Zavádění lepku před zavedením příkrmů

cherubinka
27. zář 2018

Ahoj,mám 5 měsíčního chlapečka,plně kojenéno a dobře prospívajícího (9,4kg).
Doktorka mi před měsícem doporučila začít zavádět lepek kvůli imunologickému oknu.Nicméně příkrmy ještě začínat nebudu,až po ukončeném 6 měsíci. Moc jsem to nepochopila,mluvila něco o tom,že mu mám dávat obden lžičku jíšky nebo kaše..ale když ještě nepřikrmujeme?Máte s tím někdo zkušenost? Nevím jakým způsobem do něj ten lepek dostat,kdyby papal aspoň mrkvičku,tak mu do ní tu jíšku nebo krupičku můžu dát,ale samotnou?

mku
27. zář 2018

@cherubinka co to je za blbost??? To bych teda neresila, obzvlast pokud maly nejevi o jidlo jeste zajem...

vecerinka
27. zář 2018

na zavádění lepku je ještě čas

corry21
27. zář 2018

Lepek se má zavést do sedmého měsíce, takže je čas

bayt
27. zář 2018

@cherubinka Tak logika věci - cpát do dítěte jídlo, když ještě není připravený na jídlo? Podle nějakých studií to fakt zabírá "proti" celiakii, podle jiných ne. A věřím tomu, že jako u všeho matka příroda ví, co dělá :D Možná jednu věc tímhle "vyléčíme" a jinou způsobíme....

misa357
27. zář 2018

Imunologické okno je blbost. Tahle teorie už byla dávno vyvrácena.

jane46
27. zář 2018

Boze muj... Doktori by meli konecne zapojit selsky rozum a ne ze kazdy rok dostanou brozuru a podle ni jedou. I te nasi stacil rok a pul a uz doporucuje uplny opak nez u syna. Obe moje deti zacaly jist az kdyz sami projevily zajem, cca 6-7 mesic spis poznavani jidla nez ze do sebe zacnou ladovat sklenicku za sklenickou. A jisku bych si nedala ani ja samotnou... Jezis taky nejakou uroven tech doporuceni by to chtelo. U nas lepek zaveden kurkou z domaciho chleba

barchen
27. zář 2018

@cherubinka Pockala bych na prvni prikrmy ze zeleniny, masa a pak zkusila neco s lepkem. Ale neni nutne ho davat casto. Osobne jsem to takhle udelala, s prikrmy jsem zacala tesne pred 6m. Dite jsem kojila 20m. Take jsem prvni rok zkusila par alergenu, trochu vetsi nez stopove mnozstvi. Varim zdrave a vyvazene a myslim, ze se to vyplatilo, dite do 2 let jedlo ukazkove. Po 2 roku je ale bojkot, zije jenom z vody a lepku (rohliky) ale snazim se porad nabizet zeleninove jidla, ruzne druhy masa, domaci kase vsecho druhu ale je to drina. Uvidime, co druhy mrnoust ale chci jit stejnou cestou...

vzkazyzuniverza
27. zář 2018

Lepes, staci zavist 3x po sobe, my davali chlebovou kurku, ale az mala zacla mit zajem o jidlo, asi v 6m a to jen zuzlala, dnes ji vse, v roce. Dr odkyvej, ze mas zavedeno, ona to opravdu nepozna. Dite samo vi, kdy ma hlad a chce jist, takze neni kam spechat. Cpat do deti veci, co clovek sam neji a jisku??? Uvarila bych pani dr cely hrnec a prinesla k obedu.

23363
27. zář 2018

Má kamarádka dávala na žužlání starou kůrku od chleba od 4 měsíce. Dítě žije, má se k světu a kromě alergie na kočky, je úplně zdravé. Těžko říct, zda tu alergii má na základě nezodpovědného chování své matky.

ivuska1986
28. zář 2018

@cherubinka ahojky, me nase dr prisla rozumna, myslim, ze v sedmem mesici mi rekla, ze by byl cas uz na lepek, at to zkusim. Ze asi nejosvedcenejsi forma je pridat dve lzicky hl. mouky do prikrmu ci nastrouhat max. dva piskoty do ovoce, vse max. třikrát tydne. Tak casto jsem to ani nedelala - zapomněla jsem na to a poprve jsem davala spaldovou mouku, jsem si rikala, aby bezna nabyla pro telicko takovy sok.

martinka_33
29. zář 2018

Lepek ani jiný jsem nikdy neřešila, prostě na ně přišld ta správná chvíle, tak jedli 🙂

hanih
29. zář 2018

Já jsem na doporučení doktorky zaváděla až po zelenině a to tak, že jsem rozvařila trošku obilných vloček (ovesné, ječné, žitné, pšeničné) a přidala je do zeleninového příkrmu. Imunologické okno je prý už vyvrácený mýtus. A tedy logicky mi přijde nesmysl cpát do dítěte kaši nebo dokonce jíšku, které jsou na trávení těžší, když bříško je zvyklé jen na mléko a zatím nezkusilo ani zeleninu...

lucie01
29. zář 2018

My jsme prvně zaváděli zeleninu a ovoce a lepek v podobě rohlíku či chleba na ožužlání, nebo kousek piškotu v ovoci okolo 7 měsíce.

katkaajirka
31. říj 2018

S lepkem, jako i s jinými potenciálními alergeny se má dítě seznámit nejpozději 2 měsíce před ukončením kojení. Protože hodně maminek kojí jen do cca půl roku, dr plošně radí začít co nejdříve. Ale pokud plně kojíte, není kam spěchat. 😉