Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
28. bře 2011

@norikk neboj, zachutí mu to a naučí se. Kamarádky chlapeček bojkotoval příkrmy měsíc, neuměl to ani spolknout. Tak vždycky udělala pár dní pauzu a zkusila znova. Dneska už jí v pohodě. Proč nechceš dávat vodu? Třeba to právě potřebuje řidší. Nebo mu zachutná mrkev s bramborem v kombinaci. Ale můžeš to zředit i MM, aspoň třeba pozná známou chuť.
Batáty jsem kupovala v Globusu a měli je i v Kauflandu. Nevím jestli to v SR máte,a le v nějakém hypermarketu určitě je budou mít, ale někdy je potřeba hledat, nebo se rovnou zeptat.

norikk
28. bře 2011

@andelka svokra ani nevedela co to je, a ja tiez nie,kebze necitam na nete :_D

renny7
28. bře 2011

Ahojky holky, nedávno jsem sem psala o radu jak s příkrmama atd... 🙂 tak Patriček si myslím, že baští pěkně, nejdřív jsem dala mrkev, pak přidala bramboru, a dnes brokolici 🙂

Holky nevíte některá kolik by toho měl na obídek zbaštit aby už nemusel UM ?

Kdy myslíte, že je dobrý dávat ovocné přesnídávky??? Některý den mi Páťa blbne a mlíko nechce, začne se u toho vztekat ☹ Ráno a večer to mlíko vyžahne hned a bez problémů, a v 10.00 a v 16.00 to mlíko moc nechce... Tak já nevím... Je to jak kdy...

Nemáte některá nějakou stránku na netu s dobrýma receptama pro kojence???

Díky moc 🙂 🙂 🙂

andelka
28. bře 2011

@norikk já jsem věděla co to je, ale když jsem to v globusu hledala, měla jsem jen mlhavou představu o tom jak to vypadá. A jakým způsobem se to dělá jsem se musela zeptat tady 😅

@renny7 to je fajn že pěkně baští 🙂 No, nedávno jsme to tu řešily, že je to u každého dítěte jiné. Obecně se za plnou dávku počítá 150-250g. Mi dany dlouho jedl těch 150-160, dneska měl celou skleničku 190g. On té sklinky sní víc než doma vařeného.Pak si dá čaj. Kojím přes den jen ráno a před spaním.
Tak dobré to určitě je, ale asi ne tak brzo. Doporučuje se přidat další příkrm po 4 týdnech. Já myslím, že když někdy nechce, tak to nevadí. Ale ej fakt, že Dany kolem 9.30 a 16h už tomu mlíku taky mco nedal, děla u toho kraviny, takže jsem mu po měsíci šoupla odpoledne svačinu a dokojovala asi jen 2x a pak dopoledne jogurt a to bylo stejné. Baštil hned pěkně, tak po 2-3dnech kdy jsem dávala málo, pro jistotu a zkoušku, už jsem mlíko nedávala. Ale Dany byl starší (7. a 8.měsíců)

mona777
28. bře 2011

@andelka ahoj, ja som dnes dala tú kukuričku so zemiakom v skleničke - no velmi mu chutilo - lenže to som mu dala maličko - zohriala som tak 20g - to spapal a potom som mu prihriala to čo som robila včera- lebo som toho mala vela - morčacie, zemiačik, mrkvička - toho spapal ešte 20g - može sa to takto vôbec robiť? lebo teraz nejak hrozne vracal - teda 3 krát za sebou také poriadne - myslim si, že je to z toho ako som to skombinovala. ako si to robila ty ked si začínala? dakujem

andelka
28. bře 2011

@mona777 já nevim, normálně. Ale je fakt, že zkraje jsem kombinovala jen dvě, maximálně tři zeleninky (a jedna z toho byl brambor 😅 ) Ale kombinuju běžně část ze skleničky a část vařené. Tak těžko říct proč blinkal, bobek.

sofia2008
28. bře 2011

ahojte..chcem sa poradit, moja mala od troch mesiacov pije mlieko jedine v spanku, proste, ked zbada cez den flasu, plac plac..teraz mame 5 mesiacov a tyzden, papame nasledovne:
05:00 - 120ml UM
09:00 - 150ml UM mixovaneho so zemiakmi
12:00 - 150g masovo-zeleninovy prikrm
15:00 - 150g ovocia
18:30 - 120ml kase s mliekom
22:00 - 120ml UM
24:00 - 120ml UM

tak sa chcem opytat, ci jej mozem davat rano bud mliecnu kasu alebo mixovane mlieko so zemiakmi, ona mi na lyzicku spapa vsetko, ale mlieko mi doobedu nevypije, iba v noci a nadranom v spanku. Dakujem.

apollo11
29. bře 2011

@sofia2008 Ahoj, můžeš zkusit kaši a dělat ji řidší (tzn. udělat zvlášť UM a přimíchat kaši), např. rýžovou, kukuřičnou, pohankovou - ty jsou bezlepkové. S bramborami je to asi taky ok. Ale řekla bych, že na 5 měsíců to má docela dost syté, vidím v podstatě 3 příkrmy, to se mi zdá nějak moc..
Já řeším podobný problém (s tím, že kojím-taky jen v jejím polospánku), taky sní všechno ze lžičky, ale mlíčko v tekutém stavu nic moc.. ale má už skoro 10m, takže se to dá příkrmy řešit docela obstojně. V 5m by měla být převážně na mléku, to fakt nevím, jak to řešit.. Nemůže ten pláč být způsobený něčím jiným? Bolením bříška? 😕

sofia2008
29. bře 2011

@apollo11 dakujem..zacali sme s prikrmami od 4 mesiacov, inac to neslo, ona mi mlieko odmieta od 3 mesiacov, takze ho pije vylucne len v spanku.

apollo11
29. bře 2011

@sofia2008 A ptala ses dr.? může tam být nějaká příčina.. co já vím, intolerance.. Ve 3m je odmítání mléka docela problém

sofia2008
29. bře 2011

@apollo11 vsetky vysetrenie dopadli uplne v poriadku, ved cely 3 a 4 mesiac pila mlieko len ked spala, ale pribera normalne..do mlieka jej rozrabam ryzovu kasu, inac do nej mlieko nedostanem..

apollo11
29. bře 2011

@sofia2008 tak to je hlavní 🙂 možná jak poznala lžičku, už ji láhev nebaví. A zkoušela jsi jí třeba dát UM z něčeho jiného než z lahve? Jsou různé hrníčky už od 4m.. ale asi to nebude rozdíl. Mně malá taky začala mlíčko pít jen ve spánku, jinak v kaši ho sní bez problému.. No ale jestli má dostatečný pitný režim a UM jí dáš v kašičkách nebo zamícháš do příkrmů, tak si myslím, že je to ok. Důležité je, aby přijala dávku UM pro svůj věk, v jaké formě to už je jedno 😉

andelka
29. bře 2011

@sofia2008 a zkoušela jsi dát jiné mléko, nebo jinou flašku, jinou savičku... Na 5 měsíců má těch příkrmů až nad hlavu.
A na co ses vlastně ptala? Co dávat ráno? Ale podle toho jídleníčku vypadá, že ráno brzo ti ještě UM vypije a pak děláš to s tím bramborem, tak já bych to neměnila. Jestli ta dávka UM pro její věk stačí celkově, tak je jedno kdy to vypije.
Někdy ty děti s jídlem pěkně "zlobí" koukám. Ale ten bojkot UM přes den je divný.

apollo11
29. bře 2011

@andelka koukám jsme odpověděly ve stejný čas podobně 🙂

sofia2008
29. bře 2011

@apollo11
@andelka skusali sme 5 druhov UM, vsetky mozne cumle a flasky, nic, proste ona mlieko vobec nechce, ono to cele zacalo tym, ze sa odmietla kojit, kojila sa potom len v spanku, potom sme presli na UM, lebo som svoje stracala postupne a tak zacala odmietat aj UM, ona vypije okolo 500ml UM, co podla dr. staci, pribera v pohode, viem, ze tych prikrmov je dost, ale nemozem ju predsa nechat hladnu, ked jej dam caj, tak normalne si vezme kvapku na jazyk, ci to nie je mlieko, zisti, ze je to caj, tak az potom si da zopar glgov 🙂

andelka
29. bře 2011

@sofia2008 to je potvůrka malá. Tak na tom režimu jak máte teď zkuste nějakou dobu vydržet, později se zas otevřou další možnosti, hlavní je, aby nějaké UM měla, když je ještě tak malá.

sofia2008
29. bře 2011

@andelka 🙂 no ved to..pekny dnik

kopcik
29. bře 2011

ahoj holky, dcera má 4,5 měsíce a minulý týden jsem začala přikrmovat. nekojím. byl to boj, ale už papá hezky. jen už jsem vyšla ze cviku a paměť stávkuje 😒 kdy přidat odpolední svačinu, ovoce atd? a potřebuje teď už tekutiny, jako čaje a šťávy, když už má příkrmy, nebo stačí, když ten polední oběd zapije pořád tím UM? děkuji

zuhur
29. bře 2011

Ahoj holky, tak příkrmy už se nám začínají celkem dařit (když teda nepočítám poslední dva dny 😅 ), ale mám problém s pitím. Jindra je pořád kojený, ale snažím se mu dávat už i něco jiného - vodu, čaj, ale on nezvládá ani lahev ani hrníček. Vím, že zatím mu mlíko stačí, ale snažím se ho naučit, abych mohla časem vynechat kojení aspoň třeba po obědě. Nemáte nějaký tip?

m.o.u.s.e
29. bře 2011

@zuhur U nás zabralo dávat čaj po lžičkách a samozřejmě se obrnit trpělivostí..ten 7-8 měsíc je takový začarovaný 😕 , hodně čtu maminky,které si naříkají,že dítě přestalo jíst, nechce pít, taky jsem patřila mezi ně..ale ono se to naštěstí po čase zlomí 😵 🙂

andelka
29. bře 2011

@kopcik obecně se přidává další příkrm po 4 týdnech. A tekutiny - prý u nekojených dětí se má pomalu začít už s prvním příkrmem, ono než se někdy to dítě naučí pořádně pít, tak to trvá. Tak aby to už umělo, až se bude odbourávat UM. A nejlepší je neslazený dětský čaj a voda. Hodně ředěné šťávy jsou už nadstandard. Na pití je pro všechny nejlepší čistá voda. 😉 co se v mládí naučíš...

@zuhur dokdu neuměl Dany pořádně pít, tak jsem po obědě (když jsem zrovna nekojila, jinak většinou ještě jo, aby pak spal) dávala čajík po lžičce. A průběžně mu dávala z kouzelného hrnečku. Pořádně se naučil z něj pít až po víc jak měsíci. Začala jsem mu ho dávat v 8mém. A pořádně z něj pije teprve několik týdnů. Máme tréninkovou flašku Mam s měkkým pítkem. Když jsem to zkoušela, přišel mi to stejný způsob jako u kojení, že musí to pítko stisknout jazykem nahoru a troška mu vyteče a musí to spolknout. Ono se všechno poddá. Já jsem jako první kojení měla vynechané odpolední a pak dopolední a pak večerní a poobědové až nakonec 😅 každé dítko je trochu jiné.

mona777
29. bře 2011

@andelka uz viem preco je mu zle, to z tej kukurici, je tazka, uz mu ju nedam 😒

mona777
29. bře 2011

@sofia2008 jeej vidim ze konecne malinka papa 🙂

sofia2008
29. bře 2011

@mona777 🙂 🙂 hej hej, ale mliecko len v spanku a nadranom, ale prikrmy krasne papa..klop klop 😀

andelka
29. bře 2011

@mona777 to je možný, já kukuřici vlastně ani nedávám. Asi dvakrát měl trošku. Aspoň víš co mu nedělá dobře.

zuhur
29. bře 2011

@andelka my máme hrníček MAM a přijde mi, že se z toho pít nedá, ale uvidíme. Zatím kojím pokaždé, ještě sní málo, ale zkouším to, aby to pak uměl.
@m.o.u.s.e máš pravdu 7. a 8. měsíc je jakýsi divný - nakrmit ho je boj - pořád se vrtí a sní polovinu toho co dřív. Zatím nesedí pevně, tak ho mám na klíně, ale doufám, že ho budu moct dát brzo do židle. Jinak to totiž vypadá jako krocení dravé zvěře 😅

andelka
29. bře 2011

@zuhur tak na klíně bych krmit moc nemohla. Dany je v židličce od 7,5 měsíce, dá se dát do nakloněné polohy.
Mam má různé hrníčky i pítka. Někdy je potřeba počkat, jestli se to mrně naučí, jindy se musí vyzkoušet jiný druh. Já jsem to schválně sama zkoušela, jakým způsobem se z toho pije 😅

zuhur
29. bře 2011

@andelka já jsem to právě taky zkoušela - mně to nešlo, manželovi jo, tak budu doufat, že se Jindra potatí 😀 My máme židli ještě po mně. Tenkrát ji naši dostali z Německa, je podobná této http://www.nunynek.cz/vyrobci/jitro/produkt/ros.... Přiznám se, že nic dalšího se mi kupovat nechce, takže zbývá jedině autosedačka nebo klín. Autosedačka by byla během pěti vteřin tak dopatlaná, že už bych ji asi nikdy nevyčistila, takže zbývá klín (před chvílí jsem zjistila, že si Jindra část oběda napatlal na moji podprsenku 😅. Bůhví jak to to dítě dokáže, aniž bych si toho všimla.)

mona777
29. bře 2011

dievčatá našla som velmi dobrý článok o tom ako zavádzať lepok - a dokonca skôr ako ovocie, takže posielam linky na odpovede ohladne lepku
http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...
http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

andelka
29. bře 2011

@zuhur aha, tak něco podobného mi nabízela tchyně a s díky jsem odmítla. Dany totiž dlouho sám neseděl. Teda klasicky si neumí sednout doteď, ale už bez problémů klečí a sedí na patách, takže ho na sezení už dávám. Ale donedávna seděl v židličce nakloněné dozadu (jakoby ve vajíčku). Na klíně ho krmím jen když to jinak nejde, přijde mi to nepohodlné pro oba. V židličce a když na něj vidím, baští krásně.
To pítko je takové vtipné - sáním se z něj nic nedostane, je potřeba přitisknout jazyk k hornímu patru a pak troška vyteče. 😉