Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

li_la
29. zář 2011

@werry Nie sú nutné, veď potom by sa nerobili všelijaké mliečka aj od ukončeného jedného roku na dobrý spánok a pod... Niekomu je to proste ťažké na noc. My si ale tú kašičku na noc robiť musíme, lebo inak nezaspí. Poriadne hustú, minimálne 150-170ml. A tiež mu dám za tým ešte trochu cucnúť môjho mlieka, ale toho už veľa nie je...

li_la
29. zář 2011

Chcela by som sa opýtať, ako drobcom pripravujete VAJEČNÝ ŽĹTOK? Ďakujem za rady a tipy. 🙂

andelka
29. zář 2011

@li_la uvařím vejce natvrdo, vyndám žloutek a rozmačkám. Nebo když něco zapékám, tak přeliju vajíčkem (teď teda už celým)

ined77
29. zář 2011

@jankadudova 🙂 ...zatím alergii myslím nemáme 😔 .sinlacem jsem začínala i u synka..není špatný, jen se nesmí moc vehementně míchat (třeba s mlékem), protože rychle řídne 😅 .ale chuťově se dá 😉 .
včera jsem dala malé první jogurt, bílý s troškou mixlého banánu..no nestačila jsem nabírat lžičky 😀.
snad nám to na to bolení bříška pomůže 🙂.

ještě bych měla dotaz 🙂 .maminky co děláte doma dětem ovocné přesnídávky...mrazíte je nebo jak skladujete?
vím, že se ovoce má spotřebovat rychle, tak dělám katunce každý den čerstvou, ale je to tak trošku pracné 😅 .
ovoce jí pořád chvilku povařím...a vlastně další věc...za jak dlouho jste dávaly dětičkám ovoce syrové? 🙂
díky 🙂

ined77
29. zář 2011

@li_la 🙂 ...uvařím vejce natvrdo, a žloutek do papu nastrouhám 😉 .

jankadudova
29. zář 2011

@ined77 To znamena ze ovoce povaris a rozmixujes nebo to upravujes jeste nejak?

ined77
29. zář 2011

@jankadudova 🙂 ..jj, povařím a rozmixuju 😉 .

jankadudova
29. zář 2011

@ined77 Ja tak delala jan hrusku a jablko co jsem dostala ze zahradky. Jinak sklenickove presnidavky🙂

ined77
29. zář 2011

@jankadudova 🙂 ...já taky zatím jen jablko a hrušku 😉 .ale chtěla bych si je udělat nějak ''do zásoby'', jenže když to zamrazím, tak myslím, že to pak bude dost vodové 😒 .asi se s tím taky nebudu tolik trápit 😅 😉 .

arianka
29. zář 2011

@mery83 : hmm, tak to bude oříšek, ale zvykne si, jen to bude chtít asi notnou dávku trpělivosti 🙂 ale až zjistí, že je tam něco moc fajn a dobrého, časem si zvykne 🙂

jankadudova
29. zář 2011

Holky, dostala jsem od kamaradky takovou instantni krupicku od Nestle a pry ze je na zahusteni...jsem trochu za trupku - co s tim mohu delat?? Kasi jako takovou delame nemlecnou s nejakou prichuti, tak k cemu by se ta krupicka mohla hodit?? Dekuju 🙂

daisy14
29. zář 2011

@jankadudova instantní krupičku rýžovou mám doma a normálně ji baštíme, udělala jsem ji podle návodu a malé moc chutná. Na zahuštění jsem ji nepoužívala zatím, ani nevím jak🙂 Ale mám dojem, že už dříve tady o tom někdo psal, jen nevím o kolik stránek zpět hledat 😕 .

jankadudova
29. zář 2011

@daisy14 No prave...me to hledani nebavi🙂 takze z toho proste delas krupicovou kasi? A davas ji samotnou nebo s nejakym ovocem?

daisy14
29. zář 2011

@jankadudova Přesně tak, prostě udělám krupicovou kaši a dávám ji to po lžičkách, do flašky se to nedá. Párkrát jsem to zkoušela s uvařeným rozmixovaným jablíčkem, to jí celkem chutnalo.

Našla jsem pár odpovědí co zahušťovat, tak Ti je kopíruju:

Já ji teď používám na zahušťování (hlavně špenátu) - připadá mi to zdravější než moukou a chutná to stejně

Ahojte, prosím vás o tipy, jak zahustit odpolední ovoce (jablko, hrušku), když nechci dávat skleničku, ale rozmělněné čerstvé ovoce? A čm se dá nahradit večerní kaše, aby to nemusela být ta mléčná/nemléčná kaše v prášku? Díky moc.

no, bylo toho asi 100-125g - napřed jsem dělala svoje, že jsem jabko nebo hrušku nastrouhala nebo nakrájela na kostky a trochu povařila a rozmixovala,když to bylo moc řídké, tak jsem do totho nasypala trochu kukuřičné nebo rýžové krupičky Nestlé (bez cukru a dalších hovadin) nebo později jemné ovesné vločky. Ale hodně jsem v zimě využívala právě ty 100% kelímky Hami nebo Hipp, nebo pak i skleničky se daly najít bez cukru a modifikovaných škrobů Hami, Hipp, Alnatura, Babydream...

My sice dáváme mléčnou kaši, ale občas mu dám rýžovou nebo kukuřičnou kaši, do které dám trošku jablíčka nebo hrušky.

jankadudova
29. zář 2011

@daisy14 Moc ti dekuju🙂 a btw - postreh z prochazek dopolednich mam temer totozny🙂

imzadi
30. zář 2011

holky mam dotaz, na prikrmy uz davam dopoledne jogurt 120 g, obed masozelenina cca 190g, odpoledne ovocna presnidavka, taky cca 120 g ... po techto jidlech nedokmuji MM ani UM, vecer ma prcek kasi s mlekem, cca 240ml, v noci uz nekojim, staci mu caj, jen jednou kojim rano a to on vydrzi tak 2min, proste prso ho uz nebere...resim, ze mu davam asi malo mlecne stravy...jak to mate vy? co byste mi radily? mam dat jeste pres den nekdy mleko (nejspis asi UM)? ale kdy?? vubec mi to nestymuje do toho jidelnicku...diky🙂

andelka
30. zář 2011

@imzadi Měli jsme to taky tak, do roka. Ptala jsem se tenkrát laktační, též jsem se bála o mléčnou dávku. UM jsem zařadila až po ukončení kojení ráno. Takže měl ráno UM, dopoledne jogurt, večer mléčnou kaši a před spaním kojení. Ale tomu už stejně moc nedal, takže se zrušilo jako poslední bez náhrady. Má totiž ještě ráno máslo nebo žervé, k obědu někdy sýr..
Obecně děti v 8měsících mívají aspoň 2x denně, ráno a večer UM. U nás to tak bylo, protože ranní a večerní kojení byly poslední které se rušily. Kdyby byl mladší než 1rok tenkrát, tak bych mu dvě dávky UM určitě dala.

imzadi
30. zář 2011

@andelka takze myslis, ze to staci? no rano to kojeni nahradim UM, at to fakt vypije, pochybuju, ze za dve minuty neco nakoji...snad se laktace udrzi, aby v noci bylo mlicko v prsu po ruce 😀

andelka
30. zář 2011

@imzadi tak ono se to bude měnit podle poptávky, aspoň nebudeš mít problémy s odstavením. Pamatuju si, že když jsem začala kojit jen 1x denně, tak ta 24h pauza byla poznat možná tak první den a pak se to srovnalo.
Já myslím že by mělo, když bude mít 2x denně mlíčko a jogurt a mléčnou kaši. Do roka by měla být mléčná dávka celkem asi 750ml, pokud si pamatuju dobře. Od roka aspoň 500ml. Nám to teď dává 300ml UM, 200g jogurt, 150ml kaše + ty drobnosti během dne.
Jinak i za 2minuty si může vytáhnout dost, přece jen už má praxi.

knedluska
30. zář 2011

@imzadi - tohle taky pořád řeším. Já pro svůj dobrý pocit jí dávám cucnout ještě odpoledne. 😉 A ptala jsem se naší dr. a ta říkala, že 3x stačí. Tak snad jo.

svatule
30. zář 2011

holky mám dotaz ohledně vývaru, chtěla bych ho pomalu začít dávat na oběd, jde mi o to, zda v něm můžu i pro malou vyvařit kuličky pepře a nového koření, nebo raději vařit úplně na čisto a nám pak koření dodat až do hotového...

8petule8
30. zář 2011

Já bych ho vařila čistý. Koření máš hodně aromatické, tak ať jí tím nevyvoláš třeba nějakou alergickou reakci ;)

lily23
1. říj 2011

Ahojte maminky, už neakú dobu vás čítam na inšpiráciu, tiež sme už začal s príkrmami, najviac nám chutí nemliečna ryžová kaša, tú papáme na večeru, so zeleninkou a ovocím musím bojovať. Keďže dokrmujeme ustupuje mi laktácia a mám menej mliečka, a malý mi aj začína trochu prsním odmietať, len tak podutká pár minút a odtiahne sa, problém ale je že mi odmieta aj UM, z flašky vodičku pije, v tom problém nie je, ale ako si potiahne UM, a ochutná, zamračí sa a začne flašku odstrkovať, šermuje rukami nohami, a zatne pusinu a viac nechce. Mali ste tu niektorá podobný problém? ako to vyriešiť aby začal piť UM? Vyskúšali sme viaceré značky, aj podávanie lyžičkou, striekačkou, nič nezaberá, jemu to nechutí a hotovo. Za každú radu budem vďačná 😀

gledis
1. říj 2011

@lily23 Ahoj, tie UM sú také bez chuti aj môž muž ked to má ochutnať či to nemá malá horúce tak sa ide z toho povracať.My našťastie taký problém nemáme naša papá všetko čo nezje ju 😀 a to má len 5 mesiacov.Dávam jej Nutrilon už od 5 týždňou lebo som stratila mlieko a nebol problém ale keby bol tak jej ho určite nejak prichutím,dala by som do toho napr. trošinku toho granka bananového alebo také niečo ale asi by som to najprv konzultovala s doktorkou lebo neviem či to také malé detičky môžu ale ide o to aby to nechutilo tak mdlo, potom mu to možno zachutí.

mery83
1. říj 2011

Hezký den,chci se zeptat jestli se mužou používat na příkrmy i nějaké bylinky?Přijde mi že ať uvařím cokoli je to pořát stejná chuť.

cicimon
1. říj 2011

@mery83 kmin, majoran, petrzlenovu vnat napr..

jankadudova
1. říj 2011

Holky, jen pro info. Maxikovi je pul roku presne🙂 kdyz nepocitam dve nocni krmeni UM, tak pres den to vypada takto: rano UM, kolem poledne masozeleninovy prikrm, po probuzeni UM, odpoledne ovocna presnidavka, vecer pred spanim UM s par lzickami kase. Mam neco postupne menit a pripadneco? Dekuju za rady🙂

daisy14
1. říj 2011

@jankadudova kdy ráno dáváš UM? To Ti do oběda vydrží bez jídla ? 😲 mi tam chybi svačinka mezi snídaní a obědem, my např. snídáme mezi 6.30 a 7.00, pak svačinka kolem 9.30 a pak oběd. Bez svačiny by mi nevydržela 😉

dannaniella
1. říj 2011

@lily23 ani mne mala nechce UM, ktore davam len s kasou. takze to neriesim a iba kojim, plus dam inu veceru / chlebik s maslom. uvazujem o tej nemliecnej kasi co pises, este som neskusala. No a s tou ustupujucou laktaciou, ja som tiez mala podobny pocit ale len par dni, ked jej ponuknem prsnik castejsie cez den, mam stale dost mlieka. Tak ak ta velmi neunavuje pokracovat v kojeni, drz sa ho. mne je to ovela pohodlnejsie.

dannaniella
1. říj 2011

@mery83 mne sa malá budila každú hodinu tiež a potom jej vyšli zúbky. 🙂 samozrejme boli aj horúčky a hnačky ale len jednu noc tesne po výjdení zúbku. ako má zúbky tak spí krásne len pár budení ako predtým. No a kaše som skúsila ked spapala tak mi nespala lepšie, a teraz kašu odmieta úplne.