Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

latvia
24. črc 2010

ja varim vsetko spolu, ale podla toho, aky druh zeleniny, tak podla toho nakrajam...teda mrkvu na tenke platky, aby bola uvarena skor, zemiak na hrubsie kocky a podobne....tvrdsie veci natenko, makke a rychlo uvarene na velke kusy 😉 ked chce sprikrmy zamrazit, tak si navar vela kusov zeleniny, rozmixuj a daj do kelimkov zamrazit, to sa ti uz podari mixnut aj mixerom.
u nas ficia vsetky mozne aj nemozne kombinacie

jesterka01
24. črc 2010

děkuji, taky doufám že větší množství už půjde rozmixovat🙂 asi zkusíme tu brokolici s bramborem🙂

sussanah
24. črc 2010

@jesterka01 zleeninu varim spolu tu, co se zhruba stejne vari 😉 Pak jsem uz delala teda zvlast na pare mrkev na tenke kolecka (cca 10-15min) a brambor varila zvlast v hrnci. Varila jsem vetsi mnozstvi a to potom rozmixovala a zamrazila do kostek na led, abych to mela potom dobre rozdelene. Jako dalsi zeleninku urco cuketu, na brokolici pozor, muze nadymat, tak treba zkus pridat k mrkvicce. Taky ona rozvarena brokolice zadnou zavratne super chut nema 😉 Na pare s maslem uz potom jo 🙂 Kdyz koupis lahvicku, tak urcite nemusis pulku vyhazovat. Vyndej si pulku (tretinu) zvlast do misky a zbytek lahvicky schovej do lednicky. Myslim, ze nektere se muzou nechat otevrene az 48h (ja treda spotrebovavala uz druhy den). Dulezite je, aby se lzicka, co ma mala v puse nedostala do sklenicky, kde chces nechat zbytek na dalsi den (aby to nebylo "kontaminovane" 😉 u nas jeste hooooodne chutnala dyne hokaido (je docela sladka), cervena repa a zeleny hrasek (propasirovany bez slupek, potom nenadyma). Taky jsem pomerne brzo zacala davat i cervenou cocku (taky loupana, nenadyma) 😉 To je dobre, ze ji chutna, davej ji, jak ma chut 🙂

sussanah
24. črc 2010

@jesterka01 jo kombinace: mrkev, hrasek, ryze;
mrkev, brokoli, brambor;
cuketa,lilek pohanka;
dyne, mrkev,brambor;
dyne,kvetak,brambor;
cocka,vajicko,brambor;
repa,cuketa,jahly;
Vicemene kombinuju ty mene vyrazne (napr kvetak) z vice vyraznymi a chutovejsimi (dyne). NEzapomen pridavat trosku masla nebo oliv oleje do zeleninky kvuli vitaminum 😉

aannggiie
24. črc 2010

ahoj při sobotě

Jsem zvědavá kdy začně jíst pořádně zeleninu.Dá tak 2-3 lžičky a konec.Za to ovoce to mu jede.dneska tu meruňku s tim banánem si pěkně vychutnával

aannggiie
24. črc 2010

tu polentu (kaši) můžu dělat i s masem a zeleninou i na sladko,že jo?

stipa
24. črc 2010

@sussanah - chci se zeptat jak upravujete červenou řepu

stipa
24. črc 2010

@aannggiie - určitě ano, proč ne?

stipa
24. črc 2010

@jesterka01 - já taky hotové, vařené jídlo, hodím do té formičky na led, po zmražení si jídlo vyklepnu, dám do pytlíku nebo do umělohmotných krabiček a nechám v mrazáku. Je to perfektní vychytávka - pak jen ráno z mrazáku vyndám, dám do lednice aby jídlo povolilo a k obědu podáváme 🙂 A takhle jsem to dělala dříve i ze skleničkou, když jsem ještě nevařila, zmrazila v té formě na led.

stipa
24. črc 2010

@sussanah - vaříte malému nebo používáte už také bezvaječné těstoviny se zeleninou a masem?

sussanah
24. črc 2010

@stipa repu olooupu, nakrajim na kostky a varim priblizne stejne jako brambor, potom uz jen tak lehce nasekam. Je pomerne sladka a chutove vyrazna, maly ji miluje. Jen se potom nelekni, bude mit tmave cervene kakani a takove ruzove curani 😉 Jinak tu dalsi otazku s varenim a testovinama jsem nejak nepochopila 😕

bufina
24. črc 2010

@sussanah Ahoj, můžu se zeptat od kdy dáváš malýmu tu řepu?

sussanah
24. črc 2010

@bufina myslim, ze jsem s ni zacala asi po 3-4tynech od zacatku. V podstate, jakmile se rozjedl a videla jsem, ze ma chut i zkusit neco jineho nez brambor,mrkev a cuketu 🙂 Jen se nelekni, kdyz se repa vari, tak ty vypary jsou trochu stiplave, ale samotna uvarena repa uz je potom nasladla 😉

bufina
24. črc 2010

@sussanah Díky, určitě ju hned vyzkouším ať má malej zase něco nového 🙂

stipa
24. črc 2010

@sussanah - no, doufám, že se po ní neosype, je totiž ekzematik, když je hodně výrazná. Jsem to špatně napsala s těmi těstovinami - zda mu vyříte bezvaječné těstoviny a rozmačkáte, mixujete s masem a zeleninou. Jo a když to dáváte do mrazáku, mrazíte věci jen z brambor nebo i z těstovin a rýže? Těstoviny asi ano, ale rýže je blbost, co? To už je pak lepší, maso a zeleninu zmrazit zvlášť a pak přílohu uvařit než ji zamrazit 😒

sussanah
24. črc 2010

@stipa s tim mrazeni jak kdy, vetsinou mrazim zeleninu a maso zvlast, prilohy dodelavam. Ale mam urcite tak dve hotove cele jidla vcetne priloh. S bramborama zamrazenyma nemam moc dobrou zkusenost, zmeni chut, maly je potom neji, takze ty treba nemrazim vubec. Testoviny delam bezvajecne, mam i pohankove (jeste nez jsem dala klasicke z lepkem). Uvarim do meka a ze zacatku jsem je rozmackala vidlickou, ted je nechavam vcelku, maly to ma jako hru, krmi se jima sam. Celkove ale ty uz moc nemixuj, uz by stacilo urcite rozmackane vidlickou nebo pomixovane na hrubo 😉

erikasadek
24. črc 2010

@maryanna petrolenas, kvoli bakteriam do roku deti nie su imunizovane voci niektorym , ako v tehotenstve uzien treba dobre umyvat a dobre prepecene, inak hrozi u niektorcyh bakterii ze napadne organizmus zatial nepripraveny, ako klobasy a udene nebezpecne pre dieta viem ze nezdrave, ale ohladne moznej bakterie nebezpecne 😉
tak preto. 😉

inak ak mate jablka kysle tak si ich uvarte nad parou sladucke ako med 🙂

stipa
24. črc 2010

@sussanah - to je fakt, aby nechtěl mixované jídlo ještě v 18ti 😀 Tak fajn, díky, beru si to k srdci!!! 🙂 Jo a s tím masem, maso mrazit bez vody nebo s vodou? Někdo píše s vodou někdo bez 😖 Nevím, aby se to maso zbytečně nevymražovalo. Takže i to maso už na hrubo nebo na pidi midi kousky. Tak to jsem zvědavá na prcka😲 🤐

erikasadek
24. črc 2010

stipa ja som si ak ti mozme dat tym nakrajala cerstve maso , nikekolko druhov na male kocky 20g a zabalila samostatne male gulkuy a rovno do mrazaku... rano stacilo vytiahnut za 1 hodinu rozmrazene, a islo sa do varenia.. 😉

co s atyka skleniciek nechem nikoho urazit baby ja viem ze je to jednoduchsie takto..
ale zamyusleli ste sa nad tym aku maju chut?? osobne ja by som ten sarjajs nejedla hnus.... abez chuti celkov 😉 o zdrve zdaleka urcite nie mrtva strana vitaminy mozme snivat vitamin A uz davno zdubkal sklenicka vystvavena na svetle.. 😀
a ine vitaminy .. no nebudem nic hovorit...
ale hlavne chutovo ved tie deti od mala nedokazu ziskat chute ,ich chut 😀 ove bunky oprichadzaju ovela naozaj
nemozem porovnat vyzivu detsky napriklad mrkva cista, alebo tekvica.; alebo zuccina;....

a domaca nad parou ma to chut vonu , cerstve aj farba je super.... proste dve vela seba je pre mna koby som postavila mCdonaldove jedlo 😝 a jedlo s 3 hviezdickovej restauracie super kuchara dve veci neporovnatelne, a

teda mne pripada ze od mala budujeme generaciu deti ktore nevedia ani ako vyzera zelenina,a nevie ani chutovo povedat co to je;. 😉

bolo by to na dlhu temu..
inak odporucam kazdej zienke babycook nie jed vecicku aj ta najpohodlnejsia zienka t 😉 mu podlahne auz nikdy neda kupovane;. 😉

sussanah
24. črc 2010

@stipa ja ho na jemno nakrajim a s troskou vody zamrazim. Uvidis jak vam to s kouskama pujde. Pozor ale treba na ryzi, on jak je v ni skrob, tak se treba nasemu malemu lepi na patro, takze tu ja jeste treba mixuju 😅

lienka2
24. črc 2010

baby moze byt ze sa mi maly vyhadzal zo zemiaku? okolo pusy ma take cervene bodky.. ked dostal 1x zemiak, tiez to mal, ale som si myslela ze z vlhcenych utierok, ale tie som uz prestala pouzivat.. a dnes zasa..

maryanna
24. črc 2010

@erikasadek hovoríš mi z duše ohľadom tých skleniek...

@stipa ja robím meso tak že si normálne uvarím kus (napr prsia) a po uvarení si ho nakrájam na kúsky 20-35 g (kladiem na váhu na ktorej mám potravinovú fóliu) potom každý kúsok zabalím do tej fólie a šup do via pohárika, do jedneho via sa mi zmestí 5 ks, 6 ks a tak to šupnem do mrazničky a potom už len vyberám a tesne pred dovarením zeleniny šupnem mesko nech sa rozohreje...
takto isto robím aj so surovým mesom...

erikasadek
24. črc 2010

@lienka2 moze aj zemiak moze sposobit alergiu nic zriedkave 😉
@maryanna dik aspon sa necit
@maryanna sama;. 🙂

lienka2
24. črc 2010

@erikasadek takze mu ho nemam uz davat?

maryanna
24. črc 2010

@lienka2 nie , vysaď na istý čas a potom pomaly skús zaradiť znova....

stipa
24. črc 2010

děkuji vám za vaše názory a tipy 🙂 🙂 vyzkouším od každé rady a pak dám vědět co mi nejvíce vyhovuje 😉

stipa
24. črc 2010

@lienka2 - tenhle případ se mi stal včera, když jsem malému poprvé dávala k večeři nemléčnou kaši ale S LEPKEM!!! Měl přesně takovou reakci, jak popisuješ ty!!! Dnes jsem mu ji dala opět, měl to opět ale úplně mizivé 😖 tak jedn doufám, že ještě k ekzemu nebude mít alergii na lepek! 😠

erikasadek
24. črc 2010

@lienka2 vysad min 3 tyzdne a zopakuj ak bude znova tak mas vynnika ☹

sussanah
24. črc 2010

@stipa @lienka2 muze to by zvysena citlivost, ale alergie jeste ne 😉 nas maly to mel asi prvni mesic u nove zeleniny tak prvni dva-3 dny, potom uz nic. Po mesici prikrmu uz se mi nevyhazel vubec po nicem (tuk tuk tuk). Mozna jen ze zacatku, precejen je to novinka 😉

sussanah
24. črc 2010

@sussanah teda byly to jen drobne cervene tecky kolem pusinky, tam kde se dotykalo jidlo obliceje