Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

lupinek82
3. únor 2012

@beruska24.9. Právě ☹ Ale budu zkoušet, a až bude žízeň, tak se snad napije, zatím ještě dokojujeme i v zelenině mám dost vody, tak se nebojím, že by měla málo.

beruska24.9.
3. únor 2012

@salsiccia - u starší dcerky jsem jela moc rychle....od 5m. zelenina, za 14 dní maso, za dalších 14 dní ovoce. dopadlo to tak, že ovoce ji zachutnalo moc, ale zeleninu moc nechtěla. takže jsem - na radu některé maminky tady z mk - strouhala do masozeleninového příkrmu jablko 😝 😉 nejdříve půlku, později čtvrtku, až jedla masozeleninový příkrm bez jablka. a do teď je to tak, že pokud má maso zvlášť, přílohu zvlášť, tak většinou sní jen přílohu a minimum masa. když udělám masovou směs a na talíři ji zamíchám např. s rýží dohromady, tak to zblajzne všechno 😵
takže teď to chci udělat trochu jinak. dávat jen zeleninu a nejdříve za měsíc přidat maso a teprve pak po nějaké době ovoce. uvidím, jak rychle se rozpapá.
navíc jsem macecha 😀 a nemixuji, jen co nejvíce pomačkám vidličkou, takže se musí naučit s tou né úplně kašovitou stravou pracovat 😉

beruska24.9.
3. únor 2012

@lupinek82 - zkoušej 😉 starší se trošku rozpila až po 1. roce. času máte dost 😀 😀

lupinek82
3. únor 2012

@beruska24.9. Přesně tak to děláme a zatím úspěch, je to velká šikulka. Dnes jsme měli druhou dávku jablíčka a myslím, že i ovoce bude šmakovat.

V roce, to nám vychází akorát na léto, to by ta žízeň mohla přijít.

A macecha jsem asi taky🙂))

beruska24.9.
3. únor 2012

@lupinek82 - to jsem ráda, že nejsem jediná macecha 😀 😀 😀

beruska24.9.
3. únor 2012

tak já to tak dělala i u starší - zpočátku zeleninu co nejvíce mačkat vidličkou.....maso uvařit najednou, rozmixovat, nadělat balíčky do mrazáku, večer vyndat balíček do ledničky, druhý den dát do hotového příkrmu........později mačkat méně a méně.......pak už krájet zeleninu na pidikousky - dokonce jsem krájela i hrášek 😀 ........no a někdy po 9m. jsem nakrájela syrové maso na pidikousky, udělala balíčky do mrazáku, večer vyndala jeden balíček do ledničky, druhý den pořádně uvařila, přidala vařit zeleninu, těstoviny (rýži, pohanku, jáhly...).......no a od roka už jedla s námi 😉 jen jsem nesolila, nekořenila, my si dochutili na talíři.

kachen
3. únor 2012

@beruska24.9. To ja bych i macecha byla, kdyby se mne pri jakymkoliv vetsim kousku nedavila. Ja musim vsechno na kasi 😠

beruska24.9.
4. únor 2012

@kachen - no, kdybych mixovala, tak by mi maličká nejspíš už jedla také nějaké ´´normální´´ množství. takhle to má složitější. nabírám tedy jen na špičku té pidilžičky, aby toho neměla najednou moc do pusinky a kdyby něco.....mám ji ´´usazenou´´ na klíně, takže mohu kdykoliv rychle zasáhnout.

beruska24.9.
4. únor 2012

@kachen - ještě mě napadlo - znám holčičku, která ještě v roce jedla vše jen mixované 😝 takže tvoje holčička má spoustu času naučit se později papat i hušší stravu.
jo a jak jsem kdysi někde četla, tak dítko se prý pořádně naučí kousat až někdy kolem 4 let věku.....

jankadudova
4. únor 2012

Rada bych se zeptala maminek co maji starsi dite, od kdy tak asi davate napr. Pribinaka, Lipanka apod. Dekuji🙂

salsiccia
4. únor 2012

@beruska24.9. já mám v mrazáku zeleninu a maso namixované, rýži jsem taky mixovala, ale třeba jáhly ne a nevadilo mu to, byly tam kousky. jo a brambory jsem po přečtení, že se z nich mixováním dělá lepidlo taky jen mačkala. a jablíčko jsem teda propasírovala přes cedník, ale klidně by stačilo pomačkat. a s tím množstvím, nenutím ho, ale on je do toho celej hrrr 🙂

beruska24.9.
4. únor 2012

@jankadudova - pribinák, tvaroh apod. se doporučuje až od 1 roku - moc tučné tuším. teď můžeš dávat bílý jogurt (např. holandii) ochucenou přesnídávkou, ovocem.....

beruska24.9.
4. únor 2012

@salsiccia - jablko jsem strouhala na skleněném struhadle, banán mačkala vidličkou. rýži do teď vařím trochu déle, než je psáno na návodu. lepší, když je o maličko měkčí, malá ji tak radši.
jo, jdu dál makat 😉

beruska24.9.
4. únor 2012

@jankadudova - jo a tvaroh má hodně bílkovin, myslím 😉

beruska24.9.
4. únor 2012

@jankadudova - jo a v malém množství jsem občas dala kousek eidamu, lučiny.....jen netuším, co se za ty dva roky změnilo, zda to platí stále, podle mě občas klidně můžeš 😉

jankadudova
4. únor 2012

@beruska24.9. Diky🙂 Jogurt davam, jen se me ptala moje mamka jestli mu muze dat Lipanka a ja rekla ze ne a vlastne jsem presne nevedela proc🙂 jeste dva mesice pockame🙂

kkomtesa
4. únor 2012

PARALEN - UŽ NIKDY VÍCE!!!!
Paracetamol výrazně zvyšuje risiko vzniku asthmatu, alergií, atopického eksemu, bronchitid a CHOPN a to už při jednorázovém užití. Alergologové a imunologové to vědí už 5let!

Ahoj holky, dovoluju si dát upozornění na risika nejoblíbenějšího léku v těhotenství, při kojení a u dětí - dala jsem dva články na svůj profil.

yellowbanna
4. únor 2012

@kkomtesa a co teda misto paracetamolu, kdyz ma byt nejbezpecnejsi??

kkomtesa
5. únor 2012

@yellowbanna Fyzikální chlazení při horečce. Jinak u dětí a při kojení ibuprofen, v těhotenství je to horší - tam je všechno rizikové.. Těhotenství: 1. trimestr a před otěhotněním: výjimečně (po dohodě s lékařem)
- na serveru Těhotenství od A do Z píšou, že může blokovat uhnízdění oplodněného vajíčka a způsobit potrat v ranném těhotenství
dále: maximálně 200mg denně max. 48hodin, po 32. týdnu by neměl být užíván /od kamarádky gynekoložky/ (uzavírá ductus arteriosus Bottali – tepennou dučej, která se normálně uzavírá až po porodu, a může u plodu způsobit plicní hypertensi, dále tlumí děložní stahy /z tohoto důvodu byl dříve u nás i léčebně užíván/).

tygrous
5. únor 2012

@kkomtesa jenze fyzikalni chlazeni delat nemuzes, kdyz ma napr. dite mramorovanou kuzi...coz muj syn pri horecce prave miva... Ale treba ja fandim obecne ibucku, protoze u nas v rodine paracetamol nezabira... A v tehu radsi bolest hlavy vydrzim, nez abych si neco vzala...nebo to resim jogou apod... U deti do 3 mesicu je to ale problem...

kkomtesa
5. únor 2012

@tygrous Aha, to jsem nevěděla. Díky. Jogu taky trochu cvičím🙂 Po porodu jsem si řekla, že budu další těhotenství (i před) určitě cvičit, ale zatím to s mrnousem nejde, možná mi kamarádka dá soukromé lekce.

beruska24.9.
5. únor 2012

@salsiccia
@kachen
@lupinek82
holky, tak 7. den od začátku přikrmování hlásím malý úspěch 😵 dnes malá snědla celkem dost, odhadem tak půl malé skleničky, naředěné asi jako řidší kaše. opět jen namačkané, a to květák+mrkev+brambora. jasně, že něco málo zkončilo na bryndáku, ale dnes se dokonce vrhala na lžičku 😀 a nakonec vyžahla asi 50ml vody z lahvičky. tak snad ji to zachutná a nebylo to dnes jen vyjímečně 😉 jen to nesmím zakřiknout 🤐

monulienkamt
5. únor 2012

@beruska24.9. taka som rada, ze si rozpisala akym tempom idete s prikrmami, ja som vcera zacala s mrkvou, maly zjedol 3 lyzicky, skoro vsetko ale vyplul, pri poslednej ho natiahlo. tak som mu dnes skusila dat do mrkvy aj zemiacik, lebo ani mrkva s mojim mliekom nefungovala, tak to uz vobec nechcel. takze idem o krok spat a zajtra opat iba mrkvicka s mojim mlieckom a nic sa nestane, ked zje iba jednu alebo dve lyzicky 🙂

catharin
5. únor 2012

@helik : Ahoj, já začala mrkvičkou, povařila jsem ji a tu šťávu dala vypít. Pak jsem dala vody do hrnce a dal tam bramboru (tři dny po sobě to stejné jídlo na oběd), nechala rozvařit, rozmixovala a přecedila a opět dala vypít, později, tak po týdnu jsem dala málo vody, aby to bylo hustčí, a dávala na lžičku. Takže jsem hned se lžičkou nezačala, aby si zvykli na chuť.. (mám dvojčátka). Teď dělám, že mám mraženou zeleninu a nechám ji rozvařit, když v malém množství vody, rozmixuji, přecedím-podávám lžičkou, když dám více vody, rozmixuji, přecedím- tak dám vypít jako polévečku 🙂 A na svačinu dávám laksymáčky, pribiňáčky, ostraváčky. Samozřejmě v malém množství, obě mi sní jeden kelímek dohromady a pak jim udělám jen 60ml mlíčka 😉
Takže vyzkoušej 🙂 On se to, bobek, naučí 😉

hlasil
5. únor 2012

Ahoj holky, chci poprosit o radu. Včera jsme poprvé začali s příkrmem, dali jsme mrkvičku ze skleničky, malej baštil úplně nadšeně, dali jsme asi třetinu malé skleničky. No a ani ne 24 hodiny potom to komplet vykadil, a to tak, že konzistence, množství i barva jsou téměř stejné. Víceméně máme pocit, že ta mrkev jen prošla, ale nestrávil z ní nic. Dost nás to překvapilo ☹ Je to normální, když to bylo poprvé? Měly jste to některá taky tak? Dík.

beruska24.9.
5. únor 2012

@monulienkamt - oni děti musí přijít na to, jak vůbec to papání polknout. kdysi jsem četla, že když krmíš lžičkou, tak strčit lžičku do pusinky, položit na střed jazyka a lehce zmáčknout jazýček, že to dítko by mělo automaticky/instinktivně stáhnout tu potravu ze lžičky. no, netuším zda to dělám blbě, ale u nás tenhle fígl zas tak dobře nefunguje 😀
jo a dnes jsem to zkusila bez mlíka a to ji zachutnalo více. prostě jen uvařit, vylovit z vody, pořádně pomačkat a pak trochu naředit vodou, ve které se to vařilo, přidat trošku oleje. no a do lahvičky na pití dostala vychlazenou převařenou vodu.
hlavně nenuť a i když sní jen jednu lžičku, tak ho pochval, jaké je šikovné miminko. druhý den sní třeba 2-3 lžičky.
u první dcerky jsem to hrozně řešila a trvalo hodně dlouho, než se naučila jíst. teď jsem se smála tomu, že to dělá dobře, ale to papáníčko má jít na druhou stranu 😀 😀 do bříška a né z pusinky ven. takže možná i maličká zjistila, že jsem víc v pohodě (ohledně jejího jídla, jinak přitom diskutuji s batoletem, které zrovna něco nutně potřebuje 😀 ), že ji nechávám jít jejím tempem a když nechce, zkončíme zkoušet...zítra je také den 😉

beruska24.9.
5. únor 2012

@hlasil - to je normální, střeva miminka si musí zvyknout na něco nového. to ještě kolikrát z plínky poznáš, co tvé dítko jedlo 😀 😀

beruska24.9.
5. únor 2012

@catharin - netuším, jak máš stará dítka, ale pribiňák, tvaroh apod. se doporučuje až od 1 roka. i když dřív dávali maminky opravdu už od malička, mezi prvními příkrmy.

monulienkamt
5. únor 2012

@beruska24.9. dakujem...no budem to musiet aj ja brat viac v pohode, len som si naivne myslela, ze maly bude papkat vsetko, este som bola prekvapena, preco ma byt uspech 1-2 lyžicky, uz viem 😀 . Maly vie papat lyzickou, lebo vecer dostava kasu, kedze sa v noci casto budil. Mozno aj to je problem, ze je nauceny na sladke mlieko, sladsiu kasu a teraz "nafasuje obycajnu" mrkvu. Ani usta nechcel po prvej lyzicke otvorit, potom som sa musela na neho skerit aby sa vobec usmial a ja som mu mohla dat lyzicku do ust. No uvidime ako zajtra, sama som zvedava.

catharin
5. únor 2012

@beruska24.9. : Ono to není vůbec tvarohové- jsem si to četla. Neobsahuje to sodík, což jim dávat nechci. A tohle si myslím, že neuškodí, nejí to v takovém množství.. Dřív se opravdu dávali tvarohy jako takové. To chci holkám až od toho roku.. 🙂 I solit apod. Vše takové až po roku. A já jsem typ, který se řídí starých rad.. Co dávali mně, tak proč to hrotit a velice tabulkově jíst..? 😉