Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

svatule
6. čer 2011

ahoj holky jdu pro radu, dneska jsem začala malé dávat ovoce, začala jsem jablečným pyré, mám ho dělané doma, jen prostě povařená jablka, rozmačkaná a zavařená v skleničkách, nic jsem do toho nepřidávala. Zdá se mi to ale kyselejší, myslíte, že to malé může vadit? Nevím, rozhodně do toho nechci dávat cukr, tak právě nevím, zda to může, nebo raději jí dělat teď z čerstvých a toto nechat třeba na později do piškotů...
Ještě mám stejně zavařené hrušky a ty jsou sladší, ty jí pak budu dávat tak jak jsou...

udada
6. čer 2011

@svatule ahoj, určite by som skúsila uvariť čerstvé jabĺčko, ani moja malá mi nechcela papať jablkové pyré z kyslých jabĺk, tak odvtedy kupujem golden, tie zelené a s tými nemá problém. 🙂

julienka
7. čer 2011

Maminy, prosim, inspirujte ma nejakymi receptikmi pre 10mesacnu dcerku na TEKVICU, FAZULKOVE STRUKY a SOSOVICU.
+ chcem sa spytat, robite niektora svojim detom (menej ako rok) puding? Ak ano, ako? Z coho?

stvura
7. čer 2011

@julienka ahoj, tekvicu robim pecenu malej a troska jej ju pomackam a papa...pripadne klasicky tekvicovy privarok jej robim, este bez mlieka, lebo je plne dojcena. Fazulkove struky + zemiaciky na kusocky nakrajane orestujem, zalejem vodou, troska kminu, kopor a dusim. Ak uz davas mlieko, tak mozes pridat aj do tekvicoveho privarku, aj do fazulacky klasicke plnotucne mlieko alebo kvalitnu smotanu. Sosovicu robim zatial cervenu so zemiakom a zltkom. Puding este nerobim a asi ani nebudem, lebo u nas to doma nikto neje.
PS: vcera som inac u kamosky citala ze sosovica a ine naduvatelne veci sa podavaju az po dosiahnuti jedneho roka...velmi zauimava knizka to bola, musim este raz pozriet jej nazov, lebo prakticky tam malo dieta velmi obsirny jedalnicek, ale velmi okresany o potraviny co uz i ja nakoniec pouzivam.

veronikaka
7. čer 2011

@svatule Já teda všechno kupuju, ale to ovoce ze skleniček je taky docela kyselý. Oni to doslazujou šťávou z hroznů ...

veronikaka
7. čer 2011

@svatule Asi bych taky kupovala sladší jablíčka. Teď jsem se dočetla, že červená jablka obsahují 5x více vitamínu C než zelená.

julienka
7. čer 2011

@stvura Ďakujem 😉 Ja som sa pre zmenu dočítala, že deti od desiateho mesiaca môžu kľudne papať strukoviny - hrach, fazuľku a šošovicu. Tak ideme skúsiť, aspoň trošičku.

benjina
7. čer 2011

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, zda některá dávala maličkému rýžové mléko místo kravského a pokud ano od kolikátého měsíce?chtěla bych mu ty nemléčné kaše dělat právě s tímto mléčkem od Alnatury z dm. 🙂

kaja73
7. čer 2011

@benjina Ja som davala natur od 8m a calcium od roka-tak mi to dr. schvalil-maly ma alergiu na mlieko.

benjina
7. čer 2011

@kaja73 děkuji moc, maličký bude mít teď osm měsíců tak mu zkusím udělat ty vícezrnné kašičky, aby měl také něco jiného než jen ty sladší, doufám, že ho nebude bolet po tom bříško.Jednou jsme zkoušeli nestlé mlíčko z kaší a to bylo nezkutečné každou hodinku vstával.. ☹

mimirinko
7. čer 2011

Maminky, prosim vas, zacala som malu prikrmovat, mrkvickou, lenze ma z nej zapchu, bez rurky sa sama nevykaka, iba sa puci, kruti, spinkat nechce, tak som jej vcera dala zemiacik, no stale ma zapchu, neviete mi poradit, co dalej? Mam pokracovat v zemiaciku a postupne davat inu zeleninku - brokolica, dyna, kalerab, alebo to mam teraz odlozit na tyzden a uvidim, ci sa malej kakanie upravi? Som z toho nestastna, ked vidim, ako musi tlacit. Dostava UM. Najhorsie je, ze ona mi nechce moc vodu pit, ani cajik. Vcera som skusila slivkovy nektar, ten jej moc nechuti. No a ked uz si trosku tej tekutiny da, tak mi aj vygrca ju. Neviem sice, ci vsetku, ale grcne si. Moc vam dakujem za rady!!!

em_ka
7. čer 2011

@mimirinko Ta zapcha je celkom normalna. Ta tuha strava je novinka, telo si potrebuje zvyknut. Cuketka vacsinou na zapchu pomaha, taktiez kvapka oleja (co je aj tak doporucena kvoli vitaminom roz. v tuku) do zeleniny. Skus tu zeleninu urobit na riedsiu kasicku, aby dostala co najviac tekutiny.

evlyn
7. čer 2011

Zkus ji dat jako zeleninu treba cuketu - malemu na kakani pomahala - nemel uplne zacpu, ale hooodne tuhy bobky a nebyl na ne zvykly - casem se to ale spravilo. Nebo hrusku - ta je taky dobra...
S UM nevim, byt kojena, tak bych poradila chvilku jenom kojit nez se to srovna a pak zkusit treba tu cuketu - spis nez mrkev...

mimirinko
7. čer 2011

@em_ka vcera sme kupili olivovy olej, tak dnes skusim do zemiacika pridat kvapku. a este mam slivkovy nektar, lenze ten mi ona velmi nechce pit a navyse, aj ked sa trosku napije, vygrcne mi to. celkovo mi nechce moc tekutiny prijimat. len mliecko, to jej chuti.

bubelko
7. čer 2011

@mimirinko skus vynechat mrkvu a pridat k zemiaku cuketu alebo fenikel. nam to dost pomohlo a k tomu vela tekutin - mozes skusit po lyzickach. ono by sa kakanie casom malo uprvit aj s prikrmom. 😉

mimirinko
7. čer 2011

@evlyn praveze zacinam zeleninkou, takze nechcem teraz este davat ovocie. tu cukinu vyskusam.

Maminky, a je pravda, ze aj zemiacik ucpava?

mimirinko
7. čer 2011

@bubelko no cuketu nemam, tak skusim dnes len ten zemiacik este a vymixujem jej to na kasu. ona mi moc tekutiny prijimat nechce.

em_ka
7. čer 2011

@mimirinko To poznam, tu kupovanu slivkovu stavu mi dcera tiez nechcela pit, je to sladke a ona na sladke neni. Susene slivky su ovela lepsie - nie su sladene, su ucinnejsie 😉 a aj lacnejsie. Ked uvaris treba jednu taku slivku v trosku vode, tu stavu moze pit a prepasirovanu slivku ked pridas k zemiaciku, je to mnamka. 🙂

evlyn
7. čer 2011

@mimirinko jj, chapu ze zelenina driv, ale tak nemusis davat jenom hrusku samotnou - kdyz by bylo nejhur tak primichat trosku klidne treba k te cukete - nebo svestky - vyzkouset podle chuti. Ja taky davam do cervene repy kousek jablka - ono to pekne jakoby "vylehci".

bubelko
7. čer 2011

@mimirinko ci zemiak zapchava to neviem, u nas to bolo len s mrkvou. ak nemas cuketu pripadne postruhaj pol jablka k tomu zemiaku. jalbko tiez pomaha 😉

lordicka
7. čer 2011

@benjina zuzi my dáváme rýžovou kaši od nutrilonu a musím říct, že jí dám hodinu před spaní a pak ještě než jde spinkat jí dám 60ml mlíčka a bříško nebolí. Ale za to mi bojujeme se zeleninou sní mi jen max 10 lžiček a pak řev a řev a řev 😒

lordicka
7. čer 2011

@mimirinko ahoj, malá mi nechtěla taky kadit a ani pít vůbec nic a pak mi mamka poradila že mám tu šťávičku ohřát, teď mi malá pije švestkovou a nebo meruňkovou šťávičku od Hippu nebo od Hamámka, ředím jí a dávám jí po obědě třeba vypít 60ml a z toho je tam 20ml šťávičky a taky někdy ráno před mlíčkem jí dám, počkám 20 min a pak jí dám normálně mlíčko, zkus to snad vám to pomuže

mona777
7. čer 2011

baby može 8,5 mesačné babo papať kôpor - chcela by som mu spraviť koprovú omačku? dakujem

mona777
7. čer 2011

@mimirinko u nas pomaha na kakanie biely jugorut ale to vy asi este nemozete. A tiež polievky -zeleninové s lyžicou ovsených vločiek - z toho bude kadííít 🙂

weri1
7. čer 2011

@mimirinko ve 4 měsících bych byla jen na mlíku a příkrmy dávala třeba až od 5...není kam spěchat 😉

mona777
7. čer 2011

@berenika39 v 8,5 mesiaci moze dávať kopor?

berenika39
7. čer 2011

@mona777 a proč ne? bylinka, stejná jako pažitka, petrželová nať....v devátém měsíci už děti jedí všechno - krom toho, o čem se ví, že by mohl být alergen...samozřejmě v úpravě, která je pro ně vhodná.

mona777
7. čer 2011

@berenika39 ja som to nikde nečítala, že može kôpor - mam ho pripravený - prave robím omačku nam a jemu som doliala z hovadzieho vývaru že mu spravím takú osobytnú a dam aj kôpor - len nikde to nevidím, že to možem - len ty si to písala 🙂

berenika39
7. čer 2011

@mona777 no ne že bych byla vědec, ale z logiky věci - proč by kopr nemohlo devíti měsíční dítě, když jí všechnu zeleninu, ovoce, maso, mléčné výrobky, lepek.....využij toho, že někdo vymyslel, že některé potraviny jsou potenciální alergeny, a když tam kopr není, dej ho do omáčky i pro prcka. Co? 🙂 🙂

weri1
7. čer 2011

@mona777 kopr můžeš, aspoň mi to doktorka teď řekla, jak píše berenika je to bylinka