Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

simkat
30. kvě 2011

@andelka ahoj 🙂, zeptám se tě, a jaké značky jogurtů kupuješ? díky 😉

janulka21
30. kvě 2011

@stvura díky moc, to jsem přesně potřebovala 🙂 Našla jsem tady Rajčatové pyré od Valfruty, ale ve složení je napsáno: rajčata, sůl, kyselina citronová to se mi moc dávat teda nechce ☹ U nás doma nikdo protlak nedělá ☹ tak nic. Co ještě bych jí mohla dát? Na kojení.net píšou třeba patizon atd., ale fakt netuším jak ho připravit pro dítě. Sama to nejím.

stvura
30. kvě 2011

@janulka21 ja som uz tiez patizon malej kupila tento vikend na trhu...ja si ho pre seba robim na kocky osmahnuty s baklazanom (lilek) a cukinou. Priloha zemiaky. Este patizonove placky, vyprazany klasicky ako tekvicu alebo karelab a zapeceny s cestovinami. Malej som ho chcela spravit so zemiakom a vajickovym zltkom.
Co este dat? Fiha, no mi mame veliky jedalny listok...moja papa karfiol, zelene fazulkove struky, cervenu sosovicu, cviklu, cuketu, klasicku zeleninu. Vzdy s niecim mixnem. Dnes sme mali masko+zemiak+jablcko+cestovinky. Malej velmi chutilo. Uz som jej robila aj kvoprovku - zemiak, lusky zelene, kopor. Este moja mlieko nemala (je dojcena), ale kedze tvoja pije um, mozes jej do varenia pridat aj plnotucne mliecko alebo kvalitnu smotanu. Inac to paradajkove pyre...pozrela som na takom prepasirovanom co mame z Kauflandu a je v nom len sol a paradajky. To je v takej malej krabicke, ich produkt, nieco podobne je aj v Jednote. Ale paradajkovu polievocku jej mozes spravit aj sama...akurat pred varenim zabaris paradajky aby nemali supu, ocistis, udusis, mozes dat krupy alebo ryzu, mixnes a mas fajnu paradajkovu polievku pre dcerku.

janulka21
30. kvě 2011

@stvura opět děkuju 🙂 koukám, že tvoje malá má opravdu krásně pestrý jídelníček 🙂 Zkusím jí teda taky něco takovýho co píšeš uvařit a uvidíme jak se na to bude tvářit. Na to mlíko jsem se taky chtěla taky zetat, kamarádka dává svý stejně starý dceři vanilkový puding uvařený v plnotučném mlíku a prý to může tak jak? Všude čtu jak kravské mlíko od 3 let, ale jogurty jsou taky z kravského a UM mlíko má taky takový nějaký složení. Malou jsem kojila do jejích 9 měsíců, pak jsem o mlíko přišla a je na UM, ale chutná jí jen Sunar. Jaký na to máš názor? Je Sunar dobrý? Nutrilon nechce a ještě jsem jí chtěla zkusit dát Bebu, měli jí ted v akci tak jsem koupila dvě krabice, ale zase je dobrý UM střídat?

mona777
30. kvě 2011

@andelka my mu dávame do joguru aj keksíky a štavu na to ovocnu alebo dame jogurt s ovocím - nedávame mu už len sam jogurt, neviem či je to OK ale tak to robíme - teraz už mm lebo je on doma. TAk super, že to moze každý den

mona777
30. kvě 2011

este mam otazku - koľko ma spapať príkrmov babo ?
u nas papa takto - nie je to vela?:
7:00 MM= 150 ml
9:00 jogur + niečo do toho = cca 180 g
11:00 MM alebo UM = 80 ml
13:30 obed - polievka alebo niečo podobné = cca 200 g
16:00 MM = 130 ml
18:00 kaša = cca 150 g
20:30 MM = 150 ml
24:00 MM = 100 ml

dakujem

mona777
30. kvě 2011

@janulka21 sunar nutradefence je velmi dobri - poznam viaceré baby čo ho davajú babu. Nutriton je veeelmi prechemizovaný - to povedali viacerí lekári

stvura
30. kvě 2011

@janulka21 ja davam naozaj vela veci malej....ja sama som byvaly vegetarian, takze zeleninu mozem vo vsetkych formach. Kravske mlieko sa moze do varenia od ukonceneho 8. mesiaca pre dojcene deti 🙂 , tiez kvalitne biele jogurty s obsahom 3.5% tuku, prip. viac. Ja mam oblubeny Zvolensky biely, Tami biely a Holandiu {ta je v Bille}. Puding dieta moze, mi sme nepudingovy, takze nejeme... 😎 . S mliekom ti neporadim, ja som velky zastanca dojcenia...ale rovnako ako ti pisala mona, vela mojich kamaratok volilo prave Sunar co sa do kvality a ceny tyka. Ked ho mala ma rada, nerobi jej problemy ostan pri nom a nestriedaj.
@mona777 moja o tyzden mladsia ma velmi podobny jedalnicek {este nemame jogurt ale davam ovocie a mame nemliecnu kasu}. Neviem ci je to vela alebo malo, lebo moje dieta je drobne a utle {ma asi do sedem kil} 😀

mona777
30. kvě 2011

@stvura co to ynamena nemliecnu kasu? nedavas tam mlieko len s vodou to robis?

stvura
30. kvě 2011

@mona777 ano, len s vodou. Tusim od 8. mesiaca sa moze mliecna, moja ma akurat dnes 8 mesiacov, ale este pojeme co mame v zasobe nemliecne a pomalicky zacnem davat mliecnu (lekarka ma do toho nutila uz ovela skor, lebo mam male drobne dieta).

andelka
30. kvě 2011

@mona777 my jsme měli v 8měsících taky tři příkrmy, akorát místo kaše večer bylo ovoce odpoledne. I kojení bylo podobně často. S tím jogurtem - každý to dělá po svém a jak děcku vyhovuje. Určitě lepší jak některé ovocné jogurty je dávat své ovoce do bílého.

@simkat kupuju Hollandii, bio Olma a jihočeský ve skle. 🙂
@janulka21 hele, když už máte zavedené UM a jogurty, tak kravské na vaření už se může vyzkoušet. sunar je určitě dobrý, klidně u něj zůstaň, ať se to zbytečně nestřídá. Já kupuju Babylove, zatím na mléčné kaše, na samotné pití jsme ho ještě nezkoušela, ale asi to bude v poho. Malýmu jede celkem všechno a už není malé mimi, abych řešila která značka je nej. tohle je dobré a levné.
Pořád se chystám na červenou čočku - asi bude zítra. A chci udělat rajskou. Ale musím koupit v DM jejich rajčata, není to protlak, ale konzervované či co. Vždycky se zapomenu po nich podívat, když tam jsem 😅

pantomima
30. kvě 2011

ahojky, tak my asi budeme kojit do maturity, nechce vůbec nic, dnes jsem zkusila pastiňák a taky neprošel, před chvílí kaši , nepolk vůbec nic, jedl by křupky, rohlík, ožužlává nakrájenou okurku, jablko, ale normální jídlo nechce 😠

svatule
30. kvě 2011

holky jdu pro radu, malá jí pěkně zeleninu, dávám do ní i maso, vše v pohodě, ale vždy má pak ještě potřebu napít se mlíka, jinak po obědě neusne, myslela jsem, že má třeba jen žízeň, ale vypije třeba i 150 ml a to jí dávám i vodu...takže zatím nám příkrm, i když ho hezky jí, nenahradil mlíko, spíš si jakoby jídlo přidala, co myslíte, mám jí tak nechat? na poradnu jdu 15.6. ještě jsem uvažovala, jestli třeba už pomalu nedat ještě jeden příkrm, zeleninu jí 4 týdny...

mona777
30. kvě 2011

@stvura @adelka mliečna kaša sa ma davať až od 8 mesiaca? ved kaša je zarobená so sušenym mliekom a nemliečne kaše - tam je napísané že zarobiť do MM alebo UM, len pri niektorých je napísané, že s vodou . Ja som kaše davala už 2 týzdne pred ukončenym 8 mesiacom - kde ste to čítali, že kaše mliečne až neskôr?

weri1
30. kvě 2011

@stvura i UM obsahuje mléko, a kdo nekojí dává ho od narození, takže i kaše mléčné můžeš dřív jak v 8 měsíci 😉

stvura
30. kvě 2011

@andelka s klasickymi paradajkami si neskusala? Ja si pockam na tie "masite" co budu, zaparim, rozmixujem s krupami a co mam skusenost s malym tak je to mnamka... Cervena sosovica je suprova, krasne zahusti, len a len doporucujem, moja mala ju miluje
@pantomima neboj, moja prvy mesiac jedla fakt mizerne, potom sa to upravilo ako som zaviedla masko {no hold je po tatovi, masozravec 😀 }. Skus cukinu so zemiacikom alebo tekvicu na pecenie, tak detom chuti lebo je sladka.
@svatule podla mna pockaj este, po ukoncenom siestom mesiaci zaved dalsi prikrm...ale ak je utlejsia, tak ho mozes zaviest i skor
@weri1 ale ona ma dojcene dieta 🙂 ...pri tych sa uvadza mliecna kasa po 8. mesiaci a pri nedojcenych po siestom, alebo piatom, teda mesiac po tom ako zacnu jest a maju kasu ako druhy prikrm. 🙂
@mona777 tusim v tej speci knizke od Mama a ja o prikrmoch to je...najprv nemliecne a potom mliecne. Ale dva tyzdne urcite neuskodia, z toho sa nestriela. 🙂

weri1
30. kvě 2011

já dávala ze začátku mléčnou už od půl roku a Beník je doteď kojený

alushka
30. kvě 2011

@pantomima to my máme opačný problém, příkrmy jí jako nezavřený, na oběd 200 g masa a zeleniny a snědl by i víc, na svačinu i 150 g ovoce, ale mlíko mu moc nejede, jsme na UM, tak řeším, jestli mu to stačí, aby mu to pokrylo denní dávku. S pitím bojujeme, ted jsme vyměkla a koupila jsme od Hipp granulovaný čaj s cukrem a ten mu jede, ale budeme to muset omezit, protože se mu začal klubat zub.
Všude se píše, že to chce trpělivost, tak snad to bude platit i u vas a malý začne baštit ostošet🙂

mona777
30. kvě 2011

@stvura a tie nemliečne sa myslia - že do kaše dam namiesto MM alebo UM vodu? i napriek tomu, že v návode je napásané miešať s mliekom?

simkat
30. kvě 2011

@andelka to jsou všechno bílé jogurty, že? 😕

alex1983
30. kvě 2011

@pantomima ahoj, neni ste len vy taky slaby jedaci ale aj my. Moja mala je kojena a zacali sme s prikrmami po siestom mesiacia a ja som si myslela ze nebudem musiet tolko kojit, ale omyl. Skusala som vsetku zeleninku, za zaciatku ju napinalo az sme sa museli na nej smiat 😀 a teraz spapa na obed asi 4 lyzicky a som taka stastna 😉 Vyzivky jej idu lepsie a boduje hruskova. Skusala som aj kase, hlavne pred spanim, lebo mala sa budi v noci zhruba 6x a chce prso, ale ani tie nezabrali. A ako hovoris aj Ty, napr. tie kukur.chrumky alebo teraz kornutok zo zmrzky tak to ano 😀 A moj muz ju laduje lasagnami, francuzskymi zemiakami, no proste vsetkym pre nich zatial zakazanym a ona otvara usta ako vrabcek a tusim by to vsetko pojedla. Neni su tie nase deticky hlupe, vedia co im chuti 😉 Ja len dufam ze sa rozpapa, ale uz to nesilym. A to ma moja tuto nedelu 8.mesiacov

stvura
30. kvě 2011

@mona777 ja mam take ze sa tam dava voda...moze sa aj mlieko, ale v povodnom recepte je voda...od Hippu spalda s bananom a od Milupy mam ryzovu a sedemzrnnu. Malej chutia 😉
@alex1983 hehe, ale som sa nasmiala...u nas krmi takto malu moj krpec (bude mat tri), so vsetkym sa s nou chce delit...u nas vediet lyzatko. To ked zbada tak uz sa nacahuje a ruky natrca ze aj jej 😀 . Ked ta to potesi, moja zladuje na veceru 150ml kase s ovocim a aj tak je v noci 6x hore minimalne (a to je velka jedacka, i ked tak nevyzera = 7kg, ale ona vybeha vsetko) 😎
@alushka no s tym Hipp cajikom pomaly, lebo potom ti odmietne vsetky ine caje. Ja som ho dala malemu a do dvoch rokov mi nechcel ziadny iny caj. Takze teraz mam malu na vode...teda mam....to je moje prianie, lebo nechce pit vobec a to som uz skusila dva pohariky so sosacikom a nic

andelka
30. kvě 2011

@mona777 já zas četla, že vůbec kaše je dobré dát až kolem 8-9měsíce. A mléčné jsem jakožto kojící dávat nechtěla. Takže napřed byl jogurt a až jako další příkrm kaše (od 9měs). 3 týdny nemléčná s vodou a pak už mléčná.Kdo dává UM na pití, tak může mléčnou rovnou, nejlíp té značky, které UM dává, nebo nemléčnou dělat do toho UM. Já jsem nechtěla malému zbytečně dávat UM. Kaše mi na něj přišla dost těžká, tak i proto byl napřed jogurt. I když Dr mi radila kaši na večer, a to ještě neměl ani půl roka. Ale odolala jsem 🙂
Každá nemléčná kaše se dá dělat jen s vodou.

@simkat jo jo, jiné nekupuju.

@stvura zatím nezkoušela. Kupujem cherry, poněvadž zatím ty velké nejsou nic moc. A ty DM jsou prý dobré, čisté a snad i bio. A k čemu se čočka hodí?
@svatule mi malej doma po obědě neusnul dlouho jinak než po kojení, takže i když jsme s poledním příkrmem začínali, zapíjet MM ho přestal až po 10měsíci. Pak s emu zvedlo množství. Jinak snědl míň a ještě se dopil. Ono to nevadí, když jí to tak vyhovuje, ještě je malá. Po 6měsíci jí můžeš přidat další příkrm, většinou to bývá ovocná svačinka.

stvura
30. kvě 2011

@andelka no u nas na juhu Slovenska uz paradajky mesiac su 😉 🙂 ...takze kupujem na trhu, alebo mi donesie manzelova krstna mama {oni maju foliu a pestuju}. Ja skor tie male cherry kupujem len sebe do salatu, lebo vacsie su chutnejsie. Sosovicu davam do zeleniny malej na zahustenie (uz potom nedavam zemiak), alebo jej robim kvazi privarok s vajickom (len zltok kedze ma 8 mesiacov). Uz som skombinovala aj s cukinou aj s mrkvou a masom.
Inac aj moja dokina ma nutila na mliecnu, kvoli vahe mojej dcerky, no nedala som sa 🙂 . Ved mame casu a casu, este sa najedia vselicoho. Moja jogurt nejako odmietla, velmi jej nechuti...{dala som biely Zvolensky} 😎

simkat
30. kvě 2011

@andelka díky 😉

pantomima
30. kvě 2011

admini mi právě stopli plno alb a fotek...všechny s dětma, jejich narozeniny, jak kezdí na kole, na bruslích, jak jsou v zoo a pod..snad je jasný, že tříletá holčička nebude focená v kočárku ne???

svatule
31. kvě 2011

@stvura
@andelka právě malá je relativně hubená-roste spíš do délky, než do šířky- tak asi jí to tak nechám, jí to vyhovuje, počkám až dovrší 6. měsíc a začnu pomalu dávat ovoce. Mám domácí přesnídávky z jablek a hrušek, jsou čistě ovocné, bez cukru a čehokoli jiného, tak myslím, že to bude ze začátku dobré.
ještě se zeptám, jestli někdo neví, malá je na um od ukončeného 3. měsíce, zatím dávám HA, ale četla jsem, že při zavedení příkrmů HA ztrácí význam, tak uvažuji, že ji převedu na normální, dávám nutrilon, tak bych jen změnila to značení. Naše dr říkala, že kolem toho půl roku to už je možné, tak nevím, zda někdo máte nějakou zkušenost...

mona777
31. kvě 2011

@stvura @adelka dakujem vam baby, ja som v tom mala chaos - nevedela som že nemliečnu kašu možem robiť aj bez mlieka, len s vodou - tak to aj tak dopadlo - som začala davať kaše nemliečne ale s UM a mliečne - ale malému to celkom chudí a nezdá sa mi, že by mu bolo z toho zle, hoci z celozrnnej nemliečnej mu bolo trocha ale asi aj preto, že som ju robila s UM a nie s vodou, lebo tam je napísané s UM alebo MM. Mozem teda celozrnnú nemliečnu od Nestle spraviť aj s vodou ak to dobre chápem, ak je tam aj napísané, ze zarobiť s mliekom - však?

mona777
31. kvě 2011

@stvura čítam, že davaš už aj šošovicu malej - to dávaš červenú šošovicu?

andelka
31. kvě 2011

@mona777 no, bacha na ty celozrnné, někdy nejsou pro děti to pravé - já jich pár mám (ale teda zrovna Osmizrnná Nestlé je děsná 😝 ), ale dávám je dvakrát týdně a ještě míchám s nějakou obyčejnou, rýžovou nebo kukuřičnou. Ty mléčné kdyžtak kupovat od toho výrobce co se dává UM a nestřídat, někdy to taky děti nemusí snášet úplně dobře.
Jo jo, o červené čočce se bavíme. Dneska ji asi zkusím 🙂