Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katyxq
21. čer 2012

@jancip Aha a já přemýšlela, kde se vzalo to rozdílné doporučení pro děti na UM, však střeva mají stejná, spíš bych u nich čekala opatrnější přístup k příkrmům než u kojených dětí (ty by měly mít lepší a vyzrálejší střevní mikroflóru díky probiotikům a prebiotikům od matky).

nikki28
21. čer 2012

@jancip ja som nikde nepisala, ze mlieko nedostava vobec, rano papa len miecko, na desiatu par lyziciek ovocia a mieko, na obed zelenina + masko a mlieko, na olovrant mlieko, na veceru kasa + mlieko, mlieko musi byt, to je jasne 🙂 a ja som zasa niekde citala, ze s prikrmamy sa musi zacat najneskor do uk. 6. mesiaca.... takze ja sa riadim tym, co mi povie pediatricka, je to skusena lekarka, tak asi tak....

jancip
21. čer 2012

@nikki28 Však já taky nikde nepsala, že jsi říkala, že nedostává mléko....On je problém, že co člověk, to názor. Dokonce to tak platí i u doktorů. ...Mně přijde celkem logické to, co mi říkala má doktorka ohledně těch počátečních mlék. Dokonce na stránkách Nutrlilonu píší, že pokud se začně přikrmovat před 6.m, má se vyměnit i mléko 2 za 1, i když je ta jednička určena až do 6ti m.

nikki28
21. čer 2012

@jancip ono je to tak, ze co stranka, to iny nazor, preto sa riadim tym, co mi povie lekarka, pozna maleho od narodenia, aj ja som k nej chodila, ked som bola dieta, tak pozna aj rodinnu anamnezu a vie najlepsie kedy s cim zacat, urcite by mi neradila nieco, co malemu uskodi, keby si myslela, ze s prikrmami treba pockat, tak by mi to povedala.

nikki28
21. čer 2012

@jancip a este som sa chcela ospravedlnit, to o nahradeni UM prikrmami pisala katyxq a nie ty, prepac.

katyxq
22. čer 2012

@nikki28 Ale já taky nikde nepíšu o nedávání UM 😕, jen o nahrazení jednoho kojení/dávky UM - tedy změně jednoho z x jídel za den z mlíčka na příkrm.

nikki28
22. čer 2012

@katyxq ano, viem, to som pochopila, ale myslim, ze aj ked niekto zavedie prikrm, tak to nie je nahradenie davky prikrmom, len danie prikrmu a mensieho mnozstva mlieka nez zvycajne

elana
22. čer 2012

@nikki28 souhlasím, já někdy dám UM po obědě i teď, hlavně když třeba toho moc nesní nebo tak.

katyxq
22. čer 2012

@nikki28 Jasně, já to myslela tak, že se začne pár lžičkama příkrmu a jeho množství se obvykle postupně navyšuje, až se místo jedné dávky UM/kojení dává jen ten příkrm (tedy celá porce 150-250g/ml). Tohle navyšování množství příkrmu trvá víc dní, měsíc a u některých dětí i déle

nikki28
22. čer 2012

@katyxq my sme na prikrme uz mesiac a pol a zda sa mi este skoro nahradit jednu celu davku, ale to je moj nazor 🙂 o taky mesiac sa tam hadam dopracujeme, mozno neskor...

katyxq
22. čer 2012

@nikki28 My zavedli lepek (to bylo tak o třech lžičkách denně), necelé tři týdny dáváme zeleninu a jsem tak na 80-100g, čili tak půlce porce 😉, ale nehrotím to, až bude chtít sníst víc, tak dostane víc, teď chystám kolem těch 100g příkrmu a obvykle to nedojí.

nikki28
22. čer 2012

@katyxq mne odporucila lekarka zacat zeleninou, to tiez bolo najprv par lyziciek zemiak, potom mrkva, potom dalsie druhy zeleniny, teraz mu tiez davam polovicnu porciu, aj ked on to zje a potom, ked mu ukazem prazdnu misku, tak sa na mna pozrie, ako keby som mu to zjedla ja 🙂 takze on by zjedol aj celu porciu, ale myslim, ze este potrebuje mlieko, tak mu nechcem zatial davat viac. a lepok mi odporucila lekarka od pol roka, co mal pred 5 dnami, takze zatial sme skusali len susienky, ale chystam sa skusit rozok, ze co na to povie 🙂

katyxq
22. čer 2012

@nikki28 Já si o příkrmech přečetla dost (hlaně kvůli dceřině alergii na bílkovinu kravského mléka a sóju, reaguje na to i přes moje mlíko, čili jsem na dietě s ní 😉), přebrala jsem si to a jedu podle sebe a né podle toho, co mi radila doktorka (jasně, dám malé hovězí a jogurt, aby z toho měla velké zdravotní prolémy), hlavně jak mám brát vážně někoho, kdo mi strčí jako bonus do ruky reklamní bláboly o příkrmech od Hami a Nestlé 😅.

nikki28
22. čer 2012

@katyxq no ja lekarke plne doverujem, nielenze som k nej chodila aj ja, je to aj kamaratkina mama a velmi dobra odbornicka, mne nedala ziadne reklamne brozurky, takze sa citim oklamane 😉 maly nastastie nema alergiu na nic, co som velmi rada, nemusim riesit, ze ci to alebo ono moze, je velky jedak - po tatovi 🙂

steffi23
25. čer 2012

Mám dotaz, zkoušel někdo uvařit kedlubnu s mrkví pro 7-měsíčního? Zatím baští dobře, ale nevím, jestli ta kedlubna je vhodná...třeba máte někdo zkušenost. Díky

kohutovci
25. čer 2012

Ahojte maminy. prosim vas o radu.. dcerka ma pomaly 5 mesiacov.. sme na UM.. doktorka nam na poslednej poradni vravela, ze mame zacat prikrmovat.. a tu zacal problem.. dcerka mi odmieta akykolvek prikrm.. uz som skusala mrkvicku, jablcko, batat, zemiak. lyzickou, prstom.. v sede, v lahu.. zabavali sme ju.. ale absolutne nespolupracuje.. vsetko vypluje, vyslini a chyti taky amok placu, ze je problem ju utisit.. neviem ci robim nieco zle.. a uz absolutne netusim ako ju krmit.. po dnesku som sa rozhodla dat si na par dni pauzu.. a potom skusit znovu.. mate niekto podobnu skusenost?

herminka
25. čer 2012

@kohutovci Mám. Syn byl plně kojený, začala jsem tedy přikrmovat v 6 měsících, ale až v 9 začal jíst jakž takž a v 10 teprve porce odpovídající věku.

januliku
25. čer 2012

@kohutovci Mam podobnu skusenost, zacali sme s prikrmami v 5 mesiacoch, ale mala vsetko odmietala, z lyzicky ju nadrapovalo, co som do nej dostala aj tak jazykom vytlacila von. Dali sme si pauzu 3 tyzdne a potom to skusili znovu a akoby som mala doma ine dieta, krasne otvarala pusinku, lyzicka jej nevadila a pekne prehltala. Akoby za tie 3 tyzdne na to dorastla. Zo zaciatku zjedla len par lyziciek, postupne zjedla viac a viac. Uz krasne otvara pusinku a pyta si ham. Teraz mame 7m, ale plnu davku este nezje, maximalne tak 130g. Najviac nam chuti vsetko, kde je masko 😀

elana
26. čer 2012

@steffi23 jo, já kedlubnu dávám už dlouho, myslím právě kolem toho 7. měsíce ji měl prvně

steffi23
26. čer 2012

@elana díky za zprávu, škoda, že jsem si ji nepřečetla dřív, nakonec jsem uvařila jen mrkev a brambor, su měkká 🙂 ale napravím to zítra.

pavla72
26. čer 2012

@kohutovci Ahoj,mam podobnou zkusenost,akorat ja tu prestavku zkusila hned jak to dcera odmitla,takze nevim jestli ten tvuj drobisek nebude s tim negativnim naladenim na prikrm v horsim rozpolozenim.
Takze u nas to bylo takto:Dcera na umele strave prakticky od narozeni,ve 4. mesici spatne jedla (Nutrilon),proto jsem v pulce pateho pristoupila na prikrmy,ten odmitla,2 dni pauza,odmitla,znova 2 dni pauza,potom velmi ridky spenat s bramborem(kupovana sklenicka),zachutnalo - plna davka do 10 dnu.Vlastne byla cca 2 mesice na ruznych vyriantach spenat+brambor,ale to uz jsem varila sama(ten granulovany mrazeny rozmixovat s prevarenou vodou z tech brambor+brambory) a davala jsem tam ruzne jine ingredience jako je mrkev,cuketa (bez seminek),taktez rajske bez seminek a slupky atd.-petrzel ci celer vycitila na sto honu a nepozrela.Z ovoce pristoupila pouze na svestku a merunku,v dobre nalade pak jablko (kupovany Hamanek),banan,broskve a jahody odmitala zcela-to pripustila az v 9 mesicich.Pozdeji jsem zjistila,ze spoustu kupovanych prikrmu odmita kvuli velke hustote,tak jsem ji ty kupovane musela redit.
Snad ti to pomuze

sonitta
26. čer 2012

Baby prosim o radu.. Mam 7m dcerku, plne kojenu a papat jej velmi chuti len neviem ci jej nahodou toho nedavam vela.. na ranajky dostane banan (tak 3/4) alebo jablcko (1/3) a dotlačí sa mliečkom, na obed spapa 130g mix zeleniny, alebo zeleniny a maska a tiez sa dotlačí plnou dávkou mliečka a na večeru dostane iba mliečko.. všetky prikrmy jej varim sama, nekupujem. Nie som si ista ci ten obed nie je az privela.. Ale negrcka mi ani nic podobne.. A este som sa chcela spytat ze mala má alergiu na BKM aj cez moje mliecko a niekde som citala ze by som jej nemala dat ani telacie masko, myslite ze by jej to mohlo ublizit? Nachadza sa BKM aj v mase? Vopred vdaka za radu..

katyxq
26. čer 2012

@sonitta Při alergii na BKM rozhodně nedávat hovězí ani telecí maso (některé bílkoviny jsou stejné jako v mléce) a dokud kojíte, tak to nejezte ani vy.
Jinak ty porce jsou pro tenhle věk myslím OK, pokud se se nesnižuje laktace, tak bych na tom nic neměnila.

sonitta
26. čer 2012

@katyxq dakujem (: som si nikdy nemyslela ze BKM je aj v mase.. Ako som citala mate s BKM vlastne skusenosti aj vy.. Dufam ze to tie nase bambulky rýchlo prejde..

katyxq
26. čer 2012

@sonitta A nedoporučuje se ani sója (častý souběh alergií, u asi 50% alergiků na BKM) 😉, karob (v asi 30% případů).

saminka
26. čer 2012

ahojky holky, chtela jsem se zeptat na radu. Mam 7-mesicni holcicku, kojime a prikrmujeme, dostava zatim ovocny a masozeleninovy prikrm, uz parkrat jsem ji zkusila dat bily jogurt a nekolikrat se stalo ze zacala ublinkavat, jednou se poradne pozvracela prave po presnidavce s par lzicemi jogurtu, myslite ze ji mam dat pauzu a uz ho nezkouset? mozna je to na ni moc kysele 😕 uz odmalicka po koju ublinkava, nic hrozneho ale myslim si ze se rada prejidala. co bych jeste mohla zaradit aby mela zmenu? zkusila jsem ji dat ovesnou kasi udelanou s MM ale vubec ji to nechutnalo 😖 Dekuji za rady

jajka81
27. čer 2012

@steffi23 Ak je kedlubna kalerab, tak ja som ho malému dávala už od 6 mesiacov a mal to rad, ani žiadnu reakciu na to nemal 🙂

jajka81
27. čer 2012

@saminka Mne doktorka povedala, že kojene deti by mali jogurt až po roku. Takze ak kojis, by som ja nedavala. Veď ovocia je veľa, máš nekonecne možnosti variacii, hlavne teraz v lete.... Ja som kojila 10 mesiacov a jogurt som mu začala dávať až minuly týždeň, to mal už 11,5 mesiaca. Ja mu do ovocia dávam piskotky, v poslednom čase hlavne ovsenu kasu, ale občas mu tam rozmrvim aj kúsok babovky alebo muffinu...

katyxq
27. čer 2012

@saminka Pokud by zvracením reagovala i na jiné výrobky z kravského mléka (UM, mléčná kaše), tak bych uvažovala i o alergii na bílkovinu kravského mléka, ale jsou děti, kterým vyloženě vadí jen jogurt (asi tím, že je kyselý). Jinak jogurt má stejně blbé složení (až na nižší obsah laktózy, ale ta by miminkům problém dělat neměla, její intolerance je záležitost spíš až dospělosti) jako kravské mléko, moc špatně stravitelných bílkovin, moc fosforu, málo hořčíku a tím také malá vstřebatelnost vápníku. Mimčo má dost vapníku z mateřského mléka, listové zeleniny, brambor atd., bílkoviny má zase z mateřského mléka, masa, vajec, luštěnin (cizrna, červená čočka) a mléčné výrobky tedy nejsou potřeba mu vůbec dávat a to ani později, pokud je vyvážená strava.

saminka
28. čer 2012

@katyxq
@jajka81 moc diky za reakce, tak s jogurtama uz to nebudem zkouset kdyz to ani nepotrebuje 😅 jinak hovezi maso uz mela nekolikrat a nic ji to nedelalo tak snad to zadna alergie neni, nekdy me pripada takova nenajedena, sni plny prikrm, zapije to vodou a pak chce jeste prso a pak si blinkne, protoze je moc plna 😕 no mozna to byla i moje chyba ze jsem ji po odkrknuti dala na podlozku a tam se valela na brisko tak ji z toho vseho asi bylo tezko 😨