Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jita2
2. črc 2007

Týý jo, tak tu jsem tu zase neviděla vůbec, ta může být taky dobrá.Mńam, teda ty včelky jsou fakt špatně zásobené!!! Asi napíšu výrobci 😀 😀

marce
2. črc 2007

Ahoj holky ja se k vam pridam. Zitra zaciname s prvnim prikrmem - skusime mrkvicku. Emminka je do ted plne kojena, nechce ani piticko v nejvetsich vedrech, tak jsem zvedava jak bude reagovat na papacku. 😉

dashak
3. črc 2007

ahoj kočky,
tak jsem se včera u Hrušky narazila na tu Máju - banán,mango a jahoda měli v akci za 8,50, pak tak měli ještě jablečnou, myslím hruškovou a možná i meruňkovou. Tu mango jsme už jednou zkoušeli, tak jsem ji vzala a když jste tak chválili banán, tak tu jsem vzala taky. Akorát nevím, jestli ji nakonec nesním já 😀 Máme teď hodně přesnídávek nakoupených v tescu jak měli akci 1+1, tak jedna přesnídávka se ztratí ne? 😅

akcul
3. črc 2007

Ahoj maminky,
potřebovala bych poradit. Včera jsme byli v poradně a jelikož za 14 dnů začneme s příkrmama, tak mi doktorka dala papír, kde je napsaný co a jak. Jelikož malou očkovala a zároveň nastřelovala naušničky, tak jsem ani neměla čas se na to mrknout, až doma. A byla jsem z toho teda pěkně vykulená. 😲 Máme prý rovnou začít s masozeleninovým příkrmem (brambor + mrkev + krůtí, kuřecí, králičí nebo jehněčí maso)! Prý se má maso dávat proto, že už má teď mimčo vyčerpané zásoby železa z těhotenství, proto cituju: "je velmi důležité podávat denně maso". My jsme na UM a to přece železo obsahuje, ne? Navíc si myslím, že bílé maso zase tolik železa nemá, nejvíc ho má přece maso červené. 😕 Jo a ještě tam bylo, že hned po týdnu se můžou začít dávat i ovocné přesnídávky. Zdá se mi to všechno hrozně hrr. Myslela jsem (a všude se to i píše), že se má začít s jedním druhem zeleninky a postupně přidávat. Vždyť přece byla doteď zvyklá jen na mlíčko, cpát do ní hned tolik nových věcí naráz mi přijde pro to tělíčko docela drastický. ☹ 🙄 Dost mě to teda všechno zarazilo. Co si o tom myslíte vy, zkušené maminky? 🙂

nomisek
3. črc 2007

macu.k a jaký je to obchod? Taky bychom si dali 😝

Ach jo holky, já chci taky, teda malá chce taky...... 😒 Myslím, že půjdu zautočit na veškeré obchody ve městě a zmlátit je, aby nám dodávali včelku máju 🙄

akcul, no musím říct, že mě to také tenkrát překvapilo. Řekla bych, že na to jdou zhurta. Nejdříve jí začni dávat zeleninu po jednom druhu (to aby jsi zjistila na co všechno je alergická). Pak až jí bude šmakovat, tak začni kombinovat a dodávat masíko. My začínaly s kuřecím, krůtím a rybím a také u toho zkončily 😀 Já totiž z vepřovýho ani telecího nebo jakýhokoli jinýho nevařím 😅 Neumím to 😀 Tohle jsou rady od mojí mamky, ale ta ještě tedy říkala, že máme začít dávat šťávičky a potom přejít pomalu na jídlo. Ale ovoce jsme začaly taky dávat na začátku. Sice se to nemá, ale malá není náchylná na alergie, takže jsme jeli jak fíci 🙂

dashak
3. črc 2007

akcul,
no s příkrmama rozhodně pomalu. Kvůli zatěžování ledvin bílkovinama. Začíná se s mrkvovým pyré a pak můžeš přidat brambor,cuketu... Maso se obvykle dává až měsíc po zelenině a to postupně tak, až se dostaneš na maso 6xtýdně. A od nějakého 7. měsíce se 1xtýdně dává žloutek. Každou nový druh zeleniny můžeš zařadit až po 3 dnech, kvůli zjištění alergických reakcí. Z masa je vhodné kuřecí,krůtí,králičí,telecí. Vepřové a ryba až od roka

Já osobně teda maso 6xtýdně nedávám.

Jinak hodně dobrá pomůcka: excelovský soubor rozdělený do 3 listů
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_tabulky.xls

akcul
3. črc 2007

Holky,
díky moc za rady! 🙂 A ještě bych se chtěla zeptat, jestli to jídlo prckům vaříte v převařené kojenecké vodě nebo stačí nepřevařená? A za jak dlouho tak mám začít dávat na odpolední svačinku to ovoce? Po tom týdnu je to asi brzo, co? 😒 A mám ho ze začátku taky vařit nebo se může i syrový? Teď přes léto bude všechno čerstvý, ale co jsem se tak zatím rozhlížela, tak bez přidanýho cukru dělá jen Sunárek a asi 3 druhy má Hamánek. Jo a taky nějaký přesnídávky bez cukru má Nestlé. No, jsem zvědavá, jak nám to bude všechno šmakovat... 😅

jita2
3. črc 2007

dashi,
jen do toho konzumování, nikdo to nepozná a my to na tebe neřeknem 😀 😀

nomisek,
jestli máš poblíž Hrušku, tak tam zajdi, jak říká Dashi, mají jich tam hooooodně, od nás je to bohužel hooodně daleko obchod Hruška, ale ty Hrušky se taky třeba v okolí vytvořily z normálních obchodů, ale já o nich zatím nevím ☹ 😉

mapris
4. črc 2007

akcul,
no, my jsme zatížený alergií, takže zkoušíme každou novou potravinu týden. Má se začínat mrkvičkou, pak přidat brambor a pak maso. Terka kuřecí ze začátku nemohla, musela jsem ho o měsíc rozložit. Telecí a jíné nevařím, občas koupím hippku a uvařím do toho doma mrkev nebo brambor, podle toho, jaký je složení v tý hippce. Maso dávám tak 1-2krát týdně. Doktorka mi řekla, že stačí 2x týdně, že ho malé děti tolik ještě nepotřebují. Ovoce by se "mělo" dávat tak měsíc po zelenině. Ale Terka syrové nemůže, takže kupuju přesnídávky v dmku.
Takže tak :o))))

macu.k
4. črc 2007

Nomisek: Je to Pramen nebo jak se to jmenuje... 😉

Akcul: Bez cukru a chuťově výborný jsou Frutapury. Já dávám od začátku i čerstvý syrový ovoce. Kubík miluje banány, hroznový víno a jablíčko. Já maso taky dávám tak 2x týdně a 1x týdně žloutek. Teď jedem na dovču, takže jsem nakoupila hotový skleničky a mají samý s masem, bezmasých mají strašně málo druhů 😠

jita2
4. črc 2007

akcul,
nedělej si velkou hlavu s přesnídávkama, hlavně se řiď podle obsahu sacharidů,a ne podle toho, že je psáno "bez přidaných sladidel" apod., docela to šidí a mnohdy to i nesedí 😉 Já se už na složení nedívám, ale všechny je míchám půl na půl s bílým jogurtem, protože všechny přesnídávky jsou opravdu zbytečně sladké 😉

mapris
4. črc 2007

holky, chci se zeptat, jaký těstoviny vaříte? Nebo spíše jaké kupujete? Bezvaječné a bezlepkové?? Chci je Terce zkusit uvařit, ale nevím jaké koupit.

jita2
4. črc 2007

mapris,
to mi mudra taky dnes říkala, do roku se dávají určitě bezvaječné...bezlepkové tyhle asi nejsou, hlavně aby byly bezvaječné a od roku už se můžou dávat normální 🙂

akcul
4. črc 2007

Holky,
moc děkuju, to víte, musím teď nasbírat co nejvíc informací a rad, abych něco nedělala špatně. 😅 Určitě tady nejsem naposledy.... 😉

nomisek
4. črc 2007

hm děvčata, tak ani jeden vámi jmenovaný obchod tu není 😖 no budem muset počkat, až vyrazíme někam do velkoměsta na nákupy, třeba se nám zadaří 😵

isacek
4. črc 2007

Jita2,
tak včelka mája je opravdu dobrá.Sice trochu kyselejší, ale stejně přesnídávky míchám s b.jogurtem tak to malé chutná 🙂 .
Děkujeme za tip 😉

akcul,
já když vařím pro malou tak tam naleju kojeneckou vodu rovnou z lahve.
Už ji nepřevařuju.

Holky když jste u těch těstovin, nemáte někdo nějaký receptík? 🙂
U těstovin mě toho moc nenapadá, jak co kombinovat tak je vařím minimálně.

jita2
4. črc 2007

isacek,
těstoviny se kombinují stejně tak, jak brambory, s různou zeleninou i masem 🙂
Já už můžu třeba do nich přidávat rajčatový protlak, různé bylinky, což můžete i vy, bazalku, petrželku, ale i ten protlak pomalu můžete 😉

nomisek
4. črc 2007

isacek, tak já jsem včera malé rozvařila rajčata a rozmixovala, aby to bylo jako rajská omáčka a k tomu uvařila těstoviny, malé to chutnalo 😝

lottie
4. črc 2007

jsem tu brzo, ještě nepřikrmuju, jenom čtu, ale napadlo mě, že rýžové nudle jsou přirozeně bezlepkové. a asi i bez vajec.já je jím furt 😀
ale to zas můžete vařit rovnou rýži. no jo, nic si ze mě nedělejte, pročítám a kibicuju, pro rady příjdu až tak za dva měsíce 😉

dashak
4. črc 2007

ahojda, já dělám malé těstovinky s rajskou a nebo s brokolicovou omajdou. Ta brokolicová je mlíko, zahuštěné zásmažkou a do toho prdnu na páře dělanou brokolici a odstavím. Rajskou už taky dělám částečně z protlaku a přidávám rajče a koření. A pak z toho vytahuju slupky z rajčat 😝 My nemixujem, takže by to malé nedělalo dobře.

Jinak kupuju i zavářkové těstoviny takové kytičky a ty když se prdnou do vroucí polívky, tak fajnově zhoustnou a dělám to i někdy jako přílohu, protože je to maličké a nemusí se s tím malá trápit jako třeba s kolenama.

Jiťo, tak jsem chtěla malé sníst tu včelku banánovou, ale nechutnala mi, takže ji stejně nakonec snědla bublina 😀 Přišlo mi to jak zkažené, takové kyselé 😝 Jsem zvědavá na mango 🙂

isacek
4. črc 2007

Holky díky moc za tipy, určitě něco vyzkouším a zkusím něco jakoby tu rajskou:o).

mapris
5. črc 2007

jita2
díky, taky jsem si to myslela, ale radši se zeptám :o)) Na rajčatový protlak si počkáme po roce, rajčata nemůže :o((

a ještě se zeptám, od kdy jste to přestali prckům mixovat?

Já to zkusím uvařit o víkendu. Teď jsem koupila hippku - dýni s rýži, tak uvidíme.

mapris
5. črc 2007

holky, se musím pochlubit ...

Terku jsem naučila na bílej jogurt - teď kupuju tu holandii. No a ona mi včera odmítala ovocný přesnídávky 😠 😨 !!! Tak jsem se divila, čím to je - napadlo mně to, že jak jsem jí dávala ten panadol (je to sladkej sirup), tak mi nechtěla přesnídávku jíst. Ale jak jsem jí začla dávat jogurt - tak otvírala pusu jako dívá. Takže zase improvizace - lžička jogurtu, dvě lžičky ovoce ... Fakt, to moje dítě je fakt případ ... 😀 😀

kamhajek
5. črc 2007

Mapris: tak to já do Ondry samotný bílý jogurt nedostanu, asi bude po mě, já bílý nesnáším. Tak mu dávám activii s trochou přesnídávky a to mu chutná. Jen mi přijde, že ho to na dlouho nezasytí.

mapris
5. črc 2007

kamhajek,
no vidíš, a já zas opačně. Jak vidí bílej jogurt, tak jede jak fretka, a ovoce nechce, nevím, jestli jí to připomíná ten panadol. A tu dýni s rýží mi taky nesnědla. Zlobí mi dneska celý odpoledne s jídlem. Tak jsem jí ve 4 musela dát mlíko, protože se vztekala a do večera by nevydržela. Někdy bych jí asi měla nechat vybrečet, ale na to nemám sílu ... a nervy.

kamhajek
5. črc 2007

Mapris: je dost těžký nechat je brečet když mají nejspíš hlad. Taky mu raději něco šoupnu, aby byl spokojený. Občas zahřeším a dám sušenku nebo kousíček chleba. On si to žmoulá, většinu toho rozpatlá, ale je spokojený, nemá sílu na to nechat ho brečet.

mapris
6. črc 2007

kamhajek,
přesně tak, snažím se, aby byla spokojené miminko, ale vždycky to nejde. Včera byla zas celý odpoledne ukňouraná, až když jí manžel vzal ven, tak se uklidnila. Máme asi alergii na jogurty 😠 ☹

jita2
7. črc 2007

Maruš je taky někdy ukňouraná, třeba když nestihne druhé odpolední spaní, tak je unavená,nebo když má hlad, nebo když po mě touží, což začala asi až od 11 měsíců, si mě víc všímat a mrčet po mě 😵

blongie007
9. črc 2007

Ahoj jak jste donutily děcka začít papkat lžičkou.Malýmu jsem to zkoušela-mrkev a asi mu to tam neumím strčit spravně dozadu

marce
9. črc 2007

Ahoj Blongie007, ty uz zacinas s prikrmem? Moje holcicka byla plne kojena, tak jsem zacala az ted kdyz ma 6 mesicu. Dneska papala 6. den a docela pekne ji to jde. S cim jsi zacala? Ja s mrkvickou - uvarena bez soli, rozmixovana s troskou vody, aby to stekalo po lzicce a nakonec jsem tam pridala pul malinkate lzicky olivoveho oleje. Slo ji to pekne, tak jsem po trech dnech skusila bramburku stejne pripravenou a zitra ji smicham mrkvicku s bramburkou. Jeste me napada... jakou lzickou krmis? Ja mam 2 plastovou a takovou mekouckou gelovou. Jsou placatejsi nez normalni lzicky, takze se ji to dobre oblizuje. Spapa par lzicek a pak ji jeste dam prsicko. Cetla jsem ze by mel byt obed uplne nahrazen asi po 3 tydnech...