Na plavaní pro 7mi měs. plínka do vody nebo plavečky?
Maminy,prosím o radu.Máme začít chodit od pondělí s malou plavčit.Slyšela jsem,že někdo ty plínky do vody nekupuje,ale dává plavky.Nejsem si ale jistá,Adélce je teprve 7 měsíců,tak budu ráda,když písnete své zkušenosti 🙂 .Díky předem.
Stručné shrnutí
- Pro plavání kojenců existují dvě hlavní varianty: jednorázové plavací plínky (např. Huggies Little Swimmers, Babylove z DM) a opakovaně použitelné látkové plavečky (např. Imse Vimse, Popolini, Bambino Mio), přičemž látkové plavečky nenasákají vodu a nezatěžují dítě.
- Některé plavecké kurzy vyžadují jednorázové plínky u nejmenších dětí, jiné kurzy a bazény zase preferují klasické plavky kvůli lepšímu těžišti a pohyblivosti dítěte.
- Jednorázové plínky zachytí především stolici, ne moč, a jednorázové varianty se nasáknou vodou a mohou dítě „táhnout ke dnu“, zatímco látkové plavečky mají vnitřní síťku a jsou ekologičtější a opakovaně použitelné.
Nejčastější otázky
Q: Jaké typy „plín“ či plavek mám koupit pro 7–8měsíční miminko na kurz plavání?
A: Volby jsou jednorázové plavací plínky (Huggies Little Swimmers, Babylove z DM; Huggies 12 ks cca 170 Kč nebo kus za ~20 Kč, DM balení 11 ks cca 80 Kč) nebo látkové/plenkové plavečky (Imse Vimse, Popolini, Bambino Mio; nové 250–350 Kč, z bazárku kolem 150 Kč).
Q: Proč by kurz mohl vyžadovat jednorázové plínky nebo naopak klasické plavky?
A: Některé kurzy vyžadují jednorázové plínky „aby děti nečůraly do vody“ nebo kvůli hygieně, jiné kurzy vyžadují klasické plavky, protože „plínky omezují pohyb a mění těžiště dítěte“.
Q: Zachytí plavací plínky i moč a stolici?
A: Plavací plínky a plavečky jsou primárně určeny k zachycení stolice; moč běžně proteče a plínky moč plně nezachytí, jak bylo v diskuzi opakovaně uvedeno.
Q: Kde koupit plavací plínky nebo látkové plavečky?
A: Jednorázové plínky a značky Babylove se prodávají v DM, Huggies lze koupit v drogeriích i přímo v bazénu; látkové plavky se dají koupit nové v e-shopech (zmíněn Pisisvor) nebo v bazarcích, některé bazény/kluby je také prodávají.
Q: Od kdy mohou miminka chodit do veřejného bazénu nebo kurzu?
A: Některé kluby nabízejí plavání od 6 týdnů (Klub Matýsek uvádí plavání „už od 6 týdnů“), zatímco některé kryté bazény udávají věkové omezení od 1 roku kvůli obsahu chlóru; je doporučeno se ptát konkrétního provozovatele.
Q: Lze jednorázové plínky použít opakovaně?
A: V diskuzi některé maminky uváděly, že jednorázovky lze „vyždímat a usušit a použít i dvakrát nebo třikrát“, ale autoři přiznali, že s tím nemají osobní zkušenost — toto tvrzení je tedy nekontrolované.
Q: Je koupání kojence v přírodním jezeře bezpečné?
A: V diskuzi byla doporučení vyhnout se jezerům u kojenců kvůli riziku sinic a neznámých bakterií a místo toho použít čistý nafukovací bazének nebo sledovat doporučení hygieny; konkrétně byla zmíněna obava o sinice.
Závěry z diskuze
Shoda
- Plavací plínky nebo plavečky slouží hlavně k zadržení stolice, ne moči.
- Látkové plavečky (Imse Vimse, Popolini, Bambino Mio) nenasávají vodu a jsou ekologičtější a opakovaně použitelné.
- U kurzů se liší pravidla; doporučuje se zeptat se přímo v konkrétním bazénu nebo kurzu.
Sporné názory
- Některé kurzy vyžadují jednorázové plínky pro malé děti, zatímco jiné kurzy vyžadují klasické plavky kvůli lepšímu těžišti a pohyblivosti dítěte.
- Někteří rodiče preferují jednorázové plínky kvůli praktičnosti, jiní preferují látkové plavečky kvůli ekologii a lepšímu pohybu dítěte.
Otevřené otázky
- Jak správně volit velikost látkových plaveček, aby seděly těsně, neškrtily a zároveň nepadaly?
- Do jaké míry jsou jednorázové plínky do vody bezpečné opakovaně použít (vyždímat a znovu použít)?
Zmíněné značky a firmy
Huggies, Babylove (DM), DM, Imse Vimse, Popolini, Bambino Mio, Tesco, Klub Matýsek, ZČU (bazén Lochotín), Filia na Lesné (Brno), Pisisvor, Branakdetem
Zmíněné produkty a metody
plavací plínky Huggies Little Swimmers, jednorázové plavací plínky Babylove, látkové plavečky Imse Vimse, Popolini, Bambino Mio, jednorázové plínky Pampers (zmínka), plavky s vnitřní síťkou, opakované použití/ždímání jednorázových plínek
Místa a osoby
Blansko, Letovice, Svitavy, Brno (Lesná), Lochotín (ZČU), Chodské náměstí (bazén), Klub Matýsek, aquaparky, Tesco
tak my se na plavčo teprve chystáme, mám koupené jak plínky do vody z DM, tak plavečky (v akci za 60,- ale fakt nádherné) takže jak vás tak tady čtu tak asi půjdem taky do plavek, musí to být pro ty mimča pohodlnější (když si představím, jak se malé ta plínka do vody nasákne a to malé lehké tělíčko se hůř ovládá). No uvidíme, ale určitě vyzkouším i plínu (pokud nám plavky vyhovat nebudou 😉 )
Ahoj, my chodíme plavat od června, pořídila jsem Kubíkovi plavečky s gumičkama okolo nožek. Nebyly nijak drahý, určitě se vyplatí víc, než kupovat jednorázovky. To mi připadá zbytečný... a souhlasím i s tím, že jednorázovky musí omezovat v pohybu... Ještě se nikomu v kurzu nestalo, že by se mimčo vykakalo do vody. Myslím, že v bazénku na to děti nemají ani čas, mají hromadu jiný práce 😀
nazdárek párek, my chodíme od začátku září a vyžadují i plínku i plavče, kolikrát mám strach že ju to potáhne ke dnu 😀
Právě jsem se dozvěděla, že od soboty začneme chodit plavat, tak zjišťuji, co by bylo nejlepší prckovy do bazénu pořídit. Tako diskuze už je trošku zapomenutá, tak jí zkusím oživit.
Máte někdo možnost porovnat plavečky značky IMSE VIMSE a POPOLINI. Myslím, že bysme plavečky využili přes léto dost i v domácím bazénku pro prcka.
tak my když jsme chodili do plavání s kubíčkem tak jsme měli plínečky,co kdyby se náhodou pokadil,plavečky toho moc nezachytí oproti plínečce.jak byl už větší,tak jsme na koupání doma pořídili plavečky.
Nám v plavání pro ty nejmenší mrňata doporučují plíny. Do jednoho roku je dokonce vyžadují-plavky můžeme dát přes ně, pokud máme nějakou vhodnou parádu 🙂 ale v našem kurzu nosí všichni jenom plenky. Takže doporučuju zeptat se přímo tam. Předpokládám, že na nějaké informativní schůzce o tom bude řeč. Pokud máte ale domácí bazén, plavky se určitě vyplatí. Jinak my používáme jednorázovky z DM, jsou levné a nemůžu proti nim nic říct.
My používáme plavečky Imse Vimse - jen na první lekci jsem koupila plínku DM protože plavky ještě nedorazily 😒
jsme spokojení, vypadají moc fajn,nejsou nacucané a myslím že nějakou tu nadílku by taky vydržely 😀 a navíc zůstanou kdyžtak na další mimi 😉 v kurzu máme 3 plavečky, ostatní používají plínky.
Ahoj, tak se přidávám k plavečkám. My máme Imse Vimse a jsme s nimi moc spokojení. Na plavání nás do žádné z variant nenutili, jde skutečně jen o to, kdyby se naše zlatíčka zrovna vykadili, tak aby to plínka nebo plavky zachytily. Moč je v tomto věku prý sterilní a plínky navíc jak se nasáknou tou vodou, tak děti táhnou ke dnu. A za ten celý kurz, když spočítáte kolik dáte za plínky, tak se vám vrátí i ta investice do plavek NOVÝCH!!! Takže ... mi jedině plavky 🙂
Nazdar holky, do plavani jeste nechodime, ale chystame se v lete k jezeru, tak by me zajimalo, jaky mate nazor na koupani 5 mesicniho miminka v prirodnim koupalisti a zda teda plavky, plina nebo uplne bez. Jinak v blizkosti zadny kurz nemame, nejbliz to je pul hodku autem a pro deti az od 1 roku ☹ . Jinak ma maly vodu hrozne rad, ale stejne se trochu bojim, at ho nevystavim prilis velkemu nebezpeci. Piste, kazdy nazor uvitam 😉 .
Markchina: mně to nepřijde jako dobrý nápad, v jezeru nikdy nevíš, co se vyskytuje za bakterie apod. Vždyť každé léto je v televizi, kde se zase objevily sinice... 5měsíční mimi bych určitě do jezera nedala. Nebylo by lepší mu s sebou vzít nafukovací bazének a naplnit ho nějakou čistou vodou?
Nevím sice, kde přesně bydlíš (vidím je okres Blansko), ale myslím, že pokud jde o plavání, tak stačí pohledat - zadala jsem do Seznamu "plavání miminek Blansko" a našlo mi to například Klub Matýsek - plavou už od 6 týdnů. Viz http://klub-matysek.webnode.cz/kontakt/
Ahoj, mě by zase zajímalo od kdy asi můžou mimča do normálního krytého bazénu? Díky 😅
Shaula: dik za tip, nafukovaci bazenek je dobry napad, urcite zvazime. Jinak na to Blansko jsem uz taky koukala, ale ja jsem z Letovic, tak i to Blansko je pro me docela daleko. To bych spis brala Svitavy, ale tam myslim nic neni, no budem jeste muset popremyslet.
Glumy: osobní zkušenost ještě nemám, ale obvykle v bazénech uvádějí, že je přístupný pro děti od 1 roku, zřejmě kvůli obsahu chloru?
Markchina: aha, přesné bydliště není vidět🙂 Ale i Svitavy mi přijdou celkem velké, snad se tam něco najde, držím palce.
Taky jsem promýšlela - na první lekci jsme měli plínu (děsně nasákla vodou..) a na další lekce už jsme koupili plavky. Malé se plavání moc líbí - takže chodit budeme a tudíž se vyplatí investovat do plavek.
Plavací plína je cca kus 20Kč. Plavky jsme pořídili přímo v klubu za 120 (filia na lesné Brno). A to stylem - tady je košík co by velikostně podle nás mělo odpovídat vyberte si které se vám líbí, až jí to oblečete (bez plíny) tak stačí říct, my mrknem jak jí to sedí (gumičky kolem bříška a noh) a dohodneme se jestli větší menší nebo OK.
Jak dlouho vydrží netuším - plaveme něco málo přes měsíc.
ahoj, ráda bych pprosila o radu "pražandy". V pátek jdeme na první plavčo a zjistila jsem, že kvůli filtrům v bazénů..... 😲 musíme mít plavací kalhotky, nevíte, kdepak se dají takhle narychlou pokoupit? Myslíte, že je seženu v každym krámku s dětskými věcmi? Děkuji
Martimarti: my chodíme na Lochotín do bazénu ZČU. Dostali jsme ho doporučený od kamarádek, které tam chodí se svými dětičkami a nám se tam taky moc líbí. A vy?
Ahoj 😉 , my chodíme na Chodský nám. a je to tam taky moc fajn. Máme to plaváčky, co? 🙂
hancule, zavolej si tam, kam budeš chodit plavat, jestli tam neprodávají plavečky, dost často to tak bývá 🙂
maminky, od kolika mesicu ci roku se muze do velkeho bazenu...?
bydlime na vesnici a na pravidelne plavani miminek nemame jak dojizdet.
Praveze mam moznost jet na aquapark, ale nevim, jestli s 8 mesicnim mimi budu muset byt v detskem brouzdatku nebo muzu i do velkeho bazenu...
ahoj, my chodíme do velkého bazénu asi tři týdny, myslím, že to je na provozovateli. pokud budeš mít pro malého plavací plínku, tak je to podle mě jedno, pokud se ty nebojíš, můžeš ho vzít do velkého bazénu.
Jinak je lepší na zvyknutí určitě těplá voda v brouzdališti, pohrát si...jestli nechodíte plavat, tak prostředí akvaparku a velká studená voda napoprvé - nevím...volila bych to brouzdaliště.
bereniko dekuji z odpoved,
ono v aquaparku je celkove tepla voda krome plaveckeho bazenu. Myslim, ze nejlepsi by bylo se zeptat primo v konkretnim aquaparku... 😖
Ahojky, znovu otvírám diskuzi, začneme s malým chodit plavat, jaké jsou dobré plínky do vody?? 🙂
ojo, my používáme Little swimmers od Huggies. Dokonce nám je i v kurzu doporučili....a zakázali nám plenky do vody značky babylove z DM. Jinak plenky u nás v kurzu vyžadují pro děti, které chodí do malého bazénku, ty větší, starší jak 1 rok, můžou mít i speciální plavky od výrobců látkovek (viděla jsem popolini nebo imse vimse). Nevím jak jinde, ale u nás se dá všechno koupit před začátkem kurzu - jednorázové i klasické. Huggies plenky prodávají sice za 20kč, ale aspoň jsme si je vyzkoušeli, než jsme koupili celý balík přes net v bazaru. Hodně maminek je prodává, když jim zbudou po skončení kurzu, tak se určitě první koukni tam. Nás vyšli na 10 kč za kus.
Hellu - a proč Vám zakázali Babylove? My jsme je na začátku používali, podle mě jsou naprosto srovnatelné s Huggies a stojí polovinu... Ale podle mě jsou stejně nejlepší plavky (máme Imse Vimse a naprostá spokojenost).
Já se přidávám k uživatelů látkových plaveček - u nás je doporučují a prodávají i v bazénku. Jen je potřeba kupovat speciální plavečky se síťkou uvnitř. My máme popoliny, ale příště bych šla raději do Imse Vimse.
Narozdíl od papírovek nenasakují vodu a nestahují mimi ke dnu. Navíc vám zbydou i na další děti nebo se dají dále prodat, takže i investice je minimální...
Jsou rozdělené pro děti podle tohom, kolik váží - tuším, že od 6 kg, takže i do toho roku. 😉 Když se pokadí, měla by to zachytit právě ta síťka, co v nich je.
aha 🙂 kolik to tak stojí?? já právě nevím, jestli je využiju na druhé mimi, když je budu mít tak brzo po sobě 😅

z DM plenky do vody..pavky jsou podle me zbtecne 🙂