Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ratatooy
20. led 2011

ahoj holky chtěla bych poradit nějakou dobrou kašičku ale do lahve po ukončeném 4měsíci,koupili jsme nestlé banánovou a nevšimla jsme si že je na lžičku což mi jako večerní kaše na lžičku přijde nepraktické radši bych do láhve.

editah222
20. led 2011

@ratatooy myslím si, že všechny kaše jsou na lžičku 🙂 Ale když se udělají řidší tak jdou do flašky, aspon tak to dělaly moje kamarádky. Já jsem malou krmila jen lžičkou.

gumimaci
20. led 2011

ahojte,
nemate niekto recepty na domace kase??? ryzovu, ovsenu, pohankovu... dakujem ta tipy 🙂

maryanna
20. led 2011

@gumimaci
ryžová - uvaríš(rozvaríš ryžu) pridáš trošku mlieka UM alebo materské ale nemusíš, plus nejaké ovocie, premiešaš a máš
ovsená (obsahuje lepok takže najskôr až po 6tom mesiaci) buď zaliať vločky horúcou vodou a počkať nech zmeknú, alebo chvíľku povariť, pridáš ovocie neskôr aj jogurt a máš
pojhánková - buď kúpič pohánkové vločky, tie treba len povariť alebo zaliať, a ak kúpiš pohánku tie trojuholníčky tak povariť a potom pomixovať aj..
jačmenná - jačmenné krúpy povariť alebo zaliať, potom ovoccie, mlieko čokoľvek.....
pšeničná(obsahuje tiež lepok) - vločky zaliať, povariť a dať ovocie...
stále je postup rovnaký....ovocie môžeš dať variť ku vločkám a máš to urobené spolu, alebo surové pridáš nakoniec, taktiež buď necháš tak alebo pomixuješ, alebo len popučíš kašu....už podľa konzistencie

gumimaci
20. led 2011

@maryanna dakujem 🙂

janulka21
20. led 2011

@andelka Včera jsem jí dělala tu mléčnou na dobrou noc Hami banánovou a taky teda nic moc. Snědla pár lžiček a pak už nechtěla, ale taky si myslím, že je to tím, že už je takhle večer unavená. No už jí kaše zase tak měsíc dávat nebudu, chtěla jsem jen zkusit jeslti vydrží dýl a nakonec to proběhlo v pohodě 🙂)) myslím tím, že to s manžou doma zvládli a já šla na ty narozky 🙂)) A když ještě říkáš, že i na těch kaších si musím přičíst 2 měsíce tak je to jasný, je jí 6,5 měsíce.

janulka21
20. led 2011

Holky dáváte svým dětem špenát? Od kolikátého měsíce? Myslím, že na mojetěhotenství jsem četla, že se má dávat až od 1,5 roku, že je v něm spoustu dusičnanů atd. a to pak stejně jen ze skleničky, přijde mi to jako blbost. Dáváte špenát? Ajaký? Listy nebo ze skleničky? Musím se přiznat, že jsem ho ve skle ještě neviděla, jen brokolici a ta teda moc sympaticky nevypadala 😀

jarynek
20. led 2011

@ratatooy ahoj já jí koupila taky, jenom jsem dala míň prášku a rozředila tak že to pila z láhve, koupila jsem od Aventu savičku pro tužší stravu a báječné 🙂

gumimaci
20. led 2011

@janulka21 ja som zas teraz niekde citala, ze spenat sa moze dat po mrkve a zemiaku... 😕

janulka21
20. led 2011

@gumimaci ha tak ted babo raď 😀

skritkova
20. led 2011

Ahoj holky, co se týče špenátu, tak je to tak, jak píše @gumimaci Může se dávat po mrkve a bramboru, ale do věku 2 let nejlépe pouze ze skleničky právě kvůli dusičnanům. A to ještě ne moc často a ne ve velkém množství. A samostatně jsem ho nenašla, pouze s bramborem a tuším, že to dělá Hipp 😉 To jen pro informaci 😉

andelka
20. led 2011

@janulka21 tak to je super že to zvládli 😵 Jinak já dávám špenát normálně, asi jako pátou zeleninu jsem to dala, dávám ze skleničky, buď Hami jemný špenát s brambory(složení jakž tak jde, no nedávám ho moc často) nebo Hamánek králík se špenátem a bramborem 🙂 Čerstvý má ještě čas, a pak se mají oříznout listy, nedávat stonky, ale to opravdu až po roce i později.
Jinak Dany má rád třeba i brambory s dýní nebo s cuketou, ale sní i brokolici, mu je to jedno 🙂

ija1
20. led 2011

@skritkova - ja ho teda davam kazdy tyden, uprimne zloutek se mi hodi nejvic ke spenatu tak ho davam od Hami ze sklinky nebo od Hamanku........ ale ten od hami mi basti od 4 mesicu uplne v pohode...........ted jak mi papa 1,5 te male tak dojidame zasoby a vcera jsem ke spenatu z pondelka pridala brokolici co jsem tu mela(moje prvni lzicka) a spapala ho krasne............

andelka
20. led 2011

@ija1 já taky kombinuju, z dneška mi na zítřek zbyla brokolice, tak dneska ji měl s bramborem a zítra s bramborem a mrkví. On mi Dany sní víc než malou skleničku, ale zas méně než tu větší 190g, tak musím různě kombinovat, vařené a skleničky. 😅

skritkova
20. led 2011

@andelka Taky kombinuju, ono je to asi nejlepší, teď v zimě ta zelenina... Nic moc. Takže třeba koupím pastiňák z DM a k tomu uvařím brambor. Nebo koupím dýni s bramborem opět z DM a do toho vrznu mrkev apod. 😉
@ija1 Všechno nejlepší k svátku 😉 Ono je to na každým, jak ho dává, já jen tlumočím, co jsem četla 😉 A z různých zdrojů tato informace, každý si to přebere, jak mu to vyhovuje 😉

ija1
20. led 2011

@andelka - tak to mne uz tech 190g sni beze zbytku, takze tohle uz mi odpadlo, ale taky jsem to resila.........

@skritkova - jeee dekujuuuuuuuuuuu 🙂, taky to tak s tou zeleninou delam......... ted tu mam cuketu kterou Alca nesnasi, tak asi do toho vrazim mrkev,....... pak ji to snad pojede.............
to me treba stve, ze kolem te vyzivy deti je strasne moc zdroju a info a clovek se nema nejak sanci chytat..........asi je nejlepsi to moc neresit, a jit podle selskeho rozumu..........

lienka2
20. led 2011

baby pokial viem spenat je nebezpecny vtedy, ked sa zohrieva.. ja davam malemu bonduelle spenat take gulicky mrazene.. akurat jedna porcia..

andelka
20. led 2011

@skritkova
@ija1 já mám pocit, že to snad ani jinak nejde, teďka ta zelenina v obchodech nic moc 😒
Já mám pořád nějaké zbytky, jí tak 150-160g, takže přesně mezi 😅
@lienka2 no to ještě navíc, ale celkově ve stoních jsou dusičnany, proto se má dávat listový a okrajovat 😉

skritkova
20. led 2011

@ija1 Jo jo, přesně tak😉 Je dobrý si něco načíst, sehnat informace, ale nakonec se zařídit podle sebe, jak to vyhovuje Tobě a drobečkovi a jít zlatou střední cestou🙂 Myslím, že pokud se vše bere s rozumem, nemůžem těm našim broučkům ublížit 😉

skritkova
20. led 2011

@andelka Tak to jsme na tom úplně stejně🙂 Taky mám "zbytky", tak do toho vždycky přihodím něco jinýho a aspoň má maličká každý den něco jinýho😉
Holky, jak často dáváte masko? Dle informací na www.kojeni.net by se mělo 6x týdně, ale mně se to zdá strašně moc 😕 Nestačilo by třeba 2x týdně maso a 1x žloutek? To mi přijde akorát 🙂 Jo a odkdy žloutek?

ija1
20. led 2011

@skritkova - ja to tak delam 2x tydne maso..... a jednou zloutek (do spenatu) - a davam ho od sedmeho mesice.... (6. ukonceny), pac 6x tydne nejim maso ani ja.............jinak kombinuju pastinak, jednou dyni, zahr. zeleninu, mrkev brambor a tak nejak...............

ija1
20. led 2011

@andelka - ja praveze mela pujcene dve knizky.............. jedno bylo desny propagatorstvi kojeni, a vice mene naznaceny ze pokud nekojim, je to spatne...a blabla......... a druhy zase nejakej autor co maso zakazoval do tri let.......... tak to mi prave taky prijdou takovy ty extremy, proto jsem si rikala ze proste si neco malo prectu ,a resim to podle sebe a podle toho co Alence chutna........ uz ji mam tak nejak ........ ocihnutou...........

ija1
20. led 2011

@ija1 - resp. do 6 ukonceneho jsem davala 1x tydne a od 7. ukonceneho 2X, ted mi sestra rikala ze muzu i 3x......ale to fakt asi nechci......zatim.......... prijde mi to na maly ditko dost.........

maryanna
20. led 2011

@janulka21 špenát sa môže medzi prvými ale nie čerstvý! jedine ak tak domáci......
a tak je naj voľba mrazený guličky špenátové, nie pretlak

andelka
21. led 2011

@ija1 já jsem si koupila od Grady od českých autorů Jídelníček kojenců a malých dětí, je to od kojení po normální jídlo, jelikož jsem kojila tak to bylo přesně pro mně a přijde mi to tak mezi, prostě dobrý.
@skritkova 6x týdně mi taky přijde moc. Dávám 2x týdně maso a 1x týdně žoutek - takhle to dělám od začátku co to přidávám, začala jsem 5 týdnů po zavedení příkrmů, takže kousínek po ukonč. 7. měsíci.

andelka
21. led 2011

@skritkova Tak jsem zas koukala na kojeni.net (kvůli masu, zatím jsem dávala jen kuřecí, krůtí a králičí a nebyla jsme si jistá odkdy se může další a píšou to tam pospolu, tak to už přidám) a píšou tam:
Pokud nepatříte mezi rodiny, kde se maso konzumuje tak často, je možné zůstat i u frekvence 3-4x týdně.
1x týdně je vhodné maso nahradit natvrdo uvařeným slepičím žloutkem.
Takže tak to dělám já. Maximálně mu časem dám 3x týdně maso a 1x žloutek, ale víc ne.

ratatooy
21. led 2011

a jak vám rychle děti přibírají po příkrmech?je to míň než po mléku,mi jsme teda od narození na UM ale teď jsme začali 4 měsíc a malej váží 7,5kg a má 65cm

filu
21. led 2011

@ratatooy Ahoj, mně malá od čtvrtého měsíce stagnovala s váhou dva měsíce, tak jsme začali s příkrmy dřív a teď jak se rozjedla, tak přibrala přes půl kila za dva týdny. 😎

Jinak moc dík všem za různé tipy, co tu píšete, ráda se chodím sem inspirovat a poučit. 😵

andelka
21. led 2011

@ratatooy no, u nás do 3.měsíce přibíral kilo za měsíc a od té doby půl kilo za měsíc. Do 6.měs byl kojený, teď je 2 měsíce na příkrmech a pořád je to půl kila za měsíc. Ale obvykle po 3. a 6. měs. jsou přírůstky menší. Kdyby děti přibíraly stejně jako v prvních měsících i dál, tak mají v 18ti 220kg 😅

karolina969
21. led 2011

Ahoj holky. Tak jsem objevila dost dobrou diskusi a občas sem nahlédnu. Opravdu se tady od vás inspiruji,díky 🙂 Dávám příkrmy asi měsíc a začínáme s masem. Jak ho připravujete? Já jsem ho zatím dávala 1krát. Nakrájela jsem na kousky a dala zamrazit do tvořítek na led. Pak uvařím a nakrájím na malé kousíčky. Jaké množství dávat?Četla jsem,že 1 polévk.lžíci, to mi odpovídá tak 1 kostečce, asi. Nemělo by být raději namixované jako je v kupovaných skleničkách?