Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

cestovatelkaandrea
13. srp 2010

@zuziatko u tvojej malickej by som zacala tak porciou mozno 10-15g maska na porciu. neskor do jedneho roka udajne staci okolo 20-25g maska na porciu. ale ak jej budes davat neskor porciu ako pisala leelo tak je to tiez OK. U nas odporucaju take mnozstvo u deti od dvoch rokov. ale ako vidim tak v kazdej krajine je to ine.

maryanna
13. srp 2010

ono to meso závisí aj od frekvencie, niekto dáva každý deň tak v tom prípade by som dala mesa menej, ale niekto dáva len párkrát do týždňa..takže aj takto treba uvažovať

erikasadek
13. srp 2010

30 35 g davka je skoro pre 2 az 3 rocne dieta a nie deti pod 2 roky!!!

neprehanajte to s proteinami , neskor deti maju nabeh kvoli tomu na obezitu a zatazuje to prilis pecen a organizmus.. 😉
do roka zacina sa 5g az 10 g do roka neskor 15g aaz 20 do 2 rokov!!
to je jedna lyzicka...
to je asi tolko ako dospely clov 😉 k ked si da svoju davku masa na jeho velkost , davanim vysokoch davok na ich rozmer a hmotnost to je akoby ste dali , cele kurca pred nich a vsetko by to zjedli.... 😀 netreba prehanat vazne;. 🙂

maryanna
13. srp 2010

@erikasadek no neviem ale tých 20-30 g je jedna lyžica, 5 g to je na jeden hlt také mini zrnko.....podľa mňa je toto prehnané......

cestovatelkaandrea
13. srp 2010

@maryanna asi to nie je az tak prehnane, ked kuknes kolko je maska vo vyzivach tak tiez je tam okolo 10-15 g do jedneho roka. u nas v NL davaju cca 20g do roka od roka 25g a potom ako pise Erika od dvoch rokov odporucaju davat od 30-35g. Ale ako som uz spomenula co krajina to iny nazor.

erikasadek
13. srp 2010

@maryanna 5 g je mala lyzick acajova 20 g 30 g to je asi polovica hamburgeroveho masa dietatu takeho veku to staci nie je toprehnane skor prehnane je davat vela...
nevadi ja to pisem ako sa udava vsade a ako sa ziada od ludi ci skol ci skoliek dodrziavat tieto davky....
mozno na slovnsku nie , vyslodek je ze nasa strava nie je prave najsravsia 😉

erikasadek
13. srp 2010

kup si vahu alebo ak ju mas daj si maso na nu a zvaz 30 g masa 🙂 je to dost... 😉

maryanna
13. srp 2010

@cestovatelkaandrea môže na tom niečo byť ale zas s výživami to netreba preháňať, na ovocných je písané jablko a malina a z každého je tam po 20%........keby mali do skleniek dávať normál mesa tak sa nedoplatíme.....neviem no ja dávam môjmu cca 20g, 3-4 krát týždenne, myslím že ak zje 250 príkrmu tak keby tam mal 5g mesa tak to akokeby tam nemal nič.....
dospelý človek keď má porciu jedla, meso plus prílohy tak meso činí polovicu a ak nie tak aspoň tretinu, a keď má môj malý 250 príkrmu a 20 g mesa myslím že je to oka, viem že dospelý a deti je iné ale bolo tu niečo také písané s ohľadom na hmotnosti apodobne....

erikasadek
13. srp 2010

@maryanna to je len tvoj pohald na vec naucili nas vela masa...
spravne je vela priloha zeleninova a malo masa;.
ale je to tvoj zivot a tvoje dieta.. a tvoj pohald na vec.. 😉

maryanna
13. srp 2010

@erikasadek áno ja si presne vážim každú dávku preto viem že to nieje až tak veľa, teda aspoň čo ja čítam tak taká polievková lyžica jedna by mala byť čiže cca tých 20-35 na dávku.....ako sa už písalo iný kraj iný mrav

maryanna
13. srp 2010

@erikasadek hm ale Ďakujem, asi toi ešte zvážim a predsa dám menej toho mesa....akurát dnes idem robiť balíčky:D

erikasadek
13. srp 2010

@maryanna ja som tiez vazila robila do predu balicky.. 🙂
jasne kazdy kraj iny mrav len ked si zoberies len tak na okraj ze juzne krajiny maju viac tej zeleniny a maso inak pripravovane ako u nas pomerne menej zastupene;. tak si porovname ich zdravotne vysledky a nase slovenske jedla , mucne premastnene a vela masa tak je hned vidiet kde je to zdravsie chapeme sa ze??? 😉

cestovatelkaandrea
13. srp 2010

@maryanna 5g maska je OK na zaciatok ked ucis dietatko na masko.Zuzkine babo ma len 5 mesiacov, takze davka 5-10g mu fakt staci na zaciatok. mozno by som davala na jej mieste zozaciatku len kuraci vyvar do popucenej stravy. ja som davala do jedneho roka okolo 20g. to iste je uvedene aj na holandskej vyzive.
Tu vahu 10-15g vo vyzive som pozrela na Hami stranke co sa predava na SR.
Ja ked varim doma pre nas dospelych tak davka masa je okolo 100-125g na osobu. zvysok je zelenia, ryza, zemiaky...

zuziatko
13. srp 2010

Díky žienky. Včera som porcovala mäsko do nádobiek na ľad. Jeden kúsok mal okolo 10g. Tak budem dávať jednu kocku 😉 😉

vivien6
13. srp 2010

@maryanna nie aby spala celu noc.. celu noc nebude aj tak spat.. len som chcela vediet ci je nieco ine aj okrem toho... take nieco ako obedik tak som myslela ze aj vecera je...

erikasadek
13. srp 2010

@vivien6 polievku zmiesanu napriklad karotka zemiak.+ mlieko
alebo cuketa , zemiak... + mlieko
alebo tekvica... apoodben s mliekom zasyti.. 😉

vivien6
13. srp 2010

@erikasadek vdaakka 😉 a mozem to hodit aj do flasky nie ? davas to aj malemu ci davala si to ?

erikasadek
13. srp 2010

@vivien6 hej do flase;. 😉
mozes zamiesat ryzu... couscous a vsetko vymixuj na jemno, a cez flasu + mliecko .. 😉 len urob trocha vatsci

otvor.. 😉

hej ja som tak robila;.

uankab
13. srp 2010

jedna davka masa je 30-35g... deticky potrebuju proteiny, ja ho davam malinkej kazdy den (dokonca dietologicka mi kazala davat aj na veceru, ale mne sa to zda uz vela..)... zacali sme s cca 10-15g a postupne som zvysovala...inak anglicke knihy hovoria ze 1/3porcie je masko, 1/3zelenina a 1/3priloha (ryza, zemiaky)...

erikasadek
13. srp 2010

@uankab ale nie pre dieta 5 mesacne do jedneho roka, ak si v anglicku tak s anai necudujem.. 😀 ze ti tak kazali.. 😀

dadulka271
14. srp 2010

ahojte moj maly mal tiez 4 mesiace tak som mu zacala davat prikrm mrkvicku skusila som mu do nej pridat aj zemiak ale akosi ho zapeka s toho cajik mi pije ale malo vcera som mu skusila kupit aj tu kasu od 4 mesiaca papal ju len sa bojim aby ho este vyse nezapiekla zapeka niektorej dieta tiez ta mrkva zo zemiakom

timea.ryan
14. srp 2010

@dadulka271 ahoj..nepises ci kojis,ale podla mna zavadzas velmi skoro prikrmy..ak kojis,tak stacilo od pol roka..no moj ked spapka viac zemiaciku tiez ma tvrsiu stolicu,ale na druhy den je to ok..napr.ked ma dva dni za sebou zemiacik,tak potom ma tvrdsiu stolicu..aku kasu si kupila??

gabika7706
14. srp 2010

@timea.ryan v inej teme som si vsimla, ze @dadulka271 nekoji...dadulka, ja som starsiu tiez nekojila, no s prikrmami sme zacali az na 5,5 mes. Casu dost. My napr. nemame problem, zeby zemiak zapekal, skor ta mrkva. No a ak das malemu ryzovu kasu, moze ho zapiect. Preco uz davas aj kasu?

timea.ryan
14. srp 2010

@gabika7706 my sme zacali tiez na 5,5mes 🙂

uankab
14. srp 2010

@erikasadek , to mnozstvo maska mi odporucila annag - http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
kuk jej clanky, je tam prehladne napisene akym sposobom sa prikrmy zavadzaju 😉

erikasadek
14. srp 2010

@uankab annag je super na dojcenie ale s masom to nekao nesedi v mnohych krajinach j eto davka pre 2 az 3 rocne deti a nie pre 5 mesacne!!!!!!!!!!!!
ale v poriadku kto chce davat tolko vela nech dava.. ved co svalovcov treba nie??? 😀

erikasadek
14. srp 2010

len na ukazku tu je co s atyka masa dost robena osveta aj u lekara najdes reklamu takeho typu...
ako na obrazku pre dieta 20g masa nie viac kazde druhe dieta vraj konzumuje dvojnasobok rekomondacnej davky.. 😉

pre mna celkom dobra osveta stale lepsia ako ockovanie je zdraviu prospesne 😉
http://www.bledina.com/fr/alimentation/aliments...

hathor1231
14. srp 2010

nam tiez kazali 7x do tyzdna 😅 ale to som si upravila podla seba, 5x masko, 1x vajco, 1x ryba. predtym ked nemohla vajco a rybu,tak som davala cestoviny 2x do tyzdna... teraz uz cestoviny pridavam len sem-tam alebo ak si spomeniem,jedava vela chlebiku tak nedavam aj cestoviny,niekedy do polievky...
podla mna zalezi od rodicov,ja napr nejedavam maso (ako som otehotnela tak som si dala),teraz tiez len raz za mesiac... ale viem,ze je pre malu dolezite a nebudem jej odopierat to,co potrebuje na rast...
madonna to podla mna s tym makro prehana a nemala by to robit,deti potrebuju rast:
Napríklad bývalá pestúnka Madonniných detí prezradila, že speváčka je ozaj prísnou makrobiotičkou a preto aj jej deti dodržiavajú tento režim výživy.
Takže žiaden fast food nehrozí, pozor dáva aj na soľ a cukor.
Deti Madonny - Lourdes (13), Rocco (9), David (4) a Mercy (4) majú navyše úplný zákaz televízie, dokonca nesmú ani čítať noviny či časopisy.

uankab
14. srp 2010

@erikasadek, po fr velmi neviem, ale pochopila som z toho ze az detom od 1roka sa dava 30-40g, a medzi 9m a rokom okolo 20g.. ale ako pises kazdy spravi podla vlastneho uvazenia 😉 ... a mimochodom, je to vaha maska v surovom ci uvarenom stave? 😉
my mame inak specialnu dietu, a kedze nemozme ani vajicko, mliecne ci strukoviny, tak ma proteiny aspon z maska, preto ho davam kazdy den...

erikasadek
14. srp 2010

@uankab viem ake to je neboj moj je tiez alergik mlieko vajcia.. 😉
hej pise sa j eto stranka vyrobcu jedla pre deti inak..
ale pise sa ko vsade ine od 6 mesiaca so suhlaosm lekara s azacina 10 g max bez presiahnutia a od 9 mesiaca do roka je tych 15g 20 g potom uz su vysiie davky ale bez prekrocenia 40g do 3 roka;. to je take jednoduche..