Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sisstin
29. pro 2007

schnek: no v pěti měsících...se bojim, že ty prdy furt bude mít 😒

schnek
29. pro 2007

však uvidíte, se zařídíš podle toho, jaká bude momnetální situace 😉

schnek
30. pro 2007

udělala jsem Ondrovi ovocnou přesnídávku z jablka, hrušky a banánu, ale je toho hodně. Neva, když si to dám do ledničky na příště, případne to zamrazím? ten banán v tom zhnědnul, nevadí to? díky 🙂

kalo
30. pro 2007

Sisstin: s tím prděním 🙂 Je pravda, že po brokolici i květáku jsou to řachy 🙂 Tak samotné jako hlavní jídlo tyto dvě nedávám. Vždy přimíchám jen 2,3 lžičky do brambory. (Ta skleničky, když se má spotřebovat do 48 hod.,tak je to na 3 obědy...tak první den dám do brambory jen 2 lžičky, druhý den 3 lžičky a třetí třeba 4) Pak další 3 dny mix nějaké nenadýmavé zeleniny..

kalo
30. pro 2007

Jinak holky! možná se to tu už probíralo..ale nechce se mi hledat 😉 Jak je to prosím s masem???? Za jak dlouho začít? Jsme už měsíc na zelenině a 2 týdny ovoce. Mám už dát maso??? někde jsem četla, že až od 6 a půl měsíce???? Děkuju

lendy1
30. pro 2007

kalo,
já jsem z "chytrých" knížek vyčetla, že 2-4 týdny po zelenině se může dávat maso. Ze začátku 1x týdně, další týden 2x týdně až se dostaneš na 6x týdně. A až budeš na 6x týdně maso, tak je dobré 1 dávku masa nahradit natvrdo uvařeným slepičím žloutkem. A maso se má přidávat do už známých chutí. 😉
Též s masem teď začínáme, jíme už cca měsíc zeleninku, takže zkušenost zatím nemám, jen jedu podle toho, co jsem napsala...

slevik
30. pro 2007

Kalo, my maso dáváme skoro od začátku. Začali jsme baštit už v 5 a půl měsících a nejdřív chvilku zeleninu (ale to tak týden, čtrnáct dní) a pak už maso. Dle dr. jsme mohli i rovnou 🙂

bielanevesta
3. led 2008

Ahojky 🙂 Som v prikrmovaní začiatočníčka tak potrebujem poradiť.
Natálke som včera prvý krát skúsila dať mrkvičku od Hami, ale vobec jej nechutila. dnes som to skúsila zas ale nebolo to o nič lepšie. Neviete mi poradiť nejaké tipy a triky poprípade receptíky na prvé príkrmy? Čo by som jej mohla ešte okrem mrkvy dať. Alebo tú mrkvu z niečím iným? Nemohla by jej chutiť viac domáca?
Ďakujem za odpovede 😵

natalien
3. led 2008

Ahoj Aničko, my taky už přikrmujem, začaly jsme s mrkví a ta ji teda jela od začátku. Jinak zatím jsem odolala kupované stravě, takže ji vařím já a baští to s chutí. Nej kombinuju z mrkve, brambor, brokolice a špenátu. Já už dávám i maso a žloutek. TAky jsem zkoušela i rýži, ta ji sice velmi chutnala, ale tato měla problém se vykakat.

bielanevesta
3. led 2008

Díky Naty 😉 Ja práve chcem pripravovať hamu doma, chcela som len porovnať či jej bude viac chutiť kúpená alebo domáca. tak skúsim urobiť doma a uvidím 🙂 Len rozmýšľam či do nej potom neskúsiť pridať brambor....

slevik
4. led 2008

Ahoj Aničko,
tak Natálka bude možná jako Verunka 😎 . Ta mi samotnou mrkvičku taky nebaštila...je fakt, že já bych to taky nejedla 😝 😅 . Tak jsem zkusila smíchat s bramborem a to jí teda jelo fest, úplně se olizovala 😎 . Takže to klidně zkus, ono je to chutnější (zkus sama ochutnat) 😉

maddla
10. led 2008

Ahoj holky,určitě jste to už probírali, ale chtěla jsem se zeptat, mám půlroční holčičku a začali jsme dávat k obědu zeleninu, tu baští krásně, jinak má celý den UM a večer kaši nechce. Zeleninu dávám ve skleničkách, můžu už začít i s masem a ovocem, jogurty a nemáte nějaký dobrý tip na nějakou knížku s recepty pro takhle malé děti? Chtěla bych vařit doma ale nevím moc jak🙂)) mockrát děkuju!

anatanka
11. led 2008

My zaciname prikrmovat ted, ale ja jen kupuju hotovy. Na domaci pripravu jsem lina a taky se toho bojim, protoze poradne nevim co a jak.

lendy1
11. led 2008

maddla, mrkni na kojeni.net - začínáme s příkrmy - tam je jedna excelová tabulka a jeden word - tam najdeš spoustu rad a info o příkrmech - nebo mrkni pár stránek dál, už tu je na toto spoustu odkazů.
Knížku s recepty jsem žádnou pořádnou nenašla, ale na netu najdeš mraky receptů, zkus třeba tento rozcestník:

http://www.odetech.cz/katalog/recepty-pro-deti/

já vařím i kupuji. Vařím z bio mražené zeleniny nebo ze z normální zeleniny, vždy si navařím, dám to do tvořítek na led, zamrazím a pak si vyndám jen tolik kostiček, co potřebuji a můžu tak i míchat různý kombinace...ještě toho nesní tak moc, takže tohle je pro mě fajn systém...

niega
13. led 2008

Ahoj, omlouvám se, že se ptám na to, co tu jistě už padlo, ale na té spoustě stránek to nejsem schopná najít 😔 . Začala jsem Edíkovi dávat příkrmy, zatím je to třeba ve vodě rozvařená mrkvička (kde si Edík pochutnává na tom vývárku, a kousky mrkve mi v průběhu několika hodin plive zpět 😅 ), vlastně taková polívčička - zbaští pár lžiček a pak ho kojím. Večer má kašičku a pak kojím. Doteď nedávám žádné další tekutiny. Prosím, jak je to s přidáváním tekutin (je mi jasné, že čajík, voda či šťávy, a to neslazené) - kdy a kolik? Nerada bych se spoléhala na Edíka, páč ten v tomto období "klubání zoubků" některé dny hodně křičí, takže těžko poznat, jestli má nebo nemá žízeň. Díky za tipy...

bielanevesta
13. led 2008

Niega najprv sa to mimču má dať rozmixované až za nejaký čas kúsky, nie? 😕

niega
13. led 2008

bielanevesta: No jasně, to já vim - mixér dorazí až tento týden 😀 . Začali jsme předevčírem, mrkvičku jsem rozvařila a rozmačkala vidličkou, takže to byly minikousíčky a miniminiminiporcička.

lendy1
13. led 2008

niegra s těmi tekutinami: zkus Edíkovi nabízet tekutiny po příkrmech a buď ráda, když ti něco vypije 😀
my dáváme zeleninku, ovoce a kaši a dostat do malého nějaké tekutiny je umění. Vyřešila jsem to trochu nekapajícím pítkem, které jsem mu dala na hraní a on si s tím hraje a pije 😀
jinak když ti tekutiny navíc pít nebude, tak to nech být, doporučuji tyto diskuze o tekutinách 😉

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

bielanevesta
14. led 2008

niega-aha tak to hej 😵 😀

navi
15. led 2008

ahoj 🙂 holky kdy jste začali dávat citrusy? Já se jich trochu bojím, aby se malý neosypal(má skolny k alergiím) 😒 Ale zase si říkám, že sladká šťáva z mandarinky by nemusela nic udělat .?.

daasik
24. led 2008

ahoj holky, mozna se ptam hloupe, ale nikde jsem nevycetla jak 🙂
zacala jsem s prikrmy, zatim jsem dala mrkvicku z lahvicky a bramboru, ale neni mi uplne jasne, jak mam pokracovat. Dala jsem prvni den 2 lzicky mrkve, druhej 4 lzicky, treti zbytek sklenicky, patej den dve lzicky brambory rozmixovane a pul sklenicky mrkve, dneska dam asi 4 lzicky brambory a pul sklenicky mrkve. Jak to ma jit dal? Kdyz zkousim neco noveho, tak davat jenom to nebo i s bramborou a mrkvi? A jak dal zvysovat davku, aby se vynechalo kojeni? Zatim se Mates po prikrmu vzdycky koji jakoby ani zadny prikrm nemel, je to desnej zroutik, ze lzicky jedl hned a pul sklenicky mrkve slupne behem tri minut,tak se bojim, ze se toho mlicka nebude chtit vzdat ani po plne davce zeleniny ☹

lendy1
24. led 2008

daasik, u nás to bylo ze začátku to samé, zdlábnul skleničku a ještě musel mít mlíčko, postupně se to však srovnalo, vařím mu doma, jelikož sní větší množství a skleničky bych mu musela dát dvě. Snažím se mu vždy po zelenince dát nějaké tekutiny (vodu, šťávičky), no někdy něco vypije někdy vůbec. Cca po měsíci a půl je už jen na poledním příkrmu bez mlíčka.
Jinak dávej vždy 1 věc tak cca 3 dny, pak můžeš zkusit další, pak kombinovat, nebo i rovnou přidat něco nového k jídlům, co už máte vyzkoušená...
jinak mrkni na toto, tam najdeš informace, jak na to:

http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_postup.doc
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_tabulky.xls

kometka5
24. led 2008

Ahojky, měla bych dotázek. Vím, že existuje třeba nějaká mléčná kaše, zřejmě se dává na noc, od kdy jste jí dávaly prckům? Mám asi ještě čas, ale abych měla nějaký přehled. Díky a možná že už je to tu někde psané, ale 74 stran nemůžu přečíst, když malá vyžaduje skoro pořád pozornost. 🙂

odetka
24. led 2008

Holky chtela bych se zeptat. Dr. nam rekla, ze od 8. mesice mame zacit davat jogurty. Ale vzdyt vsude pisou, ze do roka se nesmi kravske mliko? A taky misto jakeho jidla ho davate? Ja rano kojim, pak ma zeleninovy prikrm, pak kojim, pak presnidavka a na noc kase, pripadne v noci nekdy kojim. Myslela jsem misto presnidavky, ale nevim, jestli ovoce musi mit kazdy den?

majkeela
24. led 2008

kometka - úplně malým dětem se dává NEmléčná kaše, protože kravská bílkovina způsobuje alergie. U nekojených dětí se může začít dávat po ukončeném 4. měsíci, pokud je důvod - např. časté buzení v noci na jídlo

odetka - já myslím, že je to na uvážení maminky, zda jogurty z kravského mléka chce nebo nechce dávat. Např. na kojení.net je doporučují, mudr.hofhanzlová v knížce - Polévky a kašičky pro nejmenší je nedoporučuje do roku. Argumetuje tím, že kojené děti mají dostatek mléčné bílkoviny z MM a nemusí tak kravskou, která je ve svém složení zcela odlišná od MM a dětský organismus neúměrně zatěžuje. Pokud se ale rozhodneš pro jogurty, tak bych dávala určitě jen bílé a bio 😉

cermonca
24. led 2008

My mame dopol jogurt v poledne masozel.prikrm odpol.ovose a vecer kasi.Jogurt davam bud Activii a nebo Holandii.

niega
24. led 2008

Lendy, Daasik: Jen tiše závidím, když čtu, jakou mají vaše miminka spotřebu příkrmů. Edík zeleninkuje už 2 týdny, dá si jen pár lžiček a pak mě s tím žene. Násilím to do něj cpát nechci, aby si krmení nezprotivil. Je to prostě pravověrnej mlíčňák, chjo ☹ . Jinak dostal samotnou mrkvičku, mrkev s bramborem, bramborovou kaši s MM (ta měla asi největší úspěch, dá-li se to úspěchem nazvat) - jiné zatím radši nezkouším. Jednak mu to moc nechutná, no a pak ho ta činnost prostě nebaví - chtěl by si dělat ty svoje otočky, ale místo toho musí dřepět autosedačce a dlabat něco, co mu nejede. Myslíte, že se to spraví???

K těm jogurtům - taky mi to Dr. doporučila od nějakého 7. nebo 8. měsíce s tím, že kysané mléčné výrobky jsou dobře stravitelné. Mno, pokud bude Edík baštit zeleninu, začne dostávat i ovoce, pak mu nasadím i ten jogurt (trošičku). Ale to bude asi za dlouho...

luckaa
24. led 2008

Ahoj holky,tak u nás je to podobné.Nikolku přikrmuju už déle jak měsíc a nic moc,ať udělám domácí,nebo kupuju skleničky,vyjde to téměř na stejno.Do hodinky má hlad a chce mlíčko,takže u nás nemůže být řeč o nějakém zeleninovém obídku nebo přesnídávkové svačince,prostě pokud jí nedám mlíčko nemůžeme jít ani ven,protože má za chvíli hlad.A kašičky nechce vůbec,takže večer opět jen mlíčko.

niega
24. led 2008

Lucko, kolik toho Nikolka zbaští na jeden obídek? Celou skleničku?

luckaa
24. led 2008

Niega tak to ani náhodou,nesní ani celou malou skleničku od Hamiˇ(první lžička) 😅