Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
14. únor 2011

@jusinka jj s celerem velmi opatrne. jinak bych pridala kvetak, zeleny hrasek (ze zacatku radeji propasirovany), cuketu, dyni a repu. Tak kolem 8m pak lilek, kukurici, cervenou cocku, kedluben. Ruzickova kapusta az tak pry od 9m, ale ja ji teda nedala vubec, sama ji totiz bytostne nesnasim 😀
Ono ze zacatku to je porad stejne, ale mimcum to vetsinou moc nevadi. Kolem 9m uz tech jidel bude moct jist zase o fousek vic, tak uz se da udelat pomerne pestry jidelnicek 🙂

apollo11
14. únor 2011

@jusinka Moc dobrá je ta dýně, u nás má úspěch 😉

babulinkab
14. únor 2011

@simi.w jak malému tu červenou řepu přiravuješ?

piacere
14. únor 2011

@babulinkab ja ju sparím so zemiakom a rozmixujem aj s vodou, aby to nebolo ako lepidlo 🙂 Malý to miluje 😵

babulinkab
14. únor 2011

@piacere diky, vyzkouším

simi.w
14. únor 2011

@babulinkab uvařím ve vodě a buď přidám k jiné zelenině nebo jenom k bramboru nebo rýži, masu 🙂 a taky přidám vodu z vaření, jinak je to lepidlo.

simi.w
14. únor 2011

Může se třeba ta uvařená červená řepa mrazit ? A co cuketa a třeba rýže ?

piacere
14. únor 2011

@simi.w s tou červenou repou a mrazákom by zaujímalo aj mňa... Cuketu mrazím.

simi.w
14. únor 2011

@piacere já jsem tu červenou řepu už dala do mrazáku, uvařila jsem jí hodně, ale ještě nevím, jaká bude po rozmrazení 😀 a cuketa je v pohodě, jo ?

sussanah
14. únor 2011

repa po rozmrazeni je naprosto v pohode, to spis cuketa tak jakoby vic zmekne a zhrudkovati (teda alespon me), ale jist se to da v pohode. Mrazila jsem i nam omacky z cukety na testoviny a bylo to normalne dobre. A maly si taky nikdy na mrazene veci nestezoval (teda az na mrazeny brambor, ten nesnasi 😀 )

pia22
14. únor 2011

Ja zamrazujem cervenu repu, cuketu, mrkvu, jablka, brokolicu, mrkvu, karfiol... kazde do hladka rozmixovane a chuti to super😉

jusinka
14. únor 2011

Díky holky 😉 ,

jdu na to rychle? Mě to tak nepřišlo, trošku zvolníme.. 🙂.

S tím celerem jsem teda ale naštvananá na naši dr. doktorku, to ona mi ho poradila 😒. OK, už ho dávat nebudu.

Takže na Vaši radu koupím hrášek, cuketu, dýni a tu řepu...
Tu cuketu mám oloupat a vykrojit ty jadýrka? Já ji normálně totiž nepoužívám 😅..

Jo a co ovesné vločky? Ty jsou od kdy? Jsem si říkala jako přílohu, místo rýže nebo brambory..

babulinkab
14. únor 2011

@simi.w díky

mishad
14. únor 2011

@jusinka ahojky, můžu se zeptat ohledně rýže a žloutku?Nějak si s tím nevím rady, nemá mi kdo poradit ☹, tedka papkáme např. brambor, mrkev, kuřecí (vše nakrájím na kousíčky, uvařím v jednom hrnci ve vodě a pak promixuju), tak když budu chtít dělat místo brambor rýži, tak to udělám stejně akorát dám třeba malou hrst rýže? A ještě prosím o radu se žloutkem 🙂 už ho mám taky dávat, když papkáme asi týden maso? A ten udělám jak?Omlouvám se, ale opravdu netuším....Děkujííí

sussanah
14. únor 2011

@mishad zloutek dat muzes, uvaris cele vajicko ve vode (alespon 10min, ja varila ze zacatku 15min), potom normalne rozdelas, vyndas uvareny zloutek a pridas do jidla. Ryzi ja varila zvlast a pak mixovala, protoze ryze po mixovani hoooodne houstne, je potreba pridat hodne vody nebo dat fakt malo ryze, pak jsem teprve odebrala a smichala se zeleninou. Prave at to napoprve nemas samou ryzi a malo zeleniny nakonec. Ale mozna jsi sikovnejsi nez ja, me vzdycky vysel kopec ryzove kase (tak 4 porce) a zeleniny tak 1 porce 😀

simi.w
14. únor 2011

@jusinka já cuketu, oloupu a jadýrka mi příjdou v pohodě, pokud to je normální nepřerostlá cuketa, tak nic nevykrajuju 😉
Ovesné vločky........už jsi zaváděla lepek ? Pokud ano, tak klidně můžeš přidávat na zahuštění, třeba do polévek nebo i jako přílohu a taky postupně zkus pohanku, jáhly, kuskus, bezvaječné těstoviny 😉 😅

sussanah
14. únor 2011

@jusinka zalezi na tom, jakou cuketu koupis. Ty mensi davam normalne s jadrama, ty vetsi jadra vykrojim (nekdy jsou tvrde), loupu skoro vzdy, jen kdyz mam mladou ze zahradky, tak cast slupky necham, ma spoustu vitaminu, ale to az tak od 10-11m maleho. Cuketu obzvlast doporucuju delat na pare (stejne jako brokolici), ma pak vyrazne lepsi chut nez kdyz je jen uvarena ve vode.

Ovesne vlocky jako priloha je urcite fajn, ale obsahuji uz lepek, takze zalezi i na tom, kdy chces lepek zavadet. Podle me byste uz klidne mohli. Jako dobra priloha je i pohanka nebo jahly, je uvarena rychleji nez ryze a nas maly to ma moc rad.

mishad
14. únor 2011

@sussanah moooc ti děkuji za rady 🙂

jusinka
14. únor 2011

Holky, jste fakt zlatý, díky moc 😉

Sehnala jsem jen řepu, tak ji zítra zkusím uvařit 😉. A ještě jak s těstovinama? Od kdy? A jogurt? Máme totiž divno dr., jen mi řekla že můžu polévkovou zeleninu a nacpala mi hromadu letáku, ať si to pročtu, jenže všude píšou něco jiného, tak jsem fakt bezradná 🤐. Ale naštěstí ani jeden nejsme alergici, malého stále kojím.. Ovoce zkusím během tohoto týdne..

@sussanah píšu si, červenou čočku taky až dýl.. 🙂 . Díky. Jo a pohanku a jáhly.. Taky to normálně neděláme.. To se prodává kde? Ve zdravé výživě? Se ptám jako telátko, že 😅

@simi.w prosím tě, jak zaváděla lepek? Tohle jsem nějak neřešila, alergici nejsme, tak mě to ani nenapadlo.. To mám teda taky opatrně? Takže mám zkusit třeba trošku těch vloček a zase pár dnů čekat?

Jsem ani netušila, že je to taková věda, mi to tak nepřišlo 😎

@mishad dělám stejně, jako @sussanah..

sussanah
14. únor 2011

@jusinka jj pohanku i jahly koupis ve zdrave vyzive urcite, mozna i nekde v tescu. Pohanku kupujeme ted uz vetsinou lamanku, nez jedl kousky, tak jsem kupovala pohankove a jahlove vlocky, ty mel moc rad. Nebo proste uvarit normalne lamanku a mixnout jako vsechno. Tak za ten mesic bych tu cocku uz dala. Ja ji prave taky neznala, ale uplne me nadchla, varim ji ted i pro nas. V tescu se da koupit normalne, ale maji ji dost predrazenou, zkus se taky poptat nekde ve zdrave vyzive 😉

andelka
14. únor 2011

@jusinka lepek se má zavádět postupně, po troškách a nejdřív je lepší oves, ječmen, špalda, až pak pšenice, je "nejagresivnější" . třeba do ovoce dát trochu ovesné kaše (namočené jemné vločky do vody na několik hodin, pak povařit a mixnout) nebo přímo lepkovou přesnídávku, pak trochu těstovin do zeleniny apod. napřed jednou dvakrát týdně,postupně zvyšovat frekvenci i dávky. Aspoň tak jsem to dělala já, dneska má lepek tak obden.
Jo a dneska jsem byla ve szravé výživě a koupila jsem různé kaše - instantní jáhlovou, rýžovokukuřičnou, rýžovopohankovou, jáhlové vločky, instantní pohankovou...mají hodně moc druhů 🙂 A ještě jsem koupila 3zrnnou v DM tam je oves, ječmen, špalda.

jusinka
14. únor 2011

@sussanah mrknu po tom, děkuju ti, snad pochodím, kdyžtak se zeptám 😉. Jsem zvědavá, jak to bude Marečkovi šmakovat.. Jinak blahopřeji k dalšímu pupíkatění 😉

@andelka to je nějaký moc složitý 😅 .. Takže až začnu dávat ovoce, zkusím přidat ty vločky.. A pak co mám dát dál? Jak jsi to prosím tě přesně dělala ty 😉 ? Tu lepkovou přesnídávku, tím myslíš co 🙂 ? Kaši jsem zatím ještě nezkoušela, kojím, zakže chci začít dávat kaši až zase měsíc po zavedení ovoce..

andelka
14. únor 2011

@jusinka není to složitý, prostě pak jak si vzpomeneš tak něco s lepkem dáš. My jsme začali až od ukonč. 8.měsíce, od 7. jsme dali ovoce, tak jsem občas do ovocného pyré dala trochu ovesné kaše. Nebo rovnou od Nestlé v kelímku svačinku s cereáliema, nebo teď měl od Babydream, jsou různé. Nebo dětskou sušenku rozmočit do přesnídávky (ale to já nedávám, ve všech je cukr) My už pár dní jíme i kaše, tak zítra bude mít lepkovou. Prostě sem tam něco dáš. Taky kojím a vždycky za měsíc jsem přidala novou věc.

simi.w
15. únor 2011

@jusinka
Ohledně lepku jsem zkopírovala, co radí holkám na jiné diskuzi poradkyně pro výživu 🙂
myslím si, že už byste pomalu mohla začít, zejména pokud už jste v druhé polovině 5. měsíce. Dejte zprvu jen část, smíchejte třeba 1-2 lžičky příkrmu s tím, co už před tím baštil. Asi bych mu hned na poprvé nedávala celou dávku s těstovinami, druhý den bez lepku, pak dejte třeba kousíček tvrdšího rohlíku nebo chleba a uvidíte, jak mu bude vyhovovat. Takto postupně pomalu zvyšujte dávky a přidávejte potraviny s lepkem (obiloviny jako pšenice, oves, žito, ječmen, bez lepku je např. rýže, kukuřice, amarant, tapiok

apollo11
15. únor 2011

@jusinka Já jsem dala trochu ovesných vloček do ovoce asi v 7m+3 týdnech (ale je to fakt jedno, může se i dřív, zvlášť jestli už přikrmuješ déle), týden nebo dva občasně, aby si zvykla, kolem 8m jsem dala 3zrnnou kaši (oves, ječmen, špalda), tu jí teď na večer, a teprve se chystám ještě na vícezrnnou kaši s pšenicí.. takže tak nějak postupně. Chlebová kůrka se na zavádění lepku nějak neujala, neb jsem měla vítr, že se zadusí 😖 🙂 ale i na něj snad dojde 😉

andelka
15. únor 2011

@apollo11 mi se malý chlebovou kůrkou málem zadusil, ukousl si kus a spolkl, volali jsme RZ. Takže chleba nebo rohlík jako na začátku lepkování teda fakt ne. Ty kaše a vločky jsou lepší. Pečiva se nají ještě v životě dost a je tam sůl.
My budem mít dneska tu 3zrnnou. 🙂

apollo11
15. únor 2011

@andelka přesně, taky mi to ukousla a chtěla polykat 😒 jsem měla strach, tak jsem jí to honem vyndala z pusy. Vůbec musí mít všechno na kašičku, jinak je problém (kromě papíru, ale to jí zas nemůžu vysvělit, že není k jídlu 😅 )

andelka
15. únor 2011

@apollo11 tak papír Dany naštěstí nejí, jen trhá 😀 ale jinak, kus chleba neexistuje. Když byly v kašičce trošinku kousky nebo hrudky, tak to se taky furt dusil a kuckal, teď už ej to lepší, už umí líp žvýkat. Ale jak se začíná s lepkem, v té době, to bych se fakt bála pečivo dávat.

fatima30
15. únor 2011

baby zeleninku mixujete normalnym mixerom as struhate na normalnom struhadle?lebo som pocula ze mixuvat sa nema ze radsej popusit zeby nemalo jedlo prichadzat do styku s kovom

fatima30
15. únor 2011

este som sa chcela opytat ked zmixujem mrkvu s vodou ale urobim viac vydrzi mi to v chladnicke aspon dva dni?mam to pomixovane este prevarit alebo....