Daly jste holčičkám naušničky? Kdy a případně proč ne?
Ahoj, nevím jak se rozhodnout ohledně naušnic. Mám dvě holčičky, 2 roky a 2 měsíce. S tou starší jsem dlouho váhala, měla od narození pořád nějaké potíže, koliky, ekzém atd., tak jsem jí nechtěla ještě trápit a riskovat další nepříjemnosti. A teď už je bohužel ve věku, kdy má naprosto šílený strach z doktorů a z jakýchkoli zdravotnických a hygienických úkonů, takže nevím, nerada bych ten její strach ještě prohloubila. Máte někdo zkušenost s tím, že jste daly píchnout ouška v takhle pozdějším věku? Jak to snášely? Mladší holčička je zatím docela bezproblémová, tak zvažuju, jestli do toho jít už teď a jestli vůbec, když starší ségra nemá.... Poradíte? 🙂
Stručné shrnutí
- V diskusi převládá doporučení nastřelit náušnice v kojeneckém věku (zmíněné intervaly 3–6 měsíců, často po první dávce vakcíny Hexa), protože je to podle rodičů rychlé a dítě si to většinou nevzpomene.
- Jako alternativa se uvádí klasické píchnutí jehlou v ordinaci (ORL nebo dětský lékař) obvykle u starších dětí (4–6 let nebo až v dospělosti); někteří rodiče uvádějí po jehle delší krvácení nebo hnisání.
- Hlavní zdravotní problémy zmiňované v diskuzi jsou alergie na nekvalitní kovy (řešení: žluté/bílé zlato nebo chirurgická ocel), lokální hnisání a potřeba lokálního ošetření (v diskuzi zmíněny masti Bactroban a Framykoin).
Nejčastější otázky
Q: Kdy je „nejlepší“ věk na dětské náušnice?
A: V diskuzi rodiče uvádějí jako běžné termíny nastřelení kolem 3–6 měsíců (někdo po první dávce vakcíny Hexa), kolem 8–10 měsíců, nebo čekání až do školního věku (4–6 let) či dospělosti podle volby dítěte.
Q: Je lepší nastřelit náušnice, nebo píchat jehlou?
A: Většina zkušeností v diskuzi preferuje nastřelení jako rychlejší a méně bolestivé (zmíněno i použití jednorázového nástavce), zatímco klasické píchání jehlou někteří rodiče uvádějí jako bolestivější a s rizikem krvácení nebo hnisání.
Q: Jaká kovová slitina je bezpečnější proti alergii?
A: Diskuze doporučuje žluté zlato nebo chirurgickou ocel jako méně alergenní materiály; několik rodičů uvedlo, že dítě mělo hnisání při použití bižuterie a problém ustal po přechodu na zlaté náušnice.
Q: Kdo může náušnice nastřelovat nebo píchat?
A: Z praxe v diskuzi to dělají dětská ordinace, ORL, zlatníci (úprava zapínání z bílého zlata byla zmíněna), kosmetické salony s nastřelováním a mobilní služby; tvrzení o povinném „oprávnění pro porušování lidské kůže“ bylo v diskuzi uvedeno jako neověřené.
Q: Co dělat při hnisání po píchání náušnic?
A: V diskuzi rodiče uvádějí lokální ošetření a masti jako Bactroban nebo Framykoin a výměnu do kvalitnějších zlatých závěsných náušnic jako praktické kroky, pokud hnisání souvisí s materiálem.
Q: Provádí někde nastřelení omezení věku nebo to odmítají?
A: V diskuzi je anecdota, že ve Švýcarsku odmítli nastřelit dvouleté dítě a uvedli hranici od 4 let; v té zkušenosti bylo uvedeno i cena 150 franků za zákrok.
Q: Je bezpečné nastřelit náušnice krátce po očkování?
A: Více rodičů v diskuzi zmínilo, že nechávají nastřelení „po Hexe“ nebo po základním očkování; konkrétně několik zkušeností popisovalo nastřelení krátce po dávce vakcíny Hexa bez problémů.
Q: Může nastřelení zabránit budoucímu rozhodnutí dítěte nosit/nenosit náušnice?
A: Rodiče v diskuzi uvádějí obě zkušenosti: někteří tvrdí, že nastřelení malé děti nezbaví volby nosit náušnice později, jiní varují, že dítěti může být odepřena možnost rozhodnout se až bude starší.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nastřelení je v mnoha zkušenostech považováno za rychlé a obvykle méně bolestivé než klasické píchnutí jehlou.
- Menší děti (oko 3–6 měsíců) to podle mnoha rodičů snášejí lépe než starší děti, které si více uvědomují bolest.
- Pro snížení alergií a hnisání rodiče doporučují zlaté nebo hypoalergenní materiály (žluté/bílé zlato, chirurgická ocel).
Sporné názory
- Nastřelit v kojeneckém věku (3–6 měsíců) za účelem „obyčejného zákroku“ versus čekat, až si dítě samo vyžádá náušnice (4–6 let nebo dospělost).
- Některé zkušenosti popisují po píchání jehlou delší krvácení a hnisání, zatímco jiné rodiče píchání jehlou v ORL nebo u pediatra absolvovaly bez komplikací.
Otevřené otázky
- Jak spolehlivě předpovědět u kojenců pozdější alergii na konkrétní kov před nasazením náušnic?
- Mají nastřelení a píchání jehlou skutečně rozdílné dlouhodobé riziko infekcí a komplikací?
- Jaké jsou přesné legislativní nebo hygienické požadavky pro osoby provádějící nastřelování (diskuzní tvrzení o „oprávnění pro porušování lidské kůže“ zůstává neověřené)?
Zmíněné značky a firmy
nastrelovani-nausnic.cz
Zmíněné produkty a metody
nastřelení náušnic, píchání jehlou (propíchnutí ucha), nastřelovací pistole / jednorázový nástavec, Hexa (vakcína), pneumokokové vakcíny, žluté zlato, bílé zlato, chirurgická ocel, Bactroban, Framykoin, zlatnická úprava zapínání s očkem, akupunkturní body v uchu
Místa a osoby
Švýcarsko
@vera_vila šedá nahoře a černá dole barva kočárku 🙂 chtěla jsem původně zlatavěhnědou a černá dole,ale pán si zapsal špatné číslo odstínu tak mi volal,jakou barvu jsem to chtěla....když řekl že tato barva je na skladě,tak jsem souhlasila. To byla totiž druhá volba barvy. Tak možná z ní bude stále chlapeček 😀 Ale líbila se mě i modrá a zelená barva....Snad si každej zapamatuje, že máme holčičku.
@prcekverunka člověk si pamatuje všechno.. i když si to nedokáže vybavit, v hlavě to je uložené pořád a od toho se odvíjí další život.. chování a tak no..
dceři jsem náušnice nedala, brzy jí budou 2 roky, chlapeček je to skoro pořád podle okolí, i když je oblečená v holčičím (ne zrovna růžová, to málokdy, ale červená, s kytkama apod., a přesto je to kluk), vlasy má krátké, moc jí nerostou.... V tomhle mám názor jako naši, také mi uši píchnout nedali. Zbytečná bolest, nemožnost se rozhodnout sama. Takže až se sama rozhodne, vyhovím jí. Do té doby nic. Mě se to nelíbí, neviděla jsem zatím žádnou holčičku, které by to slušelo, ale taky je pravda, že jsem zatím jen viděla s takovými zastaralými typy náušnic, docela velké na ně, žluté zlato, červené kamínky apod.
A taky jsem četla, že takový zvyk je hlavně jen u nás v ČR, ostatní státy na nás koukají jak na barbary, např. v Německu je to přežitek, jakmile má holčička náušnice, tak je určitě z "rodiny přistěhovalců odněkud z Východu". Ale to teda není můj důvod, proč ne, ten hlavní je právě, ať se sama rozhodne, až z toho bude mít rozum.
Já se sama rozhodla v 19, nechala jsem si je nastřelit, nejdřív to hnisalo, ale bylo to tím, jak to ta pistole hodně stiskla k sobě, když jsem náušnice "povolila" nebo vyměnila za jiné, např. vysací a namazala mastičkou (Bactroban), bylo to už OK. Několik let jsem mohla nosit jakékoliv, poslední roky už jen zlato nebo chirurg. ocel.
dala jsem ve 3 měsících...
hlavní důvod byl ten, že jsem je jako dítě nedostala, mamce to nepřišlo důležité, měla jsem 2 kg a tak řešila jiné starosti - bylo mi to líto (samozřejmě náušnice jsou pěkné a dají se střídat podle oblečení potom už)... šla jsem až ve 13 letech... čekala jsem že to bude trochu bolet, ale bolelo to příííšerně, málem jsem utekla 😔 😖
dcerka sotva zaplakala, zahojilo se jako nic 🙂
Známá žije ve Švýcarsku, dnes tam odmítli nastřelit náušnice její dvouleté dceři, že to prý dělají až od čtyř let (mají tam specifické podmínky, jakože dítě musí umět mluvit, musí si umět uvědomit bolest atd.). Za nastřelení tam berou 150 franků a neudělali to. Ale oni jsou divná země, farmavelmoc a neočkují, příušnice, zarděnky, to jsou pro ně běžné nemoci. 😕 😉 🙂 😠
@konidana tak mě to mrzelo hlavně kvůli spolužačkám, nechápala jsem proč oni náušnice dostaly a já ne?.....náušnice jsou moc hezký doplněk a jsem ráda, že ačkoli mě to bolelo hodně, tak jsem si je nechala nakonec nastřelit... ráda je obměňuju podle nálady, mám jim fůru a baví mě to (narozdíl od třeba řetízků nebo prstýnků, ty mi spíš zavazí)... jako nutné to není, ale je to prostě prima ženská věc a každá ženská se chce líbit....k tomu bohužel patří i nějaká ta nepříjemnost (ono vytrhávat si obočí nebo bělit si zuby nebo mít trošku podpatky taky není něco co by člověk zrovna vyhledával pro zábavu.... s těmi náušnicemi je to aspoň odbyté jednou provždy)
jedno plus ale to nastřelení až v pubertě mělo - sama jsem si vybrala kde si to nastřelení nechám udělat a hlavně jsem jim několikrát řekla, že chci hlavně, aby to bylo na obou uších stejně...
mojí ségře píchli uši v nemocnici a má každé ucho jinak...
já si prostě bez náušnic přišla jako kluk...
moje dcerka není moc holčičí, až teď začala nosit víc holčičí oblečení nebo si dá čelenku do vlasů... takže já byla i ráda, že náušnice má, protože chtěla tričko po bráchovi, k tomu pořád tepláky, až mě mrzelo, že si neobleče ani krásné šaty co dostala od babičky nebo švagrové....... no jsem teď ráda, že ji konečně trošku začíná zajímat jak vypadá, je to krásná holčička a ač nemám ráda až nepřirozeně nastrojené holčičky, tak zase se mi líbí když má holčička aspoň trošku delší vlasy (mikádo apod.) a něco zdobného, aby bylo poznat, že to holčička...
stejně jako kluk, syn si teď začal říkat o chlapské věci a já ho v tom podporuju - chce skládací nožík, dostal vlastní pánskou taštičku přes rameno a k narozeninám si přece pánský parfém, tak něco malého dostane...
je to pěkné 🙂
jinak z manželovy strany rodiny to je dost alternativní, švagrová má 3 děti, z toho 2 chodí oblékané tak, že je dost těžké poznat kdo je kluk a kdo holka (je jim teď už 20)... oni jsou super lidi, mám je moc ráda, ale mě to prostě mate a hlavně holky mají fakt výběr ve věcech, tak ať si to ženství užijou (ne teda makeup nebo nalakované nehty od 3 let, to ne, prostě normální "zlatý střed" 🙂
ale každý si tohle musí rozhodnout sám... někdo třeba náušnice nedá ale očkování ani neví složení... a naopak...
je to každého věc... ono ty děti si to pak stejně rozhodnou samy - můžou si uši nechat zarůst nebo naopak propíchnout 🙂
@patrusa mě bolelo nastřelení ještě týden po taky.... ne v kuse, ale sem tam najednou velmi ostrá bolest... až mě to překvapilo...
jinak fakt když si vezmu jak odebírají novorozencům krev z patičky, tak kdo jste to viděl 😔 tak proti tomu nastřelení náušnice je procházka růžovou zahradou... malá byla hodně ubrečené miminko, ale plakala tak minutu... žádné potíže nebyly, sama dr. řekla, že je zdravá, krásně prospívá a po hexe není problém dát...
krvácení si vůbec žádné nepamatuju.. fakt to bylo cvak cvak a za chvíli jsme šly domů
@rajecka dočítám původní dotaz... dala bych té mladší... buď pak bude mít zájem i ta starší nebo ne... každopádně mladší to bude mít hotové, menší děti to snášejí líp 😉
jinak u nás by okolo 2 let byl největší problém... něco takového jedině když byla malá nebo až teď když jí je 5 a má zájem o ty holčičí věci - vše mi prohlíží, vyptává se, byla nadšená, že jsem jí koupila silonky k šatům do divadla, vyptává se mě jak se různé věci jmenují atp... teď kdyby náušnice neměla, tak věřím, že by na to i šla sama.... ale upřímně jsem ráda, že to nemusím řešit, tehdy ve 3 měsících plakala asi minutu, krásně se zhojilo a bylo 🙂
@pigpeppa však to jsou běžné nemoci, to jen tady očkujeme kvůli každému prdu. Já zarděnky měla, sestra přiušnice, normální nemoc.
@lu777 jak se říká, odříkaného největší krajíc. ty máš pocit, že tvoje holčička není moc holčičí, já mám pocit, že ta moje až moc. úplně mě vytáčí to její strojení a ženský manýry 😀
Nechali jsme dcerce náušničky píchnout na ORL a nebyl žádný problém. Trošku zaplakala a to začala před píchnutím, protože jsem jí musela chytit ruce a to se jí nelíbilo 😀 Měla na ouškách umrtvující mastičku, takže to snad asi ani necítila. Navíc jsme nemuseli řešit výměnu náušniček jako to je u nastřelení, to jsme se s manželem shodli, že bychom se báli to na těch maličkých ouškách měnit. Ani jí to nezarudlo, nehnisalo... Záleží na každém případu zvlášť, neovlivníte hnisání ouška u vaší holčičky. Některým to hnisá i po nastřelení. Křik a pláč také neovlivníte. Naše maličká při píchání v pohodě. Pak tam šla maminka s asi půlroční holčičkou a jedna pak s tak 4-5 letou a obě řvaly jako tur a to šly jen na prohlídku, kdy se jim do uší podívali.....
Podle mě je názor, ať si to píchne sama, až bude chtít šílený. To se bojíte převzít za toto rozhodnutí odpovědnost? Raději ji nechám píchnout ve věku, kdy třeba zapláče a jak uvidí prso, tak na všechno zapomene, než aby se ona chudák musela pak sama rozhodovat, jestli do toho půjde, protože už dobře ví, že to bude bolet. Já osobně náušnice zbožňuju, mám jich na střídání x a nedokážu si představit, že bych neměla dírky píchlé už od plínek. Asi bych to nezvládla a byla nakonec bez náušnic, ikdyž je tak miluji ☹
Nehledě na to, že rozhodnutí, jestli bude chtít nosit náušnice nebo ne, jí můžete nechat i přesto. Moje mamka dírky píchlé měla a náušnice nikdy nenosila. Sestra přestala nosit náušnice na druhém stupni ZŠ a jak přešla na střední, tak se do nošení zase pustila.
A proč některé tvrdí, že je to mučení, šílenost píchnout náušničky tak malému miminku...? Vy si to snad pamatujete? Nikdo v mém okolí si nevybavuje ten "teror" u píchání náušnic a to si myslím, že kdysi to bylo horší 😀 Já to taky těžce nesla, že musím dcerku přidržet a podobně, ale nakonec jsem zjistila, že jsem se bála úplně zbytečně. Minulý týden jsme byli s dcerkou na odběru krve ve 3 letech a taky jsem se bála zbytečně a to bylo v uvozovkách horší než píchání náušnic, protože to trvalo několik minut...
@elielizabeth Já jsem si chtěla v pubertě nechat píchnout další dírky do ucha, ale pokaždé, když jsem došla do studia, jsem omdlela už v té čekárně. Když mi pak máma vyprávěla, jakej masakr bylo píchání mých uší, když jsem byla mimino, ani se tomu nedivím. To, že si něco nepamatujeme, neznamená, že nás to neovlivní jinak. Injekce mi nevadí, piercing obočí, rtu, nosu, vše ok, ale uši jsem prostě nedala.
Nemluvě o tom, že to dogma zdobení holčiček nechápu. My odsuzujeme obřízky, ale pro národy, které to dělají, je to také normální věc, která se holkám dělá. Absolutně nechápu, k čemu je mít propíchnutý kus těla protažený kusem kovu.
@elielizabeth nebojím se převzít zodpovědnost za toto rozhodnutí. Já ji ani přebírat nechci. Nevidím důvod, proč bych o tomhle měla rozhodovat já. 😉
Nechala jsem malé pichnout ouška ve 4m. Myslím si, že je to lepší, když je holčička takhle maličká nebo pak až jak píšete je starší a chce to sama. Ale v dnešní době je nastřelení náušniček už jenom malé štípnutí. Problém byl pak, že ji asi týden hnisala ouška, ale po týdnu to bylo všechno v pohodě. Tedka v roce jsem se jí je musela vyndat, protože si je málem vytrhla. Tak doufám, že jí ty dírky nezarostou 🙂
@betelgeuzz Protože ona si to bude moci rozhodnout pak sama: nosit/nenosit, ale usnadníte jí tím to, že se nebude muset nechat píchat, když už bude vědět o co jde 🙂 Navíc to píchání uší se začlo řešit až moc poslední dobou moderních maminek... Pochybuju, že někoho z nás tady napadlo svou matku kritizovat za to, že máme propíchlé uši. Zase chápu, že jsou typy lidí vychovávaních tak, že nemají náušnice, nenosí řetízky a podobně, to je ale už o něčem jiném...
@elielizabeth už jsem psala, že holky se rozhodly samy. nyní už naušnice mají, jsme spokojené všechny 😉 Nedělala bych to jinak. ta radost starší, že dostala naušnice a bylo to její rozhodnutí, je nepopsatelná. 🙂
@pigpeppa Tak to by nás pak každého musel postihnout i náš samotný porod 😀 Já jen říkám, že tu volbu si můžou holčičky zvolit i s propíchnutými oušky a ještě snáz, takže tohle není argument.
A proč nosit kus těla v kovu? Protože, když se to nepřežene, tak to třeba i podtrhne ženskou krásu. Ale jak jsem už psala, chápu lidi, kteří si na toto zkrášlování nepotrpí, tak jako si někdo nepotrpí na make-up a podobně. Jen, když chci dát dcerce volbu, tak bych jí tu volbu chtěla také ulehčit...
malé jsem nechávala nastřelit naušky v 6. měsíci. A v pohodě. Moje maminka nemá naušnice a mě je taky nenechávala, mě to bylo líto. Já sama jsem si nechávala propíchnout uši v 17-ti letech. Malá je velká parádnice - taková fakt holčičí - sukýnky, šatičky - má to ráda, takže si myslím, že kdyby naušky neměla, že by je sama chtěla už teď - a to jsou jí 4 roky.
Naušnice máme klasické žluté zlato s modrými kamínky - pomněnky. Jsou 60 let staré a každý nám je chválí, je to už starožitnost. Rodinná památka.
@betelgeuzz Vidíte, nakonec stejně většina holčiček ty náušničky chce 🙂 Máte štěstí na holky, že se nebály, ikdyž byly starší, to je obdivuji 🙂 Já teď nemám ráda ani vytahování třísky, protože vím, že to bolí 😀
@emisekkk jee takové náušky jsem měla taky se ségrou, ale asi už jsou někde pryč....ty bych také chtěla pro moje holčičky 😉 dají se prý i dnes koupit nějaké malé dětské, tak asi budeme kupovat žluté zlato + modrý kamínek, no tu pomněku 🙂 mám raději žluté zlato, i svatební prstýnky máme takové, je to taková teplá barva sluníčka 🙂
já nevím ale kdo píchat nenechává vždycky píšou že až se dítě rozhodne samo, ale ukažte mi holčičku, která ty náušničky nebude chtít. budou je mít kamarádky, spolužačky a to potom bude holčička vědět, že je chce ale že to bolí ☹ to mi přide asi horší, než když se nastřelují aniž by si to uvědomovaly....v tom půl roce mi to asi přijde ideální...

@lenysek1988 já to slyšela pořád, snad akorát sestřičky na ušním, když jsem byla se synem, tak se mě ptaly a že tipovaly holku v modrým, že podědila po bráchovi 🙂 A i když už měla Evi náušky, ale mě čepičku, tak stejně to byl kluk 🙂 A pak se mi každý omlouval 🙂 Ale my máme neutrální kočár, pokud ho máte červený nebo do červena, tak si myslím, že to takový problém nebude...