Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

fifi284
18. kvě 2012

@veronicka1901 Včera mal 5 mesiacov a váži 7,6 kg. Dnes spapkal 90g a skúsila som, že mu nedám hneď mliečko, no vydržal asi 20 minút, potom spustil plač. Dala som mu iba 120 ml. Vypil ho do poslednej kvapky... Zatiaľ papkáme každé 3 hodiny 5 krát za deň.

baklik
18. kvě 2012

@fifi284 ahoj, na to, ze prikrmujete 11 dni, je to fajn. ale sa mi zda, ze potom toho mlieka vypije prilis. ale tak, ked mu chuti. 🙂 ja vychadzam z toho, ze pohariky Hami od 4. a 5. mes. maju 125 ml, ale napr. Hipp robi pre tuto vekovu kategoriu aj 190 ml pohariky. nas zje uz takych 160 ml pyre. mlieko davam az za cca 3 hod. ako dalsie jedlo.

tortelinka
18. kvě 2012

@baklik moj maly ma 6 mes a pohankovu kasu papa v pohode

fifi284
18. kvě 2012

@baklik Aj ja som prekvapená, že sa tak pekne naladil na príkrm. Teší ma to, ale zároveň mám obavy, či to aj s tým mliekom nie je veľa. No dnes sa po 20 min. po príkrme rozplakal- dala som mu teda 120 ml. Potom už bol spokojný. Za 3 hodinky papkal zas 🙂 Mliečko - 180 ml. Niekde som čítala, že deti sa nedajú prekrmovať, no neviem, ako mám potom nazvať toto. Apetít??? 😀 😅

veronicka1901
18. kvě 2012

@fifi284 My mame 6 mesiacov a takmer 9 kg, meriame 74 cm, takze asi porovnatelna velkost. Ked mu chuti, tak mu daj, aj tak asi nic nespravis 🙂. Nasa mala papala viac v noci, posledny tyzden uz menej. A ako mu pripravujes zeleninku? Skor ako redsiu polievku? Moja konzistencia sa podoba na tie kupovane, skor hustejsia. Mozno aj v tom je rozdiel 🙂. Tiez papame zhruba kazde 3 hodky.

baklik
18. kvě 2012

@fifi284 nas je tiez taky papkac 🙂 ma 5 mes. a 3 tyzdne a vazi 8,7 kg 😖

fifi284
18. kvě 2012

@veronicka1901 Zeleninku mu robím na pare a veľmi málo zriedim s dojč. vodou. Tiež má konzistenciu zhruba ako Hami. S inou neviem porovnať, lebo inú sme ešte neskúšali. Takže by ho mala nasýtiť. Hladného ho nenechám, len som nevedela, či je ok, že ešte vypije toľko mliečka. Asi by bol prejedený, keby mi pri grganí vygrckal, alebo? Ach jo.

veronicka1901
18. kvě 2012

@fifi284 Urcite ano, keby nechcel, nepapkal by mliecko. Ono sa to kazdu chvilu meni, mozno o chvilu uz to mliecko nebude chciet 🙂

a2303
18. kvě 2012

Ahojte, viete mi poradiť, čo môžem začať dávať synčekovi? za pár dní ukončí 7. mesiac a je kojený. Už asi mesiac mu dávam príkrm (rano kojenie, desiata kojenie, obed komb. zelenina, kuracie prsia, zemiaky, ryža, vaječný žltok - niečo stále pokombinujem), poobede hipp ovocný príkrm (slivka, marhula, hruška, broskyňa a pod) alebo rozmixované jablko, hruška. Večer mu dávam podobné ako obedík (nakoľko som skúšala kaše napr. nutrilon, sunarka, nestlé a keď mu dám 2-3 lyžičky tak sa mu okolo ústočiek začnú robiť červené fľaky ☹ bojím sa či to nebude alergia, termín u gastroenterológa máme 4.júna ☹ tak kaše nedávam ale dávam večeru pod. ako obedík). Podľa vás čo môžem ešte začať dávať??? Má vyše 9 kg a do pol roka bol len kojení. Ďakujem za rady! (ešte otázka, nemáte náhodou skúsenosti s takými fľakmi okolo ústočiek? na čo to môže byť alergia?)

katyxq
18. kvě 2012

@a2303 Pokud jsou ty kaše mléčné, tak to bude s nejvyšší pravděpodobností alergie na bílkovinu kravského mléka, radši nedávejte jogurty, hovězí a telecí maso, máslo, prostě nic od krav (a neměla byste to, dokud kojíte, jíst ani vy).
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/alergia-...

a2303
18. kvě 2012

@katyxq Ďakujem.

baklik
18. kvě 2012

@a2303 tie kase mozes kupovat nemliecne a zarabat s tvojim materskym mliekom. alebo mu rob kase z ovsa, ryze, ci inych obilnin take, ze povaris vo vode a potom rozmixujes na kasu a pridas k tomu nejake ovocne alebo zeleninove pyre.

a2303
18. kvě 2012

@baklik ok ďakujem! 🙂

a2303
18. kvě 2012

Keď ukončí teraz 7.mesiac, čo mu ešte môžem začať dávať?

Dcérka má tri roky ale ja sa už fakt nepamätám ako to bolo 😖

baklik
18. kvě 2012

@a2303 pozri IP

baklik
18. kvě 2012

@a2303 a aj @katyxq ma vo svojom fotoblogu info o zavadzani prikrmov 😉

a2303
18. kvě 2012

@baklik Ďakujem za pomoc 😵 😵 😵 😵

beruska24.9.
20. kvě 2012

můžou nějak 8,5m. dítku vadit jáhly??? zkusila jsem je 2x s odstupem několika dnů přidat do zeleninového příkrmu a pokaždé jsem měla pocit, jako by dcerku bolelo bříško. ostatní jídla byla zatím v pohodě. starší dcerka je měla ráda a dodnes je ráda jí v polévce. takže nevím, co si o tom mám myslet. děkuji za reakce.

katyxq
20. kvě 2012

@beruska24.9. Vadit může cokoliv, klidně i jáhly (ať už jde o alergii nebo jen trávicí problémy). Já bych je dítku nedávala a až po čase zkusila znovu, je dost jiných možností, co jíst 😉.

beruska24.9.
20. kvě 2012

@katyxq - však jsem nemyslela, že je nutně musí jíst 😉 tak opět nějakou dobu počkám, klidně měsíc, dva a pak zkusím znovu.

katyxq
20. kvě 2012

@beruska24.9. Jasný 😉, jáhly jsou moc dobrý.

Já dneska statečně snědla trochu nemléčné ovesné kaše a to rozvařený ovesný vločky fakt nesnáším. Začínám malé zavádět lepek a ona chce jíst jen to, co jíme my. Včera ani předevčírem nesnědla ani lžičku, plivalo to ven a to nebyla nakojená, dneska zhruba puml hodiny po kojení (zrovna jsme obědvali, tak to tak blbě vyšlo) jsem zkusila systém trochu já, trochu ona a zbodla přes 3 lžičky 😀, mrška jedna.

baklik
21. kvě 2012

@katyxq a ty si jej rovno dala ako prvu ovsenu kasu? lebo zatial som vsade citala, ze sa ma zacinat s ryzovou...

katyxq
21. kvě 2012

@baklik Kaše bych tomu vlasně neříkala - je to jedna lžička vloček rozvařených ve vodě 😉, nic víc. Teď dávám ovesné, aby si zvykla na něco jiného než mateřský mlíko a oves je celkem hypoalergenní, obsahuje nejvýš stopy lepku z výroby jiných obilnin, za pár dní už začnu opravdu zavádět lepek - použiju vločky ječné, pak asi žitné, pak špaldu a nakonec normál pšenici.

baklik
21. kvě 2012

@katyxq aj ja sa tak chystam podavat ovesnu kasu - rozvarit vlocky a rozmixovat s UM.
ty si tie rozvarene vlocky nerozmixovala pred podavanim?

katyxq
22. kvě 2012

@baklik Namočila jsem je a pak rozvařila, nic jsem nemixovala 🙂 a malá nejlíp jedla, když tam trochu kousíčků bylo.

baklik
22. kvě 2012

@katyxq zaujimave, lebo ja nasmu mixujem zeleninku, vcera som do nej pridala 1/2 zltka a rozmiesala vidlickou a natahovalo ho z toho a mierne drhlo, lebo tam drobne kusky ostali. tak som mu nakoniec aj to zltko musela rozmixovat 🙂
aby nahodou neziskal averziu voci jedlu

katyxq
22. kvě 2012

@baklik Nojo, každé dítě je individuální 😉, některému se dělá nevilno z kousků a jinému z dohladka rozmixovaného.

julie1412
22. kvě 2012

Pred troma tyzdnami sme zacali so zeleninovym prikrmom, malemu chutilo, papal jedna radost. A odvcera strajkuje, odmieta jest cokolvek ine ako mlieko ☹ Neviete cim to moze byt? Nedala som mu ziadnu novu zeleninku, len taku, co uz jedol aj predtym. Co mam robit, mam ustupit a davat mu par dni len mlieko? Poradte, prosiiiim.

elana
22. kvě 2012

@julie1412 to je úplně normální, dělají to skoro všechny děti, že na maminku vyzkouší sem tam nějaký vrtoch. Obrň se trpělivostí a nepřestávej, stále nabízej, nesmí získat pocit, že když bude dělat dryje, dostane něco jinýho. Hlad mít nebude, aspoň po pár lžičkách (nebo pokusech o ně) mlíko dostane, ale na ten stereotyp si zvyknout prostě musí 😖

julie1412
22. kvě 2012

@elana dakujem 🙂 ponukam mu, tak snad mu to dojde, ze treba papat aj ine jedlo a nie len mlieko 🙂