Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
jaruska8
22. bře 2011

@em_ka Ďakujem, ono ako sa hovorí, tá zlatá stredná cesta je vždy tá správna, takže bežím pomaly do obchodu pre Vetíčko a maslo. 😉 😉 Ale ešte sa neponáhľam. 😉
Ozaj, skúšali ste niekto dávať domáci lekvár???? Ja som to malej dala s chlebíkom, marhuľový, len tenulinkú vrstvu, malá to schrupla bez problémov, chutilo jej. Veľa cukru tam nie je, je to taký pikantný lekvár. 😉
Cukor sa síce veľmi nemôže, ale keď už dávame sušienky, piškóty a kaše (niektoré sú s cukrom), tak to máme zajedno, lebo do tam cukor je. 😒

andelka
22. bře 2011

Tak já ještě máslo ani tak neplánuju, napřed se musí naučit kousat a jíst to, na co bych to namazala 😅 Ale taky jsem si říkala, že by bylo dobré střídat kvalitní biomáslo a nějaký dobrý rostlinný tuk. Zatím teda dávám do oběda bio olivový olej.
Cukr zatím Dany neměl v ničem, piškoty nedávám, jsou sladké i na mě, a kaše máme taky bez cukru. Až po roce to nebudu tak přísně hlídat. I proto, že mám omylem pár slazených kaší koupených 😅
Domácí marmeládu máme taky, ale dobře si pamatuju, že jak to mamka dělala, tak to bylo skoro půlnapůl cukr a ovoce 😅 Takže zatím radši nic, no.

fatima30
22. bře 2011

baby mam dilemu s domacou jablkovou vyzivou,mam vycitky ze som tam pridala cukor,ale ked tie jablka boli kysle,on by mi to urcite nezjedol ☹ ☹ ☹ a teraz mam dilemu ci mu mozem dat aj tu moju vyzivu,alebo radsej kupit nejake sladke jablka.hovori sa ze ked tam je cukor,tak sa buduje zlozvyk ale ked si zoberiete aj pastrnak je uplne sladky aj ine ovocie,tak uskodim malemu ked mu dam tu vyzivu?

fatima30
22. bře 2011

ozaj baby dobre a lacne instantne kase maju v kau......de 😀 😀 😀 instantna celozrnna,kukuricno ryzova,ryzovo pohankova.vysli tak na 70 centov a to som na nich len tak natrafila 🙂

adelka89
22. bře 2011

@fatima30 jaky cukr jsi tam dala? Pokud glukopur tak mu to dej bez problemu a pokud normalni popr. trtinovy, tak si myslim ze to taky resit nemusis. Kdyz se podivas na slozeni detskych vyziv cukr v nekterych pridany je a nemyslim si, ze tam davaji glukopur 🙂
Pokud je mas zavarene tak je nechej na pozdej treba az mu bude 9-10 mesicu ted by ho mohlo treba jeste trapit brisko po cukru. Pastinak i mrkev jsou dost sladke ale to jsou prirozene cukry, bily cukr je hnus, ale jak rikam jednou za cas mu to neuskodi a aspon si pochutna 😉 😵

fatima30
22. bře 2011

to ma nenapadlo tam dat iny cukor.ktory cukor je lepsi hnedy alebo trstinovy???

fatima30
22. bře 2011

ja som totiz bola odhodlana tam nedat ziadny cukor,ale ked som to ochutnalo tak to bolo kysle a to uz bol vecet a trebalo to zasterilizovat,lebo by mi to mohlo do druheho dna skysnut....,tak som tam supla biely cukor ☹ ☹ ☹
a to som tam dala asi 4 lyzice a vyslo mi 10 vyziv

r.m
22. bře 2011

AHOJKY,PROSIM O RADU.Bude nám 6.měsíců u od 5.měsíce papáme zeleninku,zatim bez masa a ještě stále kojim.Potřebovala bych trochu inspirace na recepty,přijde mi,že vařim pořád jen dokola.A nevíte kde seženu instantní rýž.moučku? A od kdy můžu dávat lepek a mléčné klaše? DĚKUJI MOOC 😵

gabrielaa
22. bře 2011

ahoj, jdu si sem pro radu nebo spíš názor víc lidí ) máme ukončený 4. měsíc, a protože jsme UM, můžeme začít s první zeleninkou, takže nejdřív mrkev. Koupili jsme zatím přesnídávkovou od Hami..a teď k tomu mýmu dotazu: četla jsem (a je to vlastně všeobecně známý), že zelenina v obchoďácích je urychlovaná, takže jsou tam i dusičnany, který kojenci nemůžou. Dala by se koupit Bio zelenina, ale tam mám obavu, že to může být podobný, i když by to mělo být nejspíš víc hlídané. Proto se zatím nechci pouštět do domácí výroby příkrmů, dokud se nám ve skleníku nějaká zelenina nechytne, abych měla jistotu, že je to nezávadný. Myslíte si, že jsem moc přecitlivělá a přeháním to, nebo že by se třeba ta Bio zelenina dala kupovat?

maryanna
22. bře 2011

@gabrielaa ahoj, podľa mňa je to zbytočne prehnané....zelenina v marketoch tiež musí prejsť kontrolami, a teda nemôže byť až taká závadná....druhá vec, treba sa vyhnúť kupovanej zelenine, ktorá ťahá dusičnany a v čerstvom stave nieje pre deti vôbec vhodná ako napríklad špenát, cvikla......
pri kupovaní vyberaj menšie plody, ktoré vyzerajú zdravo......ak by si kupovala bio, je to podľa mňa horšie , pretože zelenina nieje ošetrená, striekaná, a preto je náchylnejšia na plesne, baktérie...ak je dobre uskladnená tak je bio oka, ale nikdy človek nevie kde sa pohadzovala a ako tú bio držali takže tam by som sa bála viac..........jedine bio ak zo záhradky....
ja na tvojom mieste by som začala varenou stravou pretože sa ti ľahko môže naučiť na kupované a domáce nebude potom chcieť a budeš mať problém..ide to nielen do peňazí ale aj do výživy...keby si vedela aké bludy sú v tých sklenkách, čo pre istotu výrobca nenapíše tak..............tie sklenky majú unifikovanú chuť, dieťa nepozná pravú chuť zeleniny.....sú tam rôzne prímesy, múky, pretlaky, aby to malo akú takú chuť.....sklenky by som podávala len výnimočne.....proste vždy je to polotovar, ja nám polotovary nekupujem, radšej uvarím vlastné a viem čo dávam papať......moj syn jedol ovocné výživy, keď nebola sezóna, ale teraz keď tú výživu ochutnám kupovanú tak proste je to ble...oproti čerstvému ovociu je to umelina úplná..ale vždy lepšie ako tie zeleninové sklenky.........
ak by si aj predsa tak veľmi dobré zloženie je v sklenkách od alnatury, je to celkom aj identifikovateľná chuť tej danej zeleniny, a nie sú tam prímesy.......

maryanna
22. bře 2011

@jaruska8 domáci lekvár je fajn.....🙂

zuhur
22. bře 2011

@gabrielaa nerada bych tě zklamala, ale na obsah dusičnanů nemá BIO vliv. Naopak pokud by zemědělec měl např. krom zeleniny i zvířata a hnojil tím co vyveze ze stáje tak tam máš dusičnanů spoustu.

Děkuju ostatním za rady s přidáváním lepku - zatím dávám postupně a dobrý. Ještě jsem se chtěla zeptat, odkdy jste dětem začaly dávat křupky?

kaja73
22. bře 2011

@gabrielaa Anaturu z DMka možem aj ja doporučit.Je bio a ma to aj chut.Neobsahuje zbytočnosti.Napr cista mrkva od nich je super.To by som volila skor ako kupovamu mrkvu z obchodu.Toto je viac kontrolovane a je to aj bio.No a ked bude v zahradke tak odtial.

maryanna
22. bře 2011

ohľadne masla a margarínov
http://domacnost.sme.sk/c/5796216/mast-sa-vraci...
v časti Doba margarínova, ale oplatí sa prečítať viac toho...

je pravda že ak sem tam tenkú vrstvu natriem s anič nestane, ale mne samej margarín príde ako umelina, proste od masla to má ďaleko....vyrába sa to z kadečoho..

sissi
22. bře 2011

@gabrielaa no nechci ti kazit náladu (opravdu to myslím v dobrém), ale první jarní skleníková zelenina bývá na dusičňany nejvíce hojná 😒 My začínali příkrmy v zimě, to je houby výběr, proto jsem kupovala bio, ale spíš se koukám jak daný kousek vypadá. Jinak taky doma vařím, když jsem si pozorně přečetla obsah "skleniček", tak to v 90% nebyla čistě jen zelenina. Ale je to na tobě, ze začátku, když toho moc nesní, tak můžeš dávat skleničky a pak to třeba kombinovat s domácím 😉 Já si navařim na tejden dopředu a mám taky pokoj 😵

sissi
22. bře 2011

@kaja73 přidávám se, když nestíhám, koupím Alnaturu z DM, je bio a je tam jen zelenina. A je to levnější 😀

andelka
22. bře 2011

@r.m já vařím taky pořád dokola, dětem to nevadí, nepotřebují extra pestrou stravu - kombinuju různě brambory, mrkev, pastinák, květák, brokolici, hrášek, fazolkové lusky, čerevnou řepu, batáty, cuketu, dýni - to teda vařím (buď z čerstvého nebo mraženého) a v masové dny dávám většinou skleničky. Taky když jsme mimo domov. Když tak uvažuju tak to máme asi 50:50 vařené a skleničkové.
Rýžovou moučku nevím, já používám instantní rýžovou krupičku od Nestlé, je super 🙂
Lepek od 6měsíce, postupně po malých dávkách a pro začátek je nejlepší oves, pak ječmen, špalda, klasická pšenice až naposled.
Kaše - zálež jaké, do 6měsíce bezlepkové, od 6 už se můžou přidávat s lepkem. Mléčné nebo nemléčné, záleží na tobě. Já jsem nechtěla dávat mléčné kaše, dokud nebude mít zařazený v jídleníčku jogurt, protože jsem kojila a nechtěla jsem dávat UM. Tak jsme s kašema začli jako čtvrtý příkrm od 9měsíce, první 3 týdny jsem dávala nemléčné a teď už mléčné obden střídané z Reisdrinku. Ono i záleží, mléčné kaše se dávají podle toho, jaké UM dítě případně běžně pije, tak od té značky. Dany už je velký, jí všechno možné, tak můžu kupovat různé mléčné kaše. Zatím ale dobírám UM co jsem dostala reklamně. A do něho dávám nemléčné kaše, většinou klasické instantní ze zdravé výživy. Nemléčná se dělá do vody, UM nebo MM, v mléčné už UM je. Tak záleží na tobě a mimču. 😉

silvia1124
22. bře 2011

ahojte piatok uz mame 4 meiace a zaciname s prikrmovanim.potrebujem radu co jej mam davat .dakujem 🙂

gabrielaa
22. bře 2011

@zuhur @kaja73 @sissi @maryanna děkuju moc za názory a rady.. oledně té chuti skleniček souhlasím, moc chutný to není 😒

andelka
22. bře 2011

@silvia1124 asi jste na UM, že? A to vám poradila doktorka, že musíte začít hned zkraje toho rozmezí odkdy se má s příkrmy začínat? Miminku už UM nestačí? Každopádně začíná s epomalu jednodruhovou zeleninou, většinou mrkví. Buď se nakrájí a uvaří ve vodě nebo v páře a pak rozmixuje, nebo se koupí ve skleničce. v tomto ročním období bych asi preferovala tu skleničku, ale záleží na tobě. No a začíná se pár lžičkama (4-6) a pak se jídlo doplní UM. Další den se porce zvedne a zase dodá UM. Po asi 7-14dnech by se mělo miminko dostat na plnou dávku, kdy už nepotřebuje oběd zapít UM. Ta dávka je ale u každého jiná, ale průměrně to je 150g. Taky každé dítě jinak jí - některé sní ty 4 lžičky a hotovo a některé hned zbaští celou skleničku. Ale je lepší trávení pomalu přivykat na novou stravu. Mrkvička se dává 3 dny a pak se přidá brambor a zase 3 dny. dále se pak přidává další zelenina - brokolice, dýně..vždycky se musí ta nová dávat 3 dny, kdyby se náhodou projevila alergie, ať víš z jaké nové složky to je.

maarrtina
23. bře 2011

Ahoj, holky mám dotaz jak je to teď s dalším druhem zeleniny. od soboty dávám malá mrkev, tak jsem si říkala, že jí dám brambor. A to jí ho mám dát samotnou bramboru nebo zamíchat do té mrkve?

andelka
23. bře 2011

@maarrtina když máš mrkev už vyzkoušenou, tak novou potravinu zamíchej do ní. Málokteré dítě pozře samotné pyré z brambor 😉

julienka
23. bře 2011

Maminy, poradte nejaku NEMLIECNU kasu, ktora nie je brutalne sladka....
A otazocka: aj vam sa stasva, ze ked robite kasicku, tak to 10 minut je tekuta???

dzudka
23. bře 2011

@julienka dobre su Alnatura ja skusam malemu davat s ovsom je super a vobec neni sladka ale je to nemliecna obilninova a je vhodna od uk.4mes.

dzudka
23. bře 2011

@andelka mne maly vcera jedol sam zemiak teda take pyre ale zmiesala som mu to s 20ml mojho odstriekaneho mlieka a tusim to jedol lepsie ako mrkvu
uvidime co dnes na to povie 🙂

este mam v mrazaku struhanu tekvicu zo zahrady tak potom ked zemiak mu uz pojde lepsie dole krkom 🙂 tak skusim spravit tekvicu alebo cukinu uvarim mu to so zemiakom 🙂

julienka
23. bře 2011

@dzudka a mozes mi prosim napisat, ako sa presne vola? lebo ja sa akosi v tych alnatura vyrobkoch neviem orientovat... dakujem 😉

silvia1124
23. bře 2011

@andelka ano sme na UM .doktorkou som sa este nerozpravala ale kazdy hovori aby sme uz zacali prikrmovat.tak preto som sa chcela poradit.niektore mamicky uz davaju 4 mes.prikrmy.ale len mrkvicku.neskor jablcko a zemiak.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz