
13. kvě 2010

pralinka - v supermarketě nebo v zelenině nebo mraženou v obchodě.

pralinkaaa
13. kvě 2010

beruska, dikes. lebo som už počula, že taka ta "obyč" nie je dobra, že to radšej mrazenu...kvôli obsahu dusičnanov, a inych....a niekto kupuje aj bio...tak neviem. nechcem samozrejme malej ubližiť 🙂

latvia
13. kvě 2010

berus, od uk.7m mozes cestoviny, kludne pridaj . a dopoludnia by som pridala kasu, kludne kukuricnu a nastruhanym cerstvym ovocim, aby ju nezapekalao

flavi
13. kvě 2010

ahoj, mam otazku, kojim, takze UM maly nepozna. davam mu vecer nemliecnu ryzovu kasu od nestle, ale kedze odsat MM mi napriek uplne v poho kojeniu takmer vobec nejde, davam mu tu kasu na radu jednej mamicky iba s vodou - maly sa po nej ide umlatit, a ked som raz odstrekla do kase MM, tak to nechcel, chichi... ale chcela by som skusit uz aj ine kase a zaujima ma, ci tie ktore su uz s UM su vhodne pre kojene deti.. moja dr vravi, ze nech som rada, ze sa maly s UM nestretava, kym kojim, ale dokedy mu budem davat ryzovu kasu s vodou?? (mimochodom, podla mna to chuti ako tekuty polystiren fuuuj)

flavi
13. kvě 2010

a este na zaujima, ci ste sa stretli s tym, ze struhane jablcko zapeka... ja uz fakt neviem, co tomu krpcovi dat, aby netlacil kozie bobky... miluje banany, ale vobec mu ich nedavam, lebo hned ma zapek ako hrom

latvia
14. kvě 2010

nevidim dovod, prco by mliecne kase neboli vhodne pre kojene deti 😉 ja som aj kojila aj davala mliecnu kasu.jablko zastavuje hnacky,takze moze aj zapekat. skus mu davat do kase trosku slivkovej stavy, resp.tu ryzovu kazsu vynechaj, ryza zapeka este viac.alebo mu davaj ovocne pyre, kde je aj slivka.neviem kolko mesacne dieta mas...

rimmel
14. kvě 2010

flavi ja by som nedala

beruska24.9.
14. kvě 2010

latvia - někoho i švestka zacpává(vlastní zkušenost u malé, ségry kamarádky syn - ten musel dokonce k Dr.). Hruška také pomáhá proti zácpě. Tedy u nás konkrétně hrušková přesnídávka.

beruska24.9.
14. kvě 2010

flavi - rýže staví, tak možná má ty problémy právě díky rýži.

editah222
14. kvě 2010

Flavi - já kojim a ze začatku jsem dělala nemléčné kaše do MM (měla jsem zásoby v mrazáku a ještě jsem klidně 150ml odstřikala), ale od jejich 7 měsiců dávám mléčnou kaši a papá krásně. Dokonce bych řekla, že ji to chutná vic než kaše s MM. Kupuju jen ty bez příchutě a dávám do nich ovoce. Ty dochucované mi přijdou strašně sladké, zkusila jsem jednou a musel to snist manžel 🙂
Přijde mi to lepší než dávat kaši s vodou. Ale každý na to má jiný názor. 🙂

latvia
14. kvě 2010

😀 rimmel 😀 a preco? v com vidis hrozbu umeleho mlieka? 🙂

berus, tak nektarinka by nemala zapekat tiez 🙂 skusali ste?

janulabj
14. kvě 2010

ahojte,tak ja som včera kúpila malému pohankovú krupicu,a kukuričnú kašu-polentu.
prosím Vás,u tej pohankovej kaši je napísané že sa varí s mliekom,musí sa to? alebo ako ju pripravujete deťom?neviem ani ako tu polentu skombinovať so zeleninkou...prosím Vás o nejaké rady ako na to...stále mi super poradíte,za čo dík 🙂

latvia
14. kvě 2010

nemusi sa s mliekom 😉 mozes len vo vode, a aby to bolo chutne, tak bud pridaj vyzivku, alebo struhane ovocie, alebo jogurt.
polentu ja varim vo vode, kym nieje makka kasa, a podavam to klasicky ako zemiakovu kasu, takze akakolvek zeleninka uvarena, roztlacena vidlickou alebo pomixovana, aj masko moze byt a zamiesat do toho uvarenu polentu, kusok masla alebo oleja

janulabj
14. kvě 2010

díky,a tú pohankovú kašu robiš len na sladko?
musím skúsiť to uvariť,,ako sa to chová,neviem ani kolko vody,no nič,ešte som to nerobila,vyskúšam...
alebo ked dávam variť zeleninu,nemožem pridať či polentu či tu pohanku k tomu? alebo to variť zvlášť?mám asi blbé otázky čo?ale čo ,začínam 😝

latvia
14. kvě 2010

ja som kupila pohankovu instantnu, takze len nasypem do polovicky pohara, prilievam vodu a miesam az kym nemam hustotu aku chcem.a do nej davam ochuteny jogurt. inac robim do masovozeleninoveho prikrmu klasicku pohanku, povarim ju so zeleninou.ale taktiez mozes pohankovou kasou ako keby dohustit zeleninu

sunea
14. kvě 2010

Ahojte, ja len rychlo - ja napr. malemu nemozem dat iba cistu kukuricnu (mliecnu) kasu, je prenho lepkava, tazka, bolelo ho z toho brusko, takze kukuricnu kasu jedine s niecim inym (napr. v zmesi viaczrnnej kase).
Mliecne kase s UM pri kojeni niekto neodporuca preto, lebo akonahle sa do crievka dostane UM, zmeni sa tam mikroflora, ktora je trochu ina, ked je babo len na MM.
Co sa tyka zapekania, doporucuje sa napr. dat slivkovu stavu od Hippu (ale neviem, ci nie je sladena? Nikdy sme ju nemali). Alebo jogurt s trochou suroveho jablcka (aj varene je fajn, tiez hrusky).

latvia
14. kvě 2010

😀 nemas blbe otazky, tiez som nevedela co s tym. raz som pridala polentu minutu pred dovarenim zeleniny a bola tvdra, tak som znova zapla sporak, znova pridala vodu a dovarila 🙂 pohanka potrebuje asi 15 minut na uvarenie, tak si stopnem, ze zeleninu budem varit 40 minut, tak pohanku pridam po 25 minutach varenia zeleniny...a velmi sa rozvarit pohanka neda, takze par minut hore dolu jej neuskodi 🙂

latvia
14. kvě 2010

a co sa udeje ked sa zmeni crevna mikroflora? 😕

rimmel
14. kvě 2010

latvia koli alergii na BKM 😉

rimmel
14. kvě 2010

trosicku mimo temy ale dam sem z ineho prispevku co luthien dala clanok

http://www.darius.cz/archeus/ZP_mleko.html

latvia
14. kvě 2010

😀 jaaaaaj, bububuuuu, alergia na BKM 😝 myslim ze je to vacsi strasiak nez by malo byt.kravske mlieko sa neodporuca hlavne kvoli nizkemu vyuzitia zeleza, nie kvoli alergii na BKM.okrem toho, tato alergia casom mizne sama 😉

rimmel
14. kvě 2010

latvia je tu pripevok na BMK a ti poviem ze radsej sa jej vyhnut..ja osobne som um dala nakolkomaly to dostal uz v nemocke ked mi neslo mliecko..ale kebyze ho tam nedostane urcite mu to nedam. 😝 😉

rimmel
14. kvě 2010

kazdy nech si rozhodne ako chce, ja nerada riskujem ked nemusim

latvia
14. kvě 2010

There are differences
between industrialized countries in the recommended
age for the introduction of cow’s milk. Most countries
recommend waiting until 12 months, but according to
recommendations from some countries (eg, Canada,
Sweden, Denmark), cow’s milk can be introduced from
9 or 10 months. The main reason for delaying introduction
is to prevent iron deficiency because cow’s milk is a
poor iron source.

rimmel
14. kvě 2010

no nejdem menovat ale jedna holka dala kravske mlieko v 9m a pravdepodobne dostali alergiu...(nemam to overene, neviem ako todopadlo)

rimmel
14. kvě 2010

i ked riziko alergie je nizke, stale tam je..a to mne staci aby som s tym pockala ,ved o co ide ? je problem pockat? 😀

latvia
14. kvě 2010

http://espghan.med.up.pt/joomla/position_papers...

tento linkdavala aj annag, aby ste si nemysleli ze som si to vycucala z nejakej pochybnej stranky 😉 kto rozumie anglicky, tak sa tam dozvie odporucania europskej gastroenterologickej spolocnosti, z ktorej cerpaju info aj laktacne poradkyne 😉

rimmel
14. kvě 2010

jezis to sa mi teda citat nechce 😀

a nech je tam napisane cokolvek, vid clanok od luthien co som sem dala

latvia
14. kvě 2010

ano rimmel, pre mna je problem cakat, vzhladom na to, ze som za teoriu, ze oneskorene podanie nejakej zlozky ti moze vyvolat alergiu. keby tam len bolo, ze oneskorenim znizis riziko vzniku, tak dam hoc aj v 50tke prvykrat....ale ked je moznost urobit alergiu neskorym podanim, tak s tymto problem mam 🙂