Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ijetka
24. led 2007

No čusky, koukám že jsi mě pedběhla, holka šikovná 😀
Když jsme s příkrmy začali tak se mi to zdálo lepší než teď, někdy papá krásně a někdy dělá hariki ☹
Kubík je na lžičku zvyklej, což jsem ráda a Davídek si taky zvykne, uvidíš.
Já jsem většinou neředila, a když tak jenom převařenou koj. vodou, teď pořád vymýšlím co mu uvařit, máme za sebou mrkev, brambor, brokolici. Tak dneska mu dám asi brokolici+brambor.
Přesnídávky má nejradši, nevím jestli jsem něco nepokazila, ale dostal dřív ovoce, než zeleninu.
Dávám jablíčkovou (strouhaný jablko každý den odpoledne), a vyzkouším hruškovou a mám nakoupený taky frutapury od hami jablko+hruška a ty jsou už od ukončenýho 4měs. 😀

helik
autor
24. led 2007

ijetka, nechtěla jsem předbíhat, no nápad to byl rozhodně tvůj 😉

Jak je Kubík starej?

Když dám malýmu tu zeleninovou kaši do pusinky, vypadá, že neví co s ní má dělat...má toho víc na žgryndáku než v bříšku ☹ ale to jsou asi ty začátky. Dr. mi řekl, že musím bojovat. 😉 Nám ještě nejede ani to ovoce. Přislazuješ? A jablíčko dáváš i syrový?

U nás v obchodě jsem našla jen přesnídávky od Hamé, ale moc se mi nelíbí. Zkusím se mrknout po těch frutapurech - jablko a hruška by mohli být dobrý i na kakajdu.

Dáváš večer kašičku, a jakou? Já dávám jen mlíko ve vývaru z ovesných vloček.

ijetka
24. led 2007

Kubíkovi je 6 měsíců, upravila jsem profil a přidala nějaký fotečky.

S příkrmy to chce trpělivost, to já znám...Ovoce má radši a nepřislazuju, jablíčko dávám syrový ale nevím jestli i hrušku syrovou, bojím se nadýmání.

Přesnídávky dávám i od Hami. A kašičku jsem dala dvakrát jablečnou s fenyklem od Hippu, ale musím koupit HA. Manžel má asi alergii na seno (většinou po něm má rýmu). Tak doufám,že jsem po dvakrát nic nepokazila.
Jo a tu kaši moc nechtěl, jenom pár lžiček 😀

carodkaa
24. led 2007

Ahojky taky zaciname s prikrmy.S tou lzickou mel tak prvni 3 dny taky problem ale uz si zvykl.Urcite je lepsi zacit se zeleninou nez s ovocem nebo kasi.Ovoce a kase jsou sladke a tak hrozi ze vam ditko bude pak zeleninku odmitatMy mame zatim za sebou mrkev,brambory,brokolici a dneska mel cuketu.Taky se na zacatek muze spenat,dyne,kukurice a ryze.Po 2-4tydnech co papa zeleninu se ma pridat maso asi 20g (jedna lzice) prvni tyden 1x,2.tyden 2x az nakonec 6x tydne a dopoledne se zacina davat ovoce nejlepe banan,jablko,hruska,merunka.No a dalsi mesic se ma pridat kase na vecer 😉

ijetka
24. led 2007

No to můžu potvrdit. Jak jsem psala, malej má raději ovoce 🙂
Co se týče toho masa, já jsem četla a slyšela že dětem maso nejvíc 3x týdně

dashak
24. led 2007

Ijetka, my taky dáváme maso 6xtýdně a po měsíci jsme přidali 1xtýdně žloutek. Malá měla toho ze začátku taky víc na sobě, ale chce to čas. Jednak jsou zvyklí sát, takže nejdřív moc nevědí co s tím, takže to furt převalujou v puse a vytlačujou jazykem a tak.

macejka
24. led 2007

ahojky holky

tak přece jen nové téma,dobrý nápad 😉

Tak jsem dneska malýmu dala podruhý bramboru,tu jsem vařila doma a řeknu vám,že to byl boj.Nakonec jsem mu musela dát nejdřív mlíko a potom bramboru,to papal a dokonce chtěl dál i když už to snědl.Ale jakmile chci,aby nejdříve jedl bramboru tak to ne.S tou mrkvičkou to bylo o něco lepší,ale taky nic moc.Ještě zítra mu dám bramboru jestli to půjde a pak zkusim mrkev a brambůrku. Ale mlíko u nás jasně vede.

holky,kdy jste začali dávat tu dopolední nebo odpolední svačinku?Myslim to jablíčko nebo nějaké ovoce.
A ještě se chci taky zeptat kdy ten příkrm dáváte.Třeba,když vám dítka papaj po třech hodinách např. v 7hod.,10hod....tak ten příkrm zeleninovej dáte zase po třech hodinách nebo dřív,třeba v době oběda?

womann
24. led 2007

Ahoj,ja davam zeleninovy prikrm v dobe obeda.Moje mimi uz docela papa,ma radsi ovoce,kasi,apod.,ale je pravda,ze uz mu je pres sedm mesicu.S toz zeleninkou-kdyz jsem mu ji uvarila,tak ji moc nechtelo,spis vubec,ale kdyz jsmem ji koupila,tak ji papalo.Kupuji tu od Hipp -mela by byt bio...
Kolik toho vypiji vase mimi behem dne,a co jim davate?

ijetka
24. led 2007

Zdarec holky, vezmu to popořadě

dashak
masíčko přidám asi za 14 dní a ten žloutek taky, je mi jasný, že pomalu 😀

macejka
já myslím že Kubovi taky chutnala víc samotná mrkev, než s bramborem. Ikdyž sní půl skleničky tak do půl hoďky ho mám na prsu, jen tak se nevzdá. Dneska měl brokolici a moc jí nechtěl, tak ho krmil manžel. Udělal na něj boudu:šidil mu rty dudlíkem a když otevřel pusu tak mu do ní dal lžičku s jídlem. No a malej to nevypliv a snědl toho docela dost. Samozřejmě mi dal tatka kázání, že to asi neumím 😠 , no chlap....

U nás to funguje asi tak:
ráno v 8 vstáváme a kojím, kolem 10 mu dát občas sťávičku, nebo si cucne mě, nebo nechce nic, v poledne má obídek (příkrm), pak kojím, pak přesnídávku, nebo jablíčko, potom kojíme a zkoušeli jsme tu kaši.
Čaj zatím nevařím

dashak
24. led 2007

Holky, já jsem to ze začátku ředila mlíkem. Pač já to nevařím jako polívku, ale dělám na páře, takže to by byl strašný kit, hlavně ty brambory. Bylo to sladší a připomínalo to mlíčko, takže malá otvírala pusu jak vlaštovka a postupně jsem to odbourávala až jsem přidávala jenom převařenou vodu.
My teda ráno mlíčko, dopoledne kolem 10-11 přesnídávka nebo jogurt + nějaké ovoce, kolem 13-14 masko se zeleninou, v 16-17 mlíčko, v 19 koupeme a pak máme kaši. Poslední 3 dny se už ani nevzbudila v noci, takže jsem nemusela krmit, jen občas čajík a zase usla.
Spíš by bylo dobré, kdyby nám někdo napsal nějaké receptíky že? Já mám knížku, ale tam je to přehnané, samé semínka a domácí chleba a tak.
Jinak malá mi dneska kradla knedlík. Seděli jsme spolu na sedačce a já jedlo vepřo knedlo zelo a ona mi pořád lezla do talíře a plácala po mě a křičela mnam mnam, tak jsem ji utrhla vždycky malinký kousek knedlíka a ta baštila, jako kdyby nejedla týden a sotva to spolkla, už otvírala pusu tak, že jsem mohla kontrolovat kolik nám zase vylezlo zubů 😀

helik
autor
25. led 2007

ijetka

tak s tím dudlíkem to dneska vyzkouším 😉

carodkaa
25. led 2007

Ahoj holky mam dotaz vy jste zacaly s prikrmama pred 6 mesicem?Jak tu ctu mimcu je pul roku a papaj uz zeleninu i ovoce i kasi.To vsechno date v 1 mesic na jednou?Ja jsem ve vsech poradnach vycetla ze se ma postupne 1.mesic zelenina obed,2.mes ovoce svaca a 3.kase vecer??Kdyztak me poucte jak to delate,ja to nak nechapu 🙂 dik

ijetka
25. led 2007

Ahojky
helik
držím palečky ať naše finta zabere i u vás. Malej venku ještě spinká, asi si ci, tak jsem zvědavá jak mu bude dneska chutnat 😀

carodkaa
popravdě, já to vzala asi trošku rychlejc. Malýmu jsem jako první dala strouhané jablíčko v necelých 6ti měs. Pak jsem vyčetla, slyšela, že jako první zeleninku. Tak jsem v 6ti začala se zeleninkou a přesnídávkama, ty mu šmakujou vejvíc. A u dr jsem řekla, že se mi v noci občas budí po1,5-2hod, tak mi řekli že mám dávat kaši, tu měl jenom dvakrát, moc mu nejede 😀

dashak
25. led 2007

Carodkaa, s příkrmama pomalu. Taky už jsem psala holkám, že není kam spěchat. Nejdřív začít se zeleninou a nové druhy přidávat až po 3 dnech, kvůli zjištění alergií na určitou potravinu. Maso jsme mohli až měsíc na to, pak za další měsíc 1x týdně žloutek, teď už můžem i jogurty a omáčky, ale nevím jaké ☹ Podle mě by to nebylo moc jedlé, všude jsou většinou zásmažky, malá už sice může lepek, ale taky to nechci uspěchat, je nedonošená. Třeba v koprovce je ocet, bez toho si to neumím představit, ale malé to možná bude chutnat i tak, nakonec vlastně kyselou chuť nezná, takže možná by to snědla.

A co dáváš malému ty?

carodkaa
25. led 2007

Jo tak dik 😉A nemate problem s kakanim?Co byl jen kojenej tak to bylo v poho,ale ted jak papa zeleninu tak pak po kazdym kojeni se snazi tlacit a nejde to,chudak je celej rudej,vykaka se s hrozny usilim az dalsi den 😖

ijetka
25. led 2007

No malej problémek to je. Kaká jednou za dva dny a taky tlačí skoro jako já u porodu 😀 , někdy mu pomůžu tlačením nožiček na břísko. Přitom mu dávám jablíčko denně. Tadeášek se skoro stejně starej jako Kubišta 😀 , co vy a příkrmy?

dashak
25. led 2007

My kakáme tak 1-2x denně, ale v pohodě. Dřív to bylo horší, já jsem nekojila a taky jsme brali železo, které zatvrzuje. Tak to jsme taky byli fialoví a tlačili jsme, kolikrát i marně. Pak jsme změnili mlíčko, takže byla "kakajda" (jak tady holky s oblibou používají) kolikrát až na zádech. A se zeleninou úplně v pohodě, někdo tu psal, že mrkev staví, ale mě to přijde spíš naopak. Malá má vždycky v plínce mrkvové kokino - oranžové a pěkně měkké, vždycky to má vytvarované podle prciny 😀 Ale je fakt, že já mám na to parní centrálu 3v1, kde mj. propařuju zeleninu. Je to rychlejší, nemusím to hlídat, samo se to vypne a mělo by to mít víc vitamínů než vařené.

A používáš kapky Sab simplex? Bez těch já nedám ani ránu. Teď jsem je měsíc nepoužívala, říkala jsem si, že už je Ivanka dost velká, ale ona se vždycky tak kroutí, když si chce prdnout, že jsem je zase koupila. Cestu k doktorce jsem neměla a není to zrovna za rohem, tak jsem těch 70 kaček oželela a koupila to v lékárně bez receptu.

carodkaa
25. led 2007

Dashak,Ijetka:No my zatim opatrne jak uz jsem psala vys meli jsme zatim bramboru,mrkev,brokolici a cuketu.Mrkev ma nejradsi,zbytek by samotny nesnedl ani nahodou,ale jakmile pridam aspon kousinek mrkve je vyhrano 😀 S tim ovocem chci zacit za 2tydny az mu bude 7m.No s tou kasi vaham protoze se mi dost budi v noci tak treba by to pomohlo?Nevim,co myslite?
Sab uz nedavam,ale asi ho zacnu davat zas se mi hrozne krouti u kojeni nez si prdne 😉 Predtim jsme taky pouzivali Baby Calm to je podobny jako Sab jen prirodni.

helik
autor
25. led 2007

holki,

carodkaa
mne se na dobry kakani osvedcil vyvar z ovesnych vlocek, sorry, mozna uz to rikam po nekolikaty, ale moc mi to pomohlo (spíš teda malýmu 😀 ) Kaši ještě nedávám - chci zkusit Hajánka od Hami - ale právě to večerní mlíko udělám z vývaru z vloček a každý ráno je pokládek na světě...a to jsme se hooodně natrápili, týden už jsme kakali jen s teploměrem.

dashak
o te vařené mrkvi mi to říkala kamarádka, že staví, ale ono to nebude úplně pravda, ta mrkev spíš upravuje.

ijetka,

jo, dneska to na obědě bylo takto: dudel, brambor s mrkví, mlíko, jak uviděl lžičku, tak rači zase dudel, brambor s mrkví, mlíko atd. atd...ale hlavně že pár lžiček sešupal 🙂

holky, mamča mi říkala, že syrový jablíčko staví a vařený naopak - nechci tady zase šířit nesmysly, ale možná na tom něco je 😲

helik
autor
25. led 2007

carodkaa
my začali s příkrmy po 5. měsíci, protože už nekojo. Zatím jsme ale jen u mrkve a brambory 😉

dashak
25. led 2007

Carodkaa, kaši klidně dávej, je jich hodně od 4. měsíce. Já většinou kupuju od Hami mléčnou rýžovou s banánem nebo s meruňkama. Jsou dobré a chutné, taky si někdy dám. Posledně jsem zkoušela malé udělat klasickou krupici z koj. mlíka a ta prozvracela celou noc. Ale měla jsem to možná moc husté.
Ale ty mléčné kaše klidně dej. Já už je připravuju do termohrnku, malá než to sní, tak to vychladne a tím to i dost zřídne. Takže v tom to má dlouho tu správnou hustotu a i se to v tom dobře míchá.
Jinak já taky musím do všeho dávat mrkev, jinak by to nejedla 😀

dashak
25. led 2007

Helik
dáváš čistě jenom jabko nebo i s mrkví? Mně se malá na to vždycky šklebila, protože to bylo kyselé, tak jsem ji to míchala s mrkví nebo banánem.
Ona je jinak záchtivka, když vidí, že něco jím, tak to chce taky. A když mám jabko a dám ji kousíček, tak ho zblajzne i když je kyselé, ale kdybych ho dala jenom jí, tak bude dělat caviky. Je to filuta 😎

ijetka
25. led 2007

helik
přemýšlím nad tím vývarem z vloček. Asi až koupím HA kaši tak to zkusím dát do toho vývaru, jinak mě nenapadá jak bych mu to dala

Jinak nás mrkev asi trochu staví, a to jablíčko zkusím povařit, díky za typ 😀

dashak
25. led 2007

Ijetko, zkus tu mrkev udělat na páře. Ivanka má fakt pokaždé mrkvové kokino v plínce, takže to nemůže stavět.

carodkaa
25. led 2007

Helik: jak delas ten vyvar z vlocek?

ijetka
25. led 2007

dashak
zítra jdu do toho, prubnu i to vařený jablíčko
Dneska k odpolední sváče měl Kubišta hruškovou první lžičku od Hami, skákal na jak divej moc mu to chutnalo a zbaštil celou skleničku, jó kdyby takhle skákal po zelenince 🙂

jita2
25. led 2007

Helik,
naše malá byla taky závislá docela na UM, ale po pár lžičkách denně to šlo, ona byla hned se lžičkou kamarád, postupně jsme se naučili jíst všechno, dělám skoro všechno domácí, moc jí to chutná, ale ona je jedlík, asi by snědla všechno...máme 6 a půl měsíce, tak ty vločky, jak psaly holky ještě nemůžeme, už se těším, až budu moci rozšířit jídelníček...

helik
autor
25. led 2007

carodkaa

úplně jednoduše dám vařit hrstičku ovesných vloček asi do půl litru vody, krátce povařím, no a potom to přeliju přes sítko - je z toho taková blemtavá voda. Pak když dělám večerní mlíko, dám na 200 ml tak 100 ml toho vývaru - záleží na hustotě, jaká se mi podaří.(někdy to přeženu a je ten vývar moc hustý, to pak dám jen trochu) No a potom dám normální počet odměrek mlíka, jako dávám jindy. 🙂

dashak
dala jsem čistě jen jablíčko a je fakt, že to velký úspěch nemělo...pak jsem tam přidala glukopur, ale taky nic moc. Možná s tou mrkví by to bylo jemnější, že?

jita2
ovesný vločky obsahují lepek, mně ale dr. řekl, že to malýmu můžu dávat, že pokud by měl na lepek alergii, už by se to dřív projevilo. A dětská sestra to prý dávala dětem taky velmi brzo. Já teda zatím dávám jen ten vývar.

ijetka
a co heřmánkový čaj, pijete? Ten taky trochu prohání. 🙂

helik
autor
25. led 2007

jita2
díky za povzbuzení, zatím je to boj 😖 😀

jita2
25. led 2007

helik,
já vím, hlavně vydrž, aby si na to mimi opravdu zvyklo...ale zase žádný velký nucení....ono to přijde samo, neboj.....
s tím lepkem se opravdu držím toho, že do konce 6. měsíce opravdu nedávat, ale pokud ti ten odvar pomáhá na kakání, tak určitě dávej...já jsem slyšela od známé, taky ho dávala, moc jí to pomáhalo na kakání...

jinak jsem zkusila teď od hami kuře s hráškem a rýží, teda to do ní vjelo jako blesk...