Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

julienka
11. bře 2011

@em_ka ponúkala som každý deň, potom som dala asi tak tri dni pauzičku. Malá zo začiatku papala len banán. Len čo zacítila jabĺčko, nechcela. Potom som jej to robila s vanilkovou kašičkou, tak sa dala "ošaliť". No a jedného dňa som jej spravila bez kašičky a na môj údiv to krásne spapala. Hruštička jej chutila hneď, no s jablkom sme "bojovali". Ale teraz už papáme banánik, slivky, jablko, hrušku, broskyňu aj marhulku. v podstate ovocie papáme mesiac.

handm
11. bře 2011

Ahoj holky, mám prosbu - nikde jsem to nevyčetla, tak snad mi poradíte. Už 14 dní dáváme příkrmy, doted vždycky první dva dny nové skleničky dám ještě mlíčko (plnou dávku UM), třetí den kdy dojídá skleničku už jen dokojím (od začátku kojím a dokrmuji UM). Zajímalo by mne, kdy úplně přestávám dávat mléko při tomhle jídle, kdy plně nahradím mléko tím příkrmem a zda už můžu dávat víc příkrmu?! Jsem z toho jelen... K DR jdu až v pátek za týden, tam se chci zeptat na ovoce... Díky moc

andelka
11. bře 2011

@handm Tak to záleží jak ti malej toleruje tu zeleninu. Cca po týdnu by se mohl dostat na plnou dávku zeleniny a nemusela bys ani kojit ani dávat UM. Já jsem teda začínala asi na 60g a dokojila. Další týden jsem to pomalu zvedala na asi 100g a po těch 14 dnech už mi jedl 140g, po měsíci 150g a tolik jí dodnes. Ještě teda po obědě kojím, ale nemusela bych. Dělám to proto, že pak usne i doma a ne jen v kočárku. KDyž jdem po obědě hned ven, tak nekojím, dostane čaj. Obecně je plná dávka 150-250g, každé dítě to má individuálně.

handm
11. bře 2011

@andelka ještě že tu jsi 🙂 🙂 !!´díky!!
No malej je jedlík, zatím mu všechno chutnalo a žádná reakce - tedy zatím jsem dávala kupované, chci ale vařit, když se právě dostane na zeleninku a mlíčko už nebude..a myslíš po týdnu od začátku anebo ode dneška za týden?
Mě malý doma usne jen výjimečně a ještě musím houpat na ruce, takže to mě až tolik netrápí, a po obědě jsme zvyklí stejně chodit ven, tak mě to tolik trápit nebude...
díky moc!

andelka
11. bře 2011

@handm píše se obecně že po týdnu až 14 dnech od začátku přikrmování by mělo dítě sníst tolik, aby už nepotřebovalo mléko. Ale je to indivindi. Některé sní celou skleničku po třech dnech a jiné jí celý měsíc po pár lžičkách. My jsme se teda na těch 150g kdy už nepotřebuje dokojit dostali po třech týdnech.
Jo, to znám. Taky mi malý usínal je na baloně, nebo u kojení. V kočárku vždycky. ale od podzimu se často nedalo chodit ven, takže jsem ho dávala spát doma a nejlíp to šlo po obědě a nakojení. Tak proto po obědě ještě někdy kojím.

handm
11. bře 2011

@andelka tak já to zkusím během tohohle týdne, problém je, že nevím, kolik nakojím ale k tomu dávám teď 90ml UM, tak uvidíme, kolik zbaští..jsem na to zvědavá🙂
Malý od mala spal jen v kočárku, co jsme přišli z porodnice a párkrát vyjeli v kočárku nedal v postýlce ani půl hodky...takže kočárek.. dopoledne jsem ho udyndala v kočárku aspon v předsíni, že jsme nebyli venku, ale odpo pokaždý, za každého počasí 🙂
dělaj si s námi ty dětičky co chtěj, lasky naše 🙂

sussanah
11. bře 2011

@handm po 14dnech uz bych dala tolik prikrmu, kolik si maly bude prat. Kazde dite ji jinak a ma i jinou potrebu potom dokojit/dokrmit. Proste bych zkusila, az se ti bude zdat, ze sni dost (alespon tech 100g), tak proste mu nabidnout dokojeni a pokud nebude chtit, tak uz neresit a vzit to jakoze ma uz asi dost. Vsak on si rekne 😉 Jak psala andelka, obecna davka je tech 150-250, ale jsou mimca, ktere sni 100g a maji to jakou plnou porci a pak zrouti, jako nas kluk, ktery jedl i 300g a klidne by pokracoval (ale to uz jsem zakrocila ja 😅 )

handm
11. bře 2011

@sussanah dekuju! Já to zkusím ted od neděle s celou sklenkou novou, na zítra tu mám zbytek skleničky... já se právě obávám, že náš prcek bude taky pěknej žroutík 🙂 ale asi je to lepší, dkyž jí zeleninku, než mléko 😉 na to přibírání🙂
a jak to udělat, když budu začínat s novou zeleninkou?! stejnak mu to dát v plné várce ostatní zeleniny?! anebo zas jen po lžičkách?! (1-2 jako když se začínalo s mrkvičkou?)

sussanah
11. bře 2011

@handm ja jsem novou zeleninu pridavala vzdycky do te uz otestovane, takze na zacatku mel treba pul porce nove 2-3 za sebou a pak uz mel treba plnou porci. Zalezi i na typu, napr u zeleneho hrasku a kvetaku jsem fakt zacinala opatrne, abych zjistila jestli ho to neroztrhne, ale ostatni zeleninu uz jsem potom davala proste tak nejak napul.

handm
11. bře 2011

@sussanah no a kdyz si mu dala pul porce nové zamíchané do toho otestovaného, tak si dokojila, asi ne?!

sussanah
11. bře 2011

@handm no ja jsem nedokojovala, protoze maly nechtel, nerad michal mliko a jidlo 😀
Ale myslela jsem to tak, ze napr uz budes mit zhruba overene, ze vase porce je cca 100g, tak kdyz das novou zeleninu, tak das 50g nove a 50g uz overene a vs,z e ma celou porci, po ktere uz nemusis dokojit. Doufam, ze ted jsme se uz pochopily 🙂 Kazdopadne, pokud alespon castecne kojis, tak tim spis doporucuju po jidle nabindout misto um kojo, protoze mimco si vezme tak akorat to, ze potrebuje, kdezto ve flasce vypije vetsinou to, co mu tam potece, dokud potece 😉

handm
11. bře 2011

@sussanah jo taaaaaaaaaaaak, tak to jsem blbě předtím pochopila! super, ted už chápu, díky moc!🙂
a kojo nabízím, vždycky ten třetí den nové zeleninky vždycky jsem dávala zbytek skleničky a jen kojo 🙂 ale u nás je problém v tom, že malej už u prsa moc dlouho nevydrží, to je tak minutka... ale je fakt, že u lahvičky prostě čeká, co doteče a nedá ji z pusy dřív, než cítí vzduch...🙂

andelka
11. bře 2011

@handm jo jo, taky jsem přidávala k vyzkoušené zelenině novou, když jedl těch 100g, tak třeba 70g mrkve a 30g brokolice, druhý den to samé, ale půl napůl. Zatím víc jak 50g z jedné zeleniny stejně nedávám, když máme 150g porci. Tak to vychází třeba 50g brambor, 50g mrkve a 50g pastináku. Ale už dávám všechno možné. Novou přidávám k už vyzkoušenému v malém množství.
Jinak s kojením - taky nevím kolik si vezme, prostě když už nechce, hotovo. Z flašky má teď čaj a taky někdy koukám, že je schopný ji vyžahnout skoro celou 😅

simkat
11. bře 2011

@handm Ahojky, vidím, že na tom sme stejně. Já sem začala s příkrmama teprve minulej tyden. Sme od začátku na UM. Chlapečkovi jede mlíko furt, takže sem s příkrmama nezačínala už v ukonč. 4. měsíci, ale až teď.
Zatím dávám jen ze skleniček, pro začátek, ale potom chci vařit. Vyzkoušela sem samotnou mrkev a brokolici, potom mrkev s bramborem a dneska měl špenát s bramborem. Všechno snědl, žádná reakce nebyla, ale štve mně, že pokaždé vypije 200 ml mlika, i když sní třeba i půl skleničky... ☹

sussanah
11. bře 2011

@simkat mozna hloupy dotaz, ale kdyz mu das do flasky mene um, stezuje si potom? My jsme nejakou dobu prikrmovali um, potom asi mesic vecer prikrmovali MM a mela jsem prave tu zkusenost, ze to, co jsem dala do flasky vypil, dokud nepotahl vzduch, pak teprve se pustil. Kdyz jsem mu dala mene, tak vypil mene a vetsinou si nestezoval. Takze ja bych asi zkusila trochu uz toho um ubirat, mozna ze to ma maly taky tak 😕

handm
11. bře 2011

@sussanah já jsem zkoušela v noci mu dát méně a je vzhůru dříve.... ale nevím jak @simkat, přes den taky když dám méně, tak protestuje....ale jak říkám, podle info na krabicích UM by měl vypít celkem na svou váhu už víc než 1200ml denně a malej má UM tak 500 ml - zbytek nějak dokojuju zřejmě...

simkat
11. bře 2011

@sussanah Tak to sem nezkoušela, ubrat mlika nebo mu to aspoň vytáhnout z pusy dřív. Pořád totiž čekám, že už nebude chtít tolik, co vypije, a že si sám řekne, kdy má dost. 😒 No, ale zatím marně.

simkat
11. bře 2011

@handm Já mu ani těch 1200ml nedávám, dostává pořád 1000 ml, i když je jeho momentální váha 9100 g. 🙂

sussanah
11. bře 2011

@handm no ono jsou i ty davku um individualni, vim tady o spouste deti, co jsou ciste na um a stezi vypiji 600ml 😉 kazdopadne pokud protestuje, tak viditelne to mliko potrebuje. Jen prave vim, jak to vypadalo u nas, kdyz byla flaska a teklo to, tak pil pil a pil. Takze pak jsem proste ubirala a on se bez problemu prizpusobil.

handm
11. bře 2011

@sussanah ted se mi napriklad vzbudil po 150 presne po třech hodinkach... a to donedávna vydržel v klidu do půlnoci i do dvou na 120 nebo 90... asi už nenakojím tolik...vůbec nevím, kolik mu dávat, asi budu zkoušet tu kaši na noc, jestli to bude k něčemu...

werunka21
12. bře 2011

Holky, malý se mi začíná v noci budit čím dál častěji. Poslední dvě noci po hodině ☹ . Je fakt, že už více jak týden leze a s příkrmem jsme na tom zatím bídně. Měsíc zeleninka ale ještě to není plná dávka. Moc tomu nedá. Může to být hlady, že by mu MM už nestačilo? Můžu mu zkusit dát kaši nebo UM na noc? Pokud se teda nebudí jen ze zvyku

bubelko
12. bře 2011

@werunka21 skusit mozes, ale radsej kasu ako UM, kedze kojis. pripadne mu skus zahustit zeleninku prosnou mukou, alebo pridat bezvajecnu cestovinku ci ryzu ak nedavas. to budenie moze byt zvyk, moze to byt aj hladom, kedze lezie, ze sa cez den poriadne nenaje, mozu ho traput zuby, teplo alebo ine nepohodlie. 😉

andelka
12. bře 2011

@werunka21 no, Dany se taky často budí, sice většinou ne po hodině, ale po dvou většinou jo, maximálně po třech. A hlady to určitě není, kromě snídaně má všechny příkrmy a k večeři mléčnou kaši a ještě dokojení před spaním. Buď to budou zuby, nebo horko, zima, bříško, nebo zvyk. U nás to vypadá spíš na zvyk, ale ještě nemám nervy ho to odnaučovat.

karolina969
12. bře 2011

@andelka Ahoj. Jaké dáváš příkrmy? Malý je o měsíc mladší a zatím máme jen oběd, svačinku a nemléčnou kašičku. Ještě jsme nezkoušeli ani jogurt. A s tou zeleninkou to taky pokaždé nevyjde, někdy sní pár lžiček,tak musíme dokojovat. Zato kašičku sní pokaždé celou, i když je bez mléka. Od kdy jsi začala dávat mléčné kaše? Vím,že jsi taky dávala obilninové s vodou.

andelka
12. bře 2011

@karolina969 No, dávám na svačinu jogurt (od 8m), na oběd /maso/zeleninu (od 6m), na svačinu ovoce(7m) a na večeři kaši (od 9m), snídani plánuju asi až v roce. On jí pěkně, pokaždé sní všechno nebo skoro všechno co nachystám. S tou kaší to bylo tak, že se Dany začal zas dost budit, nevěděli jsme čím to, tak jsem zkoušela různé možnosti - vyřadit kaši a jen kojit - to bylo málo, byl hore ještě častěji. No a pak jsem zkusila mléčnou kaši, měla jsem vzorek co měl být brzy spotřebovaný. Říkala sjem, si, že prostě ta mléčná kaše by měla být sytější, vydatnější, navíc už kojím jen 2x za den + v noci, tak jsem to už nechala jako další mléčnou dávku. No a taky jsem měla už koupenou mléčnou kaši od Hami a dvě balení UM Hami, tak jsem si říkala, že už by to chtělo pomalu spotřebovávat. A UM na pití zatím neplánuju. Teda ty kaše dělám obden - jeden den z UM a druhý den z Reis drink.

werunka21
12. bře 2011

@bubelko @andelka díky holky 🙂. Taky se obávám, že je to ze zvyku, i když jsem si říkala, že to taky může být zoubkama. Ale zkusím mu něco přidat do té zeleninky nebo dát kašičku a uvidím 🙂 . Poslední dva dny mám dojem, že spím na střídačku hodinu v křesle při kojení a hodinu v posteli a celá noc mi splívá a tak ani nevím, kolikrát jsem vstávala 😀. Jo, teď se mi to směje 😝 . A do čtyř měsíců spával tak krásně. @andelka taky ti spinkával pěkně nebo se budil už od malička?

klosky
12. bře 2011

Holky ,chtěla jsem se zeptat, dáváte dětičkám i studené příkrmy? Chceme jet do zoo na výlet a nevím,kde jí tam ohřát zeleninku. Jak to děláte vy?

andelka
12. bře 2011

@werunka21 no, měl období, kolem 3měsíce kdy spával moc hezky, budil se 1x za noc, a pak kolem 6měsíce byl zas hore co 2hodiny a to i teď někdy 😝 On spí různě, ale většinou se aspoň 3x vzbudí. Včera taky, a ráno se vzbudil v 4.30, tak jsem ho nakojila ať ještě spí, dal hoďku a už neusnul. Takže jsem pak dala prcka manželovi a do 10 jsem se dospala. Ještěže už aspoň v pohodě usíná večer, ty boje mě vyčerpávaly ještě víc.

@klosky taky jsem o tom uvažovala - kamarádka v létě, když byla u nás a byly jsme přes poledne venku, dala dcerce ovocnou přesnídávku, ta že nemusí být teplá. Jinak nevim jak to vyřešit. 😕

simkat
12. bře 2011

Ahoj holky, o kolik gramů denně ste zvyšovaly porci zeleniny? Malý zatím týden dostává zeleninku, vyzkoušeli sme už čtyři druhy a pořád se doplňujem mlikem. Je vhodny si to ze začátku převažovat? Nebo stačí od oka? Digi váhu teda nemám 😒
A jaké kombinace zeleniny ste vyzkoušely?
Zatím díky! 😉

klosky
12. bře 2011

Aha, tak asi jí dám zeleninku než pojedema a pak jí dám mlíčko... Jinak fakt nevím.