Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

piacere
13. čer 2011

Keď ste začali dávať deťom vodu z vodovodu... prevárate ju?

sussanah
13. čer 2011

@piacere od cca 9-10m prevarenou z vodovodu, od 12m normos primo z kohoutku. Zalezi ale taky na slozeni vody z kohoutku, coz zjistis na mistni hygienicke stanici. Nam tam doporucili to kojo vodu alespon do 6m minimalne, ze ta nase obsahuje prilis dusicnanu.

kaja73
13. čer 2011

@sandra1005 Moj do určitej doby bez problemov papal mix.ovocie,potom ho zacal odmietat.nam pomohlo až to,že zacal jest cele kusky-jablko normalne len ošupem a on ho hryze v celku-nakrajane ked mal,tak hryzol obrovske kusy až ho dusilo,papa cersne,jahody,maliny,banan,melon,marhule-ale vsetko v celku a len odhryza.Možno aj tvoj si bude radsej odhryzat,teda ak mu teraz este pučiš ci mixujes.Ale takto moj začal papaž až po roku.

kaja73
13. čer 2011

@piacere Ja som kupovala Lucku cca do 12m a potom som začala davat priamo z kohutika neprevarenu.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
piacere
13. čer 2011

ďakujem za odpovede 🙂

@em_ka mňa skôr zaujíma to preváranie... lebo doteraz som mu varila z dojčenskej... po roku chcem prejsť na vodu z vodovodu, len neviem, či prevárať alebo hneď neprevárať....

zuzkat1
13. čer 2011

@piacere moja odkedy pije vodu (co je asi 3 mesiace, pije z vodovodu) neprevaram... a na varenie som pouzivala tu dojcensku asi mesiac a potom uz tu z vodovodu

andelka
13. čer 2011

@piacere vodu z vodovodu od začátku co začal něco pít, takže 8m - ale převařenou. Od roka nepřevařuju.

werunka21
13. čer 2011

Holky, jak je to s tím olivovým olejem? Mě dnes na poradně (byl tam zástup, doktorka nějaký starší ročník) bylo řečeno, že když už tuk, tak slunečnicový olej-olivový až od roka. Jsem myslela, že právě olivový je lepší?
Jogurt, někdo tady tvrdil, že lepší je 10%-ní smetanový, ale to je přece tuk-smetana? Takže opravdu je lepší klasický bílý jogurt, který má kolem 3% tuku 😉
Ještě jsem se chtěla zeptat @andelka, pořád malému děláš jenom zeleninku s masem a přílohou jako na začátku? Nemusím mít nějaké výčitky, že malému nedělám omáčky, polívečky apod.?
Jsem se setkala s názorem známé, že malému už vařila všechno a v roce, někdy přesně kolem 12měsíce byli na dovolené v ČR a ona ho normálně krmila v restauračce tím, co jedli oni 😲. Ale prý ho od začátku krmila skleničkama, složení nekontrolovala, tak asi to trávení na to bylo zvyklé 😅

zuzkat1
13. čer 2011

@werunka21 ja som si to tiez myslela a aj som jej ho davala,ale olivy su vraj alergen - najma v nasom pasme, my nie sme na to zvyknuti geneticky... nie je to pre nas prirodzene... ja som davala kym som si toto neprecitala na jednej stranke o detoch...uz neviem kde to ale bolo,a le tusim to potom pisali aj v nejakom casopise maminkovskom... ja davam teraz uz (17mes.) obcas aj olivovy ale do roka bud maslo alebo slnecnicovy

zuzkat1
13. čer 2011

@werunka21 jogurt by mal byt biely smotanovy...minimum 8percent tuku - napr. zvolensky alebo tak coop atd...

sussanah
13. čer 2011

@werunka21 z logiky veci, ze nezijeme v miste, kde se olivy bezne pestuji, to smysl dava, ale ja osobne preferuji kvalitni oliv olej, takze maly vyrostl na nem. Promazavali jsme ho olivacek zvenku i zevnitr 🙂 Co se tyce jogurtu, tak deti tuk potrebuji! Proto se prave nemaji detem kupovat nizkotucne vyrobky, proto plnotucne jogurty, mleka, syry apod. Kazdopadne ty 3-5% je vcelku normalni jogurt, tusim ze Holandia ma taky kolem 3,5%. Proste hlavne ne ty 0,5% 😉 Jo a polivecky, omacky, to uz je spis jen obmena jidelnicku, i polivky a omacky se daji udelat rozumne.

werunka21
13. čer 2011

@zuzkat1 aha, no, já ten olej stejně většinou zapomínám dávat 😀 . Ale teď si vzpomínám, že byl malý jednu dobu škaredě na zádech osypaný a já mu ho do jídla právě kapala. Ahá, tak to mohlo být z toho 😅 . Díky 🙂
Ten jogurt nevím, ale abych pravdu řekla, taky ho většinou dávám 😅 . Dr. se více přikláněla k tomu klasicky 3%-nímu. Že ten 10% je spíše smetana.

werunka21
13. čer 2011

@sussanah díky 🙂 , jasně, nízkotučné ne, to vím 😉

zuzkat1
13. čer 2011

@werunka21 ja neviem...pokial viem tak mnohe maminy davaju spociatku dokonca smotanu...deti tuk potrebuju preto ako @sussanah pise treba plnotucne vyrobky detom davat.... ja kupujem zvolensky jogurt pre nu... ale iste nechod pod tie 3% ked uz sa ti aj to viac zda byt uz vela menej urcite nedaj....
od temy,ale na pery som jej kupila sebamed tycinku pre deti🙂

simkat
13. čer 2011

Ahoj maminky, potřebovala bych poradit. Vařím skoro pořád dokola do samé a nemám další inspiraci. Kde bych našla nějaké osvědčené recepty? Díky. 🙂

sussanah
13. čer 2011

@werunka21 ja to teda stridam, jednou mame holandiu 3,5% a pak beskydsky 10%. Ale teda ten 10%, ten pise, mnam.. Vzdycky je rad, ze mu ho vsechen nesnim 🙂

andelka
13. čer 2011

@werunka21 jo, pořád zelenina, maso příloha. Akorát už to jen pomačkám nebo nakrájím. S náma jí třeba rizoto, nebo bulgur se zeleninou, brambory se špenátem, nebo nedávno měl tvarohové knedlíky s jahodama...ale většinou ještě vařím zvlášť.
Olej jsem dávala vždycky olivový, reakci neměl. Ale dobrý je řepkový, tak ho mám koupený a brzo zkusím (DM). Jogurt též dávám ty 3,5 - 4%. Však plnotučné mléko má ty 3% taky, tak si myslím, že to je dost. Hlavně ne nízkotučné, o to jde asi především.
Víš co, někdo fakt od roka dává všechno. Známá má holčičku o kousek mladší jak Dany a už nějakou dobu jí obědy co nosí ze školky. což je rozhodně lepší než z restaurace, ale pro ani ne roční dítě asi taky ne úplně vončo.
Danymu se po roce jídelníček moc nezměnil, jen sem tam má něco s tvarohem, kousek normální buchty (takže trochu cukru a celé vejce), trochu zakysky, ale jinak žádná velká změna.

sussanah
13. čer 2011

@simkat ja jsem psala nejake recepty tady https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/strava-p... , je to uz spis pro starsi, ale urco polovinu v 9m muzete.

andelka
13. čer 2011

@simkat a co už jíte? No, já taky vařím furt to samé dokola, dokonce mám takový týdenní jídelníček na lednici, ať třeba i babička ví, co má malej ten den jíst na oběd a večeři. Ať to má pestré, ale zas nějaké experimenty a velké změny ty děcka mít nemusí. 😉

andelka
13. čer 2011

@sussanah to je dobré, už jsem si to zkopírovala 🙂

sussanah
13. čer 2011

@andelka teda ty jsi poctivka, ze mas i jidelnicek. Ja teda kazde rano uvazuju, co uvarim a skoro kazde dopoledne probiha stejne, kouknu do lednice a neco vymyslim 🙂 Ale vy uz fakt muzete varit spolecne, ne? Uz by me asi nebavilo varit zvlast 😅

werunka21
13. čer 2011

@zuzkat1 pod 3% bych ani nešla 😉 Jde o to, že jsem mezi 3,5%-10% nic neviděla. Asi jsem se zatím moc nedívala 😅 .
Dík, za typ na tyčinku. Vážně jsem nikde nic nenašla, pak jsem koupila Medicalcare baby, co mi holky poradili 🙂

simkat
13. čer 2011

@sussanah díky za info 😉

piacere
13. čer 2011

aj ja si robím jedálníček, pretože ináč si nepamätám čo mal pred dvomi dňami, tak aby nejedol stále to isté 😅

simkat
13. čer 2011

@andelka ten jídelníček je skvělé nápad, a cos tak třeba vařila v 9ti měs. (teda jestli si to ještě pamatuješ 😅 )?

andelka
13. čer 2011

@sussanah společně - no, my zas tak zdravě nejíme 😅 navíc mu nechci dávat normální maso, takže to má buď ve skleničce samotné a něco k tomu přivařím, nebo masozeleninový příkrm ve sklince rovnou. Zatím mě spíš nebaví vymýšlet co vařit, aby to mohl i Dany, vaření pro něj mi nevadí.
máme
po zelenina, maso, brambor
út těstoviny, zelenina
st zelenina, maso, rýže
čt pohanka, zelenina
pá brambor, mrkve nebo řepa a žloutek
so,ne špenát, cuketa, patizon nebo dýně, brambor nebo sklenička(jezdíváme pryč)
stejně mám napsané i večeře, protože střídám 7 druhů kaší 😉 a jednou ji dělám do UM a podruhé do Reisdrinku
Já prostě když něco nemám napsané, tak jakoby to nebylo - jsem grafově tabulkový typ 😀

@simkat vařím furt stejně jako v 9měsících, akorát nějak kolem 10měs. jsem přidávala těstoviny a normálně uvařenou rýži (ne že by se to mohlo až v té době, ale on nechtěl dlouho hrudky a kousky). Ve fotoblogu mám článek a tam jsem psala co všechno Dany jí.

andelka
13. čer 2011

@piacere přesně, jinak bych vařila furt mrkev s bramborem 😀 a na večeři by se střídala akorát rýžová a kukuřičnou 😅

sandra1005
13. čer 2011

@kaja73 no - to je to, ze on este nema ani jeden zubok, takze davat mu hryzt jablcko je v nedohladne. Teda, nie ze by som to neskusala, dasienka ma tvrde a vie nimi co to pohryzt. Len nie tvrde ovocie. Lebo naposledy som mu lovila jablcko v krku, co si odhryzol velky kus a zacal sa nim dusit. Odvtedy uz do neho nic nedostanem. Teda banan ten si da. Ale banan mu nemozem davat kazdy den, lebo sa mu z neho tazko kaka... Tak snad mas pravdu a ked bude starsi, pride ovociu na chut. este ako posledny pokus mu idem kupit melon, co m8i jedna maminka poradila. Uvidim ci bude chutit. Melon som este neskusala.

sussanah
13. čer 2011

@andelka tyjo, tak to je fakt vymakane 🙂 Ja mam teda obcas problem v tom, ze zapomenu, kdy co mel naposledy a pak marne tapu v pameti. Ale zase si to psat, to bych nezvladla, ja povazuju za vrchol tydne, kdyz si napisu seznam na nakup 😀