Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

cicimon
4. kvě 2012

@falca1 nie je alergenna, len sa mozno detom nepaci farba a zas nejako neochutena nema extra chut..

beruska24.9.
4. kvě 2012

@falca1 - kukuřičné křupky se rozmočí slinami 😝 jak je dítko nacpe do pusinky. spíš počítej s tím, že bude zapatlané celé dítě i všechno okolo. takže já je dávám jen doma 😉
nikdy jsem nemixovala, takže 100% jistotu ti nedám, ale myslím si, že to zvládne. vyzkoušej a uvidíš.

beruska24.9.
4. kvě 2012

@vodni - ještě můžeš zkusit jáhly. jen ty spařit horkou vodou než dáš vařit, aby se odstranila hořkost.

baklik
4. kvě 2012

@aemmi veru, a domace je domace 😉 nakupim bio zeleninku a je vystarano. vsak je to jednoduche, jednu mrkvu, mensi kalerab, dva zvitky zmrazenych spenatovych listov som uvarila v sitku na pare, k tomu uvarit jeden sladky zemiak, rozmixovat ponornym mixerom a hotovo. mame na 2 dni... malemu to velmi chutilo.
dnes som pozrela zlozenie tych skleniciek, konkretne prikrm zemiak so spenatom - vsak to obsahuje jablcnu stavu a ryzovy skrob! naco??? a najma, ked ovocne stavicky by sa mali podavat az ked sa zavedie aj ovocie.
vravim, domace je domace, raz darmo... 😉

aemmi
4. kvě 2012

@baklik na tuhle špenátovou skleničku jsem taky narazila 😲 v další (nevím ted, co je to za značku), jsem zase našla snad od 6. měsíce smetanu 😖 jak bych pak zjistila, kdyby byla nějaká reakce, tak na co to vlastně je 😅
když už skleničky, tak to chce fakt vybírat, já proti nim jinak nic nemám, ovoce dávám ze skleniček, domácí mi malá nechce a taky mezi čerstvým toho ted moc k sehnání není, ale zeleninu vařím - ted už taky na dva dny, pár skleniček doma mám, na dnešek jsem třeba vařeno neměla a jeli jsme pryč, tak se hodila, ale jinak fakt raději domácí 🙂

baklik
4. kvě 2012

@aemmi ja som pozerala zlozenie aj tych ovocnych prikrmov a niektore teda tiez kukuricny skrob a cukor. a pritom cukor do 1. roka by dieta nemalo jest. naposledy som mala zazitok z jahodovej vyzivy, ze vraj od 4 mes. - nenormalne presladena, pre mna osobne to bolo prikre, nieto este aby som na taku chut ucila 4-mes. dieta. no uzas niekedy, co su schopni do toho vyrobcovia napchat a tvarit sa, ze to je vhodne od 4. mes.
ale objavila som prikrmy 100 % ovocie od Sunarky a Hami, chystam sa ich vyskusat.
taktiez ma zarazili kasicky Nutrilonu - obsahuju cukor a pritom su to tie, ktore su vhodne od 4. mes. tiez nechapem, na co ho tam pchaju, ked napriklad nestle ma v kasickach len prirodzene sa vyskytujuce cukry, aj Hipp ma niektore take.
clovek, aby pri vsetkom sledoval zlozenie 😅

aemmi
4. kvě 2012

@baklik určitě to chce číst složení, ty 100% kelímky jsou fajn, dá se i najít mezi skleničkovýma, většinou Bybylove, Alnatura i Hami, já jich mám pár vytipovaných, takže už jdu na jistotu, kaše kupuju neochucený a nemléčný, z těch některých příchutí jsem byla docela v šoku, třeba sušenková, stracciatella 😝 🤐 😅 od 4. měsíce 😲

elana
4. kvě 2012

@aemmi Babylove myslím nejsou 100% ovoce, Alnatura asi ano...ale Babylove skleničky ovocný mě dost zklamaly, jsou divně kyselý a takový nějaký "nechutný". Hami 100% ovoce nedělá skleničku, jen ty 4 kelímky, ale dělá ji Hamé (řada se jmenuje Hamánek Happyfruit) a to vychází opravdu dobře-velká sklenička čistého ovoce, nepřislazovaná a stojí 20kč. Kaše kupuju Nestlé, jsou bez cukrů, konkrétně nemléčnou Švestkovou a Lipovou, jsou vynikající.

katyxq
4. kvě 2012

Úplně neochuceny a neslazený jsou instantní nemléčný kaše Nomina neno třeba Countrylife 😉 (jen na nich není napsáno, že jsou přímo pro kojence, ale je v nich jen instantizovaná obilnina).

baklik
4. kvě 2012

@aemmi tiez som uz zacala kupovat iba nemliecne. my papame nutrilon, lebo som mala malo mlieka, tak prva volba boli u mna kasicky nutrilon, ale uz veru nie... radsej nemliecne a s prirodzene sa vyskytujucimi cukrami ako som spominala.
daj nejaky tip ;) ja som kupila osemzrnnu od nestle a pohankovu od hipp. ale mame len 5 mes., zatial som ich neskusala, davame zatial len zeleninove prikrmy. ma sa zacat s ryzovou, tu mam od nutrilonu, ale obsahuje cukor, tak neviem 😖

baklik
4. kvě 2012

@katyxq to nepoznam. kde ich maju? v bio obchodoch?

elana
4. kvě 2012

@baklik tak ono s tím cukrem to zas tak žhavý není, myslím že úplně vyhnout se mu nedá a na rozdíl od soli to není žádná hrůza, když ho dítě před rokem dostane...já třeba si porovnávala obsah cukrů ve šťávách (myslím Hipp a Hami, ale to je jedno) a kupodivu ve finále obsahovaly míň sacharidů ty šťávy, kde je cukr přidaný 😅

baklik
4. kvě 2012

@elana lipovu som kupila aj ja, tak dufam, ze bude chutit, lebo, pravdupovediac, dost som sa obavala, ze co to bude za prichut. 🙂 slivkovu som zatial nechcela kupit, kedze slivky maju prehanavy ucinok, ale tak asi v tej kasi ich taky podiel nebude, aby to malo taky ucinok. aku mas skusenost?

elana
4. kvě 2012

@baklik je dobrá ta Lipová, nemusíš se jí bát...já tam lípu necítím (ostatně nevím asi, jak taková lípa chutná 😅 ), podstatný je, že malýmu jede. Švestková je úplně v pohodě, taky jsem se prvně bála, ale opravdu netřeba mít strach, nevšimla jsem si naprosto žádné projímavosti, přesně jak říkáš, těch švestek je tam málo, aby mohly mít účinek.

aemmi
4. kvě 2012

@elana ne, to nejsou, ale mně stačí, když je to nepřislazený a není to moc překombinovaný, takže kupuju bud ty kelímky a pak některý skleničky, takhle jsem to myslela 🙂 jinak mně se zase zdají dost kyselý ty kelímky, konkrétně třeba jablko+banán od Hami, kaše dělám ty základní obilninový, malý to mo chutná, ikdyž je to v podstatě bez chuti 😅

elana
4. kvě 2012

@aemmi jasně, každýmu se zdá kyselý něco jinýho...mně nejchutnější z těch kelímků 100% ovoce přijde Sunárek Jablko-broskev. Jinak jestli jsou nebo nejsou kyselý já právě moc neřeším, protože je nedávám čisté, ale vždycky polovinu kelímku smíchám s čerstvým ovocem (jabko, hruška, banán), takže to nemám nikdy kyselé, když se mi zdá zrovna kelímek kyselý (třeba Hami Švestka-jablko), tak dám prostě víc banánu a hotovo, takže mám i ten kelímek na dva dny. Jinak je fajn, že malý chutnají i ty věci "bez chuti", já zas zkouším ráda nový příchutě všeho možnýho, prcka to taky baví, tak naopak se těm základním vyhybám...ale tak o tom to je, že každýmu vyhovuje něco jinýho a proto je fajn, že je dneska na vše takový výběr 😵

aemmi
4. kvě 2012

@elana No výběr je až moc 😀 u nás je ovoce celkově boj, malý donedávna přišlo kyselý všechno, včetně super sladkých povařených hrušek s banánem, čerstvý nechce už vůbec, ale tak snad se k tomu taky někdy dopracujeme, já kelímky i skleničky (ty dávám na půl) většinou nastavuju instatní rýžovou kaší a trochou MM, ted už alespon trochu akceptuje čerstvý banán, tak jí to budu míchat s ním. Ty kelímky jablko-broskev mám doma, ale broskve jsem ještě nedala, tak jsem na ně zvědavá, mimochodem, já mám na ty přesnídávky vždycky ohromnou chut 😀

Jinak mám pocit, že lípa je docela silnej alergen, ikdyž zase v takhle malým množství, co je v té kaši by to asi vadit nemělo...??

aemmi
4. kvě 2012

@baklik já mám rýžovou krupičku od Nestle, ta je neochucená a pak kukuřičnou od té samé firmy, dále jáhlovou, ta je asi Babylove a čtyřzrnnou, taky Babylove, nebo pak koupit třeba rýžové/pohankové vločky a dělat kaši z nich 😉

vodni
5. kvě 2012

@falca1 Mi dr říkala, že zas tak alergenní není, a zatím snes všechno dobře. Ale asi opravdu ještě počkám, možná až bude domácí. U nás teda ze začátku byly skleničky, a i teď je občas nakombinuju. Vyzkoušela jsem hami: mrkev, zahradní zelenina (tam je i květák), zelenina s králíkem, a hipp: dýně, kukuřice s bramborou a kuřecím, jemná zelenina (tam je myslím i hrášek), mrkev s rýží a kuřetem, krůtí maso (samotné, a dala jsem s domácí bramborou + nějakou zeleninou). Domácí dělám bramboru, těstoviny, brokolici, hovězí, kuřecí. Cuketu jsem taky dělala, ale nějak se ofrňoval. Zkusím ji teď ještě jednou, taky mám nachystaný květák, váhám s tím hráškem (trochu se bojím nadýmání 😉 ) a taky špenát. Různě to kombinuju, třeba dnes těstoviny+brokolice+kuře. Nebo včera brambora+hovězí+pár lžiček mrkve ze sklinky. Nejdřív se na domácí taky netvářil, ale jak jsem tam začala přidávat tu jeho oblíbenou sklinkovou mrkev (nejdřív mi jedl jen oranžový jídla 😀 ostatní moc nechtěl), tak to vzal na milost, a postupně jsem dávala už jen domácí. Ale někdy dám sklinku i teď, když třeba nestíhám. Maso jsem dávala do teď tak 5x týdně (je ale fakt, že my jsme bojovali s tím propadem váhy, než zaúčinkovaly léky). A ten žloutek měl zatím jen 2x, velmi nepravidelně, dr to doporučovala dávat 1x týdně, ale my ty vajíčka prostě nejíme 😝 Jinak, ten oběd mu ještě někdy "nadstavuju" kaší Sinlac, nebo jsem teď přisypala trochu osmizrnné kaše (ta se mi totiž nějak neosvědčila jako kaše). Z ovoce jablko (jemně nastrouhané, nevařím to), banán, žlutý meloun, a taky ty výživy 100% od Hami (dávali jednou v makru k jinýmu nákupu zdarma, je tam mix jablko, hruška, banán, meruňka, jahoda). Večer dávám kaše (banánová, ovocná, jablečná, sušenková). No a křupky a kousek rohlíku, když vyloudí. Rýži má manžel na seznamu dnes, koupím nějakou tu na rizoto asi, ať je to hodně rozblentaný.. I ty těstoviny (bezvaječná písmenka) vařím, aby byly hodně patlavé a vzal to bez problémů. Co nesnese, tak kousky brambor, ty vyplivuje, i když jsou to pidikousky. Pokud jde o množství, tak nevím, dělám to odhadem, ale myslím tak 150-200 to bude. I když s večerní kaší teď dělá nějaké štráky 😀 viz fotoblog.

falca1
6. kvě 2012

@vodni tak jsem jí zkusila dát křupku - zatím se moc netváří - ale to přijde asi časem 😀 😀
Ovocný příkrmy dávám taky od Hami teďka byla akce ve Sparu - už jsem si říkala že dám i banán - ten bude teďka na řadě. A dneska jsem přidala i dopolední svačinku - místo mlíka měla jogurtík a všechno zbaštila. Tobě nechce kaše večer - to mě nechce jíst skoro vůbec v poledne oběd a to jí dávám oběd až v jednu nebo i později - večer naopak do sebe kaši futruje (kupuju skoro vždycky Sunarku,), že nestačím nabírat 😀. A zase jsem začala kojit 2x v noci, asi jí to už zase nestačí 😖
Na těstoviny jsem si zatím netroufla.

jarkalada
6. kvě 2012

hloupá otázka, ale - jaký křupky se jedná, jaký přesně dáváte?

vodni
6. kvě 2012

@falca1 Tak ode dneška zase vše ok - kaše byla fuč hned, taky nestačím nabírat 😀 Kupuju nestlé. A dneska zbaštil i tu cuketu 😉 Jogurt mi dr říkala až od 10m, no co dr, to názor, možná už taky zkusím. V noci jsem teď po 3 týdnech taky kojila... ale jen jednou, myslím měl spíš žízeň, no ale prso bylo prostě po ruce 😝

vodni
6. kvě 2012

@jarkalada je to jen kukuřičná mouka a voda, kupuju v lékárně

jarkalada
6. kvě 2012

@vodni ahá, tak děkuju. Žvejkáme všechno, co jim přijde pod ruku, tudle mi "pomáhaly" vybalovat nákup z tašky a rozsypaly se rohlíky po zemi.tak se po nich vrhly. 😎 Takže křupky zkusíme 🙂

vodni
6. kvě 2012

@jarkalada jj, rohlík to je u nás úplně jak magnet 😀 No, vlastně cokoliv, co někdo jí - mně se tuhle vrhal do talíře se špagetama, ale ubránila jsem se 😀 Křupky jsou lepší než rohlík v tom, že ten náš si prostě všechno cpe co nejvíc do pusy - křupka se rozpustí, rohlíkem se začne dávit

falca1
7. kvě 2012

@vodni no já jsem se dr. na jogurt neptala, ale některá maminka se ptala na jogurt v krátkých zprávách a názory mezi 6 a 10měsícem - tak jsem vzala zlatou střední. 😀

beruska24.9.
7. kvě 2012

@vodni - a dáváš starší rohlík? ten se drobí, takže se nelepí a líp se dětem jí. naše se po něm může umlátit a přesně jak u vás, jak někdo něco jí, tak dělá jak nepříčetná 😀 a je jedno, že předtím jedla.

vodni
8. kvě 2012

@beruska24.9. jj dávám starší rozhlík, ale on ho prostě nějak "rozmňangá" a pak se lepí i ten 😉

vodni
8. kvě 2012

@falca1 jj, taky jsem si říkala, že tak ten 8-9m by měl být ok. Asi taky už zkusím, uvidím. Dnes byla ta rýže a naprosto ok. Koupila jsem kulatozrnnou na rizoto, no byla to spíš kaše 😀