Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

maryanna
28. zář 2010

@blumka myslím že jogurt sa môže každý deň.....ja dávam tak cca 5 krát do týždňa, už ako vyjde...aj za sebou dni ho má....ale skôr sa odporúča dávať ho doobedu ,

maryanna
28. zář 2010

@lenocka84 je to individuálne, u nás to bolo za pár dní ale sú deti čo to zvládnu za mesiac....ale v článkoch sa píče tak do 3-4 týždňov....by už malo papať plnú dávku

blumka
28. zář 2010

@maryanna dakujem, davala som jej ho na ranajky 😉

luala
28. zář 2010

ahojte, chcem sa opytat odkedy mozem zacat davat malej chlebik s niecim - s cim? - napriklad na desiatu.. a ako ho podavate detom 🙂 lepok som uz zaviedla vo forme piskot (nie klasickych ale tych specialnych nestle..), keksov, roznych obilnin pridanych do detskych vyziv a podobne, kojim a davame zeleninovo-masove prikrmy.. chlieb som zatial nedavala, preto chcem vediet odkedy by to bolo vhodne a co dat nan - maslo? sunku? syrove natierky?.. kravske mlieko, syry a jogurty som este nedavala... dakujem 😉

sussanah
28. zář 2010

@luala chlebik klidne uz muzes davat, pokud uz jste lepek zavedli. Asi bych ho nedavala kazdy den, precejen je tam sul a spoust dalsich veci, ale na spestreni a at se hezky nauci kousat. Ja ze zacatku davala na chlebik jogurt nebo trochu masla (klasicke, zadne margariny), od cca 10m lucinu (obsahuje sul) a tvrdy syr. Mekke syry nedavej, obsahuji tavici soli a nejsou vubec vhodne pro deti. Sunku (nejakou detskou s nizkym obsahem soli) bych taky dala nejdriv po 10m (my osobne jeste nedavame, ale nejsem obecne fanda uzenin). Jinak jogurt muzes zacit zkouset za 2-3tydny

lenocka84
29. zář 2010

@maryanna lebo mne dost vymysla, niekedy zje 80ml, niekedy polovicu z toho
tak teraz neviem, a zase nutit ho nechcem

adelka89
29. zář 2010

ahojky holky
maso se do jidelnicku ditete zarazuje po 2-3 tydnech?
Jen se chci ujistit 🙂

zuzkat1
29. zář 2010

@lenocka84 moja ma 8 mesiacov papa od 6tich a 80 je maximum co zje aj to zjedla len raz😀

lenocka84
29. zář 2010

@zuzkat1 no len ked zje "len" 80ml z prikrmu tak vypije normal davku mlieka ako keby ten prikrm ani nemal

zuzkat1
29. zář 2010

@lenocka84 no v tomto sa ja nevyznam..ja moju kojim ale tak pol hodku po jedle...lenze ja jej dam papat hned ako vstane ale ked nie je cas obeda tak nekojim hned ako vstane, teda ona nechce jest hned ako zobudi mliecko tak asi preto sa aj po obede dokoji az po pol hodke...

mirinda10
29. zář 2010

@brumka ja by som nektarinu nedala skor ovocie co u nas rastie teda okrem babanu
ale pozeram, ze ti neje zemiak a to jej ho davas sam, ja nemam problem s malou od zaciatku je dobry papkac ale u nas obed je zaklad vzdy vela mrkvy, zemiak a petrtlen a potom obmienam cukinu, patizon, brokolica, karfiol a masko bud kuracie alebo morcacie nema problem zjest 200gr do 4 min asi by zjedla aj viac ale ako 6mesacna si myslim je to dost o mesiac asi zvysim davku
inak prvy moj pokus isiel macke nakolko som dala malo mrkvy a vela cukiny a nebolo to dost sladke tak sa mama poucila a sup uz papame vsetko
ja na desiatu robim pyre bud jablcne,hruskove, robila sm broskynu ale teraz uz nemame tak sme zostali na jablkach a hruskach a vzdy ked ideme papat pridam trosku bananu ale samotny banana som jej este nedala
kukam, ze si moja spolubyvajuca na izbe v nemocke, spoznala som ta podla Barborky je sikovnica sikovna, my este nemame ziaden zub ale asi nieco pojde sme dost umrncany a stale si trie dasna, tak uvidime co pride

mirinda10
29. zář 2010

@lenocka84 no ak spapa tak malo tak je normalne, ze potrebuje este mliecko musi spapat aspon 150ku ak jej chces vynechat mliecko inak bude hladna ale daj jej mliecko az tak za hodku po prikrme aby vedela, ze nic nedostane a snazila sa zjest viac, neboj ona sa rozpapa 😵

gabika7706
29. zář 2010

@lenocka84 moj jedol od zaciatku take davky, ze 260, teraz aj o 100 viac a o pol hodku sa kojime, niekedy aj z oboch prsnikov. Takze by som si tiez mohla mysliet, ze mu obed bol malo, ako keby ho vobec nemal....
Na to, ze mate 5 mes, mate krasnu vahu 🙂, neboj, on sa rozpapa, na prikrmy ma cas, ci uz je kojeny alebo na UM (nemam cas teraz to hladat, mozno si pisala)

brumka
29. zář 2010

@mirinda10 jej, to je sranda, ako ti pekne rastie. podarilo sa ti kojit? mi este kojime. zemiak jej dnes idem zakomponovat do mrkvy, uvidime ci jze. brokolicu mi ma rada ale len cistu. Karfiol ani za svet ani ked ho schovam do niecoho co ma rada. Skus cisty banan dat, nam velmi chuti. tento vikend som malej zavarala domacu jablckovu vyzivu a este skusime broskynovo-jablkovu. dakujem za radu, este som jej zabudla skusit dat patizon a tekvicu.

mirinda10
29. zář 2010

@brumka nie iba som do konca 4teho mesiaca odsavala mlieko uz sa kotuha nechcela prisat a strasne sme schudli na 2,7kg tak som to takto riesila aspon som vedela kolko vypije a od 5teho mesiaca sme na prikrme ale mame 8kg tak nas je dost 😵, no ak jej dam iba banan tak aspon 2ks nakolko aj ovocia zje aspon 200gr a nechcem aby ju zapekalo tak preto to miesam
presnedavku si robila bez cukru iba ciste ovocie?

brumka
29. zář 2010

@mirinda10 mi sme pekne priberali, v 6m mame 70cm a 8,3kg 😀 tak mne zjedla vcera pol bananu co som bola rada. Aspon ze kase zje vecer dost za posledne 4dni, tak aj lepsie spi. Museli sme dat trocha cukru, trhalo mi to zili, ale boli kysele, ale domace bez postrekov. Nechali sme ju taku polokyselu ale malej velmi chutila na ochutnanie. Zatial ked su jablka tak jej vzdy cerstvu spravim a hento necham na zimu.

mirinda10
29. zář 2010

@brumka no pekne my asi tiez mame 70cm ked mala 5,5 mesiaca tak mala 68cm, tak asi aj nieco narastla iba ju doma vazim nemeriam
mne mala spi od 8mej vecera ked dostane mlieko do 4tej rana dalsia flasa
no pol bananu zje a asi 170gr pyre to je nasa davka na desiatu 😀
ja mam jablka a hrusky zo zahrady od nasich

honeybunny82
29. zář 2010

ahoj holky, jsem tu nova a chtela jsem se zeptat kolik mlicka vam vypiji vasi milacci za den? moje mala ma 6 mesicu a tyden a prikrmy davame asi mesic, protoze mi nechtela pit moc mliko. davame150 g masozel prikrmu na obed a 150 ml kase na veceri, v lahvi ovsem, mala ji jinak nechce. muj problem je, ze mala moc nechce mliko a denne vypije tak 400-500 ml vcetne kase. uz nevim, jak to do ni dostat, zkousela jsem davat v noci, bez buzeni, vypije max 100 ml a vic nechce a pak nechce mleko rano.uz jsem z ni zoufala. mohla bych vyzkouset jogurt ci syry? jinak vahu nema spatnou, v 6 mesicich 7,3kg a porodni vahu mela 3,3 kg.

brumka
29. zář 2010

@mirinda10 mi sme dake jablka od mami zohnali, byame v bytovke, malej so m teraz navarila mrkvu+zemiak+kvapka olivoveho oleja, tak uvidime co spapame.

mirinda10
29. zář 2010

@brumka ja jej na obed vzdy dam bud masko alebo zltok uz neje iba zeleninu, to je dobre, ze jej davas olej aby sa viazal beta karoten, tak dobru chut nasa uz je po obede a mrnci asi pojde spat do kocika aj ked prsi
tak nas obed mrkva, zemiak, cukina, petrzlen a morcacie masko 200gr total

katherine27
29. zář 2010

Ahojte maminy, tak ja mám opäť hlavu ako melón 😒 z tých príkrmov keď Vás tu tak čítam....Chcem sa opýtať:
zemiak a mrkvu máte ako základ a už potom iba obmieňate zeleninu,mäsko a žĺtok?
lebo ja vymýšľam rôzne kombinácie, ten zemiak a mrkva musia byť vždy?
a čo sa týka ovocia, už sme vyskúšali jablko,banán,hruška,broskyňe,marhule a dnes som po 1.krát kúpila presnidávku od HIPP, doteraz som doma všetko pripravovala, že na koštovku... - jahoda + malina a teraz som zistila podľa kojeni.net , že teda nemôže..a to majú napísané, že od 4.mesiaca
a ešte , čo sa týka mäska? to mu už fakt môžem dať kúsok hovädzeho??? mi to akosi nesedí, pre tak malé babo
a čo sa týka ďalšieho príkrmu, resp. kroku: aký biely jogurt a chlebík, suchar, resp. sušienky kupujete?
asi som Vás riadne zahltila otázkami, ale nemám jasno...
Vďaka za odpovede.

maryanna
29. zář 2010

@katherine27 ahoj, zemiak a mrkva vôbec nemusia byť vždy....proste nejaká zeleninka plus príloha napr ryža, zemiak, cestovina, ale vy ste ešte maličký tam stačí normálne hocijaká kombinácia zeleniny...od výmyslu sveta....
žltok raz do týždňa..
jahody sú silný alergéna spúšťač alergií, určite nie! maliny by s amali po roku ale ja som mala domáce maliny tak asi od 7meho mesiaca papáme, mám doma mrazené, malý nemal reakciu.....
no mesko začína sa morčacie, kuracie, králičie....a neskôr aj hovedzie, keďže je to červené meso teda bohaté na železo a tak...naj je striedať.....
od 8 meho mesiaca ak ste na UM sa môže zaradiť biely plnotučný jogurt obyčajný, ak ste kojeni tak až po roku stačí....chlebík sa mlže tak na prehryznutie dávať keď sa zavedie lepok, ako príkrm napr so syrom lučinou tak po 8mom mesiaci, a normálne s maslom a šunkou až po 10 aj neskôr-.....
sušienky nekupujem, ak tak detské hami a podobne ale čítam zloženie, kupujem tie kde nieje vajce, zybtočný cukor a podobne.....ale ja preferujem kukuričné chrumky (resp pohánkové, ryžové),,,,

katherine27
29. zář 2010

@maryanna sme na UM a začali sme s príkrmom 4 mesiace a 2 týždne, takže sme asi v polovičke zavedenia 2.príkrmu - doobeda, desiata, ovocie
Oki, HIPP odložím na neskôr..
ten jogurt od ukončeného 8.mesiaca? či od začiatku? a tie chrumky môže od kedy?

maryanna
29. zář 2010

@katherine27 chrumky sa môžu v podstate hneď ale reálne až tak od polroka kedy si to dieťa vie držať v ruke a papať...ako precvičovanie žuvania, kusania, používania ďasien a podobne.....
keď má dieťa 8 mesiacov (t.j má ukončený 8my mesiac) môže papať jogurt...

katherine27
29. zář 2010

@maryanna diky za radu 😉 , zajtra má malý pol roka, takže môžme skúsiť chrumky, ja som tiež myslela ako precvičovanie toho čo si spomínala, len tie pohánkové a rýžové, kde ich kupuješ, myslím že som videla iba kukuričné
ešte som sa zabudla opýtať, aké ovocie by som mohla ešte malému ponúknuť

maryanna
29. zář 2010

@katherine27 hm ovocie tak to čo si vypísala plus slivky....hm nenapadá ma nič Ďalšie...aha, čučoriedky....v podstate výživy kupované všetky okrem tých kde sú jahody, maliny..(a potom aj také kde je jogurt, piškoty, tvaroh a také bludy tiež nie) treba sa vyhýbať v podstate citrusom a exotickému ovociu, čiže ananás ani pomaranč ani kivi zatiaš nie, ja ani nektarinky nedávam...
ono je naj dávať teraz to čo je ako tak dobré v obchode lebo broskyne už začínajú byť také umelé, takže radšej výživu....
no je jedna značka RAVITA žime zdravšie, robia aj chrumky a rovia aj pohánkové a ryžové aj kukuričné.....nájdeš ich v milk agre, marketoch niektorých, zdravej výžive.....

cicimon
29. zář 2010

baby, odkedy sa moze pridat do jedla krupica, resp nejaka muka(cestoviny,rokoz)?
a naozaj sa po par dnoch moze davat mrkva+zelenina+maso?

maryanna
29. zář 2010

@cicimon ahoj, ja by som radila mesko až keď sa mesiac papá zelenina...tak sa pridá meso.....a mrkva nemusí byť v každom príkrme🙂
no na zahustenie omáčok, prívarkov po 8mom mesiaci krupica, kukuričný alebo zemiakový škrob...
výrobky z múky teda lepok vtedy keď začnete papať lepok , cca od 7 meho mesiaca.....ako zavedenie lepku je super rožok, bezvaječné cestoviny, chlieb, ovsené vločky..
ak chceš cestoviny dávať môžeš ale bezlepkové bezvaječné...dajú sa nájsť v kauflande alebo aj zdravej výžive....a existujú aj ryžové cestoviny, špaldové a podobne...

katherine27
29. zář 2010

@cicimon myslím, že krupica až po roku a cestoviny - ukončený 8. mesiac, resp. pri zavedení 3.príkrmu, ale bezvaječné.
maryanna ma opraví ak sa mýlim.

katherine27
29. zář 2010

tak tá krupica ma prekvapila.