Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mona777
15. únor 2011

@evlyn takzeto je kasa jacmená, psenicná atd,

julienka
15. únor 2011

@sussanah tak na dobru nocku brusko zasytene a crievka vyprazdnene 😉))

evlyn
15. únor 2011

@mona777 jj přesně. Můžou to být i různé kombinace - třeba v DMku trojzrná - tušímže oves, ječmen a špalda. Nebo koupit vločky - třeba v kauflandu mají pěknou nabídku - žitné, ovesné, ječné, pohankové, povařit ve vodě a rozmixovat. Ale stran pohodlnosti přípravy vedou ty instantní. Ještě mě napadá prosná (ze zdravé výživy), jáhelná, kukuřičná - nabídka je široká, dokonce i když sháníš bez cukru a bezmléčnou.

http://www.countrylife.cz/kase třeba tady - v naší zdravé výživě se dají sehnat skoro všechny.

mona777
15. únor 2011

@evlyn dakujem a s tými kasami mozem zahustovat jedlo - napr. uvarím mrkvu vo vode a dam tam túto kašu?

evlyn
15. únor 2011

@mona777 Jj, používám je místo brambor jako přílohy - malý je nemá rád, takže mu místo toho míchám různé vločky, nebo třeba kuskus a těstoviny...

andelka
15. únor 2011

@julienka ne, rýži klasickou nedávám, nechce se mi to vařit a pak tu trošku mixovat, dávám rýžovou instantní krupičku, přijde mi jemnější a udělám si klidně trošku jenom. Dřív jsem ji dávala třeba do ovocného pyré, když se mi povedlo udělat moc řídké a teď jak jsme začli s kašema, tak dělám rýžovo kukuřičnou, prostě půl napůl od Nestlé. Ale mám koupené i normální ze zdravé výživy různé kombinace.

@mona777 no nové výzkumy ukazují že nejlepší je začít kolem 6měsíce, nejlíp ještě v době kdy se dost kojí. My jsme začali do 8měs., prostě do roka jako dřív čekat netřeba. Oves jsem zařadila tak, že jsem udělala ovesnou kaši (z jemných ovesných vloček s klíčky ze zdravé výživy) a 2 lžičky přidala do ovocného pyré. Taky jsem dávala od Nestlé ovocnou svačinku s cereáliemi, nebo i v DM mají přesnídávky z obilovinami. Nebo se dají ve zdravé výživě i koupit různé kaše. A nově jsme dneska zkusili 3zrnnou kaši od Babylove - oves, ječmen, špalda, napoprvé jsem dala kukuřičnou a tuhle 2:1.

andelka
15. únor 2011

@mona777 jo, dá s eudělat jakoby zeleninová kaše, někdo je dělá třeba k svačině nebo večeři. Můžeš dělat různé kombinace všeho možného. 🙂 Jednou týdně třeba dělám pohankovou kaši s mix zeleninou k obědu, takže to je jako příloha. Jinak má kaši obyč k večeři.

julienka
16. únor 2011

@andelka dakujem 😉
a kocky, este sa spytam... odkedy je mozne davat dietatku surove ovocie /jablko, hruska/ a zeleninku /napr. mrkvicka/?

andelka
16. únor 2011

@julienka hm, tak to nevim, zatím jsem dávala nevařené jen banán 😅 Ale tak když se začne s ovocem měsíc po začátku příkrmů, tak napřed bych dávala tepelně upravené a třeba po týdnu až dvou bych zkusila do toho přidat trošku syrového a koukala co se bude dít a když nic, tak pomalu přidávala až by bylo jenom syrové. Ale já teď v zimě dávám z 80% skleničky/kelímky. 😅

mona777
16. únor 2011

@andelka dakujem začínam to chápať - čo a ako 🙂 a kedy 🙂

andelka
16. únor 2011

@mona777 jasně, do toho se dostaneš. Já taky chodím na rady a porady co a kdy - teď řeším věci kolem roka - taky dopředu, ať vím.

julienka
16. únor 2011

@andelka oki vyskusam 😉 v podstate som sa chcela aj spytat, ze ake ovocicko davate teraz detickam, ci kupovane cerstve, ale pripravene v kelimkoch a ty si mi to uz aj napisala 😉)))) tiez som uvazovala, ze niektore kupim uz pripravene z tych, co predavaju ako 100 % ovocie, lebo v obchodoch je teraz sama chemia....

mona777
16. únor 2011

@evlyn prosím ta od ktorého mesiaca sa môžu podávať tie kaše jačmená, ovsená atd? to je asi lepok - čítala som že od ukončeného 6 mesiaca ale treba kojiť ale dnes som čítala že od 8 mesiaca - tak teraz neviem

mishad
16. únor 2011

@andelka ahojky, jdu zase na rady, ty mi vždy mooc dobře poradíš 🙂, včera jsme byly u naší doktorky, už nám povolila ovoce ke svačince, chci se zeptat, zda mohu dávat k odpolední svačince? Jukala jsem, že dost maminek dává přesnídávky spíš dopoledne. Ale my máme papkání takto : asi v 8:30 mlíčko, potom asi v 12 hodin oběd-zeleninka a masíško, potom asi v 15 hodin mlíčko a v 18:30 večeře mlíčko a pak se jde už chrupkat....takže my dopolední svačinu nemáme ☹ je to v pořádku? A mohu se zaptat jakým ovocem jsi začínala? A znáš kaši Sinlac od Nestlé? Říkala jsem si, že bych uvařila třeba jablíčko, k tomu zamíchala třeba 2 lžičky Sinlac kaše a dala taky jako svaču....Děkuji moooc

andelka
16. únor 2011

@julienka no, já to tak střídám - sem tam uvařím bio jabka a zamrazím, když potřebuju pak "nahnat" množství. Jinak kupuju 100% ovoce v kelímku Sunárek nebo Hami, jednodruhové Alnatura, skleničky Babylove, Babydream (to je u nás DM a Rossmann), Sunárek i Hamánek mají přesnídávky, ale většinou se škroby a cukrem - i když dá se najít. Já dávám zásadně neslazené, nějak nevim proč by se ovoce mělo ještě sladit. Na Slovensku je dobrá výživa Ovko 🙂

andelka
16. únor 2011

@mona777 ječmen a oves je ten "hodnější" lepek, tak ybch řekla že od 6tého. Když chceš v 6 začínat.

@mishad znám Sinlac, ale nekupuju, kupuju klasické nemléčné kaše. Ovoce máme taky na odpolední svačinku, v 15.30 🙂 dopoledne máme v 9.30 jogurt, ale až od 8měsíce, do té doby ráno a dopoledne jen kojení. Začínala jsem tak, že jsem uvařila kousek jabka a dala mu pár lžiček, pak jsem teprve dala ze skleničky, malou jednodruhovou jsem našla až potom v DM od Alnatury. Další byla hruška, banán, švestka, broskev, meruňka.
Jinak je spousta dětí, co třeba dopolední nebo odpolední svačinu prospí a není kdy jim ji dát - nevadí to. A třeba se to časem změní.

mishad
16. únor 2011

@andelka skvělé, moc ti děkuji 🙂 takže když budu chtít nakombinovat ovoce s kaší, tak kopit nějakou nemléčnou kaši a normálně zamíchat do toho ovoce? Nějak se v těch kaších vůbec nevyznám ☹

julienka
16. únor 2011

@andelka Dakujem za tipy 😉

andelka
16. únor 2011

@mishad já myslím že ovoce můžeš přidat do jakékoliv kaše, jen v mléčných se teda nevyznám. Ale ty se samy o sobě dělají ovocné, tak by to taky mělo jít. 🙂

@julienka není zač 🙂

mishad
16. únor 2011

@andelka moc děkuji, ještě jsem jukala co jsi odepisovala julinke, jsi zlatá, ještě že já vás tu mám holky moje 😉

andelka
16. únor 2011

@mishad já se taky ptám, však u prvního prcka člověk nemůže všechno vědět a lepší je zkonzultovat. 🙂

lumimi
16. únor 2011

zdravim, dokedy treba varit zeleninku v dojcenskej vode?

jasminet
16. únor 2011

@lumimi vobec ju netreba varit v dojcenskej vode 😉

lumimi
16. únor 2011

@jasminet nie? ja vo vsetkých receptoch cítam že varíme vo vode vhodnej pre kojencov.... v normálnej vode to robím len ak ju robím nad parou, tak fajn 🙂

jasminet
16. únor 2011

@lumimi naozaj nie, pokial nemate zamorene studne niecim a podobne, tak to nie je potrebne. ja som ani na pitie nedavala dojcensku vodu - kto vie kde a ako to kto skladoval... proste prevarena voda z vodovodu, na varenie len rovno z vodovodu.

lumimi
16. únor 2011

@jasminet ja som sa radsej riadila čo som čítala, viem že moja sestra bola volakedy dávno priotrávená s vodou zo studne (zvýšený obsah dusitanov), no ale kedze my sme napojený na mestský vodovod,... každopádne si ma potešila, ušetríme 🙂

jasminet
16. únor 2011

@lumimi 🙂

julienka
16. únor 2011

Kocky, este jedna otazocka ;) andelka mi uz spominala o ryzovej kasicke, kam vsade ju mozem do papania primiesat? vopred vdaka.

andelka
16. únor 2011

@julienka 🙂 kam myslíš že bys ji mohla dát? Prostě tam kde se ti to bude pozdávat 😉 K zelenině, ovoci, samotné nebo v kombinaci s jinou kaší...víc ěm nenapdaá - třeba někoho ještě jo 🙂

julienka
16. únor 2011

@andelka cize aj na obedik k zeleninke? namiesto klasickej ryze? Nemam skusenosti, preto sa pytam 😉 uz som si ju bola v DMku kupit 😉