Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

raculka
8. kvě 2007

NO já ty zuby skoro nesleduju,tak nevím,jestli jich už třeba nemáme víc 😅

jita2
8. kvě 2007

Holky,
jak kupuji tu kaši od Sunarky s banánem (mňam), tak jsem zkusila koupit od Hamé Hamánek s banány, vůbec to nevonělo po banánu a chutnala jako obilí, takže nedoporučuju...zlatá sunarka...mamince chutná 😀 😀
Maruška ji sice snědla, ale ona je malá popelnice 😀
Nemáte ještě nějaký tip na některou dobrou??
Jo a ještě jsem kápla na Milupu hruška s broskví,ta byla teda vynikající 😎

dashak
8. kvě 2007

Čau babky, v sobotu jsme koupili v Lidlu přesnídávky za 6,90. Měli hrušku,jabko,jahodu,meruňu,broskvu. Ovšem nevím, do kdy akce platí 😀
Tak jsem udělala velký nákup 🙂 Kaše zatím kupuju furt Hami, bo se mi vždycky poštěstí nějaká akce - třeba v tescu za 36,90 (norm. kolem 60), myslím, že mění obaly, tak asi chcou ty staré vyprodat.

A k omáčkám - už jsem zkusila tu rajskou - z rajského protlaku - pač jsem ve složení neobjevila žádný zásek, tak jsem si říkala, že to snad můžu použít.
Jinak vůbec nedávám to koření, které se tam má dávat,zásmažky taky nedělám s cibulí, jen mouku na másle, nepoužívám ani česnek. Z koření dávám jen kmín a bobk. list a už trošku solíme. Malá se oblizovala, knedlík jsem zatím nezkoušela (jednou mi ho ujídala, když jsem měla já na oběď), dávám ji k tomu bezvaječné kolínka. Koprovku mám sladkou - dělám ji z hami mlíčka a dávám čerstvý kopr (respektive jsem si udělala zásobu v mražáku). Přikyselit se to prý dá šťávou z rajčat, ale my ji máme prostě sladkou.

jita2
9. kvě 2007

HOLKY,
četla jsem fakt dobrý článek o polévkách!!!!!!!

A bylo tam hlavně psané, že spousta dětí ve školce není navyklá na polévky a je to veliká škoda, páč polívka je grunt a pak se aspoň tolik nenacpe toho druhýho jídla, tak učtě dětičky na polévky.
A co se týče zásmažky do polévky, určitě se vyvarujte přepalování mouky na másle nebo tuku a rozhodně zahušťujte dětem polévku moukou rozmíchanou v mléce nebo vodě 🙂 Jsem vyčetla 😕 😅

ijetka
9. kvě 2007

Ahoj kozeny 😀 Jíťo ta tvá hláška je prostě super 😀

No my s Hami kašema nejsme vůbec spokojený 😝 nějak mu nejedou, za to Sunarka boduje, tak jsme jí věrní. Zkoušeli jste některá ty kaše z DéeMka???
Docela mě to láká, prubnout je.
Já jsem jako malá milovala polvčičky, tak doufám, že KUbulánek bude po mě 😉
Jinak až dopapá mou zavařenou zásobu ( asi za týden) tak budu taky ob den, 😝 😝 jak já se netěším, už aby baštili to co my 😅 a už nebudu mlýt 😕

jita2
9. kvě 2007

ahoj kozeno 😀
joo to já se taky těším, bude to i záživnější, až bude mít na stole aspoň podobný jídlo tomu našemu, než takový blivajzy 😀 😀

mapris
9. kvě 2007

ahojte baby :o)

markibie,
zkus mu do toho dát trošku mlíčka. My jsme taky bojovali, a hodně dlouho.

Já vařím obden, ona už mi ani to ohřívané moc nechce. Mrkev mám od mamky, spíš takovou směs (mrkev, něco petržele a něco celeru - ale fakt minimum). No a já to míchám s těma zeleninkama od hippu. Dneska jsem jí dala hipp - tu zeleninovou směs: Mrkev,brambor,květák,hrášek. Jinak včera jí to moc nejelo, ale dneska jsem navíc zvlášť uvařila mrkev, propasírovala. Musím to dělat docela řídký - ale už dávám vodu. No a dneska mi zblajzla 100 g. A to jen díky tomu, že nebyla opřená o polštář, ale že jsem jí na chvilku posadila, a ona viděla do talíře, tak se po tom sápala - samozřejmně od mrkve jsem i já. Dneska chci koupit další přesnídávky od hippu - brambory s cuketou a tak ... Mrkev uvařím doma. Přišla jsem na to, že to chce víc mrkvový, jinak mi to nejí.

raculka,
teď mi nějak došlo - vy máte taky hypoalergenní výživu? To je docela člověk omezenej co? A už se ti projevila alergie na něco? A můžu se zeptat jak? Já kolikrát nevím co uvařit ...

jita2
9. kvě 2007

Já teď mrkev kupuju, páč mi moje došla, ale už mám zas nasazenou, i petrželku 😉
Ještě jsem nedávala špenát...nějak jsem se k němu ještě nedostala.

raculka
9. kvě 2007

jita- s kaší bohužel neporadím,my jsme na té nemléčné-buď od nestlé rýžová nebo sunarka obilná,obě chutnají
co se týče špenátu,tak u nás nechutnal 😕

mapris- jo jo, preventivně mám tu HA výživu držet,ale říkám si,jestli to není přehnané.Zatím se mi naštěstí po ničem neosypal.Ale to je možná tím,že si dávám bacha a dávám mu ty nealergenní potraviny.Ale už pozvolna dávám i ten rohlík,kaši s lepkem...to by totiž nesměl vůbec nic,protože i obilí se považuje za alergen.Myslím,že moje(jako moje alergoložka) paní DR je trošku moc pečlivá.Naopak dětská DR je zase někdy až moc laxní. 😅
A jak je to u tebe? Ty sama máš problémy? A co malá?

carodkaa
9. kvě 2007

Ijetka-kase kupuju jen ty z Deemka a jsou supeeer!! 😉 Malymu hrozne chutnaj 🙂

carodkaa
9. kvě 2007

Ijetka-jsou hodne podobny jako nase oblibena Sunarka 😉

raculka
9. kvě 2007

To jsem ani nevěděla,že mají v Dm kaše. A jaké jsou cenově?

ijetka
9. kvě 2007

Škoda že jsem to nevěděla že jsou dobrý, dneska jsem na ně koukala protože jsme byli ve městě, koupila jsem mu tam zase šťávy, a ty kaše stojí kolem 40kč, nebo 50kč.

carodkaa
9. kvě 2007

Raculka no prave ze supeer,u nas na Chodove stoji 34kč 😎

isacek
9. kvě 2007

Jita2,
já taky dávám od Sunarky s banány ta ji moc šmakuje.A pak ji hodně chutná od Nutrilonu rýžová, ta je uplně jak krupicová.A zkoušela jsem od Hippu jahodovou, ale moc uspěch neměla.
Já polévky vařím téměř každý den, tak si na ně malá snad zvykne.
Ale dělám zásmažku z mouky a másla, tak to budu muset změnit 😉 .

raculka
9. kvě 2007

Tak díky za tip,někdy vyrazím do DM,ale tady u nás zrovna není,je tu Droxi. 😒
Jinak my děláme hodně rýžovou-nemléčnou a ta mi taky chutná. 🙂

carodkaa
9. kvě 2007

to je skoda my zas tady mame vsude DM,nebo Rossmann 😉 a ta nemlecna se pripravuje jen z vody nebo pridavas svoje mlicko?

raculka
9. kvě 2007

nemléčnou můžeš ze všeho- mlíčka umělého,svého nebo i vody,ale to asi není nic moc.Já připravuju z UM - ještě ke všemu H.A. které je trošku nahořklé 😒

mapris
10. kvě 2007

raculka,
no, já problémy nemám, ale u nás v rodině a v příbuzenstvu vždycky děti trpěli na atopický ekzém a manžel má slabé astma a pylovou alergii. Tak proto musíme mít h.a. mléko - je to na doporučení kožní. No, já kupuju skleničky od hippu, protože mám brožurku a tam uvádějí, že jsou pro alergiky. O hami jsem zatím nic nenašla. Já to míchám se svojí mrkví - teda s mamky mrkví ze zahrádky. A dneska jsem koupila do hippu - brambory se špenátem a brambory s květákem a uvařím jí do toho tu mojí mrkev. Takže uvidím.

Kaše zatím nepotřebujem, páč přibíráme víc než dost :o))

prochi
10. kvě 2007

Holky chtěla jsem se zeptat, nevíte, jak často se může dávat špenát? Ve spoustě článků píšou, že obsahuje hodně dusičnanů (či čeho), tak nedávat moc často. Zkoušeli jsme ho zatím jednou s bramborem a nestíhala jsem nabírat na lžičku, jak to malýmu šmakovalo. Tak nevim, jestli je často jednou týdně, dvakrát za měsíc... 😕

Dneska jsem malýmu uvařila k obídku kedlub (už jich máme plný skleník a nadýmání nás naštěstí nikdy netrápilo) a zamíchala jsem mu do toho oblíbenou mrkev (ta u nás Mapris taky jasně vede 😉 ) a spořádal to všechno, jsem čuměla jak blázen 🙂
Jinak pořád dokola točím a různě kombinuju mrkev, brokolici, květák, brambor, cuketu. Co bych mohla ještě přidat??

Jo a ještě jedna prosba. V úterý jsem začala dávat dopolední ovocný svačinky. Začala jsem jablíčkem, že jsem ho povařila a trochu rozmixla, jede mu to parádně. A jak mám pokračovat? Takhle ze začátku opět dávat jednosložkový ovoce, třeba teď pár dní hrušku... a pak? Banán už můžem taky zkusit? Nebo můžu začít rovnou dávat kupovaný přesnídávky nebo třeba Frutapuru?

Jo a ještě dotázek, od kdy můžu začít dávat k tý zelenince rýži??

A ještě mě napadá, až najedem na šeskrát týdně maso a jednou týdně žloutek... Minulý týden měl maso poprvé, tenhle týden dvakrát, příští týden ho dostane třikrát atd., kdy můžem začít dávat ten žloutek?

Doufám, že to není moc zmatený, protože já už jsem z toho sama celá zmatená 😅 , připadá mi to, že to moc žeru, když to vidim okolo sebe, jak od třech měsíců dávaj šťávičky, od čtyř přesnídávky... aaachjoooooooo, zlatý půlroční kojeníčko...

prochi
10. kvě 2007

No tfujtajbl to jsem se rozepsala a to jsem se původně chtěla zeptat jen na tu rýži 😅

mapris
10. kvě 2007

prochi,
no, tak na to ti asi moc neodpovím. Terpve jedu zeleninu a nějak tápu. My máme navíc h.a. stravu, takže je výběr zeleniny moc omezený. Zkus se podívat sem: http://www.emimino.cz/pages/story/5377.

Já když píšu, tak se taky rozepíšu. No, my máme teď mrkev ze zahrádky od mamky, má udělanou takovou mini směs - ještě je tam něco málo petržele a celeru. Jinak kupuju od hippu a míchám to s touhle propasírovanou mrkvovou směsí. Dneska jsme měli směs + do hippu květák s bramborem. Ale nevím, nevim, trochu se mi osypala, takže asi květák budem muset vyřadit.

raculka
10. kvě 2007

mapris- já kupuju hami,ale hipp bude asi lepší 😉 a je to znát na ceně 😅
Spíš ale sleduj obsah na skleničce.I od Hippu můžou obsahovat třeba rajče,které holt pro ty naše bude vhodné až tak po roce.V tom jejich letáčku mají nějaké značky,které sklenky se hodí pro alergiky nejvíc,tak na to jukni. 🙂
Já kupuju od Hami ty,kde jsou jen brambory,mrkev,petržel a třeba králičí maso.A žádné přídavky jako mouka,vejce atd.Oni někdy prevíti sice na skleničku napíšou,že to je zelenina s masem,ale když jsem třeba u některých četla jejich obsah,to jsem čučela...to byly ale spíš ty české levné,co prodávají třeba v Penáči... 😒

raculka
10. kvě 2007

Prochi- no to je teda otázek 😀
Jak často špenát ti neporadím,ale asi to opravdu radši nepřehánět.Nebo kupovat špenát v biokvalitě nebo domácí,ten nebude chemickej.Nebo prý je lepší koupit zmrazený,když to tady pročteš celé,holky tady radily různé značky. Našemu prckovi špenát zatím nechutná.
Z ovoce klidně zkus i banán,jablko a pak je mezi sebou můžeš kombinovat.Frutapura je taky dobrá,je to 100% ovoce,našemu moc chutná.Nebo od Sunarky mají taky fajn přesnídávky,ty už jsou 200g. Já koukám hlavně na složení,aby neobsahovaly zbytečně cukr atd. 😉
My už taky nevíme,co ještě vařit a dávat k svačince,ale myslím,že v tom máš dobrý přehled,tak malý určitě nestrádá. 😉

jita2
10. kvě 2007

Prochi,
tak jednou za 14 dní bych se špenátu vůbec nebála...
A ten žloutek nevím přesně na den, ale hlavu si s tím taky nedělej, nic nemůžeš pokazit, když ho dáš asi měsíc po té, co jsi poprvé začala s masem, určitě to bude dobré, tak nám to nějak naplánovala naše dr. 🙂

Rýže je ve skleničkách tuším od 4. nebo 5. měsíce, tak pokud malému chutná a nemá po ni zácpu, tak už určitě můžeš 😉

Banán můžeš taky, ale zase je někdy na zácpu, kdyby měl malej problémy s kakáním, tak se vyhni rýži i banánu 😉

carodkaa
10. kvě 2007

Ahojda holkyy, 😉
chci se zeptat davate vsechny zloutek?Je to fakt nutny nebo staci kdyz davam 6xtydne maso?

jita2
10. kvě 2007

ahoj carodkaa,
nevím, jak je to nutný, ale po pravdě, zapomínám ho dávat přesně 1x týdně...ale proč bys jednou za čas žloutek neuvařila...určitě ho dej 😉

ijetka
10. kvě 2007

Já teda musím říct, že malýmu "asi" zachutnali obídky, no po třech měsících bylo na čase 😅 baští hezky i rýži a teď mám nasyslený těstovinky a ty jsou taky v in 😀
Když má ale v obědě žloutek pár lžiček a konečná, je fakt že ho dávám asi 1x měsíčně, raděj mu udělám jenom zeleninový oběd 😅
Já jsem ještě nezkoušela doma do jídla protlak. Nějaký tip??? 😅 koupila jsem ho v jídle ve skle a chutnalo mu to.

prochi
10. kvě 2007

Holky dík moc!
Já jsem malýmu koupila bio špenát hluboce zmrazený, který je namražený v kostkách (myslím, že o něm tady už bylo psáno dřív) , je fajn, že vytáhnu pár kostek, uvařim, do toho zamíchám brambor a malej se mohl zbláznit, jak mu to chutnalo. Tak mu ho budu dávat třeba jednou za dva týdny, jak psala Jíťa a bude to v poho. No a tu rýži už taky asi brzy vyzkouším, aby byla nějaká změna.
Já jsem hrozně ráda, že vás tady mám, i když vás spíš jenom šmíruju 😅 a načuhuju, co zrovna řešíte. S naší doktorkou je potíž, i když jsem s ní jinak moc spokojená, tak co se týče jídla ji vůbec neposlouchám. Chodila jsem k ní jako dítě já i manžel a ohledně jídla má pořád názory stejný, jako se to dělalo před třiceti lety. Když byly malýmu tři měsíce, byl plně kojený a podotýkám, že vážil sedm kilo, tak mi řekla, že mám začít se šťávičkama. Tak jsem jí řekla, že teda v žádným případě, že pokud to půjde, tak chci půl roku jenom kojit (když tak hezky přibíral a spal mi celou noc). No tvářila se na mě, ať si teda dělám, co chci a už jsme se o tom nebavily. Až na půlroční prohlídce se zase ptala, jestli už dávám TO ovoce, tak jsem jí veledůležitě informovala, že teprve začnu se zeleninkou 😀 Takže nějaký rady od ní, CO, KDY a JAK se asi nedočkám...

jita2
10. kvě 2007

ahoj nakukovačko 😀
dnes jsem se mrkla do jedné knížky o dítěti, ale z roku raz dva tři..nevím, který rok, páč ty stránky tam už nejsou...teda jakej byl dřív názor na stravu jsem čučela.
Doporučovali pro 10-ti měsíční dítko např. mléko už přestáváme pomalu sladit, k svačince chleba s máslem a marmeládou atd. To člověk žasne, jak se to moc změní za tu dobu...