Vlhčené ubrousky nebo voda, co používáte vy?
Před dvěma a půl roky nám v porodnici radili při přebalování používat neparfémované vlhčené ubrousky. Letos už se prdelka omývá vodou. Tak se chci zeptat, jak jste to dělali/děláte vy? Ubrousky, nebo voda a vlhčené mít jen na ven? Přijde mi, že se v současnosti hodně ustupuje od všelijakých kosmetických přípravků nepřírodního charakteru, tedy i od ubrousků, ale zajímalo by mě, jaká je praxe. U dcery jsem používala jen ubrousky a neměla nikdy problém s opruzeninami, syna myji častěji pod vodou a opruzený je pár dní po narození....
Stručné shrnutí
- Většina rodičů v diskuzi preferuje omývání zadečku teplou vodou doma a používání vlhčených ubrousků pouze na cesty nebo když není možnost vody.
- Časté domácí pomůcky jsou Perlan namočený ve vodě, rozprašovač s teplou vodou u přebalováku, látkové nebo bambusové pleny a mycí olej Medvídek pro dočištění.
- Mezi nejčastěji zmiňované značky vlhčených ubrousků patří Babylove (DM), Pampers (sensitive/Premium), Huggies (vč. Huggies Pure), Linteo a ekologické varianty jako Jackson Reece; někteří rodiče zmiňují i Toujours z Lidlu.
Nejčastější otázky
Q: Jak doma nejlépe umývat zadeček novorozence?
A: V diskuzi rodiče doporučují omývání pod teplou tekoucí vodou nebo utírání Perlanem namočeným ve vodě; jako doplněk se zmiňuje použití rozprašovače s vodou u přebalováku a látkových/bambusových plen k osušení.
Q: Kdy použít vlhčené ubrousky místo vody?
A: V diskuzi většina rodičů používá vodu doma a vlhčené ubrousky především na cesty, k lékaři nebo když není možné dítě umýt pod tekoucí vodou.
Q: Jaké značky ubrousků rodiče doporučují pro citlivou pokožku?
A: Často zmiňované značky jsou Babylove (DM), Pampers Sensitive/Premium, Huggies (vč. Huggies Pure), Linteo; někteří rodiče preferují bílé neparfémované ubrousky z DM nebo ekologické Jackson Reece.
Q: Co používat při opruzeninách nebo přetrvávajících vyrážkách?
A: V diskuzi byly zmíněny přípravky Bepanthen, Infadolan, Sudocrem a zkušenost, že lékař doporučil čisticí pěnu Hartman Menalind pro přetrvávající problémy.
Q: Jak řešit přebalování při používání látkových jednorázových pomůcek?
A: Rodiče doporučují Perlan namočený ve vodě, bambusové plenečky 30×30 cm nebo látkové ubrousky; pro cestování se nechávají ubrousky nebo malé rozprašovačky s vodou a Medvídkem.
Q: Jaké metody čistění fungují proti zaschlým nečistotám?
A: V diskuzi rodiče popisují setřít to nejhorší ubrouskem nebo Perlanu a potom umýt pod tekoucí vodou, případně použít Perlan s přídavkem mycího oleje Medvídek nebo oleje Weleda/slunečnicového oleje z lékárny.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina rodičů doporučuje doma omývat zadeček vodou (pod tekoucí vodou nebo Perlan namočený ve vodě) a mít vlhčené ubrousky primárně na ven.
Sporné názory
- Někteří rodiče používají výhradně vlhčené ubrousky (tvrdí, že dítě nemá opruzeniny a ubrousky jsou praktické), zatímco jiní rodiče tvrdí, že voda je šetrnější a že ubrousky obsahují „chemii“ a mohou zhoršovat problémy s pokožkou.
Otevřené otázky
- Neexistuje jednoznačný závěr, zda vlhčené ubrousky dlouhodobě zvyšují riziko opruzenin u citlivých dětí; zkušenosti se výrazně liší.
- Není jednotný konsenzus, která přesně značka ubrousků je „nejšetrnější“ pro všechny typy citlivé pokožky.
Zmíněné značky a firmy
Perlan, Medvídek, Jackson Reece, Pampers, Huggies, Linteo, Babylove, Nivea, DM, Rosmann, Lidl, Toujours, Infadolan, Bepanthen, Sudocrem, Menalind, Hartman, Weleda, Anavy, Lékarna.cz, branakdetem.cz, Biodermy
Zmíněné produkty a metody
Perlan (netkaná textilie) namočený ve vodě, mycí olej Medvídek, rozprašovač s teplou vodou na přebalováku, látkové pleny, bambusové plenečky 30×30 cm, vlhčené ubrousky (Babylove, Pampers Sensitive/Premium, Huggies, Linteo, Jackson Reece, Toujours), Perlan + ředěný mycí olej, vatové tampony/kosmetická kolečka namočená ve vodě, omývání pod tekoucí vodou, Bepanthen, Infadolan, Sudocrem, Menalind (čisticí pěna Hartman), Imazol (uvedeno jako zkoušené), Weleda olej, slunečnicový olej z lékárny, „namáčet ubrousek ve vodě“, osušení bavlněnou plenkou, pudrování/mazání při zarudnutí
Místa a osoby
Zlín
V porodnici nám dávali perlan namočený ve vodě a používám ho do ted. Máme látkové pleny a pruzeniny nemíváme 😉
Když byla dcerka maličká používala jsem jen perlan, medvídka a nebo vodu. Co je větší, tak jsem začala používat i vlhčené urbousky - na ven jsou nejideálnější. Kupuji nejčastěji DM a nebo Rosmann.
na pokakanou prdelku...špinavé ruce venku...jedině ubrousky Pampers (NE!! s heřmánkem) nikdy jsme žádné problémy neměli. Jinak samozřejmě večerní mytí při koupání nebo mytí rukou doma ...jen vodou a taky od porodnice na mytí používáme perlan ne žínky.... Ale jinak žádnou děckou kosmetiku jsme nepoužívala. Podle mne na malinká mimnka čistá voda bohatě stačí..když už byla na písku...tak mýdlo (většinou něco z Biodermy)
Od narození jen vlhčené ubrousky - Pampers, Nivea, DM. Po otření ubrouskem jsem pokožku dosušila bavlněnou plenkou. V porodnici mi taky doporučovali čistou vodu (ani ne žínku - prý by se musela pořád vyvářet), ale zdálo se mi to nepraktický a zbytečný. Nosit dítě neustále od přebalováku v ložnici do koupelny a zpátky fakt ne. S ubrouskama nebyl nikdy problém, jen to leze do peněz.
Určitě používám kvalitní ubrousky...voda zbytečně moc vysušuje,to jen jednou denně vykoupeme....kamarádky dcerka šíleně trpěla na opruzeniny i z vody i z ubrousků i z medvídka a perlanu se to zhoršovalo, pak už dávali i Imazol a nevěděli,co s tím..nakonec jim dr.doporučila čisticí pěnu od firmy Hartman -Menalind ,je to pro staré lidi,citlivou pokožku, začala ji přebalovat s tím a to jim konečně zabralo http://www.zbozi.cz/vyrobek/menalind-profession... . Mám ji taky, byla jsem před mateřskou staniční sestra,použila jsem ji jen párkrát,když byl malý moc pokakaný a bylo to zaschlý.
Já používám pořád ubrousky Nivea. Ostatní mi smrdí (i ty neparfémované 😒 ). Klidně bych je používala i já 😉 A je to jediná kosmetika (chemie), kterou na děti používám/používala jsem, možná tak ještě občas troška pěny do vany. Jinak žádný mazání krémy, oleji, krémy na opruzeniny... Syn opruzený nebýval vůbec, dcera taky není, za mě osobně jsou ubrousky super vynález!
Pro obě holky jsem používala a používám vlhčené ubrousky - ty bílé Babylove z DM. Doma, venku,prostě všude. Jsme s nima spokojení, holky na opruzeniny nikdy netrpěly.
Používám látkové ubrousky namočené ve vodě 🙂 Jednoduché, účelné a jsou pořád doma 🙂
Používám ubrousky z DM, bílé Babylove. Malé s nimi mohu utřít i pusu a neosype se, což třeba o Pampers říct nemůžu. V době opruzenin jsme používaly jen vodu a papírové ubrousky.
Od narození používám jen vlhčené ubrousky. Zadeček jsem omývala vodou, jen když byla nehoda větší..Dcera na opruzeniny nikdy netrpěla.
Když jsem doma ve spodním patře tak umývám pod kohoutkem nebo mokrou žínkou, v noci v ložnici, nebo na cestách používám ubrousky. Ubrousky kupuju Babylove nebo Huggies
Když je pokakaný, tak vlhčené ubrousky (ale kupuji bez parfemace apod.) a pokud je jen počůraný, tak naředěný mycí gel Medvídek s vodou a látkový ubrousek. Na cesty vlhčené ubrousky. Ale my používáme látkové plíny 😉 .
Já používala vlhčené ubrousky. Bylo to nejrychlejší a nejpohodlnější-i když dražší.
Když se někdy oprudily, tak jsem omývala vodou.
Nejraději mám Pampers Premium.
Teď už používáme toaletní papír (holky 3 roky a 18 měsíců) a ubrousky máme víceméně jen na odstranění "sarajtu" z rukou, pusy apod. a na cesty. A to kupuji převážně ty nejlevnější co seženu 🙂
u dcerky jsem používala jen ubrousky (všechny druhy) a párkrát opruzená byla, ale nic hrozného, určitě nee z ubrousků. U syna jsem chvíli po narození používala ubrousky, ale zhruba od třech měsíců používám na doma už jen vodu a ruku a ubrousky jen na ven. Nejvíc jsem spokojená s lídlovskými. Občas se s něma i odlíčím a nic mě neštípe.
Na přebalování vodu a nastříhaný perlan (netkaná textilie koupená v lékárně).
na ven občas vlhčené ubrousky bez parfemace.
Používám vlhčené ubrousky + jednorázové plenky = naprostá spokojenost na obou stranách 🙂
Jedině vodu, u miminka a na ven ubrousky vlhčené vodou + přírodním mycím olejem. Vlhčené kupované jsou chemie
Já jsem první týdny používala ubrousky (než jsem získala více praxi) a nyní už automaticky po každé stolici umyji pod umyvadlem, jinak při počůrání nečistím ničím, jen namáznu Bepanthenem a dám suchou plínku. Opruzeniny naštěstí téměř nemáme.
Já používala první týdny vodu a na cesty ubrusky s micerální vodou. Pak už jsem zkusila i komerci, ale když to šlo, tak jenom vodu.
Doma perlan namočený ve vodě s pár kapkami Medvídka. Na ven eko vlhčené ubrousky. U syna jsem na začátku používala vlhčené ubrousky, ale pak jsem s nimi jednou zkusila utřít digestoř a od té doby tím dítěti prdelku neutřu. Syn už je pár měsíců bez plenky, ale u miminka se chystám od začátku používat vodu s Medvídkem.
V porodnici pouze vlhčené ubrousky (ale ne heřmánkové, apod. anebo pro citlivou pokožku) - ani nic jiného nedoporučovali.
A doma prvně taky a pak při zarudnutí, menších opruzeninách, jsem postupně začala víc kombinovat nebo přidávat umývání vodou. Ale nejvíc se mi asi osvědčilo setřít ubrouskem z nejhoršího a potom smýt + zapudrovat/namazat.
Na cesty ubrousky (jakékoliv) a doma perlan namočený ve vodě a osuším látkovou plenou 😉
Já zpočátku používala perlan a Medvídka (http://www.branakdetem.cz/medvidek-myci-olej-na...). Když jsem získala trochu více praxe tak jsem začala omývat pod tekoucí vodou. Při počůrání někdy ani neoplachuji, jen namažu Bepanthenem a přebalím.
Vlhčené ubrousky používám při přebalování na procházce.
nejlepší je perlan namočený ve vodě 😉
na ven používáme buď vlhčené ubrousky Babylove z DM a nebo taky perlan spolu s ředící lahvičkou co se prodává k Medvídkovi 😉 a do ní jen vodu a nebo toho Medvídka 😉
Jinak třeba má zkušenost, když je mimi pokaďákované, tak mi to vlhčenýma ubrouskama vždycky nejde umýt a nejlépe mi to jde právě perlanem ve vodě plus olej třeba Weleda a nebo slunečnicový z lékárny 😉
No a nejlepší je pod tekoucí vodou, akorát já u toho zatím ještě pořád namočím i bodýčko 😅 takže to myju jen když je víc pokakaná... 😉
a syn nikdy opruzený nebyl, dcerka zatím také ne 🙂 😉

Doma určitě vlazna voda a venku nebo u doktora samozřejmě ubrousky,já používala Pampers pro citlivou pokožku,bez parfému.