Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
24. kvě 2011

@slavicky no tak jestli máte alergii v rodině tak určitě zpočátku povařit a když OK, tak pak do povařeného přidat třeba lžičku čerstvého a zvyšovat až budete na celém čerstvém pomačkaném nebo postrouhaném. Meloun a banán se jí syrové. My meloun ještě nezkoušeli, a trochu se bojím, ať malému nezaskočí, přece jen, banán je úplně měkký, meloun ne. Ale vím, že kamarádky ho dávaly, jak už uměly děcka kousat. Ze začátku stejně zůstanete asi u té klasiky 🙂

zuzkat1
24. kvě 2011

@slavicky neviem...ja ako som pisala som nevarila ovocie nikdy... a melon?? vareny? to uz co je... ale neviem ked ti baby radia varit tak var...moja jedla ovocie stale len surove...

pantomima
24. kvě 2011

hurá, Oskar snědl 4 lžíce bramboru!!!úspěch po 14ti denním snažení

awalancha3
24. kvě 2011

je nejaka tema extra o jedalnych listkoch 6 mesacnych babeniek,? kde by mamicky uvadzali priklady o kolkej, kolko a co davali babenku? alebo mi napiste do posty ci sem, vas jedalny listok- dakujem

andelka
24. kvě 2011

@awalancha3 já to mám rozepsané v článku ve fotoblogu, co jsem dávala když jsme začínali, i kolik. Jinak vyloženě téma asi není, řeší se to tady. 😉

andelka
24. kvě 2011

@pantomima gratulujem, jen tak dál 🙂

stanka02
24. kvě 2011

@awalancha3 Drobcov jedalny listok je nepravidelny, no som rada, ze mi zacal lepsie jest / papa iba vyzivu, lebo varene a surove nechce, az na banan/. Jeden den /okolo 9 ho/ rano- ovocna vyziva, / medzi 12-14,30 hod/ obed masovo-zeleninova vyziva, /okolo 17-19 ho/ vecer - ovocna vyziva, okrem tohto vsektkeho kojim ked chce + nocne kojenie. Druhy den je rovnaky az na to, ze ovocie nahradim ocovnym jogutom, alebo duetom. Zacinali ste obednym jedlom a potom sme pridali ranny a vecerny. Caj mi stale nechce, asi mu staci mliecko.
@ andelka ja som skusala dat malemu vcera cukrovy melon tak, ze som ho pokrajala a popucila vydlickou, no nehcel ho

awalancha3
24. kvě 2011

@stanka02 ...dakujem

stanka02
24. kvě 2011

@slavicky ani ja ked som skusala ovocie, som neskusala varene. No mne chce len banan a hrozno, ine ovocie papa iba vo vyzive, zatial. Dufam, ze cez leto mu zachuti aj surove.

awalancha3
24. kvě 2011

bola som na ceresniach-majovych a dala som malej do pusinky kusocek ceresne... a chutilo, trochu problemy s texturou a konzistenciou, ale chutilo, tak som dnes urobila takyto jedalnicek (ma presne 6 mesiacov) doteraz plne kojena
06.00 - 130 ml UM
09.00 -120 ml UM
12.30- vyziva(morcacie maso, kukurica, zemiaky- od 4 mesiacov)
15..30 120 ml UM
18.45- ryzova kasa beba a do nej rozmiesane na jemnucko nastruhaneho stvrt jablka
a o 21.30 dostane 130 ml UM a ide hajat a bude spat zase do siestej bez jedenia
.... je to dobre? co mozem zlepsit, robim nejaku chybu?

marianas
24. kvě 2011

Ahojte. Malý bude mať v sobotu rok, je dojčený 5 - 7 krát denne, popri tom pekne papá príkrmy. Chcem sa spýtať, čo vyslovene sa nemôže ešte papať po roku. Viem, že nie med, orechy, morské živočíchy. Ostatné môžeme postupne zavádzať? Jasné, že nie všetko naraz, no postupne,napr. každý týždeň niečo nové. UM nechcem používať, tak na varenie asi začnem mliekom z automatu. A mohol by napr. na kašu (kupujem BIO obilninové) dostať trochu škorice či kakaa? Či to je už moc? A na narodeniny by mohol takú studenú tortu z acidka a pudingu Créme Olé? Jaj, teším sa, že bude môcť papať pestrejšie, no aj sa bojím.
Vďaka za názory.

bubelko
24. kvě 2011

@marianas po roku mozes davat v podstate to iste, co varis pre vas. akurat menej solit, korenit, nedavat stiplave, mastne. skratka postupne skusat vsetko. skoricu mozes vyskusat a odsledovat reakciu. to iste kakao. studena torta je tiez podla mna ok. skratka vsetko s mierou 😉

sofia2008
25. kvě 2011

baby, ako mam pripravit spenat, mam od babky cerstve spenatove listy..vdaka

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
sofia2008
25. kvě 2011

@em_ka no presne tak isto som to zacala robit..diiik 🙂

andelka
25. kvě 2011

@awalancha3 jídelníček tak může být, akorát mě pár věcí zaráží - když je plně kojená tak proč UM? A proč najednou zavádět oběd i večeři a ještě ovoce? Nebo něco z toho už jí delší dobu?To se většinou dělá postupně během tří měsíců 😕 ale samozřejmě záleží na vás dvou jak si to uděláte, asi máš k tomu důvod.

@sofia2008 hm, čerstvé listy jsou super - jen jsem četla, že by se ty listy měly okrájet a použít jen části bez stonků.

vivien6
25. kvě 2011

@sofia2008 kuskus som videla aj v DM,aj kukuricne chrumky tiez.bio nesolene vam stacia.my papame uz solene...

vivien6
25. kvě 2011

@andelka tvoj maly ma rok,takze si nemyslim,ze by sa mu stallo nieco po melone..melon je tiez makky,neni ako jablko napriklad.. melon sa podava ako prve ovocie a je velmi zdravy hlavne v lete..

andelka
25. kvě 2011

@vivien6 no švagr se melounem když byl malinký málem udusil, zaskočilo mu to do dýchacích cest. Takže já bych byla opatrná a dávala jen malé kousky a hlavně v klidu a malého sledovala. Až budem mít v létě nějaký pěkný dobrý, tak to zkusím.

estrellita
25. kvě 2011

@awalancha3 jestli bylo miinko do ted plne kojene, tak pro nej bude docela sok i jen ze dne na den prestup na UM. nebo jste zacali postupne? co se tyce jidla, melo by se zavadet postupne.
precti si veskere info o prikrmech tady 🙂 http://www.kojeni.net/prikrmy.php jsou tam i priklady jidelnicku.
Maso by se melo zavadet nejdrive 2 tydny po zavedeni prikrmu. Nejdrive se zavadi jednodruhova zelenina, pak muzes dva druhy dohormady, pridat maso atd. ale vse je vetsinou dost postupne a pozvolne, aby si s tim detske brisko vedelo rady a zvyklo si 😉 az pak se pridava ovoce, po vyzkouseni ovoce se zavadi kase na vecer (nekdo dava kasi jako prvni prikrm pred zavedenim zeleniny).
Ze je male 6 mes neznamena, ze ma najednou zmenit cely jidelnicek 🙂

vivien6
25. kvě 2011

@marianas presne ako pise bubelko..ja ked mala moja rok som jej nedavala to co my,ale teraz uz papa to co my,uz ma 15 mesiacov,ale este vela veci nedovolim...a tu tortu uz mozte skusit,taky jeden kusok zas tiez neuskodi..

vivien6
25. kvě 2011

@andelka to uz bola mozno nejaka nahoda.. boh vie kolko mesiacov mal..tolko deti sa dusi aj bananom,a tiez mu ho davas... my sme melon papali v 6 mesiaci,mala nemala ziadny zub,a papala krasne,si pozula,no zalezi na dietati a hlavne na mamicke.

sofia2008
25. kvě 2011

@andelka ano, orezala som stonky a dala len listy 🙂

andelka
25. kvě 2011

@vivien6 právě, ale člověk se bojí. Já mu i jabko strouhám, nedávám ukusovat. On je taká bambula. Jako všechno se naučí, i kousky vzal namilost, ale asi mu to jde pomaleji. Tak až bude, tak to zkusím, trošku mu dát, ať se učí.

@sofia2008 tak to musí být mňamka 🙂

estrellita
25. kvě 2011

@andelka ja uz jsem Matymu taky dala meloun, Teda drzela jsem mu to, ale jel neskutecne a sosal z toho tu stavu 🙂

mariana0915
25. kvě 2011

potrebujem radu ohladom stolice-mam 7mesacneho chlapceka zatial papa len polievky aj sme už skusali banan ci ma už mat kazdy den stolicu alebo nemu si mat aj 10dni je kojeni

estrellita
25. kvě 2011

@mariana0915 tak 10 dni je podle me dost s prikrmama. Asi bych nerekla, ze kazdy den, ale byt tebou, tak dam ted projimavejsi ovoce - svetska, hruska (treba od Hippu, nebo Babylove v Dmku), banan naopak stavi.
Ze zeleniny stavi mrkev, no a pak ryze, banan - takze jestli davas ted tyhle veci do polevky, tak bych to ovoce zmenila 🙂

andelka
25. kvě 2011

@estrellita tak to udělám 🙂

awalancha3
25. kvě 2011

@andelka ....bola doteraz plne kojena, konecne sme prestali kojit (to prečo konecne, nebudem rozoberat) a uz asi 2 tyzdne mava zeleninu na obed- ma sotva 6 kg a ma 6 mesiacov, doktorka uz dlho naliehala aby som ju dokrmovala, ale ona odmietala umele, to az teraz po pol roku UM zvladla.......

andelka
25. kvě 2011

@awalancha3 aha, tak to jo. Právě proto jsem říkala, že asi máte důvod. Po té kaši by měla začít přibírat, i UM. I když znám plno holčiček, co měly v roce tak 7-8kg a naprosto v pořádku. Běžně se další příkrm, kaše, zavádí měsíc po začátku přikrmování, ale jestli fakt nemůžete vydržet bez toho - však uvidíš. Člověk si to nakonec stejně udělá podle sebe. 😉