Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

rimmel
25. kvě 2010

hat aha to som nevedela..no nam to uz je jedno, my mozeme "secko" 😀

sussanah
25. kvě 2010

@rimmel hezke 😀 😀 😀

leelo
25. kvě 2010

ahojte
@sussanah ty si sa pytala na ten lepok - tak najnovsie odporucania su neodkladat ho na zbytocne neskoro a zavadzat popri dojceni. neviem, ci dojcis, ale mrkni si toto:

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...

vidim, ze mame rovnako starych drobcov 😉

sussanah
25. kvě 2010

@leelo zajimavy clanek, diky. Tak ted jeste koupit ty bezvajecne testoviny 🙂 A co ten kus kus, davate?

leelo
25. kvě 2010

ja uz by som aj dala, my to s muzom lubime a stale jeme.
zatial som mu lepkove davala len ovsene vlocky k obedu. a stale zvysovala davku. teraz som v procese zavadzania ovocia, zatial sme stihli len banan a hrusku. ale ten kuskus je fakt dobry napad. k masku sa to super hodi.
papa tvoj maly uz masko?

sussanah
25. kvě 2010

jj my taky kus kus mame moc radi, takze uvidime co maly na to. Maso uz davam, ale ne moc, jen 2-3tydne (jak mi to vyjde) + pul zloutku tydne. Maso nechci davat casteji, nemyslim, ze je to vhodne. Takze mu radeji davam vice obilovin a snazim se to hodne stridat. Pujdem za tyden na kontrolu a budou mu brat i krev kvuli zeleza, tak uvidime, jestli jsem se rozhodla spravne 🙂 Jinak my uz ovoce dlabem tak, ale jen jablko pravidelne, sem tam kousek merunky nebo boruvky (vcera poprve). Banan nedavam, on miva maly problemy se stolici, tak nechci riskovat, ze zas budou bolesti briska ;)

moravanka
25. kvě 2010

boruvky zpusobuji take zacpu, pozor na ne.

rimmel
25. kvě 2010

boruvky? moj ich papa denne a praveze po nich vzdy kaka 😀

chichaa
25. kvě 2010

sussanah...mäsko by si mala dávať malému častejšie ako zdroj dôležitých bielkovín a tiež železa, radšej ako ti obiloviny...ja dávam malej mäsko 5x do týždňa asi tak 1polievkovú lyžicu a 2x do týždňa polovicu žĺtka. A ja neviem ako malú naučiť jesť ovocie 🙂 keď jej dávam banán ani ústa neotvorí, zato mrkvička mňamka 🙂

sussanah
25. kvě 2010

@chichaa prave ze zelezo je hodne obsazene v zelenine a v obilovinach napr pohanka. A navic zelezo se lepe vstrebava spolu s vit C, takze prave se zeleniny se v organismu lepe vstreba nez z masa. V mase, ktere je vhodne pro kojence (kureci, kruti atd ) prave obsah toho zeleza neni nijak vetsi nez v zelenine. Samoze hovezi, tam je toho vic, ale zas hoveziho masa nesni 80g, zato cervene repy a pohanky ano a s prehledem. S bilkovinama souhlasim, prave proto ho davam 2-3 tydne 🙂 Zloutek chci jeste zvysit na 2x tydne pulku, ale zatim mu moc nechutna, tak jdeme postupne.
S tim masem mam asi mensinovy nazor, ale takhle jsem si to nastudovala a dr mi to schvalila. Takze tak 🙂

@moravanka aha, tak to u nas ja taky obracene. Jak u me, tak jsem po vcerejsku zjistila, ze i u maleho 🙂

leelo
25. kvě 2010

@sussanah ked mu davas obilniny, tak lepok uz mate zmaknuty. ja som myslela, ze len zacinate.
ja davam maso kazdy den, kvoli zelezu - nasa dr.zdiagnostikovala, ze ma B malo zeleza podla toho, ze ma svetle pery 😅
ked uz bude papat viac roznych potravin, tak mu maso nebudem davat kazdy den. ale vacsinu tyzdna asi ano. ten zltok sa mi moc nepozdava...
tu sa este odporuca repkovy olej do toho masovo-zeleninoveho prikrmu a nejaka ovocna stava k tomu. tu ja nedavam.
coskoro budem musiet siahnut asi aj po flastickach, kvoli tomu nasmu cestovaniu vecnemu. niekedy ziram - ze mango vo flasticke od 4.mesiaca a pod. iked rozmyslam, ze 500km cestu by maly mozno zvladol aj len na MM. my totiz zatial papame tak, ze sa potom musime komplet prezliect 🙂 to si v aute neviem celkom predstavit

chichaa
25. kvě 2010

@sussanah tak áno keď dávaš repu s pohánkou, tak má železa asi na rozdávanie 😉 názor má asi každý svoj a každá mama má nejaký cit, že čo je najlepšie, vidím, že naštudované to máš pekne a súhlasíš s tým, tak dávaj tak. Inak repa je dobrá inšpirácia, pohánku dávam aj ja 😉 varíš malému sama?

leelo
25. kvě 2010

@chichaa u nas uplne naopak - mrkvicka nemala zdaleka taky uspech ako banan.
zacnem mu ten banan davat s pohankou a dalsimi obilninami, aj glutenovymi

sussanah
25. kvě 2010

@leelo no ja nevim, ale treba pohanka mezi obiloviny patri ne? Jakoze davame bezlepkove 😉 Jahly, pohanku a polentu (coz snad obilovina neni, i kdyz ja uz fakt nevim 🙂 . Ale prave chci doplnit ten kuskus a ovesne vlocky.
My meli taky nedostatek zeleza (diagnost z krve, brali mu ji kvuli hormonum 😔 ale kapicky Fe ho hrozne stavily a pak jsem presla k jine Dr a s tou jsme se dohodly na jinem planu bez kapicek a ne tolik masa (osobni presvedceni ze neni potreba kazdy den) s tim, ze stejne musime mit kontrolni odber kvuli hormonum, takze se prekontroluje i Fe a pokud bude v pohode, tak muzeme takhle pokracovat. Takze myslim, ze zas tak silene neexperimntuju 🙂

leelo
25. kvě 2010

@sussanah mas pravdu s tym zelezom. tak sme sa stravovali/stravujeme my s muzom. u maleho som vppodstate hned zacala s masom, zda sa mi dobre aj zhladiska toho, aby sa naucil na inu konzistenciu potravy.dasienkami to masko "zuvat" a posuvat dalej.
je tu dobry vyber bio masa a je krasne chude, aj hovadzie, tak to ma este zlakalo 😉

leelo
25. kvě 2010

@sussanah aha, ja som myslela, ze hovoris o lepkovych obilovinach. uz chapem vsetko 🙂

latvia
25. kvě 2010

jahly, pohanka, ryza a polenta su vsetky bezlepkove

leelo
25. kvě 2010

otazka: amarant je glutenovy, ci nie? iked nam je to uz vpodstate jedno. niekedy mam z toho hokej

chichaa
25. kvě 2010

@leelo aj ja som bola v šoku 🙂 vôbec žiadne ovocie nechce, teda tie klasické babätkovské 🙂 tak jej na desiatu miesto ovocia dávam mrkvu, dnes to mala mrkva+ryža=mix 🙂
pohánka je super, dobre sa to uvarí a aj chutí malým...a bez lepku 😉

latvia
25. kvě 2010

amarant je bezlepkovy

sussanah
25. kvě 2010

@chichaa jj varim sama, on totiz sni klidne i 250 (rekord 300g), takze naseho je lepsi satit nez zivit 😀 A taky nemuzu si pomoct, ale prikrmy mi hodne smrdi a uplne me otrebe, kdyz ochutnam :( Manza ani tchyne to tak neciti, no nevim, asi mam fajnovy nos 😅 zkousela jsem alnatura, hami, sunarka a vsechno stejne. Takze varime i na cesty 🙂

@leelo a nechces zkusit obyc jablicko? Ja ho nejprve povarila, ale to se maly otrepal, tak jsem mu ho nastriuhala syrove a to se po nem muze utlouct. Uplne labuznicky vysava stavicku 🙂

sussanah
25. kvě 2010

ja jsem nasla u nas ve zdrave vyz. pohankove a jahlove vlocky, jen zalit varici vodou a nechat odstat a je to bezva rychla priloha 🙂

chichaa
25. kvě 2010

s amarantom nemám skúsenosti. ako sa to pripravuje? poraďte! Vďaka!!

leelo
25. kvě 2010

@sussanah ano, jablcko je dalsie na programe 🙂 myslis, ze mozem skusit nevarene? aj o tom koluju vselijake nazory, ze zapeka a pod. nam napr. banan nespravil nic so stolicou.
vies, v tych odporucaniach od pediatricky bolo samozrejme myslene, ze ta ovoc.stava na byt kupena 😝
a takisto mi tvrdila, ze maso mam kupovat z poharika, lebo ja ho vraj vzivote nebudem schopna tak nadrobno pomixovat. vtip je v tom, ze od zaciatku mu ani nemixujem, len uplne nadrobnucko pokrajam, uvarim a potom este roztlacim vidlickou. a papa v pohode.
@chichaa a co myslis, ze jej moze vadit? vacsinou deti sladke chcu. co keby si skusila napr. avokado? je super, lahko sa pripravuje a neni sladke, zato je to vitaminova bomba 😉

chichaa
25. kvě 2010

@sussanah ja tiež varím sama, sterilizujem aj dopredu 😉 si pripadám jak vývarovňa..čo sa týka toho zápachu, úplne s tebou súhlasím a tie čo sú s mäaom, to sa nedá dýchať..malej to ani nechutí..kupujem občas len ovocie a to nakoniec aj tak zjem sama :🙂
super nápad s tými vločkami 🙂 som inšpirovaná asi na týždeň, vďaka!

leelo
25. kvě 2010

@sussanah presne takto robim ja ryzove vlocky. zatial som stihla len tie. ale pohankove su uz kupene. papame to aj my-dospeli. tych super potravin je tolko, ze do roka ani nestihnem vsetko zaviest 😀

chichaa
25. kvě 2010

@leelo ja netuším..asi nemám dosť sladké mlieko 🙂 ale mne to nejak nevadí, to isté má aj zelenine, čo v ovocí...avokádo môžem dať myslíš už teraz? jablko by malo byť 1x uvarené, potom môžeš aj surové..

sussanah
25. kvě 2010

@leelo no u nas syrove jablicko prave ze rozbehne streva 🙂 ad sklenicka.. Malemu jsem koupila sklenicku jablko, merunka a chudak se osypal. Pak jsem zjistila, ze je v tom pridavany vit C, tak mysim, ze z toho, ja to mivala taky, kdyz jsem brala ciste C v zime jako mala.. Takze u nas se flasticky vubec neujaly.. Teda vlastne se ujalo hov. maso od alnatury, to mu davam na 2x, abych ho zatim nemusela varit. Ja totiz hovezi nejim vubec, jen ryby a trochu kureci a tak hovezi doma neznam. Ale manza uz se chysta,z e az zacne jist jeste trochu vic, tak si spolu budou delat steaky 😀

leelo
25. kvě 2010

@chichaa ano, avokado je odporucane s 1.prikrmami, je to ako banan - exoticke, ale zvycajne dobre tolerovane.
jasne, hlavu si z toho robit nemusis, ved neskor jej zachuti aj nemozne. ale zaujimave tie deti, su to osobnosti uz od zaciatku, aj v stravovani 🙂
aha, cize s jablkom ho len zoznamit ako s varenym a potom uz nabiehame na surove, ok.
ten amarent- my sme jedavali take gulicky, to sa bud sparilo ako kuskus, ale ani nemuselo. neviem, ako sa odporuca detickam pripravovat.snad niekto ma skusenost. nasla som zatial toto:
http://www.amaranth.cz/stranky/amaranth/chemick...

leelo
25. kvě 2010

@sussanah hovadzie ma nevyhodu, ze sa trosku dlhsie vari ako napr.kuracinka. ja ho varim vo vode, nakrajane na uplne malinke kusky. za 40-50 min je hotove.
tie pohariky som brala ako nutnost, ale asi fakt zoberem navarene. snad sa to neskazi po ceste. ja mam napr taky lis na ovocie (alebo hocico makke) a tam sa to prepasiruje a hned aj papa, je k tomu lyzicka. tak to asi vyuzijem. napr. na banan v aute.