Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
15. bře 2012

@elana
@katka.stran
ovoce se může kromě jablka, banánu, hrušek, švestek i meloun (dávala jsem červený), třešně (také bez slupek) a další fakt nevím. i když teď se asi těžko něco sežene. broskev jsem nedávala, protože starší měla reakci na domácí meruňku, tak jsem to nechávala až po roce. jahody jsem také dávala až po roce.
jen píši osobní zkušenost, sama se stále učím i při druhém dítku 😉

katka.stran
15. bře 2012

Díky za info, zítra hned zkusíme jablíčko. A mám jí to dát dopo jako sváčku a pak dopapat mlíčkem a k obědu zase nějaké to pyré, nebo to jablíčko k obědu místo pyré?

kachen
15. bře 2012

@iv123 Muze. V podstate me nenapada nic, krome brambor nebo salatu, co by se nedalo zamrazit.

kachen
15. bře 2012

@katka.stran My jsme davali po ovoci trochu mlika. Na doporuceni doktorky. A zalezi na tobe, kdy ovoce das. My to meli na stridacku, zkratka jak to vyslo a jak se mne chtelo.

beruska24.9.
16. bře 2012

@katka.stran - u nás - ráno mlíčko, pak ovoce, pak mlíčko (místo oběda), pak zeleninový/masozeleninový příkrm (pozdní oběd) a pak už jen mlíko dle potřeby až do večera. když jsem dala 2 příkrmy za sebou - sváča, pak oběd - tak hodinu po obědě řvala hlady. takhle min. 2h. po jídle vydrží, po mlíku tak 3h. časy přibližné, řídím se podle malé, né podle hodin.

elana
16. bře 2012

@katka.stran u nás: 7:30 mlíčko s kaší (řidší, kaše jen na ochucení, nechtěl mlíko pít), 11:00 ovocná přesnídávka (dřív jsem nabízela mlíčko, ale nechtěl ho, tak už ho ani nedělám), 14:00 masozeleninový oběd (1x týdně nahradím maso žloutkem), 17:00 mlíčko (brzo nahradím jogurtem, syn pije HA mlíko, tak do toho nechci jogurt míchat, i když už jen dopíjí zásoby, tak potom), 20:00 mlíčko s kaší (hustší). V noci nic, nebo když se vzbudí, tak šťávu, když nemůže usnout, dám mlíko.

falca1
16. bře 2012

ahoj maminky, potřebuju poradit mám začít příkrmy zeleninkou - chtěla jsem se zeptat jakou značku byste mi doporučily?

cicimon
16. bře 2012

@falca1 babylove, alnatura - tie su asi naj - v DM

katka.stran
16. bře 2012

@elana A kolik je špuntovi?

elana
16. bře 2012

@katka.stran 9m 1 týden 😅 . Ty máš necelých 6 m staré mimčo, v té době jsme krmili takhle: 8:00 mlíčko (150ml), 11:00 ovoce, 14:00 masozel, 17:00 mlíčko, 20:00 mlíčko, 3:00-6:00 (jak se vzbudil) mlíčko 😅. Kaši jsem mu do toho začala sypat až po půl roce, kdy se začal na noční jídlo budit už kolem půlnoci. Dávám na 180ml cca. 2-3 odměrky nemléčné kaše.

cicimon
16. bře 2012

inac baby ja sa divim ze vam deti vydrzia 3h nejest... moja to nedokaze ani teraz - pokial nespi, nie to ked bola taka mala ako vase

elana
16. bře 2012

@falca1 úplně na ty první lžičky mi přijde nejlepší Hipp, případně ta Alnatura. Je to maličké balení a je to jen zelenina a voda, žádná rýžová mouka atd. (to je např. v Hami). Jinak potom později už jsou fajn celkem všechny, nejlíp finančně vychází asi to Babylove (DM), Babydream (Rossmann) a český Hamánek (vyrábí Hamé, neplést s Hami)

elana
16. bře 2012

@cicimon jo to jo, prcek takhle jí od porodnice (nekojila jsem ho, nepřisál se, takže byl na flašce a odsávala jsem mu). Díky tomu si ale takhle režim nastavil a už jsme ho vlastně nezměnili.

prettybaby
16. bře 2012

ahojtek kocky, tak v utorok zaciname aj my s prikrmami, Dadko je čisto kojeny ,tak cakame na ukoncenie 6.mesiaca a ideme na to. Uz som aj zabudla, co to vsetko obnasa .)))ale moc sa na to tesim, Dadík je vačší papkáč ako Radík .))ten ani teraz vela neje, ma 2,5roka o mesiac a len 10,5kg. Tak za kazde mile pismenko, vdaka .)))

beruska24.9.
16. bře 2012

@pretybaby - neboj, do toho se zase dostaneš 😉 máme podobně staré děti a také jsem lovila v paměti co a jak. a kolikrát sem nakouknu a na něco se zeptám. takže i u druhého dítka je ta rada občas potřeba.

beruska24.9.
16. bře 2012

@falca1 vařím doma, kupuji mraženou zeleninu

beruska24.9.
16. bře 2012

@elana - tak tos měla pěkný režim. u nás je to o něco horší, starší vstává ve 4,30-5h. (spí v pokojíčku). maličká se mnou v ložnici, ale jako když to vycítí, musí vstávat také. takže většinou mezi půl 6-6 má mlíčko a dopol. sváča vychází tak nějak max. do 9h. pak jdeme ven a pak už se to odvíjí podle malé. po mléku cca za 3h., po jídle cca za 2h. další.

katka.stran
16. bře 2012

@elana No Niki chodí spát kolem 22.00hod., tak večer dávám to mlíčko-kaši 150ml, nebo mlíčko 150ml, vzbudí se tak kolem 7 na krmení, to dávám mlíčko 130ml, pak má hladíka kolem 10-11 ale nevypije celou dávku, asi cca 90ml, tak to bych právě chtěla začít dávat nějaké to ovoce, pak oběd cca 13.00hod., to dávám ten příkrm, toho sní tak max.půlku tý malé přesnídávky, zatím jen zeleninový a dopije to tak 100ml mlíčka, pak sváča mlíčko, plná dávka 130ml cca v 15.00hod. a pak kolem 18.00hod. mlíčko a tak kolem 21.00hod. zase tu mlíčko kaši, nebo mlíčko. Ona víc jak 130ml najednou nevypije, kromě teda večera 🙂 a ta nemléčná kaše to je jaká? to bych jí taky mohla dávat večer místo toho mlíčka-kaše.

elana
16. bře 2012

@katka.stran to má myslím dobrý dávky, každý dítě baští jinak, moje zrovna žádný velký pijan není...v době, kdy on dával 120, už jiný děti sosly klidně 180. To on teď vypije jedině před spaním a to proto, že je v tom ta kaše, tak mu to chutná a taky má velikou díru v dudlíku, tak nemůže moc otálet, bo by se tím zahltil 😀 Kaši dávám Nestlé, protože v nich není přidaný cukr. Výborná je Lipová na dobrou noc nebo Švestková, ty mám asi nejradši, dopíjím kapku 😉

elana
16. bře 2012

@beruska24.9. jé, tak to je jedlík...to naopak syn po jídle kolikrát hlad za ty 3h vůbec nemá, nimrá to, okouní...hrůza, šiškuju ho tou flaškou jak husu.

beruska24.9.
16. bře 2012

@elana - tak je pravda, že ve svých 6,5m. vypije víc mlíčka než její téměř 2,5 letá sestřička 😵
jinak když to zkusím sesumírovat, tak ráno 180ml nutroše, na sváču ovoce/ovocná přesnídávka (odhad množsví 80-100ml), pak po procházce, po probuzení 180ml nutroše, pak pozdní zeleninový/masozeleninový oběd (odhad 100-150ml), pak 180ml nutroše po koupání a když zrovna nechce spát (jako včera, strašila tu do 23h.), tak ještě dávka nutroše. v noci nejí, budí se, stačí dát dudlík. také mi trvalo, než jsem na to přišla 😀 dala jsem dudlík, šla udělat mlíko, přijdu a malá spala. jsem to mlíko mohla vycvaknout sama 😀 😝

elana
16. bře 2012

@beruska24.9. tyjo, tak v 5m takový jídelníček (spíš jídelník 😀 ), všechna čest. Ale to je lepší než když dítě nejí...my teď bojujem s tou ovocnou svačinou, sní tři lžičky a potom zamkne pusu, každou další si půl minuty rozmýšlí, uff, moje nervy 😅 V noci to znám, taky mi trvalo než jsem přišla na to, že někdy mu stačí jen dudlík, jindy má jen žízeň po tý kaši a chce šťávu...a někdy prostě má hlad a vybrečí si ještě mlíko. Návod by k těm malým bříškům měli zeshora přibalovat 😉

katka.stran
16. bře 2012

tady jsem našla recept pro děti 4-6m:
Jablečná svačinka
Nastrouháme 1 jablko, 1/2 banánu, přidáme pár kapek citrónu, 1 oválný cukrářský piškot a 1 lžičku bílého jogurtu. Vše dobře smícháme. Nechápu tam ten jogurt a piškot, není to brzo? dávat v 6m piškot a jogurtík? popř. jaké bílé jogurty dáváte?

beruska24.9.
16. bře 2012

@elana v 6,5m.
jo, návod bych potřebovala také, spíš manuál ke každému konkrétnímu dítku 😀

beruska24.9.
16. bře 2012

@katka.stran - na jogurt se chystám nejdříve v 8m. starší měla až v 10m., pila ha sunar.
piškoty jsem u starší dávala až od 11m., dětské sušenky zrovna tak.

beruska24.9.
16. bře 2012

jo a dnes jsem malé zkusila místo oběda rozmočený rohlík v nutroši a nechtěla ho, tak měla mlíko. stejně jako starší, také tuhle mňamku 😝 nechtěla jíst. mám výron, bolí mě noha, tak jsem si chtěla vaření ušetřit. no, zítra ji musím obídek uvařit, aby si nestěžovala, že jsem macecha 😀

katka.stran
16. bře 2012

@beruska24.9. mě se to zdálo brzo a taky tam psali, že do pyréček: mrkvovo-bramobrového, nebo jakéhokoliv, dát 1-2lžičky slunečnicového oleje, ten dáváte?

beruska24.9.
16. bře 2012

@katka.stran - olej dávám slunečnicový, tak max. půl čajové lžičky. je to snad kvůli vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. a navíc bych řekla, že to tomu dítku líp pomůže se vykakat 😉

falca1
16. bře 2012

@cicimon
@beruska24.9.
@elana díky holky za radu, nakonec zítra udělám mrkvičku doma z mražené. Byla jsem dneska v albertu a tam mi ženská řekla že samotnou nevedou - ale koupila jsem mrkev s bramborama od Hippu aspoň do zásoby 😀

beruska24.9.
16. bře 2012

@falca1 - kdysi dělali samotnou mrkev (mrkev+olej) od sunárku, ale netuším, jestli ji ještě dělají. příp. se zkus někde zeptat.