Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

allie69
22. říj 2010

@sussanah my sme uz papali brokolicu, spenat.... ved uz aj maskove prikrmy papame... len ma zarazilo to ze nic zelene nepapal a stolica bola zelena a riedka ☹ no snad sa popravi.... akurat som v profile citala, ze snad ste finalne bez plienok? to ako sa podarilo??? svagrina ma 2 rocneho a stale maju plienky

maryanna
22. říj 2010

@allie69 jablko poháňa, teda preto mohla byť stolica riedka......tak už budeš vedieť že ak budete mať zápchu tak dáš jablko🙂

sussanah
22. říj 2010

@allie69 jakym zpusobem a co mu varis? Muj maly moc nemusel varene brambory rozmixovane s vodou a podobne lahudky. Kdyz jsem mu zeleninu delala potom na pare, pridavala oliv. olej, tak uz problem nebyl. Ze zacatku jsem mu obcas lehce prisladila glukopurem nebo kasi, co mival na veceri. Priprehozeni na domaci zkus jeste postupne primichavat domaci stravu. Zacit treba 1/4 domaci, zbytek kupovane a postupne snizovat kupovane a pridavat domaci.

allie69
22. říj 2010

@maryanna 🙂 no len ja sa mu ho chystam dat i zajtra na desiatu 🙂 snad tym nic nepokazim... ved len dnes sme zacali s ovocim na desiatu

maryanna
22. říj 2010

@allie69 tak už ako myslíš....uvidíš či aj zajtra bude mať riedke

sussanah
22. říj 2010

@allie69 no uvidis, jak mu to das zitra. Pokud to bylo jen ridka stolice, tak jeste v poho, pokud by to me byt prujem, tak radeji jablko vynechej a zkus ho zase za 1-2tydny. Kazde mimco prozene neco jineho, u nas zase spolehlive funguji hrusky 🙂
Jo a ty plinky, no my jsme od narozeni delali BKM (bezplenkovou komunikacni metodu), takze to slo tak nejak prirozene 🙂

maryanna
22. říj 2010

@sussanah fúha, máš môj obdiv za BKM...fakt...ja som sa zmohla len na látkové plienky🙂

allie69
22. říj 2010

@sussanah varila som mu klasicky vo vode a rozmixovala ponornym mixerom... nemam vlastnu kuchynu, takze mam trochu stiesnene podmienky... a toto nechcel, ani pusu otvorit, len krik a plac...teraz kupovane papa, len sa bojim ze pri mojom varenom zacne znova strajkovat... ono tazko to tak zmiesat, ked kupovane je napr. hovadzie, zemiak + zelenina... co mu do toho pridat este domace ? a pri tom mnozstve aj tazko... spapa cca 150 ml prikrmu

allie69
22. říj 2010

@sussanah teda klobuk dole za BKM

allie69
22. říj 2010

@maryanna a klobuk dole aj tu, my ani latkove nepoužívame

sussanah
22. říj 2010

@allie69 no klidne treba zacit jen vlastnim bramborem, dat pul sklenicky a primichat brambor. Ono ty kombinace u tak malych deti bych zatim neresila, proste pridat jakoukoliv vlastni zeleninu. To jen ty sklenicky jsou tak kombinacne vychytane, vetsina mamin doma vari stylem, vezmu jakoukoliv kombinaci zeleniny a uvarim ji dohromady, rozmacka a pomixuju 😀 Ta chut je opravdu jina, mimco si musi zvyknout. Ale mohu te ubezpecit, ze to nebude az tak tim zpusobem vareni, jako spis zvykem 😉 Ja od zacatku varila a kdyz jsem potom na cestach chtela dat lahvicku, tak byl problem, okamzite to plival. ale taky si zvyknul, ted ji i lahvicky, kdyz je potreba.
@maryanna ono to fakt neni tak slozite, jak to vypada, ver mi 😉

maryanna
22. říj 2010

@sussanah len ja mam takú predtavu že mamy nič nerobia celé dni len čakajú na signál a rýchlo šup kdesi nad umývadlo alebo čo....ale to je môj skreslený pohľad, ale fakt super, ja by som na to nervy nemala🙂
@allie69 kúp napríklad príkm mrkva a daj tam trochu svojej domácej mrkvy, alebo zemiaku...
ako píše susanah kombinácie s aneriešia hlavne kým ste takí maličkí, ....je pravda že niečo ide k sebe viac a tak ale každá zelenina keď dáš spolu je fajn...

cicimon
22. říj 2010

@maryanna ja som dnes mojej dala vyzivu spenat+zemiak ... okrem nechutnej farby a chute to vonalo rovnako ako vyziva prva mrkva ..... inac vsetko varim,len spenat sa mi zdal komplikovany,,,ale malej som slubila, ze neskor jej uvarim poriadny 🙂)
takze podla mna su tie kupovane humus, ovocne asi budu fajn,sladke.... ale kupovane potom asi tie masove kombinacie ako telacie, jahna a pod..

sussanah
22. říj 2010

@maryanna jo no, to je obecna predstava neznalych, takze te to omlouva 😀 😀 😉
Nee, tak to fakt neni ( i kdyz znam i takove 😕 Ja davala tak co 40min-1h Bud to vyslo nebo ne. Curani venku jsem resila az tak od 8m a noci az asi od 10m. Ale chapu tvou predstavu, ja mela uplne stejnou na zacatku 😉

maryanna
22. říj 2010

@cicimon kupované su podľa mňa tiež hnus, ako toaletný papier...ale zas keĎ už kupované tak sú aj kvalitné
mne sa mesove pozdávali OVKO (mali sme asi raz)D, a ovocné kupujem ak kupujem sem tam tak hamánek, ovko, alnatura...
alnatura z DM má aj zeleninové a je to fakt kvalita pretože nieje tam žiadna múčka, pretlaky, koreniny...ale fakt zelenina, malisme paštrnák a bol tam 80 percent paštrnák a zvyšok voda...nič iné a fakt to aj chutilo ako paštrnák.....
treba pozerať na zloženie, kde je najmenej bludov tak to je fajn.....ovocné sú fajn tie kde nie sú Ečka,

maryanna
22. říj 2010

@sussanah 40 min sedel na nočníku?? ja mojeho už dávam, aby si zvykal, ale vydrží max 15 minút

maryanna
22. říj 2010

@cicimon a eššte, špenát nieje komplikovaný, kúpiš mrazený (kvôli dusičnanom) ale nie pretlak, ale normálne mrazené listy stočené do klbka, doma klbká koľko chceš vyberieš, zaleješ vodou a varíš normálne ako zeleninu..:D aj naraz so zemiakom napríklad...

cicimon
22. říj 2010

@maryanna hej,citam aj zlozenie...ziadne paradajky, zeler,sol,psenicne muky a pod...
mrkvu sme mali alnaturu a spenat hami...vonalo to skoro rovnako a este pastrnak, ten sme este neskusali

inac...treba skusat zvlast petrzlen aj pastrnak ci staci len ten pastrnak?

maryanna
22. říj 2010

@cicimon fúha...asi zvlášť...aj keď sú podobné.....🙂

sussanah
22. říj 2010

@maryanna neeee, co 40min-1h jsem ho na nocnik vysadila 😀 😀 On se bud vycural nebo nechtel, celkove na nocniku stravil 2-3min, kdyz teda kaka, tak to i 5-10min (on si dava na cas) 😀
Taky kdyz uz koupim, tak kupuju DM Alnatura, jsem s nima moc spokojena. Dokonce to chutna i jako ta zelenina, kterou tam pisou 😉

@cicimon jak pise maryanna, s tim spenatem opatrne kvuli dusicnanum. Ja davala spenat z lahvicky, normalne (mrazeny) jsem zacala davat asi az od 9-10m. Ja ho delam na panvicce na masle, nasypu zmrazene kostky a podliju trochou vody. Delam mu to jeste s kukurici (je to trochu nasladle) a pak trochu pomixuju a na testoviny. A uspech zarucen 🙂

maryanna
22. říj 2010

špenát s kukuricou mnam, ja robím so zemiakom a cuketou, žltkom......

cicimon
22. říj 2010

@sussanah ja som dala spenat HAMI, uvidim,kedy spravim z mrazeneho, este mame pred sebou dost inej zeleniny na skusanie a potom aj masko a pod..

a je dobre spravit nejaky rozostupmedzi zavedenim masa a lepku? my zatial papame 3t

maryanna
22. říj 2010

@cicimon myslím že nie....uuž pomaly môžeš aj mesko zaraďovať....a potom aj lepok..nieje tam nejaký daný rozostup...ako ty hceš

sussanah
22. říj 2010

@cicimon nee, jenom zase postupne. Kojis? U toho lepku se doporucuje, pokud se koji, tak zavadet jeste u kojeni. Tkaze pokud bys mela v planu treba prestat kojit za mesic, tak bych ho zkusila zavest uz ted.

maryanna
22. říj 2010

presne ako píše susanah🙂

cicimon
22. říj 2010

@sussanah ano,len kojim...a nemam v plane v dohladnej dobe prestat
tak dam asi v nedelu maso a tyzden nato vlocky alebo bezvajecne cestoviny

sussanah
22. říj 2010

@cicimon obecne si zkuz potom pohlidat ty vetsi alergeny zavadet dokud kojis. Ze prave to diteti lepe pomaha se s temi alergeny seznamit a zvladnout 🙂

cicimon
22. říj 2010

@sussanah ktore mas na mysli okrem lepku?

sussanah
22. říj 2010

@cicimon mleko, celer, bilek, rajcata, paprika atd. Holky me jeste urcite doplni 🙂

kramlinka88
23. říj 2010

Ahoj holky, já Vás ráda čtu, je to fakt zajímavé téma 😉

a chtěla jsem se zeptat @sussanah píšeš že by se ty alergické potraviny (celer atd...) měly zavádět pokud možno při kojení. No já bych chtěla skončit kojit okolo toho roku, ale ty potraviny jsou všechny doporučené až po roce, že? Takže pak hrozí jakoby větší riziko nebo jak ?
K těm rajčatům, já jsem třeba nevěděla, že by se u kojení neměly, že můžou způsobit nějakou reakci a normálně jsem je jedla už v podstatě od návratu z porodnice a asi po měsíci jsem se dozvěděla že bych je vlastně neměla, ale malý neměl vůbec žádnou reakci nic, takže snad by to mělo být ok. Tak právě přemýšlím, že třeba rajčata bych vyzkoušela pak jak mu půjde na ten rok cca, dokud budu ještě kojit. Nebo myslíte, že to nechat raději fakt až po roce??? Vím že třeba švagrová dávala rajčata úplně normálně i mandarinky a pomeranče strašně brzy snad někdy od 8 měsíců a celer dokonce od půl roku (k tomu se mě tchýně snažila taky donutit, ale to jsem teda jako zavrhla, a řekla jsem jí, že je to jeden z největších alergenů, tak že ho dostane až nejdřív v roce) ale její malý neměl žádnou reakci nikdy na nic (ikdyž no má dva roky a jí to co dospělí, s čímž teda já nesouhlasím, ale co už je to její dítě :-/ )
Měla jsem i strach dát si třeba pomeranč nebo tak, aby se skrz mlíko malý neosypal, ale teď jsem zkoušela sníst půlku pomela a nic, vše ok, tak snad mu to nevadí 😉

@cicimon mě právě většina těch skleniček přijde že to nechutná nijak 😝 ale mám vyzkoušenou od Hipp Telecí+rýže+mrkev a ta je chuťově dobrá 😉 http://eshop.hipp.cz/store/karotka-s-ryzi-a-tel...

ještě by mě zajímalo, malému jak narostly teď zuby, tak se mi zdá, že se mu změnila totálně technika kojení, ono mě to při kojení totiž teď dost bolí, ne že by přímo kousal, ale drží teď to prso v pusině úplně jinak než předtím....nemáte s tím některá zkušenost ???? 😕 😅