Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

primulka
27. dub 2009

katarina - kalhotkovka + PUL na novoška je takřka neprůstřelná kombinace 😅 My jsme měli několik bambusek BL a využila jsem je hlavně při přebalování v noci, kdy jsem byla ráda, že se nemusím motat s novoskladem. Přes den mi zase vyhovoval novosklad.

lucinecka
27. dub 2009

Katy já taky nemám moc zkusenost s novoskem a latkovkama, protoze doma jsem jela cc a ven a na noc davala hnusky. Az tak od 3m jsme full time na latce. Koupila jsem si prave IB a ty vajecinu prekvapive vzdycky udrzely. Myslím ze jsem s nima nemela jedinou nehodu.

schnek
27. dub 2009

já jedu čč/vv + vlňáky/PUL, kalhotovky jenom ven, protože je ještě celkem zima na venkovní BKM, pak teprve začnou smrtelný pohledy okolí 😀 dobře utaženej novosklad kakání udrží 😉

oriola
27. dub 2009

souhlasim s primulkou, delam to tak do ted - cc pres den a na noc kalhotkovku, na cesty uz jen IB .....
kdyz je novosklad dobre omotany a hlavne svrchnaky pak dobre utazeny (ne pretazeny) tak by to melo udrzet.
Jeste tu byl dotaz na vlnaky na novose, ja je pouzivala hned hlavne na noc.....A. taky celkem dost vajickovala a udrzelo to pekne, nehod moc nebylo.

lucinecka
27. dub 2009

Schneku já teda obcas dam malyho vycurat na travicku a smrtelny pohledy jsem zatim neregistrovala, spis vety typu "to si delas prdel ze fakt cura" 😀 😀

lucinecka
27. dub 2009

Ori souhlas vlnaky na noc jsem zacala davat hned jak jsem koupila prvni BE, doporucuju natahovaci disany, ty jsou na noc fakt super 🙂

astrane
27. dub 2009

Ahoj,nemáte některá zkušenost s flísákama TB?Ráda bych je pořídila a nevím velikost.... 😒 Malej má 13kg a já nevím,jestli vzít do 15 nebo nad 15....Jestli jsou spíš větší nebo menší....
Třeba HD jsou nám Lka velký a i když je zapnu,tak nám při větším počůrání na břichu protečou-je tam dost mezera a Mka jsou nám naknop.. 😖 Tak jsme chtěli zkusit jinou značku,ale nerada bych aby zase byli velký nebo malý...

A nebo takhle:
Lusinta-jsou na Bráně?Že bysme je tam zašli v pondělí osobně omrknout.... 😉

lucinecka
27. dub 2009

Astrane my je meli na novoska, byly super v tom ze rychle schly ale jinak me extra nenadchly. A co vim tak nejsou moc vhodny pro vetsi deti, ktery sedi protoze muzou provlhnout.

schnek
27. dub 2009

luci, když M. vypouští během kojení, takže si nějak mezi nohy instaluju číňák M. nějak v klubíčku nad něj, musím si podecpat plenu pod prso, aby mu neujíždělo a nemusela jsem ho přidržovat, abych měla volnou ruku držet M. nožičky... no akce kulový blesk 😀 a ono je rozdíl u 9m dítka a u malýho miminka 😉 moje máma sama koukala jak puk, táta radši nekomentoval, jedinej, kdo to vzal jako hotovku, byl děda 😉 čekám na překlad DF a pak ho rodině jeden pořídím, aby si početli 😉 naopak u tak starýho dítka, jako máš ty, je to už okolím přijímáno, že jsi zodpovědná matka, která začasu učí dítě na nočník 😉

katarina82
27. dub 2009

Díky, takže pár kalhotovek v menších velikostech pak nakoupím na ven, čč budeme mít asi dost, IB SIO máme ve velikosti M, AIO máme jednovelikostní, takže to pak prckovi asi taky bude brzo, podtrženo, sečteno, na druhé mimčo toho moc kupovat nemusíme... Teda teoreticky, prakticky mě zase chytne nakupovací mánie a přikoupím toho jak na čtyřčata 😀

matilko
27. dub 2009

Lus, prosím ťa, bude v piatok otvorené na bráne? Idem poprvé do Brna, tak by sa mi to fakt hodilo 😅

lucinecka
27. dub 2009

Schneku to je jasan ze u takovyho prtete jsou z toho vsichni paf. Mas muj obdiv, ja BKM prisla na chut teprve ted jak je Luky vetsi tak nocnikujeme a pokadenou plinu jsme za posledni mesic meli 2x, coz je myslim super na to ze kadi 2x denne. Taky chci u druhyho zacit driv. Ale i ted kdyz je L. skoro 10m tak dost mamin nechápe jak muze chodit na nocnik a proto fakt cuci ze to moje dite na "cururu" cura 🙂

astrane
27. dub 2009

My bysme je měli jako noční,malýmu na noc vyhovují...Máme sice i vlňáky,ale ještě pořád jsem se nedostala do lékárny pro lanolin(my tady lékárnu nemáme a fakt jsem kolem žádné dlouho nešla a naposled,když jsem šla,tak jsem kamsi spěchala,páč už jsme šli jako vždy pozdě 😠 )Takhle mi to přijde domů a hotovo... 😉
No v nejhorším vezmu ty větší,snad půjdou dobře utáhnout(líp než HD)

lucinecka
27. dub 2009

Katy, to je naivní predstava ze na druhy toho nebudes moc potrebovat ale ja v ni taky ziju, ikdyz je mi jasny ze realita bude trochu jina 😀

evicka7
27. dub 2009

schnek, nebo ti naopak nějaká zapálená hnuskařka vyčte, že dítě terorizuješ a že nemá cenu učit na nočník dříve než v 15 měsících 😝

lucinecka
27. dub 2009

Astrane me prave vlnaky oslovily mnohem vic 🙂 Ale kdyz vam vyhovujou, proc ne 😉

astrane
27. dub 2009

Jasně-bude tolik krásných věcí,kterým nepůjde odolat.... 😀
Taky si říkám,že máme všeho dost po starším synovi a stejně se na mladšího pořád něco kupuje...A splínama to bude to samý... 😉

astrane
27. dub 2009

Luci-já mám trochu strach,aby to kolem nožiček nebylo kousavý....přece jen je to vlna....
No v nejhorším už je neprubnem teď,ale až na příštím mimču....Ale máme fakt pěkný-barevný,proužkatý 😀 Určitě přijdou na řadu,to zkusit prostě musíme...

schnek
27. dub 2009

katarino, já prakticky nakoupila výbavu novou 😀 ale kdybych měla pořádný čč, tak bych samozřejmě dokoupila jenom bambusový a ty menší kalhotovky a svrchňáky, ale já měla po O. LTZ a IV, LTZ jsem půl prodala, půl máme pod hlavu a IV jsou ještě odložený 😉

evičko, u takhle velkýho dítěte už se o tom dá nějak mluvit, ale u mimina to každýho bere, že je mučenej chudák... njn, když to moje je "mučený" neočníkováním, pak ho bolí bříško jak zuřivě se snaží držet kakání. Nad nočníkem se vyčůrá, vykaká, vyprdí a je spokojenej 🙂

lucinecka
27. dub 2009

Astrane to nevim jestli to kouse, treba poradi nekdo kdo je mel na starsi ditko. Lukas je mel jako novosek a nestezoval si ze by ho to kousalo 🙂 Ale pekny jsou to jo, taky jsme meli ty prozkaty. Ale ani jsem si je neschovavala na druhy, moc me nenadchly.

lucinecka
27. dub 2009

Schneku to se mi prave libi ze instalujes ten cinak pod mimco pri kojeni, Luky mi kadil zasadne u kojeni a kdyz mamka dava hnusky tak to asi tolik neresi, ale kdyz jsem to mela pokazdy preprat tak to byl opruz. Proto chci tu BKM zkusit hned od zacatku.

katarina82
27. dub 2009

Luci, já vím, mám vůbec v tom nakupovaní pro prcky přehánět, takže počítám, že toho budeme mít zase až moc 😔

K tomu nočníku, my nočníkujem od 6.měsíců, v té době jsem o moderních látkovkách ani nevěděla, a hnuskovali jsme plno lidí mi říkalo, že je blbost jí dávat tak brzy na nočník, ale ona už snad měsíc nebo dva před nočníkem kakala každé ráno tak, že jsem ji rozbalila a dělala jsem, že tlačím 😅 a ona taky tlačila až vytlačila 😎 , tak proto jsem usoudila, že by mohla zvládnout nočník, no a hned první ráno se do něj vykakala i vyčůrala, to jsem čuměla jak puk, takže o tom, že dítě ovládá svěrače až v roce a půl nebo kdy, jak to někdo tvrdí, je fakt blbost, obzvlášť, když vidím ty BKM novošky 😵 To je paráda, taky to chci příště zkusit 🙂

astrane
27. dub 2009

luci-jsme si nerozuměli 🙂 -mám strach,jestli vlňáky nejsou trochu kousavý-mě osobně to totiž nevadí,ale někdo je na to docela háklivej,třeba u vlněnýho svetru a nesnese to na sobě....a ty mám právě takový pěkný pruhovaný,ale zatím neodzkoušený...
Flísáky jsou u nás v pohodě,alergii na něj nemáme

katarina82
27. dub 2009

schneku, no já začala s látkou pozdě, takže k LTZ jsem ani nedošla, páč pak začali všichni chválit Kikko Lux a Kikko barevné bambusky, takže jsem udělala čč výbavu z nich 🙂 , tak snad za ten rok nebo dva někdo nepříjde na něco ještě lepšího 😀 😝

evicka7
27. dub 2009

jj, ovládaj, jsem to onehdá líčila na bkm diskusi, kterak naše dítě sedělo na posteli nahé a říkám mu: počkej, přinesu ti nočník, udělám 3 kroky pro nočník a Vikouš sedí v louži a culí se jak měsíček na hnoji, říkám si,no jo náhoda, jenže druhý den zopakovala naprosto stejnou scénu, třetí den už jsem nechtěla převlíkat postel, tak jsem nejdřív vzala nočník a až pak rozbalovala dítě

lucinecka
27. dub 2009

Katy je to fakt uzasna vec ta bkm. Ja jsem byla lina zkouset Lukyho davat co chvilu nad cinak aby mel suchou plinu, ale pri prebalovani jsem ho od mala davala vycurat, po probuzeni taky a tak se naucil na to "cururu" curat. Taky myslim ze je to jen pohodlnost maminek to neresit az do 15m kdy to dite udajne zacne chapat. Ja mam pocit ze muj syn to chape uz ted, kolikrat mam pocit ze on ceka az ho na ten nocnik dam, ze do pliny to delat nechce.

schnek
27. dub 2009

nene, dítě ty svěrače ovládá, M. má kolikrát v plínce jan tak uprdnuto a vyloženě čeká na ten nočník 😉

evicka7
27. dub 2009

katarina, obávám se, že určo bude něco lepšího 😀

katarina82
27. dub 2009

schneku, ty jedeš taky vv, že? Jsou nutný kupovat? Já jsem zatím nějak nepřišla na to, kdy bych je měla použít, dávám jednu čč na dvanáctiny, to se dává ještě dovnitř? A na novoška kam? 😕 😅 Mám jen prefoldy na noc, jinak nikam nic nepřidávám.

lucinecka
27. dub 2009

Astrane, aha 😅 No jo, uz se mi klizi oci a tak mi to moc nemysli 🙂 Myslim ze Lukyho vlna nekouse, mame loviky a na noc disany a oboje snasi v pohode, neprotestuje a mne se na tech vlnacich libi ze fakt dychaj, u nas jsou pulky jen kdyz je fakt nouze. A to jsem se vlnakum strasne branila 😀