Postýlka. Co do ní všechno dáváte?

jituli84
29. lis 2019

Chtěla jsem u zkušených maminek načerpat nějakou inspiraci, co všechno dávate do postýlky? Jaké hračky se vám osvědčily? Tam kde bude mít miminko hlavu tak jsem to vyvýšila, spalo vám miminko spíše pod peřinkou nebo ste využívaly spací pytel , někde jsem četla, že dítě spalo jen v zavinovačcce.Kdybyste měly i nějaké foto budu ráda 🙂

danask88
29. lis 2019

@jituli84 Je na to spousta studií, ale obecně čím méně blbostí (mantinelů, hnízdeček, plyšáků, polštářků, peřinek atd.) je v postýlce, tím menší riziko SIDS. Dítě patří k matce. Já to dělala tak, že jsem holku měla většinu dne na prsu a na kůži a jen když hluboce usnula, tak jsem jí dala do postýlky a spala taky. Takhle je dítě nejklidnější a nejlépe se rozjede a udrží laktace. Mám postýlku bez jedné postranice přišroubovanou pevně k manželské posteli. Malá spí v zimě jen v teplém pyžámku bez peřinky bez ničeho. V létě i jen v plínce. Pokud je potřeba něco dělat, lze mít dítě i v šátku/nosítku. To jsem dělala hlavně později když malá míň spala a se zájmem z nosítka sledovala co dělám. Zavinovačka se už dávno nedoporučuje, je špatná pro kyčle, pohybový vývoj a zvyšuje riziko SIDS.

marketa1218
29. lis 2019

@jituli84 Já se teda nemůžu považovat za zkušenou maminku, mám první miminko, téměř tříměsíční holčičku. Osvědčila se nám zavinovačka a dávám spinkat na bok. Já mám teda zlatý miminko, je to spáč. Ono to chce vyzkoušet, každému miminku bude vyhovovat něco jiného. Ale moje malá, když má teplo krásně spinka.

jituli84
autor
29. lis 2019

@danask88 No my v ty postýlce taky toho moc nemáme právě a všude vidím přeplacane fotky právě.. Zatim jsem jen vyvýšila matraci na hlavičku, máme přikrývku a dostala jsem kolotoč nad postýlku, ale uvidím jak se to bude malé libit. Taky se mi líbí , když miminko spinká u prsu a pak se kdyžtak přesune do postýlky 🙂

jituli84
autor
29. lis 2019

@marketa1218 Můžu se vás zeptat jestli když ste byla těhotná, jak ste to prožívala, jestli malá byla fotbalistka apod. Slyšela jsem, že když je miminko klidné v bříšku , tak bude i po porodu, ale nevim 🙂

marketa1218
29. lis 2019

@jituli84 Měla jsem klidné těhotenství, řekla bych že spinkala hodně i v bříšku. Mám jí samozřejmě taky pořád u sebe, ale já když jí položím do postýlky jen tak bez ničeho, tak mi neusne. Jinak nic jiného jako třeba hnizdecko apod. nemá

amazonkajanik
29. lis 2019

Tohle je krátce po narození, měli jsme i na první měsíc půjčenou postýlku z porodnice. Jelikož byl syn hodně maličký, hnizdečko mu vyhovovalo. V něm měl i svou kočičí kamosku, kterou mu koupila sestra do porodnice. Časem se hnízdo povolilo a fungovalo jako mantinel, za to plysaku přibývalo . A hlavně má nad hlavou kolotoč, ale ten už ho tolik nebaví a nám z melodie hrabe...😂

petulejan
29. lis 2019

Máme docela velkou postýlku,takže jsme pořídili i hnízdo a malá spí od začátku jen v něm. Spí celou noc,je schopna spát i dvanáct hodin a pořád kojim. Takže nějaký negativní vliv to asi nemá. V posteli s námi nespí,asi by jsme se nevyspali nikdo. Přítel se bojí že ji zalehne a já se zas moc roztahuji. Plysaky máme kolem postýlky zatím naskladane. Jinak spala v zavinovačce a teď poslední dva měsíce má spací pytel. Netopime v ložnici,tak na ni dám ještě slabší deku občas. Ještě ji tam dávám plysaka,co má dlouhé nohy,podobají se pupeční šňůře,někde jsem četla,že to miminko uklidňuje a asi ano,dám jí třeba jednu nozku kolem obličeje a ona krásně usne.

eithelwing
29. lis 2019

Ze začátku nic extra... Možná plysacek, ale stejně to dceru nezajímalo jako novorozeně.
Spala v zavince dost dlouho, zavinovala jsem podle Karpa. Hodně nám to pomohlo při problematickem spaní dcery. Pak přišel na řadu spacák. A dnes, ve 2,5 letech, spí pod dekou. Peřinu nikdy neprijala.
Polštář mela asi od roku a půl a byla to spíš placka s povlečením Krtečka. 😀
Nějaké plyšáky si sama dcera nahazela do postele až později. Mantinel cca od pul roku, kdy dcera zacala divoce cestovat po posteli.
Jediné, co měla od malinka, je kolotoč nad postýlku. 🙂

jituli84
autor
29. lis 2019

@petulejan Když spí, tak ji budíte na kojení nebo čekáte až se vzbudí? No vyloženě spat s nama v posteli taky nebude 🙂

petulejan
29. lis 2019

@jituli84 nebudim vůbec. Skousela jsem to z kraje,ale vždy hned u prsa usnula. A doktorka řekla nebuďte,pokud prospívá. Budila se jen když měla zloutenku,teď už ne,má čtyři měsíce.

jituli84
autor
29. lis 2019

@petulejan jj někde jsem četla , že krmení byvá po 3,5 hod, ale zase jsem si říkala, že když je miminko spáč jestli se na to mimča schvalně budu nebo se čeká až se vzbudí sami

petulejan
29. lis 2019

@jituli84 samozřejmě záleží na vás,ale já jsem ráda,že spinká 😊 přes den si s ní uziji dost 😁

amazonkajanik
29. lis 2019

@jituli84 jo, v porodnici nám dali lejstro a tam že přes den max 3h rozestup a v noci max 5h. Doma mi bylo řečeno od mamky,tchýně,sester i doktora - nechat spát. Budila jsem max ještě o půlnoci a spal až do 7h. Teď budím pro změnu kvůli prebaleni, pac je ráno total durch

jituli84
autor
29. lis 2019

@amazonkajanik Ono kolikrát je teorie jiná než praxe 🙂

martiniquest
29. lis 2019

@amazonkajanik bud rada, ze mas osvicenou rodinu. Buzeni na kojeni (v pripade prospivajiciho ditete) je zhovadilost. Radsi se poradne vyspat. Nas syn spaval prvni nocni usek 6-8hod v kuse. Vydrzelo mu to 3 mesice. Kolem roka jsme si zazili kojeni po 40 ninutach, to byl teprve zazitek

areh
29. lis 2019

Já jsem měla v postýlce jen mantinel, aby nebyla zima od zdi. Jinak syn spal v zabalovačce, později pod dekou. Hračky si začal brát do postele až kolem tak roku a půl spíš dvou. Na kojení bych ho určitě nebudila, pokud prospívá. V okolí mám případy, kdy se potom dítěti rozhodil spánek a bylo to peklo. Já jsem syna nechala spát. Budil se 2x, najedl a spal dál 🙂 Začátek byl za odměnu. Ani jsem neměla potřebu spát přes den. V porodnici mi taky doporučovali, abych do půlnoci budila co 3 hodiny a od půlnoci nechala spát. Ale syn po uspání spal vkuse asi do dvou a pak se po 3 hodinách budil sám, takže obráceně než doporučení z porodnice. 🙂

fiiif
29. lis 2019

malicky mel ze zacatku mantinel a spal pod dekou, spaci pytel nesnasel a zavinovačku taky. takze do cca 3 mesicu jen perinka a mantinel, pak jsme pridali "polstar" nepolstar =D takovou nizkou "placku" na polohovani hlavicky. joo a hajanka, co mel z porodnice =) a nebudila jsem na kojeni/krmeni. napil se v 7vecer, pak ve 12 a pak az rano v 7 =)

amazonkajanik
29. lis 2019

@martiniquest tak on je malej v tomhle asi po mě. Vydržela jsem spát i 14h v kuse a mamka kolikrát chodila a kontrolovala,jestli dýchám . Usinala jsem i u kojení. Když jsem odrostla, tak jsem si to spaní dělala asi do rezervy, páč jsem byla schopná zdrhnout i 5 dospělým 😂

mariegroth
29. lis 2019

Ja dodrzuji doporuceni AAP, ale doporucuje to i Evropska associace pediatru. Mam maleho v basinetu, poloha na zadech, nic dalsiho. Ted isme prestali zavinovat, Jinak byl ve SwaddleMe zavinovacce. Nevim, jestli mas matraci pod uhlem, aby mimcu nezaskocilo, ale uz je dokazane, ze mimi je anatomicky uzpusobene tak, ze Se toho nemusis bat. A Ja ani budit nemusela. Mne moc v noci nespal. Ted spi 11 hodin.

jituli84
autor
29. lis 2019

@mariegroth pod matrací jsem to trochu vyvýšila, tak uvidim 🙂

zelenaesmolda
29. lis 2019

@jituli84
neni treba matraci vyvysovat pokud dite nema reflux.jinak do postylky bych nedavala nic.
V UK se doporucuje davat dite spat nozkama ke spodnimu okraji at se pripadne nesesune dolu a neudusi pod perinkou.

jituli84
autor
29. lis 2019

@zelenaesmolda aha tak to je dobrej postřeh. No když jsem byla u pediatra , ta mi právě řekla, že to mám rovnou vyvýšit a dostala jsem to i písemně..

mariegroth
29. lis 2019

@jituli84 Souhlasim s
@zelenaesmolda s tim refluxem. Uz jsem ale cetla, ze ani u refluxu to nema takovy ucinek, jak se tvrdi. Mne prijde, ze tvuj pediatr ma trosku zastarale info. Nez se nam narodil maly, tak jsem si sama vyhledala proc a co se jak dela.

revmelin
30. lis 2019

@jituli84 dítě do 1roku má ležet na rovné, tvrdší madraci. Polštáře se do té doby nepoužívají. Já bych rozhodně nic pod hlavou nezvyšovala. Miminku se teprve vyvíjí páteř

puhelin
30. lis 2019

Dcerka spala v postylce bez bocnice u me strany postele. Mela okolo sebe pouze mantinel ze tri stran (polstare potazene dekou), aby nebyly videt tycky od postylky a netahlo na ni. Meli jsme v te dobe postel jen 160 cm sirokou, tak se k nam nevesla.
Kdyz se mel narodit syn, dalsi postylka uz se nam do loznice nevesla. Takze jsme si vyrobili ctyrluzko a vsichni spime v jedne posteli siroke necele 3 metry. Syn je v hnizdecku, aby se mi v noci nekulil 🙂
Obe deti polohuju od narozeni na bocich, vzdy co kojeni, to jeden bok. Aby nemely sisatou hlavicku a aby se mi ve spanku nezadusily zvratky. Oba usinaji od narozeni u prsu. Po usnuti nepremistuju. Zavinovacku nemel ani jeden, prikryte jsou pouze dekou nebo perinkou, v zime spi ve spacim pytli. Pod hlavou nemaji zadny polstarek (do roka by nic mit nemeli), pouze pri ryme polohovaic klin. Monitor dechu nemam, spim diky nemu melce a vzbudim se pokazde, kdyz zamlaskaji. Nikdy jsem na kojeni nebudila, kojim na pozadani. Nekdy po pul hodine, nekdy po 4 hodinach, v noci spi i 10 hodin v kuse bez probuzeni. Nad hlavu take nic nepatri, podle me to pri probuzeni desi. Pri probouzeni ma videt maminciny oci a ne nejaka strasidla.

cleer00
3. pro 2019

Malá měla mantinel v postýlce, ale ne po celém obvodu. Matraci měla vyvysenou kvůli zvracení na příkaz paní dr. Jinak měla hnízdečko a do něj jsem ji ukládala v perove zavinovačce.