Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

boruuvka
20. lis 2010

@cheerlady já myslím, že bys pomalu mohla odpoledne dát jogurt - doporučuje se activie nebo holandie.

maryanna
20. lis 2010

@cheerlady ahoj, vločky buď zaliať vriacou vodou a nechať pučať aspon 5 min...alebo povariť chvíľku kým nenapučia
no do 8 meho mesiacca máte čas s jogurtom, a celkovo zatiaľ vám stačia dve jedlá....od 8meho mesiaca keď chceš tak tretí príkrm, čiže kašu alebo jogurt s niečím
a jogurt biely plnotučný, čo najtučnejší, ale nie aktiviu, aktivia je nizkotučná, a má vysoký obsah K, Na........nieje vhodná pre deti.....

boruuvka
20. lis 2010

@maryanna no vidíš to a na různých diskuzích doktoři doporučují activii, ale tak asi to bude kvůli těm bakteriím co tam budou - jinak teda nevím.

cheerlady
20. lis 2010

@boruuvka
@maryanna inak to je zaujimave s tymi jogurtami,pri nich uz nevadi,ze su z kravskeho mlieka? 😕
a tie vlocky mozem dat napr.k jablcku na desiatu?

boruuvka
20. lis 2010

@cheerlady 😲 tak nad tím jsem teda nepřemýšlela, ale stejně mezi 7 a 8 měsícem ho dám. Protože mlíčko nahrazuješ tuhou stravou a tak vápník budu dohánět jogurtem.

boruuvka
20. lis 2010

...a teď jsem se dočetla, že od 7 - 8 měsíce se dokonce může dát kefír. Ale samotné mléko co nejpozději 🙂

sussanah
20. lis 2010

@cheerlady ja vlocky varim cca 5min s vodou, da se potom prisladit ovocem. Ale baca, vlocky muzou maleho lehce prohnat 😉 Jogurty jsou samoze z kravskeho mleka, ale prave ze je vhodne zacinat se zakysanou formou, tj jogurt, pozdeji zakysana smetana, potom mleko plnotucne do vareni a nakonec na piti (coz neni nutne). Jogurt hlavne plnotucny, napr ta holandia nebo selsky jogurt.
@boruuvka no ja se obavam, ze za doporucovanim activie bude marketing 😅 Ono vsechny jogurty, co jsou oznacene jako JOGURT tak maji zive bakterie 😉

cheerlady
20. lis 2010

@boruuvka tak aj ja ho zaradim tak nejak o 2tyzdne..inak vraj robia jogurty aj pre babatka-nestle urcite,len este som na ne v obhode nenatrafila.

boruuvka
20. lis 2010

@sussanah to je možný 😀

boruuvka
20. lis 2010

@cheerlady a nebudou zbytečně drahý?

maryanna
20. lis 2010

@boruuvka áno kefír a acidofilné mlieko a taktiež kyslá smotana sa môžu zarovno s jogurtom..
activia áno kôli baktériam ale až neskor..určite nie ako prvý jogurt do roka....a ako píše susanah, biele jogurty majú probiotickú kultúru..

zdenka821
20. lis 2010

Maminky čo dávate papať počas celého dňa svojím detičkám vo veku 7mesiacov? máme takú malú hladošku a ja už neviem čo jej dať.. 😒 🙂

maryanna
20. lis 2010

@cheerlady lenže aký je too jogurt uznaj keď nemusí byť v chladničke? sú to umeliny, marketing, a sú drahé....

maryanna
20. lis 2010

@zdenka821 obed mesovozeleninový plus príloha, a na olovrant alebo desiatu ovocie, zvyšok mlieko...pomedzi to chrumky kukuričné pohánkové ryžové, rožok žužlať, chlebík.......

boruuvka
20. lis 2010

@zdenka821 na minulé stránce svůj jídelníček popsala cheerlady 😉 a taky řeší jak dál, zrovna to probíráme 😉

zdenka821
20. lis 2010

ďakujem 🙂

sussanah
20. lis 2010

@cheerlady Jogurt od nestle, myslis tohle http://www.kojeneckavyziva.cz/content.aspx?page... Pokud ano, tak slozeni je: plnotucne mleko, cukr, bananove pyre (nebo nejaka jina prichut), modifikovany kukuricny skrob, zahustovadlo pektin, kyselina mlecna, jogurtova kultura, aroma. Pro srovnani slozeni Selskeho jogurtu je: mleko, mlecna kultura, ziva jogurtova kultura, probioticka kultura 😉

boruuvka
20. lis 2010

@sussanah ,,,to mluví za vše. To je to samé jako složení skleniček hamánek - to jsem šla taky do kolen, když jsem to četla 😀

zdenka821
20. lis 2010

@maryanna aké sú to ryžové a pohánkové chrumky?

boruuvka
20. lis 2010

holky, co to je chrumky - to jako křupky? - přelože to prosím pro nás češky 😀

cheerlady
20. lis 2010

@boruuvka
@maryanna tak to som nevedela,ze nemusia byt v chladnicke! 😲 ja som to len tu postrehla v jednej teme to pisali baby,ze davaju babatkam..
inak a ake chrumky davate zuzlat? 😕 ja sa toho trochu bojim,aby mu nezabehlo 😖 a to uz aj normalny rohlik moze papat?

zdenka821
20. lis 2010

@boruuvka ano 🙂

boruuvka
20. lis 2010

@cheerlady jestli má zoubky - aspoň pár, tak bych se rohlíku nebála, ale pod dozorem.

zdenka821
20. lis 2010

@cheerlady ja dávam maličkej tie nesolené kukuričné chrumky, nezabehne, neboj, len bude mať polepené celé prstíky 😀 a pre istotu mám pri každom papaní fľašu s čajíkom. A ešte jej chutia tie bábatkovské piškoty

zdenka821
20. lis 2010

a od akého veku sa može dávať napr. rohlík s maslom, syrom, džem??

katherine27
20. lis 2010

@bubelko súhlasím, vidím to na sebe a porovnávam s manželom, momentálne sú u nás príkrmy aktuálna téma.
Počúvam ako som a čo papala ja a ako polovička...no a poviem Vám, robím si z toho vlastné závery...
Moja mamina je zlatíčko, ale keď mi dookola rozpráva, či mal malý dnes banánik tak ma vytáča do nepríčetnosti
prečo? lebo ja , keď som bola malinká , som fičala na banániku v čajíku, mám niekedy pocit že som nič iné ani nejedla..netuším, kedy som jedla 1x zeleninu, ale asi iba tak v polievke, v nededľu...a ako som skončila? neznášam zeleninu, mám problém s ovocím a tmavé mäso obzvlášť nemusím.
No a ona len teraz kuká, že jej prvorodený vnúčik papá všetko....tak ja si teda nemyslím, že dieťatko sa narodí s tým, čo bude rado hamkať a čo nie, a že deti neznášajú špenát a podobné blbosti...je to o tej domácej kuchyni, ako si ho naučíme tak bude, aj v dospelosti.
A čím som sa skutočne riadila bolo ..nenútiť dieťatko jesť, koľko zje toľko zje, ono vie či mu stačí alebo nie.Ani praktiky typu keď sa díva inde, šup lyžičku do úst, to teda nerobím.
Keď som videla ako mama núti malého zjesť celú varu alebo mlieko tak ma skoro porazilo opäť..nemusí ani hovoriť, ale presne vidím kde boli tie chyby..
No a samozrejme tie reči, daj mu krupicu,keksík,no coment...asi xkrát som jej vysvetlila a na 10 krát pochopila, že strava,obliekanie a výchova bude z našej strany odlišná.
Téma obliekanie je asi na knihu, božinku aby mu nebola zima, babušiť babušiť babušiť..od narodenia malého nebabuším, on je aj tak dosť veľký potko po tatinovi. Keď asi na 3krát prišla s malým spoteným ako myš tak pochopila, že to nemá význam.
Ja viem, že chcela pre nás ako deti to najlepšie , o tom nepochybujem, veľmi nás ľúbi.
Beriem si z toho, to čo považujem za správne a ten zvyšok - tomu sa snažím vyhnúť.
Myslím, že keby som papala viac zeleniny, ovocia a nebola babušená mala by som o pár diagnóz v zdravotnej karte menej.
A v porovnaní s mojim manželom? miluje zeleninu , ovocie, zje všetko čo mu dajú, nie je vyberavý a je aj 3dni to isté.
Ja si pri ňom pripadám ako prieberčivá, vyberavá koza.
Je to o tom, čo nám dajú jesť rodičia, ako sa oni samotní stravujú, o návykoch v rodine a pod..darmo ja budem pchať do dieťaťa červenú repu, lebo je chudokrvný a neskôr sa ma opýta a ty ju mama prečo nepapáš aj ty máš málo železa? no vykašle sa mi na repu..ono robí, opakuje to čo vidí doma a to doslova vo všetkom.
Pri zvádzaní jeho stravovacích návykoch sa snažím meniť aj tie svoje, aj keď som už začala skôr, pri manželovi, ako sme začali spolu bývať...ale poviem vám je to náročné, po toľkých rokoch sa naučiť jesť to čo nemusím, aj keď viem, že to je zdravšie.

sussanah
20. lis 2010

@cheerlady ja osobne bych zacla s krupkama, rohlik bych jeste chvilinku pockala. Samoze kdyz mu budes davat krupku, tak jen pod primym dohledem, ale uvidis, sama budes prekvapena, jak rychle se nauci zuzlat, kousat apod. Maly se mi na tom naucil fakt krasne hryzat (a to mel prvni zuby az v 8m a navic dvojky, jednicky mu vyrostly az v 9,5m). Krupky ty nejobyc kukuricne, pohankove, jahlove, ryzove, slozeni by melo byt jen ta prislusna mouka a voda.

boruuvka
20. lis 2010

@zdenka821 tak strava jako máme my by mohla být od roka. Ale džem je dost sladký, ne?

cheerlady
20. lis 2010

ja mam kupene tie safari susienky od Hami,ale tie sa mi zdaju dost tvrde a take tvary,ze to lahko odkusne vacsi kusok a lahko mu zabehne 😒 takze ja mu ich drvim a primiesavam na desiatu do ovocia.

zdenka821
20. lis 2010

@boruuvka takže zatiaľ žiadne pečivo??