Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zdeniii
29. říj 2010

@bubelko já si říkám, že dokud nebude jíst s náma tak to nemá cenu 🙂 a nestíhám 😀

luciebx
29. říj 2010

ahoj holky mam dotaz.. malyho kojim a na noc mu dam lahev se sunarkem... chci se zeptat budeme mit pristi tyden 4 mesice a nasla sem nejaky kasicky a tak podobne pro mimi od 4 mesicu.. myslite ze je blbost ze bych to zkusila zda by to maly papal?

bubelko
29. říj 2010

@zdeniii v poho 🙂 ja ked nestiham, davam kupovane - dneska napriklad - boli sme na nakupoch a vedela som, ze na obed nebudem doma, tak som vzala pohar, hodila v obchode do mikrovlnky a maly mal svoj obed. starsi mal suchu cerstvu zemlu (zboznuje ich) a obedoval o hodku neskor doma 😉 to iste s rybami - kupujem hotove ciste pohare a tie primiesavam, maso mat tiez takto pokupene a podla toho, ci stihnem ist k masiarovi, alebo nie, primiesam hotove 😉

sussanah
29. říj 2010

@luciebx no zkusit to klidne muzes, ale otazka je proc? 😕 Pokud je spokojeny, pribira a nema hlad, tak podle me neni jeste duvod zacinat 🙂

bubelko
29. říj 2010

@luciebx blbost to nie je a kedze su vacsinou sladke, tak je aj velka pravdepodobnost, ze ti ich bude jest. ak chces zacat prikrmovat od ukonceneho 4.mesiaca, tak radsej zacni zeleninou 😉

sussanah
29. říj 2010

@zdeniii ja jsem taky obcas davala, hlavne v lete, kdyz jsem byla nekde cely den, tak abych mela jistotu, ze se mi jidlo s sebou nezkazi. A taky jsem obcas dala s masem, ktere doma nejime (kralik apod) 🙂

luciebx
29. říj 2010

no taky mi to bylo receno ze pokud mlicko staci tak neni duvod.. ale me obcas prijde ze to mlicko uz neni co byvalo ze proste nejak slabne na kvalite.. tak nevim no.. prez den ani necitim ze by se mi prsa plnili v noci po flasce kde spi az tech 6 hodin tak se mi prsa nalijou..
no ja se spis asi uz tesim az mu budu davat lzickou nebo nevim.. asi dost blbej duvod.. 😅 ale asi pockam a od 6 mesicu zadnu s mrkvickou

dandanda
29. říj 2010

Ve 4 měsících je opravdu hodně brzy, pokud chceš ale odpověď od odborníka, koukni sem: http://www.rodicum.cz je tam poradna výživa a kojení a paní mi odpověděla velice rychle...

zdeniii
29. říj 2010

@luciebx určitě vydrž, je to opravdu zbytečné dávat už teď... A pročpak i večer nekojíš?

sussanah
29. říj 2010

@luciebx to ze se ti nenalibaji prsa je naprosto normalni jev, znamena to, ze se ti ustalila produkce mleka na takove mnozstvi, ktere malemu staci. Bud rada, alespon uz nebudes muset nosit prsni vlozky, uz te to nebude obtezovat. 🙂 A ze by bylo jinak mene kvalitni? Hmm, jak jsi na to prisla?
To teseni se na prvni jidlo lzickou, to znam, taky jsem se nemohla dockat. Ale zkus se na to podivat tak, ze lzickou bude jist po cely zbytek zivota, tak proc nevydrzet jeste 2mesice 😉 Pokud uz hodne nebudes moct vydrzet a budes mit pocit, ze uz vazne zacina byt hladny, tak alespon mesic mu jeste dej a zacni po ukoncenem 5m, precejen ten travici trakt potrebuje trosku dozrat 😅

luciebx
29. říj 2010

no jo je to fakt asi brzy.. kaslu na to..

weri1
29. říj 2010

jééé holky, tak já se na příkrmy netěším, teď je to bez práce a pohodička

luciebx
29. říj 2010

@sussanah no je fakt ze s tema prsnima vlozkama .. ze tu mam jeste rozdelanou krabici.. ale je fakt ze uz mi tak prsa netecou.. vlastne skoro vubec.. tak to asi prestanu davat..no nevim proc si myslim ze neni kvalitni.. divne.. proste to mam v hlave.. ale asi dalsi blbost.. jinak malej vyzunkne flasku za 10 min sem si nedavno stopla.. a ted sem se delsi dobu divila ze na prsu vydrzi tak 5-7 min.. coz je asi normalni.. kojim tak po 3-4 hodkach.. ale prez den mu dam i cajik.. vetsinou vypije za den tech 100ml cajicku.. nekdy to nevypije nekdy musim delat dalsi..

luciebx
29. říj 2010

@zdeniii no nam po narozeni malej zhubl vic jak 10 procent ja ziji v anglii vis a tu jak se zhubne ta porodni vaha nad 10 procent tak hned nam dr rekla ze mam nasadit umely mlicko aspon jednou denne.. a malej stejne divne spinkal.. tak mi i mamka rekla ze to zkusime.. takze on od nejakyho tydne veku je zvyklej ze ma vecer poradnou naloz z flasky.. ja ted byla na 3 tydny doma a me tam ten anglickej sunar dosel a rikam si nebudu kupovat v cr neco novyho na co neni malej zvyklej zkusim jen kojit treba to taky bude dobry.. jenze nebylo.. dve noci des a hruza byl neklidnej a tak.. takze sem koupila neco a byl klid a spinkal zase jako dudek.. tak proto.. ne ze bych nechtela ale jak je malej zvyklej a zmena se mu proste nelibila.. skoda.. za pokus to stalo

luciebx
29. říj 2010

jen chci rict ze se malej narodil s 3390 a sel na 3 kg a hned ze mam nasadit umely mlicko.. a ja te dr rikam vsak se kolikrat deti ani s takovou vahou nerodi.. a ona ze jeto na me ze to nemusim davat dlouho ale aby nabral tu hmotnost nahoru.. on je i tak drobnej.. si myslim.. znama ma synka o 3 tydny mladsi a sme skoro o kilo lehci nez on.. by to melo byt spis naopak hihi

sussanah
29. říj 2010

@luciebx s tim cajem opatrne, poku chces opravdu kojit az do tech 6ti mesicu, tak pocitej s tim, ze to co vypije cajem je obejm, ktery by jinak vypil tveho mleka, takze treba potom muze mit hlad. Ale pokud vam to tak vyhovuje, tak to tak delej 🙂 A hlavne to moc nezkoumej to mliko, proste to ber automaticky, cim mene na kojeni budes myslet a resit, tim lepe vam to pujde 😉 Pokud ted kojis co 3-4h (coz je pomerne dlouhy interval) muze se stat v pristich tydnech, ze maly zacne byt hladny, bude u neho probihat rustovy sprut. Tak at te to nezalekne, neni to tim, ze by bylo mleko mene kvalitni nebo podobne. Jen bude potreba kojit casteji (klidne i po 2h), ale za par dnu se to zase upravi. Tak jen at nejsi zaskocena. Uzivej si obdobi, ze zatim nemusis loupat, krajet, varim, mixovat, kombinovat a pak vyhazovat, protoze ti maly sni 2 lzicky 😀

luciebx
29. říj 2010

@sussanah jo tak ten rustovy spurt sme meli asi zrovna u nasich.. to sem ho kojila skoro kazdy dve hodky.. to byl mazec.. 4 dny v tahu .. prez den dobry.. ale v noci to stavani.. sem skoro nespala../ tak mi bylo receno ze asi prochazime rustovym spurtem.. .no nevim jemu to tak staci... az nekdy chytne skytavku jak se prechlasta chudak haha.. nekdy mam ty prsa tak natlakovany jak on saje tak mu to samo strika do pusy tak asi ani nemusi sat a je napitej hnedhihi
ja davam z obou prsou pri kazdym kojeni..

sussanah
29. říj 2010

@luciebx no vzdyt vy jste vylozene profici 🙂 Tak nestras s prikrmama a bud rada, ze mas sikovneho kluka 😉 Taky si vzpominam na maleho sprut, to byla jizda, ze jsem po prvnich 8 kojenich prestala pocitat a to bylo tesne po poledni 😖

luciebx
29. říj 2010

😀 😀 no ja uz taky nevedela co driv jestli prebalovat nebo kojit haha.. no nic.. tak jdu spinkat.. maly bude behem 3 hodin stavat tak at se jeste stihnu prospat.. zatim papa a budu tu zitra.. pekny vikend..

jo aholky dejte nam hlas

proooosssiiimmee
http://apps.facebook.com/baby_modelcomp/entry/8...

petrusa34
31. říj 2010

@sussanah: zkoušela jsem mrkev ( tu baští dobře ), pak jsem k tomu začala přidávat další druhy zeleniny ( celer, petržel,.. ) + brambory, rýže , brokolice a špenát - katastrofa ( prskala, šklebila se .....asi bude po mě 🙂 ). Teď od půl roka jsem začala přidávat maso, ale prostě cokoliv přidám do mrkve ( jiný druh zeleniny ), tak to nechce. Přece nemůžeme být pořád jenom na mrkvi?? A hlavně...dr. mi řákal, že můžu začít dávat ovoce ( přesnídávky ) - ty krásně baští, ale zdá se mi, že od tý doby už nechce moc ani tu mrkev. Asi to bude tím, že to ovoce je přece jenom sladký. Přislazuje někdo z vás i tu zeleninu??

p69majka
31. říj 2010

@jitulisek ahoj. Ja dávam od 2,5 mes. UM a ešte stále v noci papá 2krát. A čo mám robiť, keď si pýta? Ja by som tiež radšej spala celú noc. No ona sa napije, zavrie očká a spinká ďalej. 🙂 My máme radi tieto kombinácie: brokolica+mrkva+ryža, mrkva+petržlen+cuketa, zemiak+mrkva+petržlen, mrkva+cuketa+cestovina. Do každého dám mäsko 3 krát do týždňa a 1krát žĺtko uvarené, pár kvapiek oliv. oleja /keď dávam žĺtko, tak olej nie/ a trošku petržl. vňaťe alebo drv. kmínu. 🙂 zo začiatku som dávala aj dusiť jabĺčko k zelenine, ale teraz už nie. spapáme všetko /dnes tak 180g/ za 10 minút. 🙂

sussanah
31. říj 2010

@petrusa34 ja bych teda jako prvni prestala davat celer 😔 Je to pomerne silny alergen. Pokud na to tvoje mala nezareagovala, tak to je dobre, ale i tak bych ho asi vyradila, precejen je to docela sousto pro pul rocni mimco. Ja osobne bych nezacinala s ovocem, dokud by mala nezacala poradne jist zeleninu. Ovoce je samoze sladsi, mimco potom tu zeleninu muze odmitat, presne jak pises. Hodne taky zalezi na zpusobu pripravy. Napr brokolice, kdyz se uvari ve vode a prevari, tak to je proste hnus, to bych nejedla ani ja a to brokolici miluju 🙂 Zkus brokolici treba udelat na pare, pokapat trosku oliv. olejem a delat max na sku, ne vic. Barva by mela byt jedovate zelena, kdyz je tmave zelena, tak je to nic moc 🙂 Taky zalezi jaky oliv. olej, napr recky je chutove jemnejsi nez spanelky (ten mi prijde nahorkly). Zkus jeste dyni hokaido, ta je taky nasladla, detem obvykle chutna nebo zeleny hrasek (propasirovany bez slupek. Urcite zkus casem te mrkve davat mene, nebo mala dostane oranzovou barvu s prebytku karotenu 😉 Ja treba jeste primichala cerstve jablko do brambor, to pomahalo. Pripadne muzes prisladit ze zacatku Glukopurem nebo nejakou mlecnou kasi. Pokud kojis, primichej do zeleniny trochu tveho mleka, pokud davas UM, nared to UM. Ma to potom podobnou chut, mimco to lepe akceptuje 🙂 No a potom dej hlavne vedet, jestli neco zabralo 😉

petrusa34
31. říj 2010

@sussanah : zatím díky za rady.
Akorát teda vůbec nevím, jestli v Kauflandu, v Tescu apod. prodávají tu dýni hokaido ......Vůbec to neznám.

jitulisek
31. říj 2010

@p69majka Ty jo,tak to malá papá opravdu dobře. My jsme dnes opět u jídla zažívaly horor ☹ Malá mrkev s bramborem nechtěla,tak jsem do ní pár lžiček narvala. 😒 Jenže zase jí to nechci nutit,aby si k tomu neudělala odpor. Tak vyzkouším nějaké recepty,co tu radíte vy a snad se to zlepší. 🙂

jitulisek
31. říj 2010

@petrusa34 Tu dýni mají u nás Albertu a dokonce bio. Nevim teda kolik stojí,ale půjdu jí koupit taky. 🙂

sussanah
31. říj 2010

@petrusa34 v hypernove ji mivaji pomerne hodne casto, zkus to tam 🙂

sussanah
31. říj 2010

@jitulisek jj hypernova/albert, stoji myslim 69Kc/kg. Ja teda kupovala jen tu, videla jsem ji i ve zdrave vyzive, ale tam za ni chteli 109Kc/kg 😖

p69majka
31. říj 2010

@jitulisek áno, papá tuhé. No mlieka viac ako 120 ml do nej nedostanem. Každé dieťatko je iné. Buď trpezlivá. Keď kojíš, tak ona sa doplní MM. Hlavne, že priberá. No my máme 6 mes. a 2 tt. a nemáme ani 7kg, takže je taká akurátna. 🙂

jitulisek
31. říj 2010

Ještě me napadlo, když budu vařit,tak bych si chtěla něco zamrazit. Jak to uskladňujete v mrazáku vy ? nechávám si skleničky o příkrmů nebo tu mám skleničky od přesnídávek,ale přijde mi,že víčka nejdou pořádně zavřít. Kamarádka říkala,že nechávala skleničky v mrazáku otevřené,ale nevim, jestli je to tak hygienické. Viděla jsem,že se dají koupit ty pohárky od Aventu,ale přijde mi to docela drahý.

cicimon
31. říj 2010

@jitulisek tie flasticky od vyziv si na jedno pouzitie - presne ako pises, viecko neprilnie druhy raz...ja si varene - vyvar napr - skladujem v plastovych kelimkoch, a mrazenu zeleninu v sackoch - potom si len zoberiem kolko mi treba