Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

latvia
17. črc 2010

@helik007 cestoviny od 7.mesiaca,bezvajecne.
tvaroh po 1.roku (sklenicky su aj od skor, ale nedoporucujem)
jogurt mozes dat od cca 7-8mesiaca
s cerstvymi jahodami pockaj aspon do 9.m, pre istotu

imiska24
17. črc 2010

Ahoj,
můžete mi prosím někdo poradit jak s příkrmy?Máme za sebou 2xmrkev,2xbrokolice a dnes prvně zahradní zeleninovou směs od Hami.Zatím dávám jen tak 7-8lžiček.kdy toho mám začít dávat víc.A co ovocné příkrmy?Mám je tak za 2-3týdny začít střídat s těmi zeleninovými?Nebo je mám dávat jako sváču?Do teď jsem jen kojila.Tak jsem teď z toho taková nesvá.A co šťávičky,Díky.

lura
17. črc 2010

chci se zeptat na červenou řepu - dočetla jsem se tu, že kupovanou z obchodu dávat nemám kvůli dusičnanům. Prodávají jí tedy nějak předpřipravenou nebo samotnou jako příkrm? Tu dospěláckou ve skle (v sladkokyselém nálevu) si troufám svým rozumem rovnou zavrhnout 😀 ....

latvia
17. črc 2010

@imiska24 dufam ze nadalej kojis,bolo by skoda prestat. ak ti v pohode krpec papa, daj kolko si pyta, samozrejme postupne pridavaj, uvidis kolko spapa.ovocie za tie cca 3 tyzdne(dovtedy vyskusaj vsetky odporucane zeleniny) daj kludne ako svacu, zeleninu daj na obed.ked si krpec vypyta, dokoj 😉
@lura 😀 nakladanu repu zavrni, spravne 😉 a kupovana repa nevadi, pokial ju nebudes davat 5x denne 200 g tak sa nic zle nestane. pridaj ju k nejakej zelenine,alebo len samotnu, ako chces, fantazii sa medze nekladu 😉

lura
17. črc 2010

@latvia já jsem jí vlastně ještě nikdy doma nevařila. Jako dospěláci jsme vždy měli tu zavařenou ve skle. Jak dlouho jí mám vařit a jak poznám, že už je uvařená? 5x denně? Spíš 5x týdně ne? Moc děkuju...

helik007
17. črc 2010

@latvia Děkuju,jen mi prostě neni jasné,proč to na těch skleničkách prostě je napsáno a přitom tedy se to nesmí???A jahůdku už mu sem tam dám kus ocucat ze zahrádky a nic se neděje žádná vyrážka nic-on teda zatim neměl vyrážku po ničem .A ten tveroh proč myslíš až po roce,jako že je těžkej na strávení?

lura
17. črc 2010

a ještě jeden dotaz - malému je 7 měsíců a doktorka nám řekla, že ke svačince můžu dávat žervé s ovocem. Na obale je ale uvedeno, že obsahuje mléko a sůl... a nebo prý už i jogurt s ovocem.

latvia
17. črc 2010

@lura myslela som fakt 5x denne 😀 (tym som chcela povedat, ze mnozstvom dusicnanom v jednom prikrme z repy neohrozis svoje dieta na zivote 😉 )
zerve vacsinou obsahuje aj tvaroh,aspon tie co ja poznam, pokial ho chces len namazat na chlieb, tak budiz, ale ja by som s nim pockala. jogurt mozes, plnotucny biely, alebo s obovcim, pokial netrvas na bezcukrovom rezime svojho dietata 😉 cervenu repu osupat, nakrajat aby sa rychlejsie uvarila a ked bude makka tak vypnes. rozpucis vidlickou alebo pomixujes, a bud das ako samostatny prikrm, ja som davala s inou zeleninou

@helik007 tvaroh je zataz na ledviny, kedze obsahuje velke mnozstvo bielkovin, preto az po roku.

latvia
17. črc 2010

@helik007 holt, neviem preco je to pisane a inac dodrziavane....niektore sklenicky obsahuje celer uz od 4.mesiaca, je to dost silny alergen. niektore od 6.mesiaca maju v sebe cestoviny s vajecnym bielkom....hippky masove su napriklad solene....treba citat zlozenie, lebo v niektorych su fakt veci, ktore sice dieta vyslovene nezabiju,ale dobre mu na organizmus nerobia

imiska24
17. črc 2010

Jojo latvi,pořád kojím.V noci jsem chtěla dávat vodu,ale chce pořád prso 😀 .A s tím,jak jsi psala že mám dát zeleninky kolik chce malá,to jako fakt?Já mám celkem žravý dítě tak aby se mi z toho nepoblinkala.Třeba u kojení vím,že když pije jen o malinko víc než 5minut,tak si ublinkne. 😝 A co ovocné šťávy?

lura
17. črc 2010

@latvia někdy mi ta naše doktorka opravdu nepřipadá normální... už na začátku příkrmů nám řekla, že se teď na příkrmy najíždí rychleji - od začátku příkrmů jsme měli už po desti dnech přidat k zelenině i maso a za dalších deset dní už začít dávat svačinku (ovoce) a za dalších 10-14 dní už klidně jogurt nebo žervé s ovocem. A to už bych měla dávat i kaši, ale zatím jsem jí ještě nedala a raději ulevím prsům a kojím...

lura
17. črc 2010

a ještě bych prý jednou za týden měla místo masa dát k zelenině žloutek...

latvia
17. črc 2010

@imiska24 nuz, zvysuj davku postupne, o par lyziciek viac, uvidis ci jej nebude zle.
ty jej davas vodu a nie mlieko? 😀 cha, to je drzost, mlieko je lepsie a ona to vie 😀 😉 ovocne stavy nieje treba, maloktore su bez pridania cukru, tusim kubik je len sama stava, ale v tomto teple len od nich bude viac smadna...

latvia
17. črc 2010

@lura nemate sa kam ponahlat.kazdopadne pomaly zacni s lekom, ma sa davat v 7.mesiaci, po malych mnozstvach. inac v tomto horku deti velmi nechcu jest, radsej vela tekutin....teoreticky pridanim masa a zltku nic nepokazis, pokial tvojho drobca netrapi brusko a pekne papka, tak po 2 tyzdnoch pidaj kludne maso a raz tyzdenne aj zltok. a ked budes vidiet ze mu uz jeden prikrm nestaci, pridaj aj ovocie. vytusis kedy dat nieco nove 😉 vsetko s mierou a rozumom, ved mame materske instinkty 🙂
vseobecne by nemalo dieta do roka jest urcite : sol, korenie,tvaroh, vajecny bielok a cistrusove plody....to ostatne je uz menej podstatne

latvia
17. črc 2010

a s kasou mozes pockat, nic nou sice neskazis, ale ak mas pocit ze tvoje dieta nieje hladne tak kasu mat nemusi

helik007
17. črc 2010

Jo celer je alergen jo,joj a já ho dávám normálně od začátku a nic! I s petrželkou -dělám takové zel.polévky a šmakujou mu...jsem z toho jelen..

latvia
17. črc 2010

@helik007 petrzelka je fajn,moze sa. celer silny alergen, ale nie u kazdeho, pokial nevadi, tak moze byt....ja som sa minule rypala v celeri a nasla som ze na anafylakticky sok staci davka 2.5gramu....potom som kukla na sklenicku....ze obsah celeru 2.5 gramu 😀

lura
17. črc 2010

@latvia Latvi, nějak nerozumím větě: kazdopadne pomaly zacni s lekom, ma sa davat v 7.mesiaci, po malych mnozstvach. - tedy spíše termínu "lekom".
Jojo, je to celkem baštílek, ale je pravda, že v těchto horkých dnech takovou chuť nemá. Můžu se zeptat, zda by mohl v sedmi měsících třeba trochu dužiny melouna?

latvia
17. črc 2010

😀 vypadlo mi p, lepek od 7.m

lura
17. črc 2010

Latvi, nemáš nějaké šikovné www stránky, kde je opravdu pravdivě napsáno, co a v kolikátém měsíci se může prckům dávat? Já vím o jedněch už zde zmiňovaných http://www.kojeni.net/prikrmy.php, kde jsou takové šikovné tabulky, ale nevím, zda je tam opravdu vše správně napsáno.

latvia
17. črc 2010

melon moze, zlty, aj cervenu dynu

lura
17. črc 2010

@latvia 😀 Lepek? moc dík 😀

lura
17. črc 2010

ještě mám dotaz, zda nevíte, jak vypadá "černý kořen" a zelenina "fenykl"? A zda mohu od 7 měsíce dávat avokádo a kolik?

lura
17. črc 2010

latvia - jsi zlatíčko!!!!!!!!!!!!!! 😉 moc děkuju

latvia
17. črc 2010

avokado mozes, kolko ti zje 😉 mojmu nechuti vobec 😅
fenikel vyzera takto : http://www.alinka.sk/wp-content/uploads/fenikel...

cerny koren: http://www.garden-centrum.cz/image-shop/513/ori...

ale netusim co to je a naco 😕

lura
17. črc 2010

@latvia Jsi opravdu skvělá 🙂 !!! Moc dík za fotečky prapodivné zeleniny 😀 . Já jsem se o tom fenyklu a černém kořeni dočetla v té tabulce o příkrmech na mnou zmiňovaných stránkách, ale aby jsem řekla pravdu, tak po prohlédnutí těchto fotografií, se bez toho asi obejdeme 😅 . Jdu studovat ty www stránky, co jdi doporučila 😉 . Ještě jednou moc a moc děkuju 😵 😵 😵

lura
17. črc 2010

teď jsem se tam dočetla, že se děťátkům železo od 6. měsíce dává ve formě kapek, ale já ho nedávám 😕

latvia
17. črc 2010

@lura ja tiez nedavam kvakpky na zelezo,aj ked maly je bledy,ale moja dr. vravi ze je zdravy a nic mu nechyba.
popravde tie clanky nemam uplne prestudovane,ale ohladne prikrmov je to prekladane z europskej detskej gasto spolocnosti, najnovsie odporucania (citala som ich v originali a porovnala, je to prelozene spravne), takze sa toho mozes kludne drzat....tie kvapky som si tam nevsimla, alebo som to preskocila 😅 😀 kazdopadne by som nedavala, kym doktor nepovie,ze treba, kvoli anemii

lura
17. črc 2010

@latvia ťeď jsem byla malého nakojit. Latvi 🙂 děkuju za uklidnění 🙂, už nebudu plašit 😀 a jdu číst dále...