Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mery83
2. srp 2011

Hezký den,chci se zeptat,kolik tak mají sníst 7-mi měsíční děti?My jsme zatím na pul skleničce a někdy i to ne.Ale pěkně už otvírá pusenku,aspoň to.

imzadi
2. srp 2011

takze jsem dneska Kubikovi uvarila luxusni pyre z mrkve, petrzele a brambory a co? jedna lzicka a totalni blok...to bylo po prve, co jsem varila, pred tim mel jen sklenicky, vzdy jednodruhove - mrkev, brokolici, spenat ... a to papal hezky a ted takovyhle blok :( mate nekdo radu co s tim? manzel pak otevrel sklenicku co mame jarni zelenina s jablickem ci co a to do sebe nacpal celou tu 125 g sklenicku...

imzadi
2. srp 2011

@mery83 my snime, kdyz to teda malymu chutna, jednu tu malou sklenicku, cca 125 g

andelka
2. srp 2011

@imzadi dobré je smíchat část skleničky a část vařeného a pak upravovat poměr.

@mery83 na to nejsou tabulky, každé dítě je individuální. Záleží kolik jinak vypije mlíčka, jak je aktivní, jak mu co chutná, jak je připravené, jak dlouho už je přikrmované...někdo sní v tomhle věku pár lžiček a někdo celou skleničku, klidně i 190g 😅

mery83
2. srp 2011

@andelka Tak to jo,Mája je jinak plně kojená takže jsme s příkrmama na začátku.Jsem ráda aspoň že už pěkně otevírá pusenku.Ze začátku to byl,boj.A měla bych jí dávat i nějaké čajíky?Zatím se dopíjí jen mlíčkem. 🙂

andelka
2. srp 2011

@mery83 nemusíš. Na co? Tekutin má dost a vedra fakt nejsou. Kojeným dětem se může dávat voda nebo čaj až když převažují příkrmy, tedy asi od třetího zavedeného. Já jsem to tak dělala, že jsem mu od 8měsíce (to měl oběd, svačinu a začal s druhou svačinou) zkoušela dávat vodu nebo čaj v hrnečku s pítkem, dlouho nechápal na co to je, ale asi ani pít nepotřeboval, tak jsem nabízela průběžně a asi za měsíc a půl už něco vypil a jak se snižovalo kojení, tak pil líp a líp a kolem roka už vypil půl litru vody během dne, to už měl kojení jen 2x denně.

mery83
2. srp 2011

@andelka Tak to je super děkuji moc.Kojení je fakt asi nejpohodlnější.

andelka
2. srp 2011

@mery83 to rozhodně je 🙂

sova33
2. srp 2011

@imzadi Zkoušej dál, třeba mu tam vadila ta petržel (už ji někdy jedl?mně by totiž dost vadila 😀), já jsem malému dala do jídla pastiňák (to je podobné, ale jemnější) a taky to mělo téměř nulový úspěch . Ale už jsem se setkala i s dětmi, co jedly jenom skleničky. Nebo to zkusit smíchat (nějakou oblíbenou skleničku a do toho přidat svůj výtvor). Rozhodně však jeden blok ještě nic neznamená 🙂

imzadi
2. srp 2011

@andelka @sova33 moc diky za radu s tim michanim...zkusim to a mozna ta petrzel fakt nebyla dobry napad, no na zitra jsem uvarila cistou mrkev, uvidime 🙂 a na pozitri mam pripravenou cuketu...snad zaboduju, kdyz se s tim tak pachtim 🙂) kdy jste zacali davat ty kase ne v tak hladke podobe? Kubik jakmile tam citi kousicky, tak to nechce...takze mixuju a pak jeste pasiruju pres sitko... 😝

andelka
2. srp 2011

@imzadi taky jsem to tak dělala, minimálně do 8 nebo 9měsíce, jak tam byl kousilínek nebo hrudka, tak kuckal a dusil se, na to jsem neměla nervy. Takže též jsem mixovala nebo pasírovala. Po asi 14dnech jsem zas zkusila tam nechat trošku kousíčků a už to šlo. Asi na to nebyl připravený. Teď už jen mačkám a jinak kouše všechno, jabko, meloun, pečivo...ale do toho roka jsem dávala fakt pozor.

imzadi
2. srp 2011

@andelka tak to si me uklidnila, posloucham od okoli, ze takhle mi nebude pak chtit jist kousky nikdy...

andelka
2. srp 2011

@imzadi jo, taky jsem furt četla, že kolem 8měsíce by se nemělo mixovat, že už by mělo brzy zvládat kousky...ale každé dítě je jiné, no. Já na to neměla nervy, malý pak nechtěl jíst, tak jsem počkala. Časem se naučí normálně jíst každé dítě. To je jak když jedno umí jíst lžící v roce a jiné až ve dvou - myslím tak aby nebyla většina mimo 😀 a co? obě to nakonec zvládnou a nají se samostatně.

sussanah
2. srp 2011

@imzadi vuuubec neres kousky. Kamaradky mala nebyla schopna snist kousky dobre do 11m, vsechno musela mit mixovane na jemnou kasicku jinak blinkala. Ted je ji 21m a ji pekne naprosto vsechno jidlo v uprave pro dospele vcetne ukousnuti jablka i se slupkou. Kazde dite ma svuj cas 😉

imzadi
2. srp 2011

@andelka @sussanah dekuju za uklidneni 🙂) zitra podam hlaseni, jak dopadla domaci mrkev 😀

med
2. srp 2011

@imzadi jak píšou holky, s kouskama se netrap a s tím, co radí okolí taky ne... Každý dítě je individualita a má jiný "manýry"... navíc si myslím, že tvůj Kubík je ještě malý na to, aby papal kousky bez problémů.
Jak jsi psala, že nechtěl vařené jídlo... dcera taky nechtěla jídlo vařené doma, byla jen na skleničkách a přežila 🙂 Malýmu jsem vařila zatím 2x a vždycky to zblajznul, ani nemrknul okem, skleničku už mi sní celou, ať je to, co je to 🙂 takže jsem zatím spokojená, s dcerou to byl boj o každou lžičku, tak vydrž, ono to půjde.

imzadi
2. srp 2011

@med dekuju a zavidim jedlika 🙂)je to pro me vsechno nove, takze si pripadam trochu ztracena, podobne jako kdyz jsme si miminko privezli poprve domu 😀

werry
3. srp 2011

@imzadi máme to podobné, akorát malý je přes 7 měsíců, tak nikam nespěchej - první vařený jídlo mi nechtěla, byla zvyklá na hladký pyré ze skleniček, a rozmixovaný to na ní byly asi velký kousky, pak jsme začli s ovocem a zas nechtěla jíst, jen pár lžiček, tak jsme dali ovoce odpoledne, přitom když jsme začínali, tak otvírala papulku na všechno, dneska jsem zkusila mixnout moje vařený a kupovaný - pastiňák od alnatury, květák, mrkev, brambor domácí a světe div se - snědla celou 190g skleničku a určitě by snědla ještě víc, takže to fak zkoušet , ten pastiňák je fakt dobrej a dodal tomu takovej šmrnc 🙂 jinak taky po mixování pasíruju, dneska se mi zakuckala po květáku - ten byl jen rozmixovanej, to vždycky trnu, že budu muset dělat první pomoc 😒 takže pasíruju a je klid 🙂

jankadudova
3. srp 2011

@werry Ahoj, poradis jak pasirujes? Nevim si moc rady. Dekuju🙂

imzadi
3. srp 2011

@werry diky 🙂

no a jinak dneska zase neuspech, uvarila jsem jen domaci mrkvicku a zase dve lzicky a konec...ale sklenicku mrkve spapal ... tak jsem v pulce to utla a nalila tam trochu te me mrkve a papal to dal, takze jak jste psali, zacnu to mixovat, vyrazim dnes na nakup sklenicek 🙂)

@jankadudova ja to rozmixuju tycovym mixerem, pak mam jedno sitko, co i pasiruju v nem omacky apod, takze dam pod to misku, na to sitko, naleju na to to rozmixovane a velkou lzici to tlacim skrze to sitko do misky...pak jeste do te hmoty naleju trosku vody, v cem se ta zelenina varila, aby to melo konzistenci takove te kase ze sklenicek...jakmile je to hustejsi, je to konec a nechce nic 😝

andelka
3. srp 2011

@imzadi no výborně. Kaamrádce malá též nechtěla vařenou mrkev, tak to míchala s kupovanou (nejlepší je čistá Alnatura nebo Babylove) a vždycky pak zvýšila poměr té vařené. Fungovalo to.

@jankadudova já nemixuju předem nic, prostě uvařím zeleninu na kostky a propasíruju přes sítko přímo a pak zředím. Teda teď už ne, ale dělala jsem to tak, i kvůli slupkám.

li_la
3. srp 2011

Ahojte,
myslíte si, že je normálne k zelenine pridávať kúsok jabĺčka, aby mi to spapal? Ako ochutnal ovocie, nechce už zeleninu, ani mrkva mu nestačí, tak to musím dochutiť s jablkom, ak chcem, aby to zjedol. Ako inak je možné prinútiť dieťa, aby jedlo aj zeleninu? Nebude potom problém, keď začne papať mäsko?

andelka
3. srp 2011

@li_la no, některé děti se musí trochu obalamutit. Klidně dávej k zelenině jabko, nebo hrušku a to maso se uvidí.

erinbrock
3. srp 2011

mam normalni tycovy mixer a ten vse rozmelni uplne najemno..hned po uvareni rozmixuju v hrnci i s vodou ....nemusim nic pasirovat a je to razdva 🙂 ...poridila jsem ho prave kvuli mimcu a ted uz cednik na pasirovani nevyuzivam ani na svickovou 🙂 kousky jsme taky vzdy zkusili a zavedli uplne az nekdy kolem 10-11 mesice...
a jinak jak rika mrzout ve smudlech nemam rad OKOLI..a jejich porad co uz umite a jakto ze uz to nedelate 😀 😀 😀 ted s druhym miminkem opravdu vidim jak je a asi i bude kazdy jiny...
uz se tesim az zacneme prikrmovat...s prvnim to bylo v pohode...tak jsem zvedava... 😉

sova33
3. srp 2011

@li_la Myslím, že to je v pohodě, pokud ti to sní, klidně mu mrkev smíchej s jablkem. A jak přinutit? Těžko. Zkus mu dát třeba nějaký jiný druh. Hlavně na to netlač, ještě nemá ani 6 měsíců, tak vám nic neuteče 😀

erinbrock
3. srp 2011

@li_la
maso da zeleninovemu prikrmu jeste jinaci a podle me teda i lepsi chut .. takze to bude bastit jedna basen...neboj 🙂

li_la
3. srp 2011

@andelka Tak teda dobre, veď ako povedala @erinbrock , tak sa to potom možno pri tom mäse upraví... Ak bude po tatovi, tak zeleninu odmieta práve preto, že by už rád hádam niečo lepšie... minimálne nejakú kuracinu... :D
@sova33 Ale inak papá pekne. Dnes papal brokolicu s ryžovou kašou a teda s kúskom jabĺčka a zjedol 60ml a teda ešte sa tváril, že by hádam ešte aj zjedol. Teraz sa dotlačil mliekom, takže čakám, že každú chvíľu zaspí. Nuž, viem, že nie je sa kde ponáhľať, ale tak začali sme už naplno, papá, ako tak mu chutí, je mu dobre a je aj spokojnejší, tak myslím, že je všetko ok. A pomaly už pred ním ani nemôžeme jesť, lebo sa ide potrhať... :D

sova33
3. srp 2011

@li_la Tak to je v pohodě, ne? A nakonec všemu přijde na chuť 😀

li_la
3. srp 2011

@sova33 No veď to dúfam. Tak vieš, nie že bude mať 5 rokov a do všetkého sa budú struhať jablká, aby jedol alebo pod... :D :D ale ak to prejde, tak je fajn... :D

sova33
3. srp 2011

@li_la 😀 to snad ne.