Boty Pediped, Béďa, DKP, Santé, Protetika, Tripos, Geox
Ahoj, chci malému nakoupit boty. Jsme v zahraničí, přes Vánoce pojedeme do ČR, tak se chci vybavit, abych nemusela kupovat tady drahé a nekvalitní. Chci hlavně kvalitu. Jaké máte zkušenosti s výše uvedenými značkami? Zajímá mě hlavně PEDIPED, líbí se mi, ale chtěla bych slyšet nějaké postřehy z praxe...
Syn má 18 měsíců, v zahraničí budeme do jeho 26 měsíců, takže bych ideálně vzala jarní boty (máme tu tepleji, takže je využiju už od ledna), papučky a sandále. Jak rychle dětem rostou nohy - o kolik větší mám vzít sandále? Díky moc...
PS: Na spoustu dalších značek jsem tu reference četla, o výše uvedených moc nevím.
Boty PEDIPED, Béďa, DKP, Santé, Protetika, Tripos, Geox, Ecco, Richter
Stručné shrnutí
- Mezi nejčastěji doporučované značky dětské obuvi patří Pediped, Superfit, Geox, KTR, Protetika a Santé jako volby s důrazem na kvalitu a ortopedické zpracování.
- U dětí se běžně doporučuje kupovat boty o 1–1,5 cm větší; u sandálů stačí přibližně 1 cm, a sandály se mimo sezónu v kamenných prodejnách obtížně shánějí.
- Diskuze zdůrazňuje střídání různých typů obuvi, chůzi naboso v bezpečném terénu a cílené cvičení (Vojta, Bobath, balancování) jako důležitější faktory pro vývoj nohy než jen „zdravotní“ kotníčkové boty.
Nejčastější otázky
Q: Jaké značky dětských bot jsou v diskuzi hodnoceny jako kvalitní a ortopedicky vhodné?
A: Diskuze zmiňuje Pediped (řady Grip'n'Go, Flex, gumová špička, možnost vložky na zmenšení), Superfit, Geox, KTR (český výrobce s certifikací „žirafa“), Protetika a Santé; dále se uvádějí Fare, Befado, Ecco, Richter, D.D.Step a Shooshoos (Shooshoos užší věkový rozsah).
Q: Jakou rezervu velikosti mám u dětských bot nechat?
A: Běžné doporučení v diskusi je 1–1,5 cm rezervy u celoročních bot a cca 1 cm u sandálů.
Q: Kde se v Praze dají zkoušet specializované dětské boty zmíněné v diskuzi?
A: V diskuzi se uvádí prodejna KTR na ulici Pražského povstání a obchod „Dětské boty v Holešovicích“ v areálu Holešovického pivovaru (u některých prodejen je nutná online rezervace před zkoušením).
Q: Dá se Pediped pohodlně objednat ze zahraničí a jsou u nich akce?
A: Ano, uživatelé zmiňují objednávky z amerických stránek Pediped a uvádějí, že Pediped často nabízí akce (příklad: koupíš jedny, druhé za polovinu), ale konkrétní akce jsou časově omezené.
Q: Jsou kotníčkové boty vhodné pro začínající chodce?
A: V diskuzi je varování, že kotníčkové boty (často propagované jako „zdravotní“) nejsou vhodné pro začínající chodce, protože mohou omezit trénink svalů; zároveň se uvádí, že u dětí s konkrétním problémem kotníku může pevnější kotník pomoci, takže je potřeba individuální posouzení rehabilitační pracovnicí nebo ortopedem.
Q: Jaké metody a cvičení se v diskuzi doporučují pro vbočené kotníky nebo oslabené nohy?
A: Doporučené metody zahrnují Vojtu, Bobath, balancovací plošiny, cvičení na míči, balancování na půlmíči a aktivní cviky typu „sbírání korálků“ pro posílení svalů nohy a kotníku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Výběr funkční obuvi a střídání více typů bot během sezóny je důležitější pro zdravý vývoj nohy než jeden pár „zdravotních“ bot.
- Doporučená velikostní rezerva u dětských bot je zpravidla 1–1,5 cm, u sandálů cca 1 cm.
Sporné názory
- Názor A: Kotníčkové („vyšší“) boty poskytují potřebnou oporu u dětí s ortopedickými potížemi. Názor B: Kotníčkové boty oslabují svaly nohy a nejsou vhodné pro začínající chodce.
- Názor A: Značky jako Ecco, Geox a Richter jsou kvalitní a stojí za vyšší cenu. Názor B: Tyto značky jsou často marketingově přeceňované a lepší je střídání levnějších měkkých bot a bosonožení.
Otevřené otázky
- Jsou barefoot nebo „bosonožné“ boty vhodné pro každodenní nošení dospělých i dětí ve městě na tvrdých površích?
- Jaký je optimální počet a frekvence střídání párů obuvi pro zdravý vývoj dětské nohy?
Zmíněné značky a firmy
Pediped, DPK (DPK/DKP), Santé, Protetika, Fare, Befado, Geox, Ecco, Richter, Shooshoos, Ecoo, Superfit, Essi, KTR, D.D.Step, Next, Zara, H&M, Crocs, Mimibazar, eobuv.cz
Zmíněné produkty a metody
Pediped Grip'n'Go, Pediped Flex, gumová špička, vložka na zmenšení, Shooshoos (s podrážkami), barefoot/bosonožení, balancovací plošiny, balancování na půlmíči, Bobath, Vojta, sbírání korálků (cvik), cvičení na míči, „certifikace žirafa“ (KTR), sandály (mary‑jane styl), D.D.Step
Místa a osoby
Pražského povstání, Holešovice, areál Holešovického pivovaru, Česká republika, Polsko, Spojené státy
@petraprostejov Moc tomu nerozumis, nechci to už více rozvadet. Dále o chození bosky po rovne podlaze jsem nepsala, tam je to jasne. Pokud bys byla odborník, souhlasila bys se mnou, stačilo by jen napovědět.
@blondynka400 Jsou to lepší boty, než zdravotní boty po česku, které bych zas nekoupila ja. Jsou nepohodlné a nehezke, navíc často rodič koupí jedny dvoje takto zdravotní a dítě má s vývojem chodidla vystaráno. Ja kupuji tak pět páru různých typů bot na sezonu a dítě se často prezouva. To je cesta ke zdravé noze.
@jarkalada Takových rodičů je většina, ale není to dobrý. V zimě se to jeste pochopí, ale od jara do podzimu se ma obuv opravdu střídat, aby mělo chodidlo pohyb a změnu. Různé typy podrazek, různé střihy bot, pevné, volné, páskové, plná špička, otevřená...ani ta " nejlepší zdravotní obuv " se nikdy nemůže trefit do celkové fyziologie dítěte. Jeho způsobu chůze, težiště, tvaru, délky prstů. Celé je to jen marketing.
@petraprostejov prosim te, co si myslis o kotnickovych botickach, byt s pruznou podrazkou? Musi mit male dite kotnikovou boticku? Proc se nekym nedoporucuji nizke? Diky moc 🙂
@leni78 nehezké to je hodně subjektivní. Mně se třeba tyto značky líbí narozdíl od těch českých jako fare, essi a spol a i těch co píšeš ty, ale to bych neřešila. Co se týče pohodlnosti to nemůžu souhlasit. Myslím, že dcera skoro ve 4 letech umí vyhodntit, co jí je pohodlné a co ne a dokáže to dát jasně najevo. Ecco, Richter i Geox má velice ráda. Boty z HM by mi hodila na hlavu rovnou..... Já si třeba v eccu a geoxu kupuji boty už leta a i na vysokých podpatcích se dá vydržet celý den, to o jiných i drahých značkách říct nemůžu. My máme třeba v aktuální velikosti 7 párů bot, souhlas,že se boty střídat musí a nosit jedny je prostě špatně. Ale i tak si myslím, že je lepší jedny kvalitní než deset nekvalitních. A odporníkem přes nohu je pro mne podiatr a ty co znám mají tedy stejný názor.
@josefka kotníčkové boty určitě ne, hlavně ne pro začínající chodce. To je specifikum ČR a Slovenska a hlavně ortopedů. Jako na jednu stranu to má pozitivní vliv, ale celkově je to negativní, mění to celé postavení nohy včetně kyčle. Něco jiného je pak pro starší dítě nebo dítě s nějakou vadou.
@blondynka400 Máš nějaký zdroj, že dětské boty zn. Zara, Next, HaM, Crocs jsou nekvalitní ? A v čem ? Co se týče vzhledu zdravotních bot po česku, ve velké většině neodpovídají současné módě v dětské obuvi. Pokud se Ti líbí, neznamená to, ze dítě by nebylo v měřítku současných trendů za burana. Holcici jeste ujdou, ale například klucici zimní boty zdravotních bot, to jsou neuvěřitelné duchodky.
Co se týče odborníků na dětskou nohu, věř tomu, že v čr jsme na tom s odborníky bídně. O pediatrech nemluvě.
@leni78 já nenapsala pediatr ale podiatr. To je dost rozdíl. O pediatrech se ani nebavím, to úplný souhlas.
Třeba kvalita podrážky, stélky, pevnost paty, celkově kvalita materiálů. Co se týče zdrojů zajdi do podiatrické ambulance, oni ti to vyvětlí. A dle toho co jsi psala se v mnoha věcech shodnete, ale ve značkách obuvi asi ne 😉
Proč pořád ecco, pediped a spol nazýváš zdravotní boty? Vždyť to přeci žádné zdravotní boty nejsou 😀 A ad moda, pro mne je důležitá pohodlnost a kvalita, než aby bylo dítě in 😉
Tohle vsechno jsou plnohodnotné boty
@blondynka400 Protože češi to tak pojali. Samozřejmě, ze to nejsou zdravotní boty, ale nevzhledne krusky, ve kterých si dítě odrovna nožičky.
@leni78 nic proti, ale tohle se ti líbí? 😕 To bych dítěti nedala ani na zahradu.... O kvalitě mám zrovna u nextu taky své mínění..... Navíc většina bot je nechutně kotníčkových. Ale nehodlám se přít.
Víš mně osobně přijde dost ujeté hodnotit boty podle vzhledu, vždyť to je přeci každého věc co se mu líbí ne? Nikdo nejsem stejný a nenosíme stejné věci, naštěstí 😀
@blondynka400 To se nosí ! 😀😀 Pokud by módní řetězce prodávaly boty typu zdravých bot po česku, nikdo by jim to nekupoval. Opravdu nikdo. 🙂🙂 Kromě cesek, které opravdu v zahraničí exceluji svým extrémním módním buranstvim. To uz je fenomén.
@leni78 tomuhle říkáš módní řetězce? Vždyť je to nekvalitní konfekce první kategorie 😝 😀
Je tedy zajímavé, že ecco, geox a další se prodává po celé Evropě a kupuje se všude? Tak kdo je pak tady buran, celá Evropa? Ps: docela dlouho jsem v zahraničí žila a můžu ti říct, občas zlaté Češky.
@blondynka400 Promiň, ale tvé názory jsou naprosto zcestné. To se nedá. Co se Ti nezdá na módních retezcich Next, Zara a HaM ? To, ze Češi jsou v zahraničí svým zanedbanym vzhledem pro smích a na prvni pohled k poznání, to je známá věc a pokud tohle rozporujes, tak opravdu dokazujes svou odlišnost a zaslepenost. Takových lidí je v čechách plno, nic s tím neudělám, ale je trapné napadat řetězce s nejoblíbenější a cenově dostupnou módou, ze bys v tom nevyšla na zahradu. 🙂🙂😀
@leni78 za to tvoje jsou naprosto normální co? 😀 Můžu ti říct, že takto dobře už jsme se dlouho nepobavila 😀
Jako vzít si na sebe druhořadou konfekci z nekvalitních materiálů, co má na sobě každá třetí a myslet jsi, že jsem totálně in, to fakt nechápu.....
Je vidět, že v tom zahraničí jsi asi moc dlouho nepobyla .-) Moc čteš 😉
Sohlasím s @blondynka400 . Je fakt, že co se u nás považuje za módu a lidi to tu kupují jak zběsilí a myslí si, jak jsou IN, přestože to je předražené jak blázen ( CA, HM, Next a jim podobné) tak to je jinde úplně obyčejná konfekce. Ve státech nosí dělníci džíny značky Next zcela běžně, je to tam něco jako Tesco. Velkoobchodní řetězec, nikoliv respektovaná modní značka. Je to tu jak s jídlem, i co se týče oblečení platí, že jsme popelnice Evropy.
Od Zary jsme měli kostým do divadla a už v prodejně se jim halenka párala. Neplatili jsme to my a neměla jsem čas nic jiného schánět, tak jsem ho koupila. Ale o kvalitě značky mi to leccos napovědělo.
Myslím, že chtít, aby dítě bylo za každou cenu in už od peřinky, není snad ani zdravé, ale nešť.
Když občas ale vidím, co nosí děti cizinců na noze, mám z toho husí kůži. Balerínky pro dvouletou holčičku, umělohmotné boty, nebo boty na podpatku se mi u dětí opravdu příčí a ani se mi to nelíbí. Mám ráda, když jsou děti oblečené jako děti. A když už bych nás chtěla nějak vymódit, tak moc se mi líbí moda třicátých let 🙂 .
Kupujeme nejvíc značky Superfit, Richter, Fare a podobné, malej má nohu zdravou a botičky jsou to krásné. Vždyť každá značka má spoustu různých modelů a každý si může vybrat co se mu líbí a je dítěti pohodlné.
Přijde mi, že říct, že např. všechny Fare jsou hnusný, to je dost zevšeobecňování.
Ziju v zahranici uz 10 let a naprosty souhlas s @kocicinka. Specialne Zara a HaM jsou tu brane jako druhorade obchody s nekvalitnim zbozim ... Za levno koupit, parkrat vzit na sebe a vyhodit vytahanou onuci. Co se tyce obleceni, opravdu zlate Cesky. Je pravda, ze jsou Cesky, Slovenky a Polky na prvni pohled poznat. Vypadaji totiz hezky, jsou pekne oblecene a obute. To, co tu lide a deti nosi na nohach, to bych si nevzala ani na zahradu ... Natoz, abych to dala diteti. Ja nemam nic proti levnym hadrovym teniskam s mekkou podrazkou, ale to co HaM a Next obcas nabizi, je vazne na povazenou. jejich boticky jsou obcas jako prkynka
@cajomilka to je preci v poradku, vubec tu preci nejde o to, kde kdo nakupuje ... To jsme opravdu sklouzly jinam. Jen jsme se snazily vysvetlit, ze kvalita bot z tehle obchodu se neda srovnat treba se Superfitkama. Ostatne tomu vypovida i cena. Na druhou stranu, platena boticka s mekkou podrazkou (treba i z H&M, pokud se jim povede mekka podrazka 😝) nemusi byt tak spatna volba oproti klasicke pevne tvrde kotnikove boticce prodavane jako zdravotni obuv pro deti. My v takovych platenkach vyrostli a mame nohy zdrave. Problem je, ze @leni78 haze vsechny ostatni boticky do jednoho pytle, coz je proste nesmysl. Mimochodem, nevim, jestli to vi, kdyz uz je tak moc proti ceskym botickam, Superfit a ani Pediped nejsou ceske znacky 😉.
Moje dcera nosi Pedipedky, ale ma i jedny levne platenky (z jednoho mistniho obchodu, neco jako Globus) ktere ted nosi jako backurky ...
@josefka Promiň, našla jsem tvůj příspěvek až teď. Ke kotníčkvým botům: některé boty jsou přes kotní, aby nohu zpevnily. Tím se noha spoléhá na oporu boty. Ne na vlastní svaly. Tím, že se přestane spoléhat na svoje svaly, tak svaly "zleniví", přestávají být schopné tak rychlé reakce. Když člověk křivě šlápne, mají svaly asi 1/3 vteřiny na to, aby se správně zapojily. Pokud to zvládnou (což zdravá noha zvládne), tak se nic špatného nestane. Pokud to nezvládnou, tak si člověk "vyvtrne nohu". Může dojít v lepším případě k natažení, v horším případě k natržení vazů. Aby to svaly zvládly, potřebují být jednak dostatečně silné (což při normálním chození jsou, pokud člověk neleží měsíc v posteli), druhak je potřeba právě to, aby se správně zapojily - aby se "domluvily", který sval se má zapojit jak moc. To je řízeno mozkem. Trénuje se to právě na nestabilním povrchu, na balančních plošinách atd. (postupná zátěž). Přirozeně se to trénuje právě chůzí v terénu, po kamenech - prostě všude tam, kde to vyvrtnutí "hrozí". Taky se to trénuje tím, že mozek dostává z nohy různé signály - chůzí po kamínkách, střídání povrchu, po kterém člověk chodí... Takže tím, že má člověk nohu pořád v teple (ve stejné teplotě), chodí převážně po rovném (město - chodníky), podrážka tlumí kamínky atd., tak tím se schopnost nohy rychle reagovat snižuje. Obvykle to není nijak tragické. Každopádně je to jedno k druhému - když nohu zpevníš v kotníku (a nemá příležitost trénovat, když dítě křivě šlápne), tak je to zase další mínus. Takže řekněme, že dítě, které chodí převážně po městě v kotníkových botech s tvrdou podrážkou, tak ve chvíli, kdy bude 14 dnů marodit a pak půjde v "nekotníkových" botech a křivě šlápne např. na obrubník, tak je na tom hůř (má mnohem větší riziko vyvrtnutí kotníku) než dítě, které nikdy kotníkové boty nemělo, doma a po zahradě chodí bosky, jeho boty mají měkkou podrážku a chodívá po lese, po kamenech atd.
@cajomilka geox doporučuju kupovat na českých eshopech, je to o hodně jednodušší potom s případnou reklamací, apod. vím o tomto https://www.eobuv.cz/geox.html ale určitě najdeš další. Ty ostatní značky moc neznám, zkusila bych něco z toho, co radily holky výše, přeci jenom ve specializovaných prodejných najdeš spešl boty, ale na druhou stranu na geox jsem slyšela docela dobré recenze.
@petraprostejov Náhodou jsem se vrátila k této staré diskusi a přečetla si tvůj příspěvek. Všechny argumenty proti kotníčkovým botám (a nakonec ve prospěch barefoot, i když ty tam nejsou zmíněny) zní naprosto logicky, nicméně já stále pochybuju o tom, zda má smysl pro dospělého nosit barefooty ve městě např. na cesty do práce a z práce, kdy se pohybuju výhradně po tvrdých površích. Co si o tom myslíš?

@petraprostejov z výše uvedených ecco, geox a richter. Nic jiného v podstatě nekupuju. Pediped nemusím, mám k nim pár výhrad, poměr výkon/cena nic moc. Zbytek jsou tvrdé rádoby zdravotní boty, většinou kotníčkové, což je špatně. Je to takov vymyšlenost českých ortopedů, ale mění to postavení celé nohy.... Teď jsem koupila D.D. Step a můžu říct, že mě fakt hodně mile překvapily, měkkoučké, nízké a malá si je fakt oblíbila, cenově přijatelné.
@leni78 to cheš říct, že ecco, geox, richter a další jsou zdravotní boty po česku? 😕 S něčím co tady píšeš souhlasím, ale tohle mě docela zaujalo. I tedy to, co kupuješ za boty. Výše zmíněné značky bych nekoupila ani sobě, natož dítěti. Rozhodně to nejsou měkké boty z kvalitních materiálů....