Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

prochi
10. kvě 2007

Jíťo máš recht, já někdy taky žasnu. Právě že jsme k tý naší doktorce chodili i my s bráchou, tak mamka si ještě vzpomíná, co říkala jí před lety. Tak musím říct, že pokrok u naší doktorky přece jen nastal, za nás se začaly dávat šťávičky už po šestinedělí 😲 Mě je teď řekla "až" ve třech měsících 😀
Ještě si mamka vzpomněla, že na normální stravu se mělo pomalu přecházet od osmi měsíců, tak aby od roka už jsme jedli stejný jídlo jako dospělí.
Jen se děsím, až z nás budou babči, jak to bude pak a naše dcery/snachy se budou chytat za hlavy, jak jsme to dělaly my 😀

carodkaa
10. kvě 2007

Holky dik za rady,zloutek dam jen me zajimalo jestli je necim jako vic prospesnej nez to maso,Tadovi totiz vubec nejede 😝

zevina
10. kvě 2007

čarodkaa,
myslím že je to železo a vitamín B a možná ještě něco, ale to si už nepamatuju 😉

zevina
10. kvě 2007

prochi,
naše dr. byla dlouhodobě nemocná, tak tu zaskakovala doktorka, ke které jsem chodila jako dítě a už tehdá měla jen skok do důchodu 😅
taky mi radila ovocnou šťávičku a s piškotkama 😕 když my se teprve chystali na zeleninu
možná je s tou tvojí mudrou spolužačka 😀 😀

mapris
11. kvě 2007

raculka,
dík za rady. Zrovna včera jsem právě na hami koukala, a nelíbilo se mi složení některých zeleninových příkrmů - teda ne nelíbilo, ale jsou tam potraviny pro Terku nevhodné. Tak zatím zkouším hipp. Některý hippky ale taky nejsou super ... Všechno bedlivě pročítám neboj. Stejně to mám jen teď do začátků, než se Terka naučí pořádně jíst. A aspoň se mi naučí i na kupovaný.

o ovoci přemýšlím, jestli kupovat ve skleničce nebo normálně. Moje kamarádka ze slovenska říká, že zeleninu mu vaří, ale ovoce malýmu (je mu rok) kupuje v těch skleničkách, prý by si netroufla mu dát takhle postříkaný ovoce ... tak váhám. Zatím mám ještě na ovoce čas.

holky co tekutiny. Mně malá vůbec nechce pít čaje. Tak jí dělám ty polívky řidší - aby měla aspoň něco. A co štávičky? Nějak strácím přehled kdy a jaký dávat.

prochi,
já koupila špenát teď od hippu s bramborem, tak ho chci příští týden zkusit... Jsme omezení s potravinama kvůli alergii, teď jsem ještě v začátcích, tak tápu co dávat a jak to míchat ...
Víš, doktorku ber s rezervou. Co doktor to názor. Já na netu četla - taky napřed ovoce a pak zeleninu. Naše maminky říkají, že začínali zeleninou, protože na ovoce si rychleji zvyknou a pak nechtějí zeleninu. Což stejně asi časem taky přijde ... Ale tou zeleninou začít mi přijde rozumný.

carodkaa
11. kvě 2007

Holky jak velky davate kousky?Ja tak pulku rozkrajim a pulku rozmixuju a smicham a papa to pekne 😉Kdyz jsem to vsechno jen nakrajela tak to moc nechtel..
Jinak jsem vcera koupila testoviny,takovy mini muslicky tak jsem zvedava jak mu to bude chutnat 🙂

dashak
11. kvě 2007

http://www.zdrava5.cz/poradna/index.html

ahojky, dala jsem tu odkaz na poradnu ohledně zdravé výživy dětí - je to zelená linka, takže vám zdarma zodpoví vaše otázky a poradí. Sama jsem tam zatím eče nevolala. Třeba se vám to bude hodit 😉

carodkaa
11. kvě 2007

Dashak diky za odkaz a uz chodite? 🙂

dashak
11. kvě 2007

no to určitě, musí se držet aspoň za jeden prst, jinak nechce jít sama, udělá tak maximálně dva kroky 😀 , třeba v obýváku, když stojí u ohrádky a chce něco ze stolu, ale vypadá to srandovně, spíš to přeutíká 😀 a třepe se u toho jak zulc, ona je hrozně drobná, má ty nožky tenoučké, se vůbec divím, že se na nich udrží. No každopádně včera se neudržela 😀 , na hlavě a pod okem už to není tolik vidět, ale pod tím nosem 😀

jita2
11. kvě 2007

mapris,
malá je na čaj jak divá, pije ho už totiž od malinka a bez něj si život představit nedovede, mezi každým jídlem ho musí mít, byť jen obarvenou vodu...je to moc dobře, jsem ráda, že hodně pije..vždycky ji to tak krásně uklidní 😉

dashi,
jste šikulky s chozením 🙂

helik
autor
11. kvě 2007

mapris

ahoj 🙂
Připadá mi, že malýmu stačí to mlíko co přes den vypije. Není to, že by čaj nechtěl, ale málokdy si dá víc jak dva loky. Tekutiny mu nabízím, ale moc nechce.

kebulka
11. kvě 2007

Ahoj,

holky, prosím, poraďte mi, jak upravit žloutek? Uvařit celé vejce a pak jej přidat do zeleniny? Nebo hodit žloutek do vařící vody k zelenině? Nebo ještě jinak?

Děkuju.

jita2
11. kvě 2007

kebulka,
já to dělám, že přihodím pouze žloutek do vařící vody k zelenině 🙂

ijetka
12. kvě 2007

carodkaa
já mám zatím zásobu ještě metou na mas. strojku, ale až to vypráskáme tak budu vařit asi na 2 dny ua budu to už krájet na kousky, jsem na to zvědavá 😲

mapris
o nás je známo, že Kubula nechce čaje, tak kupuju šťávy Hami a Hipp, lahvičku máme na 2-3 dny, denně vypije asi hrníček je to asi 2dc. Někdy hrnek a půl, jinak pořád mě ještě ucucácá 😀 (kojíme)

Žloutek: Budˇuvařím vejce na tvrdo, nebo ho taky přidám do vařící vody k zelenince, tak jako Jíťa

Holky pobavila jsem se nad názory mudrů 😀 😠

mapris
12. kvě 2007

helik,
tak to jsme dvě. Snažím se jí ty polední příkrmy dělat aspoň trošku řidší kvůli vodě, ale ona nechce ani ovocnej čaj, ani vodu. Je to od doby, co pije bebu 2ha. Nevím čím to je. Říkám si, že až bude větší, že čaj pít bude nebo aspoň vodu. Ale to má po mně, já mám taky s pitným režimem problémy a jsem ráda, že do sebe dostanu denně litr tekutin.

jita2
13. kvě 2007

Ahoj holčiny 🙂
dnes jsem si říkala, jak malé uvařím dobrý obídek, těstoviny s brokolicí a mrkví, mě to moc chutnalo, ale ta malá pochňura po třech lžičkách už nemohla a strašně se jí z toho navalovalo, tak jsem neměla nic připravený a už řvala hlady, tak dostala její milované mlíko i k obědu...byla jsem dost zklamaná, takovej jedlík, asi nesnáší těstoviny, minule mě je taky nechtěla ☹ A pak že budu obměňovat, když jí jen brambory ☹

mapris
13. kvě 2007

jita2,
z toho si nic nedělej, já jsem dneska dala od hippu špenát s bramborem a k tomu uvařila domácí mrkev. Snědla 200 g. Ale zítra jí dám jenom mrkev a brambory a něco k tomu vymyslím. Protože Terka má atop po celým obličeji a pod krkem a jde jí to na ručičky a to z toho důvodu - že v tom špenátu byla smetana a mléko. Tak začínám mít takovej pocit, že Terka bude mít alergii na kravský mlíko 😠 😠 , takže zase od začátku, než jí to sleze 😠 😠

Holky, jakým způsobem jste dávali rýži a kukuřici - a tu kukuřici jakou??? Kondendzovanou z plechovky???

jita2
13. kvě 2007

mapris,
chudinka malá, ten ekzém je fakt svinstvo ☹

Já kukuřici nedávala, rýži jsem rozmixovala do jídla jako třeba brambor...

isacek
13. kvě 2007

mapris,
já taky kukuřici ještě nedávala.A rýži dávám buď celou a do polévky ji mixuji.
Já dneska taky dělala Natálce špenát s bramborem a masem, ale dělám ho bez smetany a mléka.Dneska jsem ji už jídlo nerozmixovala, ale jen rozmačkala vidličkou tak jsem zvědavá co mi na to zítra řekne:o)).
Jinak s tím pitím, mě malá za celý den vypije tak půl litru.A různě ji to střídám buď čaje nebo šťávy.

ijetka
13. kvě 2007

mapris
vy ten atop už máte potvrzenej? Kukuřici jsem koupila už přimíchanou v jídle ve skle, ještě jsem ji nevyzkoušela 😉

jita2
14. kvě 2007

Ahoj kozenky,
tak dnes jsem zas pro změnu uvařila malé klasiku, brambor, brokolici, mrkev a ona to nechtěla...nevím, co se děje...pak jsem odjela se ségrou do nemocnice a manža, páč vůbec nechtěla jíst, ji tam za¨míchal pár lžiček naší normální polívky a to už jedla...nevím, proč jí to jídlo přestává chutnat...ale jen ta zelenina, vše ostatní by do sebe ládovala vrchem spodem ☹ ☹ ☹

kristi
14. kvě 2007

holky, vy jste vsechny chytrejsi nez jakakoliv knizka, poradte. Od kolika mesicu uz se muze zacit? a cim se zacina??? diky 🙂

kamhajek
14. kvě 2007

Kristi: jestli nekojíš tak od ukončeného 4 měsíce, jestli kojíš tak až od ukončeného 6 měsíce. nejdřív zelenina. Ale zkus si to tady pročíst a všechno najdeš.

kristi
14. kvě 2007

kam, diky moc....vemu to od zacatku, az bude cas..

zevina
14. kvě 2007

ahoj holčiny,
trochu kukuřice občas přidám, mám z loňska povařenou a naloupanou v mrazáku 😉

rýži taky mixuju, i když nám zrovna moc nejede ☹ už jsme ji dlouho neměli, tak ji zase prubnu, jestli mladý pán náhodou nezměnil názor (ale musí se víc naředit vývarem, protože ta rýže hodně vody vytáhne a pak je to takový blee mazlavý)

mapris, hipp dává do špenátu smetanu? tak to čučím 😕 já ho dělám s bramborem, kouskem pórku a třeba s tím žloutkem a je to docela dobrý 😉

holky, co říkáte na jahody? já se jich trochu bojím, že jsou na ně dost časté alergické reakce, nejen u dětiček, ale na druhou stranu je mi dost líto, že je to vlastně první čerstvé ovoce 😒 a naší babi už pěkně zrají, tak nevím, zkusit je s jogurtem nebo mým mlíčkem... a nebo radši ne?

raculka
14. kvě 2007

Ahoj holky. Tak jsem tu pár dní nebyla a zase mám co číst,snad to stihnu do koupání 😀
Jinak u nás nic moc nového.Nově jsme teď akorát zkusili těstoviny,mně to teda přišlo jako děsný blivajz😝 ,ale Kubíkovi to chutnalo.Vy ty těstoviny mixujete nebo krájíte? Mně to přišlo hrozně lepivé...

carod- já doufám,že když nebudeme dávat žloutek,nic se nestane.My nesmíme dávat celé vejce do jednoho roku ( vždyť už to víte,že tu pořád prudím s tou H.A. dietou 😅), tak snad to zvládneme i bez vajec. 😉

mapris- jak jsem psala,já vybírám od hami jen ty, co obsahují jen bramb,mrkev,petržel a maso. 😉 . Asi od každého výrobce se dá něco vybrat.Taky ale uvažuju,že zkusím někdy i Hipp.To hami nemá pro nás zrovna velký výběr 😒 .

Holčiny,jak to dopadlo s tím nakrájeným jídlem? U nás pořád stejné- brambory nebo mrkev klidně rozmačkám vidlí,ale když maso nerozmixuju nadrobno,tak jsou hysterické scény a zůstává mu to v puse.Takže zatím mixuju všechno,i když ne úplně nadrobno.DR mi říkala,že to nevadí,když mu občas dávám něco ne trénování kousání (rohlík,banán...) 😉

Taky se vás možná blbě zeptám- když dáváte jogurtík s ovocem, ohřejete to trošku,nebo dáte klidně studené z lednice ?

jita2
14. kvě 2007

zevi,
zkus klidně ty jahody, já se taky těším, že je malá bude baštit, zkus je a máš dvě možnosti, buď se osype a už víš, že je dávat nemůžeš, nebo to bude bez reakce a pak jí je můžeš dávat, taky to tak udělám 🙂 Dnes měla dva kousínky kiwi, jen tak na chuť a moc jí chutnalo 😉 Je to sice alergen, ale nemusí se nic stát 😉

ahoj raculko 🙂
My ty kousíčky v tom poledním jídle pokulháváme, už jsem psala, že je mi líto, že mi Maruš nechce nějak jíst těstoviny, rýži a dnes to s bramborem taky skoro nejedla.. ☹
Onä si teď třeba hezky kousá ten kukuřičný chlebíček nebo i jiné věci..ale v tom hlavním jídlem kousky nechce...tak uvidím, jak se to bude vyvíjet dál...

ijetka
14. kvě 2007

No tak holky u nás už obídky taky nic moc ☹ už jsem měla radost, že papá a on mi ukázal že se opět mýlím 😠 , dneska jsem mu dala poslední skleničku co měl zavařenou a nebaštil, ráno cecek, potom jogurt (sváča)pár lžiček oběda, cecina a večer trochu kaše 😒
zítra už mu budu vařit 😠 😝 a zkouším mu to nakrájet na kousky, jsem zvědavá co na to on 😲 vidím to bledě 😠
Holky vaříte každý den nebo třeba uvaříte na 2-3dny???
Raculko
já malýmu jogurt vyndám dřív 😉 ale babány mu ohřívám 😅

ijetka
14. kvě 2007

Jito
co vyvádí Maru s papáním??? Vždycky byla ukázková strávnice....to vaše ochucený jí šmakovalo viď? 🙂

jita2
14. kvě 2007

Já fakt nevím, co uvařit zítra....jestli mi ta pochňura nebude nic jíst 😠
Já už teď uvařím na ten den a ještě na druhý...
To mě připomnělo, že musím letět do mrazáku něco vytáhnout na zítra, nějaké bílé maso, co může i Maruš, aby měla co jíst 😅
Asi zkusím udělat nějakou omáčku nebo nevím, abych to do ní dostala 😉