Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jaruska8
27. led 2011

Ahojte, ja som v časopise Zdravie čítala článok, čo napísala gastroenterologička, že napr. lepok by sa mal zaviesť najneskôr do 8. mesiaca, lebo vraj odďaľovanie podania potravín, ktoré by mohli spôsobiť alergiu je ešte horšie. Čím neskôr, tým horšie. Ja som malej už dala aj cestovinky, aj kôrku aj rožtek cumlala, postupne, nech si zvyká, kým ju dojčím.

tosomja
27. led 2011

@jaruska8 Ahoj, aj ja som svojej hneď dala detské piškóty do výživky, žiadne bezlepkové, ako mi kázala dr., aj krupicu...čím viac budeme detičky chrániť pred "nebezpečenstvom potravín", tým viac budú náchylnejšie...

jaruska8
27. led 2011

@tosomja Presne, ja napr. nesúhlasím ani s tým, že UM dávať minimálne do druhého roka a naj až do troch. Akoby na tom výrobcovia umelých mliek len zarábali. Našťastie dojčím a rada by som čo najdlhšie, ale napr, keď bude mať malá rok a pol a odstaví sa, tak ja neviem, či jej UM bude chutiť, tak radšej dám kravské plnotučné. Aj ja som ho pila a nemám intoleranciu a ani alergiu.

nikuskabee
27. led 2011

@cicimon no nakoniec to má z brokolice.Ja netvrdím,že to je alergia,ale na ekzém môže vplývať strava

julienka
27. led 2011

Maminy poradte, chcem si namrazit brokolicu pre malu. Najprv ju sparit a tak dat do mrazaku, alebo ju mozem rovno supnut do mrazaku a potom si ju budem pripravovat? Mate skusenosti? poradte... 😵 Dakujeem

lienka2
27. led 2011

@julienka ja brokolicu vzdy najprv sparim a potom do mrazaku 🙂 tak ako aj pre nas

julienka
27. led 2011

@lienka2 oki, skusim takto 😉 a sparit len kratucko, vsak?

lienka2
27. led 2011

@julienka ano, len na chvilku hodit do vriacej vody, par minut 🙂 najlepsie je vraj ju hned potom dat pod studenu vodu, aby si zachovala zelenu farbu 🙂

julienka
27. led 2011

@lienka2 super, vdaka!!

tosomja
27. led 2011

@jaruska8 súhlasím s tebou, moja má pol roka a už jej dávam ochutnávať aj zo svojho taniera 🙂 samozrejme, mastné ani silno solené, či pikantné nie, ale nech si zvyká na všetko...moja známa je detskou sestričkou v nemocnici na novorodeneckom a čudovala som sa, keď som sa jej pýtala, čo mám robiť, keď mi malá zvracala z mlieka, tak mi povedala, nech jej skúsim dať kravské polotučné...moja dr. zase len Nutrilon, čo človek, to iný názor...a ani nepreváram vodu dojčenskú...

lienka2
27. led 2011

@tosomja a moj ma takmer rok a nedavam mu ochutnavat z mojho taniera, kym si nepyta.. no vsetko je to len o rodicoch.. a kravske mlieko sa neodporuca do troch rokov, ja dam asi skor, ale polrocnemu dietatu by som urcite nedala.. ak ti zvracia z nutrilonu, skus ine mliecko radsej ako kravske..

tosomja
27. led 2011

@lienka2 moja zvracia kvôli refluxu, pijeme Nutrilon Ar...a áno, súhlasím s tebou, je to na rodičoch, čo deťom povolia, nás rodičia "vychovali" na krupici, alebo na sušenom mlieku a tu sme, nikdy som nebola chorá, nemala som žalúdočné problémy, ani moji súrodenci, poznám mamičky, ktoré ešte aj trojročným deťom prevárajú vodu nie len na do jedla, ale aj na kúpanie a sú každý druhý týždeň v čakárni u lekára 😖 žiadna imunita. Ako si má dieťa vybudovať imunitu, keď ich budeme vychovávať v sterilnom prostredí a nedovolíme im ochutnať, čo si pýtajú...Ja som si už zvykla variť napr. polievku tak, že ju neosolím, až na záver, lebo z nej odoberám malej, zemiakovú kašu nesolím, mäso jeme len kuracie, morčacie, králičie...

Je to každého osobná vec, moja lekárka ani nevie, že jej dávam piškóty, aj tie sladké dlhé, sem tam puding, a nemá žiadne problémy...ani bruško ju nebolí, ani žiadnu alergiu nemá...je zdravá a dúfam,že to tak bude aj naďalej.

lienka2
27. led 2011

@tosomja ja si len myslim ze nie je kam sa ponahlat.. s niektorymi potravinami je lepsie pockat, to ze my sme tak vyrastli a nic nam nie je, je fajn.. no neznamena to ze nic nebude ani nasim detom.. mnohym ludom skore podavanie mlieka uskodilo.. kazdy rodic chce pre svoje dieta to najlepsie a kazdy nech si robi ako chce.. len som chcela napisat svoj nazor.. 🙂

erinbrock
27. led 2011

@zuzana39
@raaad
jj holandia je vyborna...ale kdyz jsem porovnavala slozeni..nevidela jsem absolutne zadny rozdil 🙂..jogurt s bananem byla nejvetsi mnamka..s presnidavkou uz teda moc nechtel 🙂
co se tyka UM tak kdyz jsem odstavovala taky moc nechtel...ale behem mesice nastesti to UM zacal pit...jsem za to rada...a v podstate nechtel zadne UM az jsme najeli na bananovy Sunar...ten mu jel... 🙂

tosomja
27. led 2011

@lienka2 áno to beriem, aj ja chcem pre svoju dcérku len to najlepšie, myslím, že každá mamina robí pre svoje maličké tak aby mu bolo dobre, každá poznáme svoje detičky, takže vieme, čo môžeme a čo nie...keby som videla, že jej to škodí, tak určite nebudem pokúšať šťastie...

raaad
27. led 2011

@erinbrock ahoj....no prý má Hollandia jiný postup přípravy a taky ty laktobacily a kvasné bakterie tam mají větší podíl...pro lepší trávení...A taky Hollandia vyhrála test kvality(ale nevím přesně jaký 😉 ...... Takže si nemyslím, že by byla Activia špatná, ale Hollandia je "prý" taková přírodnější 😉 Jo...a ten Sunar do toho ředěného jogurtu dávám taky ten banánový.... Nutrilon, Beba,obyč.Sunar... nic neprošlo ☹ No..ale pořád zkouším....Někdy mi přijde, že jakmile Elli uvidí "bílou" flašku- odhazuje to ručičkama, aniž by ochutnala 😲

@tosomja ...opravdu věc názoru...Ale myslím si, že tak malé mimi si opravdu samo "neřekne", co by mělo a nemělo..... A nevidím důvod, proč začínat tak brzo se vším jídlem..a zbytečně zatěžovat zažívací trakt.. On bude zatížený i tak hodně později a už se tomu nevyhneme....Problémy se nemusí projevit hned...a pak si člověk může jedině vyčítat, že zbytečně mimčo zatěžoval..... Jedna známá taky měla názor, že si přece mimčo samo určí, co je pro něj dobré a co ne...a že by pro něj nevhodné jídlo odmítlo....Chyba: neodmítlo: bude mu samo chutnat to "lahodnější"..tak jak třeba později větší děti: Cola,hamburgry, hranolky, zmrzlina.....všechno lahodné- ale total nevhodné a nezdravé ☹
Názor: že i my byli vykrmení na veškerém jídle už od půl roku ...a jsme "rádoby" zdraví.......a taky: dřív lidi žili v jeskyni 😝 😝
Toť můj názor....
Hezký večer všem!!!!!!!

lienka2
27. led 2011

@raaad 🙂 som rada ze si sa pridala 🙂

piacere
27. led 2011

@tosomja a ja som vyrastala na pomarančovej šťave (lebo vtedy sa takýmito šťavičkami začínalo) a veselo som sa premávala v pavúkovi... a teraz som silný alergik.... a od puberty mám neskutočné problémy s chrbticou.... 🙂 Takže ja si u svojho dieťaťa dávam sakra pozor, čo mu dám do pusy 🙂
Mám známu, ktorá dieťaťu od pol roka nosila polievky zo škôlky (ktoré boli plné bujóniek a podraviek... viem, lebo moja rodina 😀 v tej škôlke učí....).... všetko bol OK... až teraz... malá má rok a "krásny" ekzém.... hm, z čoho asi?
A druhá známa dávala dieťaťu od troch mesiacov krabičkové mlieko z Čiech ☹ Som zvedavá, či budú následky... modlím sa, aby neboli....

Jasné, je to na každej mame... ja sa napr. výživám vyhýbam oblúkom, jediné, čo som mu kúpila bolo 100% ovocie slivka a od Alnatury marhuľa.... ale od prvej lyžičky varím doma...
Viem, že dieťa potrebuje imunitu, preto napr. nepodporujem vyváranie fľaší do roka atď. .... ale dodnes mu mliečko robím z Lucky a príkrmy z Drobčeka (lebo je žiaľ, lacnejší...) a na mestskú vodu ešte stále nemám odvahu.... 😒

piacere
27. led 2011

@tosomja teraz som si prečítala, že si hneď dala piškóty s lepkom, či krupicu... ono ani tak nejde o to, aby sme deti chránili od akýchsi nebezpečných potravín... ale ide o to, že pre detský tráviaci systém sú príkrmy vlastne "šokom"... a črievka, žalúdoček si potrebujú postupne zvykať na inú stravu ako je mliečko.... preto sa majú príkrmy zavádzať pomaličky, postupne, nezavádzať viac nových potravín naraz atď. atď. .... nejaké opodstatnenie zo zdravotného hľadiska to určite má ☹

apollo11
28. led 2011

Je lepší dávat kaše dopoledne nebo večer? Nebo jedno jedno? Jak to děláte vy?

gumimaci
28. led 2011

@piacere ahoj, s niektorymi vecami suhlasim, ale niektore su naozaj vecou nazoru. hlavne ta voda z vodovodu. ja zas nemam odvahu dat mojmu dietatu vodu z plastovej flase... plasty byvaju plne tox. latok a nikdy nevies ako ta voda bola skladovana (zamrzla v kamione, zohrioala sa skoro do varu v plechovom sklade atd...)

gumimaci
28. led 2011

@tosomja
@piacere no a k tej krupici a pod... tiez som z generacie UM a krupice a bohviecoho co mi nasi ani nepovedali... a so puberty som mala problemy s nadvahou, stale som bola chora, tiez ta spominana chrbtica. v dospelosti ked som sa zacala zaujimat o vyzivu, tak som praktickeho lekara nevidela ani z lietadla. Takze urcite by som taketo veci nepodcenovala 😨

piacere
28. led 2011

@gumimaci jasné, že určité veci sú vec názoru 🙂 Poznám mamičky, ktoré od troch mesiacov prevárajú vodu z vodovodu... nevidím v tom problém 🙂 Ja som za Lucku 😀 ale... určité veci sú už pre mňa extrém... napr. to ochutnávanie pol ročného dieťaťa pokrmu z môjho taniera... 🙂 Ale vo svojej podstate... aj to je vec názoru 🙂

katkavfr
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andelka
28. led 2011

Já bych teda svému malému od sebe nedala ještě nic. Jedině bílý jogurt, ten jíme celá rodina stejný. A kousek chlebové kůrky, případně kukukřupku. Ale z klasického jídla nic.
Na druhou stranu vařím z normální vody, kojenecké u nás mají dvoulitrové a mají se co nejdřív spotřebovat. A my bychom ji využili maximálně na čaj, 120ml za den. To by trvalo hodně dlouho než by se spotřebovala. Zeleninu dávám vařit do převařené vody. Do půlroku nebylo potřeba, když jsme kojili. Pak jsem si zjistila hodnoty naší vody a je dobrá.

@apollo11 já myslím že je to jedno, záleží na tobě. Bývá dost sytivá, tak se dává navečer. Ale třeba moje švagrová ji dávala ráno a večer jen UM (nekojila), že byla na holky moc těžká. Já jsem ji ještě pořád nedala, občas přimíchám trošku do ovoce. Nějak ještě nejsem přesvědčená že ji potřebuje. 😒

apollo11
28. led 2011

@andelka A myslíš teda, že "netrpí hladem"? 😅 Já právě o tom přemýšlím, jestli ji mám už dát, kojím už jen 5x denně a ráda bych jedno kojení postupně vynechala (malá je řízek, přibírá pěkně), ale samo to nechci lámat přes koleno, nevadí mi kojit (naopak je to nejpohodlnější), ale myslím, že už by tu kaši i mohla - jako 3. příkrm.. Ty dáváš zatím jen ten jogurt? A stačí?

andelka
28. led 2011

@apollo11 já kojím ráno, v poledne a večer a v noci, celkem taky 5-6x. Jako třetí příkrm dostal jogurt na dopolední svačinku, dopo a odpo kojení už máme zrušené. Tak právě mám pocit, že čtyři příkrmy na 9měs. mimčo by byly už dost. 😕 Hladem si myslím že to buzení ani není, vždyť se píše že děti mají od 6měs zásoby na to, aby spaly celou noc a nepotřebovaly v noci jíst. Já myslím že přes den jí dost. Na to že se ještě moc nehejbe. KDyby už lozil, chodil tak jo, ale takhle - spíš bych se bála ať ho nepřekrmuju 😅
Jogurt mu dávám kolem 10h, sní asi 130g, pak má v 12h oběd to sní asi 150g, pak v 16h svačinu ovoce, asi 120g a pak až po koupání kojení.

akdarka
29. led 2011

baby,o mesiac chcem zacat prikrmovat.len ma napadlo kde zozeniem mrkvu atd.domace zasoby nemame,ani kontakt na domacich pestovatelov...ako ste to riesili v zime na prve zeleninkove prikrmy?hypermarkety mi nepridu pre maleho hned vhodne.

evlyn
29. led 2011

@akdarka tak buď pečlivě vybírat příkrmy ve skleničce, nebo zkusit lokální prodejny zdravé výživy - občas prodávájí zeleninu, nebo zprostředkovávají "bedýnkový" prodej zeleniny od farmářů. Popř. ve větších hypermarketech mívají něco i v bio kvalitě - v ČR třeba i Kaufland...

dlabinecka
29. led 2011

@apollo11 No, tak jestli můžu vložit svůj názor. Moje malá má 4 příkrmy denně(ovoce, zelenina, jogurt, kaše) a pak kojím 2x-3x, jak to vyjde a nemyslim, že by byla nějak překrmená, či co 😉 Děti jsou docela chytré - nenechají se překrmit 😉