Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

bubelko
1. lis 2010

@denis19 vies, ze ti netusim? ja som to vzdy mixovala so zeleninou a vznikla z toho husta kasa, ale myslim, ze penove to nebolo. kazdopadne jonas to jedol a bolo to celkom chutne 😀 😀 😀 takze na tvojom mieste by som to urcite skusila. v najhorsom ti to vypluje 😉

cicimon
1. lis 2010

@denis19 ja nemixujem az na kasu a vcera som jej maso pokrajala nadrobno a tak pridala do zeleniny,v poho zjedla

denis19
1. lis 2010

@cicimon a máte už zuby??? 🙂
@bubelko tak já ji to dám a uvidíme co udelá slečinka,ale myslím, že by to nemel být problém....

cicimon
1. lis 2010

@denis19 ma take 2 mini 🙂

denis19
1. lis 2010

@cicimon tak to vy už koušete nežužláte 😀 😀 😀 mám pocit, že i naší se derou dva zoubky,ale nejak se mi zdá, že to ustalo, je to možné?

katuska.
1. lis 2010

chcem sa spytat.. zacali sme prikrmovat nasu malicku. ma 5 a pol mesiaca a dnes sme jej dali zemiak rozmixovany na jemnu kasicku.. potom pridame mrkvu a tak postupne.. papa to okolo obeda, aby sme si konecne vytvorili nejaky rezim. chcem sa spytat. kedy mam zacat davat desiatu a kasu na vecer? dik

denis19
1. lis 2010

@katuska. já začala dávat kaši večer jako první,možná jsem na to šla od buka,al to tak vyšlo.....já dávám jeden príkrm na obed a potom ješte mléko, pokud ji to nestačí a to zjištuji podle energetického príjmu, vím, že potrebuje na obed cca 140kcal a toho se držím......potom nekdy dám i svačinu odpoledne ,ale to zatím spíše výjimečne.....a to dávám zeleninové pyré a pokud chci dát ovoce, to dávám dopoledne a to také ve stavu pyré. už jsme začali i živý banán dávat dopoledne a ten ji neskutečne chutná.... 🙂 máme stejne staré deti jak tak koukám.

yellowbanna
1. lis 2010

tak prubezny stav po trech tydnech prikrmu je, ze Tonikovi hrozne chutna prikrm od Hippu - brambory a mrkev a cokoliv s tim smicham, sni hned. S ostatnim je to horsi - uz podruhe se mi stalo, ze po par lzickach uplne odmitnul, co jsem mu uvarila doma - dneska to byl kvetak s bramborem a cuketou a trochou domaci mrkve...pritom kazda cast z toho, pokud bych to smichala s tou hippovou mrkvi by mu jela... tak nevim, nemuzu mu prece do vseho michat jen tu jednu vec... 😨 procetla jsem tu rady pro petrusu a asi nektere vyzkousim - hlavne to podusene jablicko, to by mohlo zabrat... taky se chystam poprve pridat maso...zatim zkusim asi jen ze sklenicky, protoze co ma hustsi konzistenci Tonik zatim nechce, tak se obavam, ze kousky masa by se nesetkaly s pochopenim...

vivien6
1. lis 2010

@yellowbanna vsak mozes mesko tiez pomixovat.. ja jej mixujem vsetko spolu zeleninu a aj meso a ked je huste prilejem vodu.... ja by som nedavala meso z flasticiek.. prvy a poslendy raz som kupila od hipp..to meso vyzera chuti a vonia ako pasteka nejaka..

vivien6
1. lis 2010

vcera som nasla ovocnu vyzivu od hipp.. 100 percentne ovocie.. hned som nakupila aj viacej.. 😉

naty
1. lis 2010

@katuska. já sem dávala úplně první v 5 měsících ovocnou svačinu, v 6 měsících zeleninu a pak někdy maso, v 8 měsících jogurt na odpolední svačinu, v 9 měsících kaši na večeři...ale myslím, že je to celkem jedno...prostě jak vám vyhovuje a jak má malá hlad...

@yellowbanna ono to, že nechce jíst doma vařený je možná tím, že si začala právě skleničkama...pokud chceš přejít na domácí stravu, tak to chce trpělivost, pokaždý mu přidej do jídla ze skleničky míň a míň a on si postupně zvykne, ale chce to trpělivost...když nechce hustou, dělej řídkou konzistenci, má ještě čas... 😉

p69majka
1. lis 2010

@lensam ja mixujem doteraz. normálne uvarím so zeleninkou a potom spolu všetko pomixujem, aj keď sú tam cestoviny alebo ryža.

p69majka
1. lis 2010

@denis19 ja hej, ja to mixujem s tyčovým mixeróm a je to teda úplne na minďár.

p69majka
1. lis 2010

@denis19 ono to môžeš dať, len je otázne či ti no zje a nebude ho z toho napínať. Moja nemá zúbky, tak ju by z toho naťahovalo, keby sú tam nejaké kúsky.

p69majka
1. lis 2010

@katuska. ja dávam desiatu alebo olovrant ovocie alebo výživku. Buď jedno alebo druhé. My máme 6mes. a 2 tt. Na večeru kašu, ale nie vždy.

gabriela_michaela
1. lis 2010

@p69majka Ahojki, chcela by som sa spytat, ci ti dietatko aj spinka celu noc, ked davas kasu na noc? A aj kojite?

p69majka
1. lis 2010

@yellowbanna veď uvar mäsko a pomixuj spolu so zeleninkou. To jablko som aj ja dávala Sárke do zeleniny,ale to len zo začiatku. Teraz už nemiešam k zelenine ovocko. Prečo s mäsko začínate až teraz?

p69majka
1. lis 2010

@gabriela_michaela ahoj. my sme na UM a nespinká ani po kaši celú noc. Papá ešte dva krát v noci. ☹ Najdlhšie mi spinkala od 9 večer do 3 rána, to bol náš úspech 🙂 . Ona zje tak na večeru 100 ml kaše a ešte pred spinkaním dopije 60 ml mliečka. a vy ako?

p69majka
1. lis 2010

@vivien6 úplne a do bodky s Tebu dúhlasím!!! 🙂

lensam
1. lis 2010

Zatiaľ prikrmujeme iba zeleninkou na obed. Čím mám pokračovať? Zatiaľ raňajky, desiatu, olovrant a večeru kojím.

cicimon
1. lis 2010

@lensam este ani teraz nemusis prikrmovat,kludne pockaj

lensam
1. lis 2010

@cicimon a keď už budem musieť, ako mám pokračovať?

cicimon
1. lis 2010

@lensam a ako dlho prikrmujes?

lensam
1. lis 2010

@cicimon prečo sa pýtaš?

lensam
1. lis 2010

@cicimon
Vedecké štúdie a odporúčania sú jednoznačné: príkrmy by sa mali zavádzať popri dojčení. Vtedy sa znižuje riziko vzniku celiakie či iných ochorení a negatívnych prejavov na nové potraviny. Optimálne je každý príkrm zaviesť deťom popri dojčení. Keďže príkrmy zavádzame postupne, na mnohé potraviny príde čas až po prvom roku, často až koncom druhého roka. Pokiaľ existuje predpoklad, že bábätko nebude dlhodobo dojčené, je lepšie začať zavádzať príkrmy skôr tak, aby sme aspoň čiastočne dodržali pravidlo prikrmovať popri dojčení. Ak napr. mamička plánuje odstaviť bábätko už krátko po 6 mesiacoch, je lepšie začať s príkrmami o čosi skôr. Za bezpečnú hranicu sa považuje 4 mesiac – 17 týždeň veku dieťaťa, nikdy nie skôr. Prvé 4 mesiace sú zásadne obdobím výlučne mliečnej výživy . Takto sa aspoň časť príkrmov bude zavádzať popri dojčení, čím sa zníži riziko rozvoja niektorých ochorení. Platí to i pre lepok, ktorý sa tiež odporúča zaviesť medzi 4-6 mesiacom. Doteraz totiž existovali indície, že je vhodné odkladať zavádzanie rizikových potravín na neskoršie obdobie. V súčasnosti sa už vie, že čas v podstate nehrá rolu takú rolu ako sa predpokladalo. Hlavnú rolu hrá dojčenie, ktoré znižuje riziko vzniku a rozvoja autoimúnnych ochorení -diabetu, štítnej žľazy, celiakie, atopie, obezity, GERD či iných ochorení. Rizikové potraviny zavádzame v malých dávkach postupne. (napr. pridáme v 6 mesiacoch k tradičným prvým príkrmom trošku ovsených vločiek a neurobíme na prvý krát plný tanier krupicovej kaše).

cicimon
1. lis 2010

@lensam ja viem,ale ked ma ledva 4mes a uz ma niektore prikrmy za sebou, je to trochu skoro. a aj deti na UM mozu zacat kludne od 5mes

lensam
1. lis 2010

V tom texte je jasne napísané, že sa smie od 17 týždňa. To som aj urobila, okrem toho malý už pekne sedí a sleduje keď niečo jem ja. Prehĺta úplne bez problémov a zje vždy celý príkrm, ktorý mu pripravím. Zatiaľ mu nedávam veľa a radšej sa dodojčíme. Iba ho oboznamujem. Odporučila mi to pediatrička. A keď sa nenahneváš, rada by som dostala odpoveď, ktorú som sa chcela dozvedieť.

lensam
1. lis 2010

Zatiaľ prikrmujeme iba zeleninkou na obed. Čím mám pokračovať? Zatiaľ raňajky, desiatu, olovrant a večeru kojím. Skúšam ešte raz, keď nikto neodpovedá.

miska1981
1. lis 2010

@lensam ak sa nenahnevas ty, zacala si podla mna skoro. ked kojis kludne si mohla pockat do 6.mesiaca je vzacne, ze mas mliecko a nic lepsie mu dat nemozes. ja tiez kojim a prikrmy este nedavam. a na tvoju otazku ti odpovedam, ze po zelenine nasleduje masko, kuracie, morcacie, kralicie su najlepsie.

lensam
1. lis 2010

@miska1981 Ale ktorý chod nasleduje po obede? Desiata? Olovrant? Večera? To s mäskom viem. Každý máme právo na svoj vlastný názor, teda aspoň dúfam.